rok szkolny 2016 / 2017

 

 

23 czerwca 2017 r. - ,,Wakacje – o wyczekana, szczęśliwa poro!” to hasło ostatniego w tym roku szkolnym apelu, na którym spotkali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Tradycyjnie montażem słowno – muzycznym pożegnali się uczniowie kończący gimnazjum i naukę w szkole: Magdalena Goruk, Ryszard Góral, Sebastian Studziński, Aleksandra Szyjkowska, Michał Pyka, Adrian Krocz, Iwona Kaźmierczak, Wojciech Wilczek oraz Robert Maliszewski. Na ręce Pani Dyrektor złożyli kosz kwiatów będący symbolicznym podziękowaniem i dowodem uznania dla pracy nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

W drugiej części apelu Pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody za sumienną, całoroczną pracę w mijającym roku szkolnym. Na zakończenie życzyła wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji. Do zobaczenia 4 września!

Uroczystość przygotowały panie: Ewa Konieczna, Anna Krupa - śpiew, Anna Madeja – Godek, Małgorzata Lenartowicz, Iwona Piątkowska i Barbara Krukowska – dekoracja.

 

 
21 czerwca 2017 r. - Spotkanie z funkcjonariuszami Policji - "Bezpieczne Wakacje"

 
20 czerwca 2017 r. - Uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego A powitali nadchodzące lato i żegnali kolegów kończących naukę w gimnazjum. Miejscem spotkania była cukiernia "Bombonierka". Przy lodowych pucharkach rozmawiali o wakacyjnych planach i mieli okazję utrwalić zasady kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Towarzyszyła uczniom wychowawczyni pani Anna Madeja – Godek.

 

Już po raz drugi wiosną uczniowie ZET 1-3 "B" wraz z opiekunami korzystali z atrakcji oferowanych przez "Aquapark" w Brzegu. Dla niektórych był to pierwszy pobyt na basenie, tym samym emocji było więcej. Dzieci pływały na głębszym basenie, odpowiednio zabezpieczone w kółka i motylki ale także przez chwilę bawiły się w brodziku. Największą jednak atrakcją było zjeżdżanie na dużej zjeżdżalni, nawet mniej odważne dzieci zdecydowały się na ten wyczyn. Pani Zuzia - nasza opiekunka, zaprezentowała nam swoje umiejętności pływackie, pływając różnymi stylami. Gratulujemy talentu! Nasze dwukrotne wyjście na basen wsparła także swoją osobą, mama jednego z uczniów, pani Marta Wachowska. Bardzo dziękujemy i prosimy o jeszcze!

 
19 czerwca 2017 r. - Dziś w szkole odbywał się szkolny turniej w BINGO. Jako pierwszy BINGO krzyknął Adam Wiśniewski, Oskar Bodziony i Sandra Grabowska zajęli równorzędne drugie miejsce, a na trzeciej pozycji znaleźli się Krzysztof Mazur, Krzysztof Winiarski i Anna Orzeł.

 

13 czerwca 2017 r. – Zgodnie z kilkuletnią już tradycją czerwiec to czas, kiedy nasi artyści prezentują swoje umiejętności na Przeglądzie Zespołów Artystycznych "Nieprzetartego Szlaku" w Grodkowie. W tym roku zaprezentowaliśmy się w dwóch kategoriach: recytacja i taniec.

Wysoki poziom przygotowania naszych uczniów został doceniony w kategorii recytacja przyznaniem następujących miejsc:

I miejsce Natalia Sidło, opiekun pani Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

II miejsce zespołowo: Dominik Miśkowski, Wojciech Wilczek, Tomasz Skowroński, opiekunowie pani Justyna Snopkowska i pani Anna Madeja - Godek.

III miejsce Anna Orzeł, opiekun pani Anna Kapuścińska- Pieleszek.

W kategorii taniec zajęliśmy II miejsce zespołowo: Wiktoria Podborowska, Magdalena Goruk, Natalia Sidło, Laura Brudzińska, Karolina Adasik, Krzysztof Mazur, Szymon Gazda, Piotr Siwak, Daniel Kozioł, opiekunowie pani Anna Krupa i pani Katarzyna Sikora.

Dzięki uprzejmości organizatorów imprezy obok wykonawców do Grodkowa pojechała grupa 38 uczniów z opiekunami, którzy obserwowali przesłuchania konkursowe i kibicowali naszym artystom.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale, koszulki i nagrody rzeczowe.

Uczniami opiekowały się panie: Anna Krupa, Katarzyna Sikora, Katarzyna Tadrała, Anna Madeja - Godek, Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz, Małgorzata Lenartowicz, Anna Kapuścińska - Pieleszek, Elżbieta Pasternak.

 

 

I Komunia Święta Krzysztofa Winiarskiego, Jessici Kiezik, Wiktorii Podborowskiej.

11 czerwca 2017 r.

 

Uczniowie gimnazjum, szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy w dniach 05.06 – 09.06. 2017r. wzięli udział w koloniach profilaktyczno – wychowawczych w Jarnołtówku. Było to podsumowanie programu „Ku dorosłemu życiu” Młodzież zwiedzała najbliższą okolicę, poznawała florę i faunę Gór Opawskich, uczestniczyła w zajęciach rekreacyjno – sportowych i profilaktycznych. Zorganizowano: Wycieczkę autokarową do kopalni złota w Złotym Stoku, wycieczkę do Głuchołaz, gdzie uczniowie spędzali czas na  zajęciach rekreacyjno – sportowych (Kinball, Seagway, Alkogogle, Tor przeszkód, Paintbal), piesza wycieczka na Kopę Biskupią, atrakcje Parku Rosenau. Uczestnicy chętnie brali udział we wszystkich zaplanowanych działaniach. Dobrze odnaleźli się w nowych warunkach i akceptowali ustalone normy i zasady. Uczyli się organizowania czasu wolnego, odpowiedzialności za siebie i innych, wyznaczania granic. Określili, że wyjazd był ciekawy i chcą zostać lub wrócić za rok.

 

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas 1/2/3 oraz Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych 1-3 A, B i C uczestniczyli po raz kolejny  w programie "Owoce i warzywa w szkole". Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i warzywnego. W sumie w roku szkolnym 2016/2017uczniowie otrzymali 40 porcji owoców i warzyw. Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymywały porcje owocowo - warzywne, ale również uczestniczyły w różnorodnych działaniach edukacyjnych poświęconych zaletom spożywania owoców i warzyw a także zdrowemu żywieniu. Koordynatorem akcji była Anna Krężel.

 

Projekt „Razem” uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi i Zespołu Szkół Specjalnych

 

W poniedziałek 12 czerwca 2017 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzegu miało miejsce ognisko, którego uczestnikami byli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z panią Justyną Snopkowską i gimnazjalistki z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi z panią Mariolą Mesjasz.  Spotkanie było ostatnim punktem i podsumowaniem realizacji w roku szkolnym 2016 / 2017 projektu pt. „Razem”.

 Zamierzeniem nauczycielek jest, by program współpracy ZS nr 1 z OS i ZSS, spowodował, iż uczniowie będą reprezentantami i rzecznikami praw osób niepełnosprawnych. Wyniesione ze wspólnych zajęć przemyślenia i wiedzę poniosą ze sobą w swój dorosły świat, pozbawiony barier nie koniecznie architektonicznych. Stosunek do osób
z niepełnosprawnością jest odbiciem naszego stosunku do niepełnosprawności i kalectwa
w ogóle.
Program współpracy uczniów i nauczycieli z obu szkół miał następujące cele: wzajemne przedstawianie się, oswojenie z cechami fizycznymi, motywowanie uczniów do przełamywania barier i lęku przed wzajemnym kontaktem (pełnosprawnych
z niepełnosprawnymi), uwrażliwienie uczniów na siebie nawzajem i kształtowanie postawy wzajemnego szacunku, umiejętność obdarowywania i dzielenia się z innymi, poznanie różnych metod i form komunikacji alternatywnej.

Spotkania uczniów odbywały się cyklicznie – na przemian w szkołach, sprawiły wiele nowych doświadczeń i radości uczniom, a satysfakcji nauczycielkom. Podczas zajęć mogliśmy się wzajemnie poznać, oswoić ze swoimi cechami fizycznymi, obdarować upominkami przygotowywanymi z okazji spotkań, zaśpiewać piosenki, poznać podstawy polskiego języka migowego. Nauka języka migowego szczególnie przypadła do gustu uczniom z ZS nr 1 z OS, którzy i z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem poznali nowe zwroty. Wszystkie przedsięwzięcia podjęte i zrealizowane w tym roku szkolnym przyniosły oczekiwane efekty wyrażające się przede wszystkim w nawiązaniu relacji, wzajemnym szacunku i szczerym uśmiechu na twarzach uczniów z naszych szkół.

Nieodzowne przy kształtowaniu osobowości człowieka staje się wspólne przebywanie ze sobą osób o różnej kondycji fizycznej i psychicznej, wspólna nauka, praca, zabawa, wypoczynek, korzystanie z dóbr kultury. Równie oczywisty jest fakt, że każdy człowiek powinien w miarę swoich potrzeb i możliwości mieć sposobność aktywnego uczestniczenia
w życiu społeczeństwa, a nie tylko pasywnego "bycia".

 Mariola Mesjasz, Justyna Snopkowska

 

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas pierwszych (SP i ZET) wzięli udział w ósmej edycji programu Akademii Bezpiecznego Puchatka. Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy, czy korzystania z Internetu.

Przez cały rok szkolny nauczyciele poruszali treści związane z bezpieczeństwem. Wpajali uczniom szereg zasad i reguł, np. bezpiecznego poruszania się po szkole, w czasie wycieczek pieszych, poruszania się w miejscach użyteczności publicznej, bezpiecznego korzystania z środków transportu, placu zabaw.

Od października do grudnia najmłodsi uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień. Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa to pierwsza w Polsce inicjatywa sprawdzająca na tak ogromną skalę wiedzę maluchów w zakresie bezpieczeństwa.

Test realizowany był w ramach programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, organizowanego przez firmę Maspex, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja uzyskała patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz  Kuratoriów Oświaty w Polsce. Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie jest podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w każdej sytuacji, z jaką maluch może się spotkać.

W ramach programu Szkoła otrzymała bezpłatne materiały edukacyjne do wykorzystania w czasie zajęć (scenariusze lekcyjne, materiały ilustracyjne i dydaktyczne oraz film edukacyjne o tematyce bezpieczeństwa). Dodatkowo, wszystkie dzieci otrzymały specjalne książeczki edukacyjne z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym będą mogły utrwalać zdobytą w szkole wiedzę oraz cenne, praktyczne porady dla Rodziców. Szkoła otrzymała też unikalny certyfikat.

koordynator projektu mgr Magdalena Krocz

 

Europosłanka Danuta Jazłowiecka wraz z partnerem Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, już od pięciu lat zachęcają uczniów szkół podstawowych z całej Opolszczyzny do wzięcia udziału w plastycznym konkursie „Moja Europa!”. Tegoroczny temat to Zabytki Unii Europejskiej. Jakie budowle jednoznacznie kojarzą się Wam z UE? Gdzie już byliście, a o podróży dokąd marzycie? Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy przy wykorzystaniu dowolnej techniki plastycznej, przedstawiającej zabytki Unii Europejskiej. Na laureatów (pierwsze trzy miejsca) dwóch kategorii wiekowych klas I-III i IV-VI czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymają zestawy europejskich upominków.

Uczniowie naszej szkoły po sukcesach w latach ubiegłych chętnie przystąpili do tegorocznego konkursu.

Prace wykonali: Jan Pniewski pod kierunkiem pani Renaty Minosory, Emilia Jeleńkowska pod opieką pani Sylwii Tokarczyk, Joshua Górniak pod patronatem pani Iwony Piątkowskiej oraz Natalia Sidło, Piotr Siwak i Daniel Kozioł kierunkiem pani Jolanty Mielniczek- Boszkiewicz.

Najciekawsze prace będzie można zobaczyć podczas wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

 

 

8 czerwca nasi uczniowie wraz z rodzicami i opiekunami po południu odwiedzili wrocławskie ZOO z okazji „Wieczoru Marzeń”. Początki tej międzynarodowej inicjatywy sięgają 1996 roku, kiedy to pierwszy raz w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie odbył się "Dreamnight at the ZOO". Bramy ogrodu zoologicznego zostały wtedy otwarte dla dzieci chorych na raka, hospitalizowanych w jednym z holenderskich szpitali. Do organizacji kolejnych edycji imprezy przyłączyło się wiele ogrodów zoologicznych oraz instytucji na całym świecie i co roku dołączają nowe. We wrocławskim zoo ta wyjątkowa inicjatywa organizowana jest od 2007 roku. Celem Wieczoru Marzeń jest zapewnienie niezapomnianych wrażeń dzieciom i osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz z hospicjów. ZOO odkryło przed dziećmi cały swój urok i ugościło wszystkich w restauracji Laguna  słodkimi goframi i pyszną lemoniadą. Serdecznie podziękowaliśmy wazonem własnoręcznie wykonanym, co było miłym zaskoczeniem dla pracowników. Ten wspaniały rodzinny wieczór możliwy był dzięki BRSDN ”Troska” i Radzie Rodziców. Pomysłodawcą i organizatorem tego innowacyjnego wydarzenia była opiekun SU Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz.

 

6 czerwca 2017 r. - II Wojewódzki Trójbój Sportowy w Oławie

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Trójboju Sportowym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Oławie.

Nasi zawodnicy to: Magdalena Goruk, Sandra Grabowska, Magdalena Torchała, Oskar Bodziony, Przemysław Goruk i Adam Wiśniewski. Wszyscy konkurowali ze sobą w następujących dyscyplinach:  nordic walking, strzelectwie sportowym i rzucie piłką lekarską. Sandra Grabowska zdobyła II miejsce w swojej kategorii.

                                                                                                                    Katarzyna Tadrała i Anna Pieleszek

 

6 czerwca 2017 r. – Uczennice klasy III gimnazjum Magdalena Goruk i Aleksandra Szyjkowska oraz uczennica klasy VI Maria Misztal reprezentowały nasza szkołę w XVII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym w Opolu. Ich udział w zmaganiach z polską orografią zakończył się ogromnym sukcesem. Magdalena Goruk była bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce w kategorii gimnazjum, a Maria Misztal zaprezentowała się równie wspaniale i zajęła II w kategorii szkoła podstawowa. To ogromna satysfakcja dla opiekunów pani Ewy Koniecznej i Danuty Maciejowskiej.

Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy pani Iwonie Piątkowskiej za opiekę nad uczennicami w czasie pobytu w Opolu.

 

We wtorek (06.06.2017 roku) uczniowie ZET I-III „C” zaprosili na zajęcia lekcyjne członków swoich rodzin. Tego dnia rodzice, dziadkowie  i rodzeństwo mogli  podziwiać występy artystyczne  z elementami czytania globalnego i liczenia na konkretach w wykonaniu Wiktorki Lipińskiej, Piotrusia Garbowskiego, Mateusza Pindy, Feliksa Świątoniowskiego.  Młode talenty zaprezentowały się wspaniale. Uwieńczeniem Dnia Rodziny było wręczenie praktycznych upominków „dla domu” (własnoręcznie wykonanych ceramicznych magnesów w kształcie serduszek, techniką decoupage, zapakowanych w filcowe koperty) oraz wspólne rozmowy przy „smakowitym” stole.  Dzięki temu wzmacniamy więzi naszej Klasowej Rodzinki ;) Za liczną obecność i całoroczną współpracę bardzo dziękujemy… 

… wychowawczyni mgr Magdalena Krocz;

pomoc nauczyciela Zuzanna  Barańska.

 

 
 

1 czerwca 2017 r. – Obchody Dnia Dziecka tym razem połączone zostały z corocznym Dniem Bezpiecznej Szkoły. Pod hasłem "Tu jesteśmy bezpieczni" cała społeczność uczniowska bawiła się na pikniku zorganizowanym na terenie brzeskiej jednostki wojskowej. Było ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy sprawnościowe przygotowane przez żołnierzy: strzelanie z łuku, tor przeszkód, pływanie łodziami oraz prezentacja sprzętu wojskowego.

Spędziliśmy miło czas na świeżym powietrzu przy niezwykle sprzyjającej pogodzie. Rodzice uczniów przygotowali słodki poczęstunek, a nad całością przebiegu imprezy czuwał zespół profilaktyczno – wychowawczy.

 

W tym roku po raz szósty uczestniczyliśmy w „Festiwalu Piosenki Wakacyjnej” w  Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grodkowie. Piotr Mochniak z piosenką „Na moście wiary” reprezentował naszą szkołę w kategorii solista, a za swój występ został nagrodzony wyróżnieniem.  Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom miłą atmosferę i niezapomniane przeżycia. Dzięki uprzejmości  p. Tadeusza Mochniaka, który zapewnił transport,  szczęśliwie powróciliśmy do szkoły. Gratulujemy Piotrowi występu i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Krupa

 

30.05.2017 r. - Uczniowie klasy I – III szkoły podstawowej i zespołu edukacyjno – terapeutycznego I – III C wzięli udział w XIV Olimpiadzie Integracyjnej w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu. Mottem imprezy było hasło: "Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością. Nie musisz być wielki, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielki". Tegoroczna olimpiada nawiązywała do Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro z 2016 r., gdzie wielkie sukcesy odnieśli polscy tenisiści paraolimpijscy. Wszystkie konkurencje sportowe były związane z tą dyscypliną. Zaproszonymi, specjalnymi gośćmi byli Marek Dubiński i Daniel Staszak tenisiści stołowi z Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych "Start" z Wrocławia. W przerwie między konkurencjami mogliśmy oglądać trening mistrzów, a chętne osoby mogły spróbować swoich sił w krótkim sparingu z trzykrotnym Mistrzem Polski w tenisie stołowym Danielem Staszakiem, zawodnikiem na wózku inwalidzkim. Wszystkie zespoły dzielnie rywalizowały ze sobą. Świetna zabawa, moc wrażeń, integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi były największą wartością tego niecodziennego dnia.

Po zakończonych konkurencjach wszyscy zawodnicy otrzymali okolicznościowe medale, dyplomy, bilety wstępu na krytą pływalnię oraz upominki ufundowane przez MOSiR i organizatora Olimpiady.

Opiekunami uczniów były pani Anna Krężel, pani Danuta Maciejowska i pani Magdalena Krocz.

 

31 maja 2017 r. -  Po raz kolejny uczniowie nasze szkoły, dzięki współpracy pani Anny Lechowicz – Minosory z Miejską Biblioteką w Brzegu, zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną. Główną bohaterką spotkania była książka.

Uczniowie mogli zobaczyć książki o różnych formatach, grubościach, całkiem nowe i te zniszczone. Samodzielnie je oprawiali i sklejali, rozwiązywali zagadki. Na zakończenie zajęć każdy samodzielnie przygotował dla siebie zakładkę do książki.

Dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Brzegu za kolejne zaproszenie i ciekawe zajęcia.

 

Dzień Dziecka w ZET 4-6 b

Ostatni dzień maja postanowiliśmy wspólnie spędzić poza murami naszej szkoły. A że pogoda i humory dopisywały, ten dzień rozpoczęliśmy wszyscy od wyjścia do BCK na dziecięce przedstawienie taneczno-teatralne pt. "Magiczny Las", przygotowane przez Fundację Art 4 Mat oraz Szkołę Tańca i Baletu Coco Dance Center. Mieliśmy okazję, chociaż na chwilę, przenieść się w magiczny, dziecięcy świat baśni. Po przedstawieniu udaliśmy się do Cukierni "Bombonierka", gdzie każdy z uczniów miał możliwość wyboru ulubionego deseru. Były desery lodowe, owocowe, a także świeży sok z warzyw. Po tych niezwykłych wrażeniach estetycznych  i smakowych, powróciliśmy do szkoły wspominając mijający dzień.

                                                                                   wychowawca  Aneta Nowak

 

30.05.2017 r. - Mistrzostwa Województwa w Lekkoatletyce. Nasi uczniowie zajęli miejsca w konkurencjach:
Sandra Grabowska 1 miejsce w skoku w dal, 3 miejsce w biegu na 100 m.
Dawid Pyka 3 miejsce wrzucie piłeczką palantową
Michał Pyka 3 miejsce w skoku w dal

 

29 maja 2017 r. -  Uczniowie szkoły podstawowej Joshua Górniak i Piotr Wojtysiak oraz gimnazjum Dawid Pyka i Michał Pyka reprezentowali naszą szkołę w konkursie plastycznym „Przyroda Ziemi Brzeskiej”. Rywalizowali z przedstawicielami wszystkich brzeskich szkół podstawowych i gimnazjów. Praca Michała Pyki z klasy III gimnazjum otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy! Opiekunem uczniów była pani Anna Pieleszek

 

29 maja w ZET 4-6 „a” od samego rana świeciło radośnie słońce z powodu obchodów urodzin Kacpra Rupy. Mama Alicja przygotowała wspaniały słodki poczęstunek dla wszystkich kolegów i koleżanek swojego synka. Była to dobra okazja by, wszyscy w zespole uczyli się składać życzenia urodzinowe, serdecznie gratulować i kulturalnie gościć przy stole pełnym smakołyków. Każdy uczestnik urodzin otrzymał w prezencie od Kacpra lizaka-słodką stopę do zanurzania w suchej oranżadzie. To były cudowne chwile na dobry początek tygodnia.

                                                                      wychowawczyni: Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz

 

W dniu 26 maja uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego gimnazjum B wraz z wychowawczynią Małgorzatą Lenartowicz bardzo smacznie uczcili Dzień Matki przygotowując Owocowo – Lodowe Szaleństwo dla swoich mam. Uczniowie wykazali się umiejętnościami w zakresie posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego, znajomością zasad higieny i bezpieczeństwa w kuchni. Niespodzianka dla mam zakończyła się wspólną degustacją sałatki. Było smacznie, pysznie i z dokładką.

 

26 czerwca 2017 r. – Uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego A  pod czujnym okiem pani Anny Madei – Godek długo i pracowicie przygotowywali się do Dnia Mam, wykonując dla Nich prezenty, które wraz z życzeniami były miłą niespodzianką dla obdarowanych.

 

„26 maja Święto Mam” uczniowie Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego 4-6 „a” uświetnili ten dzień swoim mamusiom, mamom, mamuńkom, matulom, mateńkom zaproszeniem na cappuccino wręczając przy okazji wazoniki witrażowo zdobione i kubeczki w różyczki z dedykacją „I love you-  dla Mamy Joanny”. Odwagi wymagało także złożenie serdecznych życzeń mamusiom i pokazanie jak bardzo je kochamy. To dobry trening społeczny i okazja do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

                                                                     wychowawczyni: Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

25.05.2017 r. - VII Trening Aktywności Motorycznej w ZSS Brzeg

Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, podczas których zawodnicy mogli rozwijać swoje sprawności motoryczne na poszczególnych stacjach. W zawodach brali udział: uczniowie Zespołów Rewalidacyjno - Wychowawczych, młodsze klasy Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych, zawodnicy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzegu, zawodniczka z Przedszkola Integracyjnego w Brzegu oraz zawodnicy z Brzeskiego Stowarzyszenia "Troska". Zawodnicy z dużym zaangażowaniem i wielkimi emocjami zaliczali kolejne stacje. Wszyscy zdobyli medale i nagrody. Podczas imprezy wystąpił zespół muzyczno - taneczny z naszej szkoły "Każdy sobie", który zaprezentował piękny program artystyczny i zachęcił wszystkich do wspólnego tańca.

K. Tadrała, S. Tokarczyk, A. Unuczek

 

25 maja uczniowie klas ZET 4-6 „a”, SPdP oraz młodzież z SU udali się do Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu. Uczestnicy wycieczki podróżowali koleją, by ćwiczyć swobodne radzenie sobie w sytuacjach społecznych a także uczyć się obserwacji przyrodniczych za oknem pociągu. W nowoczesnym muzeum zobaczyli pierwsze urządzenia do odtwarzania muzyki, na tabletach i wielkich ekranach podziwiali pierwszych wykonawców festiwalu opolskiego, odtwarzali wybrane przez siebie piosenki słuchając ich przez słuchawki, które każdy otrzymał przy wejściu wraz z urządzeniem sterującym.  „Modystki” szkolne oglądały wspaniałe stroje piosenkarzy festiwalowych. Przebrały się w kopie takich strojów i peruki. Także wirtualnie zainteresowani dobierali stroje i fotografowali się, zdjęcie wysyłając na pocztę e-mail. A w budce nagraniowej czyli w studio nagrań szkolni artyści nagrywali osobiście wykonywane piosenki. Chętnie także na próbowali występów na scenie amfiteatru i podziwiali widoki z tarasu widokowego. Uczniowie  zachwyceni muzeum stwierdzili, że to była „taka mądra wycieczka”.

Przy okazji grupa zwiedziła miasto zobaczyła  filharmonię opolską, ratusz, kościoły, parki z fontannami, pomniki i rzeźby a także uliczne zabawy dla przechodniów. W nagrodę za udaną współpracę w roku szkolnym 2016/17 wszyscy zostali zaproszeni do kawiarni na torcik przy herbatce i lody.

Mamom pani Alicji Rupie i Joannie Sidło dziękuję za pomoc w opiece nad dziećmi.

                                                                                       Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

25.05.2017 r. - Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej na Trawie

 

19 maja 2017 r. - List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

 

18 maja 2017 r. – Grupa uczniów z zespołów edukacyjno - terapeutycznych szkoły podstawowej i gimnazjum oraz klasy I – III szkoły podstawowej odbyła wycieczkę do wioski indiańskiej POCAHONTAS w Zabrodziu. Pod opieką pań animatorek zdobywali sprawności indiańskie, pokonując indiański tor przeszkód. Jedną z atrakcji był udział w zajęciach ogrodniczych, które polegały na sianiu nasion, podlewaniu już rosnących roślin deszczówką przewożoną w wiaderkach drewnianymi wózkami. Kulminacyjnym punktem programu było spotkanie z Wodzem w Wielkim Tipi, słuchanie indiańskich opowieści i pamiątkowe zdjęcie.

Na zakończenie wizyty odbył się wspólny taniec miłości przy akompaniamencie indiańskich bębnów pod czujnym okiem Wodza, obserwującego uczestników ze wzgórza. Czas przeznaczony na pobyt w wiosce minął bardzo szybko, a uśmiechnięte twarze uczniów uwiecznione na zdjęciach świadczą o zadowoleniu z wyjazdu, który zorganizowała pani Sylwia Tokarczyk. Uczniami opiekowały się panie Anna Krężel, Magdalena Krocz i Renata Minosora.

 

17 maja 2017 r. - To ważny dzień dla naszej szkolnej społeczności. Byliśmy współorganizatorami Pierwszego Integracyjnego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbył się dzięki gościnności pana Jacka Ochmańskiego w Brzeskim Centrum Kultury. Zaproszeni goście mogli podziwiać występy artystyczne uczniów naszej szkoły, przedszkolaków z Przedszkola Integracyjnego nr 7 oraz podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej z Brzegu, Lewina Brzeskiego i Jędrzejowa. Nasi artyści zachwycili widownię wspaniałym przedstawieniem ,,Psotny skrzat” przygotowanym przez panią Renatę Minosorę, panią Annę Lechowicz – Minosorę i panią Anetę Nowak. Dodatkowego waloru artystycznego występowi dodała piękna scenografia przygotowana przez panią Ewę Urygę Krupę, panią Magdalenę Załugowicz – Mosoń i panią Zuzannę Janiszewską oraz wykonane z niezwykłą starannością stroje przez panią Małgorzatę Lenartowicz. W foyer przygotowana została przez panią Annę Krężel i panią Sylwię Tokarczyk  wystawa prac plastycznych naszych uczniów i rękodzieła uczestników warsztatów. Natomiast w szkolnym holu można było obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiających uczniów w różnych szkolnych sytuacjach, którą przygotowała pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz. W przerwie między doznaniami artystycznymi na gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez mamy z Rodzinnego Stowarzyszenia ,"Troska". Całość imprezy prowadzona była w niezwykle profesjonalny sposób przez panią Magdalenę Krocz i panią Magdalenę Kłodę. W ten niecodzienny dla nas dzień na widowni pojawiło się wielu wspaniałych gości: pan wicestarosta Jan Golonka, pan przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk, pani dyrektor Barbara Sadkowska – Jakubów, pani podinspektor oświaty Joanna Burzyńska, pani Bożena Wdowiszewska pani Renata Bis, pan Robert Hejman, którzy obdarowani zostali pamiątkowymi sercami przygotowanymi przez panią Annę Madeję – Godek, panią Barbarę Krukowską i uczniów gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego oraz klasy przysposabiającej do pracy.

 

 

 

 

17 maja 2017 r. - W tym dniu szkolni artyści występowali nie tylko na scenie Brzeskiego Centrum Kultury, ale można było ich również podziwiać na IV Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych i Integracyjnych w Oławie. W kategorii soliści Piotr Mochniak zaśpiewał piosenkę "Na moście wiary”, a zespół taneczny "Każdy sobie” w składzie: Daniel Kozioł, Piotr Siwak, Szymon Gazda, Krzysztof Mazur, Wiktoria Podborowska, Magdalena Goruk, Karolina Adasik zaprezentował dwa tańce do utworów „Alleluja” i „Rock and Roll”. Autorkami sukcesu uczniów są panie: Anna Krupa, Katarzyna Sikora, Małgorzata Lenartowicz i Katarzyna Tadrała.

 
List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl. Można na niej znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, harmonogram prac nad wdrażaniem reformy, akty prawne, szczegółowe dane kontaktowe do poszczególnych departamentów w ministerstwie.Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:

  • tel. 22 34 74 141 - struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli

  • tel. 22 34 74 792 - podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania

  • tel. 22 34 74 458 - przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy

  • tel. 22 34 74 312 - finansowanie, organizacja oddziałów przygotowawczych dla uczniów powracających z zagranicy

  • tel. 22 34 74 228 - kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

  • tel. 22 34 74 195 - kształcenie branżowe

Do Państwa dyspozycji pozostaje także Departament Informacji i Promocji w MEN, tel. 22 34 74 457 oraz adres mailowy dedykowany kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej

Broszura informacyjna
 
 

12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

12 maja w Dzień Pielęgniarek uczniowie ZET4-6 „a” nie zapomnieli o jedynej w naszej szkole „pigułce” Pani Krysi Jedlińskiej. Z serdecznymi życzeniami wręczyli wytrawną mufinkę i na złotym sercu oświadczyli „ KOCHAMY NASZĄ PIGUŁKĘ”. 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek uczniowie wręczyli naszej szkolnej pielęgniarce piękny bukiet kwiatów wraz z życzeniami jako wdzięczność za opiekę. Na holu została wykonana okolicznościowa gazetka.

Anna Krężel, Danuta Maciejowska

 

11 - 12 maja 2017 r. – W tych dniach uczniowie: Magdalena Goruk, Michał Pyka i Aleksandra Szyjkowska z klasy III gimnazjum i Jakub Sierpiński z klasy VI po wielu tygodniach przygotowań pod opieką pani Iwony Piątkowskiej odnieśli ogromny sukces w XXI Wojewódzkim Konkursie Historycznym w Nysie, zajmując:

I miejsce – Magdalena Goruk

III miejsce – Aleksandra Szyjkowska

IV miejsce – Michał Pyka.

W XII Wojewódzkim Konkursie o Opolu i Opolszczyźnie w rywalizacji zespołowej Magdalena Goruk i Jakub Sierpiński zajęli III miejsce.

Sukcesy uczniów nagrodzone zostały dyplomami i nagrodami rzeczowymi, a my jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałych uczniów.

 

11 maja 2017 r. – W ramach akcji "CZYTAĆ KAŻDY MOŻE" nasi najmłodsi uczniowie zostali zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Brzegu na spotkanie z książkami przed Brzeskim Centrum Kultury. Słuchali wierszy czytanych przez baśniowe postacie, tańczyli i brali udział w quizie o bibliotece i książkach. Przedstawili własną inscenizację utworu "Rzepka” Juliana Tuwima. Zadowoleni z pamiątkowymi medalami wrócili do szkoły, licząc na kolejne spotkanie w przyszłym roku. Koordynatorem spotkania była pani Anna Lechowicz – Minosora.

 

10 maja 2017 r. - Sekcja sportowa ZSS "Słoneczka" wzięła udział w zawodach sportowych Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych organizowanych przez Politechnikę Opolską. Zawodnicy dzielnie rywalizowali na stacjach i zbierali punkty. Zdobyli piękne medale i nagrody. Poza rywalizacją sportową dzieci uczestniczyły w dogoterapii oraz instruktażu obsługi sprzętu służb więziennych.

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

8 maja 2017 r. - Uczniowie klas i zespołu gimnazjalnego, szkoły przysposabiającej do pracy oraz klas IV – VI wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, które poprowadziła pani Violetta Kozicka – Kruk, pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Brzegu.

 

27 kwietnia 2017 r. - Już po raz drugi uczestniczyliśmy w VII Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Religijnej
pt. „Chwalmy Pana w rytmie Alleluja!” organizowanym przez Szermierczą Sportową Szkołę Podstawową we Wrocławiu. Sam przegląd piosenek odbył się w kościele pod wezwaniem świętego Maurycego we Wrocławiu. Nasi uczniowie w składzie: Laura Brudzińska, Krzysztof Mazur, Jessica Kiezik, Danuta Romanowska, Robert Romanowski, Karolina Adasik, Piotr Grabowski przedstawili utwór pt. „Poemat Zbawienia” wykorzystując do wybranych fragmentów Polski Język Migowy. Podczas występu zaprezentowaliśmy także rysunki ukazujące ważniejsze sceny z życia Jezusa wykonane przez uczniów naszej szkoły. Oglądaliśmy wystąpienia uczniów z innych szkół Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkanie z rówieśnikami przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Otrzymaliśmy dyplomy oraz nagrody, a po wystąpieniu gromkie brawa. Opiekunowie występu Justyna Snopkowska i Aneta Nowak.

 

27 kwietnia 2017 r. – W ramach zajęć biurowych uczniowie odwiedzili pracownię introligatorską. Obejrzeliśmy różne rodzaje opraw dokumentów i książek. Przyglądaliśmy się pracy introligatora. Wiele urządzeń używanych przy realizacji usług introligatorskich okazało się nam już dobrze znanych i mogliśmy się pochwalić umiejętnością ich obsługi.

Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła zabytkowa, ale nadal sprawna gilotyna.

 

26 kwietnia 2017roku odbył się III Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Słowem Malowane – Sportowe Opowieści”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych w Opolu a odbył się on w Młodzieżowym Domu Kultury Filia nr 3 w Opolu.

Grupa artystów z naszej szkoły: Bartosz Rempała z ZET 1-3 „a”, Natalia Sidło z ZET 4-6 „a” oraz Magdalena Torchała i Anna Orzeł ze SPdP wzięła udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Opiekunami dzieci były panie: Jolanta Mielniczek i Anna Pieleszek.

To jedyny konkurs tej rangi, w którym mogą wziąć udział uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym uczący się placówkach kształcenia specjalnego. Udział w konkursie wpływa na rozwijanie ich uzdolnień, realizację indywidualnych marzeń artystycznych a także pokonywanie własnych słabości. Wspólnie spędzony czas, słuchanie literatury, oglądanie występów teatralnych i tanecznych rówieśników oraz nauczycieli, udział w zabawach muzyczno-ruchowych zintegrowało środowiska i ułatwiło wzajemne poznanie. Dzieci poznały także sportowców opolskich klubów sportowych, chętnie zadawały pytania, pozowały do zdjęć. Podziwiały występy capoeiry. Nauczyciele natomiast mieli okazję do wymiany doświadczeń ze swej pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym roku wystąpiło 45 recytatorów w czterech kategoriach- etapów nauczania.

I miejsce w kategorii „Szkoła Podstawowa klasy IV-VI” zajęła utalentowana szkolna artystka Natalia Sidło. Zabłysnęła wzorowym opanowaniem tekstu, dopracowanym strojem, charakteryzacją sceniczną i grą aktorską. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy oraz ciepły posiłek.

Serdeczne podziękowania dla rodziców Natalki - Państwa Joanny i Dariusza Sidło, mamy Bartusia - Barbary Remapły za owocną współpracę.

Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

26 kwietnia 2017 roku - Olimpiada Zdrowia

 

25 kwietnia 2017 r. – "Niepełnosprawni pamiętają o majowych świętach” pod takim hasłem odbył się zorganizowany przez panią Annę Krupę i panią Katarzynę Sikorę integracyjny marsz z biało – czerwonymi flagami ulicami miasta, upamiętniający zbliżające się majowe święta. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Marsz poprzedzony został inscenizacją nawiązującą do święta Konstytucji 3 Maja, którą przygotowali i przedstawili na deskach sceny Brzeskiego Centrum Kultury uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1.

 

12 kwietnia 2017 r. Odnieśliśmy sukces w VII EDYCJI KONKURSU "SAPERSKA KARTKA WIELKANOCNA”, organizowanego przez Klub Garnizonowy w Brzegu. Wśród dwudziestu trzech uczestników z naszej szkoły mamy zdobywcę II miejsca Piotra Mochniaka, który wykonał swoją pracę pod opieką pani Anny Madei – Godek i III miejsce zajął Piotr Wojtysiak pod opieką plastyczną pani Barbary Krukowskiej.

Specjalne wyróżnienia otrzymali uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego C: Sebastian Górniak, Robert Maliszewski, Paulina Socha i nauczani indywidualnie: Paweł Romańczyk, Dawid Walczak. Wyróżnione prace zostały wykonane pod opieką plastyczną pani Iwony Piątkowskiej i pani Ewy Urygi – Krupy.

Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia za udział w konkursie. Uczestnicy mogli cieszyć się nagrodami rzeczowymi, pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymanymi słodyczami. Koordynatorem konkursu była pani Anna Madej – Godek.

 

11 kwietnia 2017 r. – "Zmartwychwstanie” to tytuł tegorocznej inscenizacji wielkanocnej, którą obejrzeliśmy wspólnie z niecodziennymi gośćmi: Panem Wicestarostą Janem Golonką, Panem Stanisławem Kowalczykiem, Panią Elżbietą Kużdżał i Panią Haliną Marszałek.

Uczniowie przedstawili ekspresję ruchowo – słowną wzbogaconą o pieśni wielkanocne, którą wprowadzili widzów w tajemnicę zbliżających się świąt. Na zakończenie spotkania zespół taneczny pod opieką pań Anny Krupy i Katarzyny Sikory zaprezentował układ taneczny do piosenki "Hallelujah”. Organizatorkami spotkania były panie: Justyna Snopkowska, Magdalena Załugowicz – Mosoń, Monika Zając i Patrycja Grajeta.

 

10 kwietnia cała społeczność uczniowska wyszła na tereny zielone naszej szkoły na "Poszukiwanie zajączka wielkanocnego”. Pośród zieleni zajączek z samego rana ukrył słodkie paczuszki dla uczniów ku radości wszystkich.

Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy. Święta te mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzeganym – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Zwyczaj poszukiwania prezentów od zajączka wielkanocnego przywędrował do Polski z Niemiec. Jest szczególnie obchodzony na Śląsku i w Wielkopolsce oraz w naszej wiosennej, kolorowej szkole, w której uczniowie dzielą się znalezionymi słodyczami z kolegami jak święconym jajkiem przy rodzinnym stole. Na nauczycieli także czekała kruszyna słodyczy od zajączka.

 

Inne zwyczaje i tradycje wielkanocne:

Palemki na szczęście...

Świąteczne porządki…

Topienie Judasza…

Wielkie grzechotanie…
Pogrzeb żuru…
Wieszanie śledzia…

Święconka…

Specjalnie dla dziewcząt - w Wielką Sobotę obmycie twarzy w wodzie z gotowanych jaj…

Wielka Niedziela – dzień radości …
Lany poniedziałek- śmigus-dyngus - święto lejka…

Wielkanocne jajo… oraz jak zrobić wielkanocne pisanki czy baranka opisane są na gazetce SU w holu szkoły.
 

DOBRYCH ŚWIĄT !

 opiekun SU Jolanta Mielniczek

 

6 kwietnia 2017 r. – Uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy na zaproszenie pani Agaty Bednarz, kierowniczki świetlicy wiejskiej w Dobrzyniu wzięli udział w wielkanocnych warsztatach artystyczno – kulinarnych. W czasie zajęć robili palmy z łodyg lnu, traw, gałązek bukszpanu i kreponowych kwiatów oraz lepili pierogi ruskie. Pełni nowych wrażeń i umiejętności wrócili do szkoły pod opieką pani Anny Pieleszek i pani Anny Lechowicz – Minosory, organizatorki wyjazdu.

 

5 kwietnia uczniowie z ZET 4-6 „a” z niecierpliwością zaglądali do kolorowych dekoracji przygotowywanych na święta w klasie i domach rodzinnych. Rzeżucha pięknie rosła w ozdobnych skorupkach jajek i miseczkach na barwne pisanki i zająca. W przedświątecznym czasie uczniowie także wykonywali kartki na konkursy wielkanocne i dekoracje, które chcą wam zaprezentować na fotografiach.

 wychowawczyni: Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

3 kwietnia 2017 r. – W atmosferę zbliżającej się Wielkanocy wprowadziła nas świąteczna dekoracja z motywem przewodnim zajączka przygotowana przez panie Annę Krężel i Barbarę Krukowską. Tegorocznego bohatera wielkanocnego wystroju szkoły wg własnego pomysłu wykonały wszystkie klasy i zespoły z wychowawcami.

 

23 marca 2017 r. – Grupa trzydziestu uczniów z zespołów i klas gimnazjalnych, szkoły przysposabiającej do pracy i klas V – VI uczestniczyła w niezwykłej wycieczce do Centrum Nauki Humanitarium we Wrocławiu. Za sprawą interaktywnych eksponatów i zajęć warsztatowych zgłębiali tajniki nauk ścisłych. Z ogromnym zaangażowaniem brali udział w pracach pachnącego laboratorium, wykonując perfumy o zapachy pomarańczy. Dzięki temu mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy i przekonać się, że nauka jest fascynującą przygodą Organizatorem wycieczki była pani Ewa Konieczna, uczniami opiekowały się panie: Barbara Krukowska, Anna Madeja – Godek i Małgorzata Lenartowicz.

 

 

22 marca to Światowy Dzień Wody i taką wiedzę posiadają już uczniowie ZET 4-6„a” po lekcji tematycznej. Od początku roku szkolnego wychowawczyni zespołu zachęca rodziców i uczy dzieci, by do szkoły przynosiły do picia jedynie wodę. Dzieci chętnie bawią się, eksperymentują i piją wodę. Nie pozostaje nic innego jak tylko utrwalać ten nowy zwyczaj czyniąc z niego zdrowy nawyk. Uczniowie chętnie podzielili się gazetką z lakcji w holu szkoły.

 wychowawczyni: Jolanta Mielniczek

 

21 marca 2017 r. – Wzięliśmy udział w integracyjnym marszu "Przeganiamy zimę”. Ulicami miasta w towarzystwie przedszkolaków i uczniów z innych szkół przeszliśmy na Plac Polonii Amerykańskiej, gdzie odbył się konkurs na najpiękniejszą Marzannę i w atmosferze radosnej zabawy przywitaliśmy wiosnę. Organizatorkami naszego udziału w imprezie były pani Katarzyna Sikora i pani Monika Zając.

 

16 marca 2017 roku uczniowie ZET 4-6 „a” udali się na wycieczkę do parku miejskiego, aby pierwsze ciepłe dni w tym roku uczcić na wesoło na placu zabaw. Po drodze poznali zamontowane w parku urządzenie do picia wody dla ludzi i zwierząt tzw. „ poidełko”. Samodzielnie zakupione pączki miło było zjeść w towarzystwie rówieśników racząc się pierwszymi promieniami słońca.

 Wychowawczyni: Jolanta Mielniczek

 

Zdrowo jem, więcej wiem - etap zimowy

 

Najmłodsi uczniowie ZET I-III, VI-VI i SP I-III brali udział w zimowym etapie projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, który tym razem, wyposażał dzieci w wiedzę na temat picia wody!

Każda klasa wzięła udział w konkursie, projektując maskotkę WODOLUBKA-postaci, co o zdrowie swoje dba i wodę pije co dnia.

W piątek 10.03. uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji „Źródło życia i zdrowia-woda!”. Podczas zajęć dzieci poznawały znaczenie wody dla wszystkich żywych organizmów, brały udział w eksperymencie- przenoszenia wody za pomocą gąbki- pokazującym, w jakich sytuacjach człowiek traci wodę. W małych zespołach uczniowie sporządzali wody smakowe. Korzystając z owoców, różnorodnych wód niegazowanych oraz sprzętów domowych (sokowirówki, blenderów, wyciskarek, itp.), pod czujnym okiem nauczycieli i pomocy nauczyciela. Uczniowie bardzo chętnie degustowali własnoręcznie przygotowane, kolorowe wody.

Każdy uczestnik projektu wykonał pracę konturu człowieka, zapełniając 2/3 ludzkiego ciała kolorem niebieskim. Wszystkie karty pracy można było podziwiać na szkolnej gazetce w głównych holu szkoły, a także znaleźć tam niezbędne informację nt. wody- najlepszego i najzdrowszego napoju dla człowieka.

Koordynator projektu mgr Magdalena Krocz

 

 

10.03.2017 r. - Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej kolejny raz zgłębiali wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej w ramach programu edukacyjnego "Radosny uśmiech - radosna przyszłość". Oglądali animowany film "Dr Ząbek i legenda Zębolandii". Pani pielęgniarka przeprowadziła ćwiczenia praktyczne dotyczące techniki szczotkowania zębów oraz dbania o higienę dziąseł i języka. Podsumowując zdobyte wiadomości rozwiązywali zadania i szukali w labiryncie zdrowego uśmiechu drogi własnych uśmiechów. Program realizowała z uczniami wychowawczyni Anna Krężel.

 

 

07.03.2017 r. - Uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego A uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Pracowni Ceramiki Artystycznej pani Beaty Woźniak. Poznali specyfikę zawodu ceramika oraz obserwowali etapy wytwarzania wyrobów ceramicznych od formy po gotowe produkty: zastawy stołowe, biżuterię, okolicznościowe gadżety.

Najciekawszym momentem spotkania, na który uczniowie czekali z niecierpliwością, było samodzielne wykonanie ceramicznych korali. Pod czujnym okiem gospodyni pracowni projektowali, malowali, szkliwili, polerowali i wypalali elementy biżuteryjne. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, bo wykonany przez nich koral był prezentem dla ukochanych Mam z okazji Dnia Kobiet. W tym fascynującym doświadczeniu uczniów swój udział miała wychowawczyni Anna Madeja – Godek.

 

 

Śniadanie daje moc rok szkolny 2016/2017

 

10.02.2017 r. - "Bezpieczne ferie" - spotkanie z Asystentem d/s Nieletnich poświęcone bezpiecznemu spędzaniu wolnego. Przypomniano jak zachowywać się na lodowisku, placu zabaw, dyskotece itp. Omówiono zagrożenia i jak ich unikać. Uczniowie wyposażeni w niezbędne informacje rozpoczynaja ferie zimowe.

Przedstawiono laureatów konkursu "Najgrzeczniejszy Uczeń" szkoły podstawowej i gimnazjum.

Michał Pyka - Najgrzeczniejszy Uczeń gimnazjum

Piotr Wojtysiak - Najgrzeczniejszy Uczeń szkoły podstawowej

Gratulujemy

 

10.02.2017 r. - Tuż przed feriami zimowymi serdeczni uczniowie naszej szkoły otrzymali życzenia walentynkowe od sympatii i wielbicieli. Tradycję odkrywania uczuć w dzień św. Walentego przybyłą do nas z Ameryki podtrzymujemy w szkolnym gronie od wielu lat. To miły akcent i czasami pomoc w pierwszym kroku do bliższej znajomości. Za rok zachęcamy następnych zakochanych do działania :-).

 

 

09.02.2017 r. - Nasi Najlepsi...

 

08.02.2017 r. - Jak co roku od wielu, wielu lat cała społeczność szkolna spotyka się na Szkolnym Balu Karnawałowym SU i PCK. Jest to czas tańców i zabaw oraz podsumowanie wspólnych działań po półrocznej pracy. Bal to doskonała okazja, by poznać kolegów z innych klas i zespołów, pobawić się przy muzyce w większym gronie, poznać wolontariuszy PCK z brzeskich szkół średnich oraz zaproszonych gości. W ostatnich latach zapraszamy na tę uroczystość dzieci i młodzież, z którymi wspaniale układa nam się współpraca, są niezawodni i chętni do podejmowania wspólnych działań. W tym roku przywitaliśmy w progach naszej szkoły gości z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Brzegu. Ta radosna, roztańczona grupa z obustronną satysfakcją uczestniczy w zabawie. Mamy wspólnych laureatów konkursu tańca, konkurencji sprawnościowych oraz króla i królową balu. Bal był wspaniały i wiele osób z utęsknieniem czeka na kolejną taką zabawę.

Organizatorki balu opiekunowie SU i PCK serdecznie dziękują za udaną zabawę i pomoc w czasie balu.

 

 

07.02.2017 r. - Halowy Turniej Piłki Nożnej w Grodkowie

 

03.02.2017 r. - Propozycja na karnawałowe słodkości prosto z gór – pachnące pączki drożdżowo – ziemniaczane pod warstwą cukrowego puchu.

 

2.02.2017 r. - W ramach realizacji Programu "Trzymaj Formę" w naszej szkole odbyło się spotkanie ze stomatologiem pod hasłem:

"Zdrowy uśmiech = zdrowe ciało"

Stomatolog poruszał tematy związane z higieną jamy ustnej, zdrowego odżywiania i jego wpływu na uzębienie oraz możliwości leczenia zębów. Informuję rodziców i opiekunów naszych uczniów, że mogą skorzystać z bezpłatnych przeglądów, lakowania (bezpłatne do 7 roku życia) i leczenia w ramach NFZ pod adresem : Brzeg ul. Łokietka 9 A, telefon: 77 412 00 08.

Katarzyna Tadrała

 

2 lutego 2017 r. - Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wzięli udział w "Akcji Profilaktyki Stomatologicznej”, która została przeprowadzona w dwóch etapach:

  • Część pierwsza odbyła się na terenie szkoły - w trakcie wizyty dr Marka Szuberta i asystentki stomatologicznej Pani Kamili Kubiak zostały przekazane dzieciom podstawowe informacje na temat zębów, higieny jamy ustnej oraz wpływu diety na stan jamy ustnej.

  • Część druga odbyła się w Przychodni Stomatologicznej DONI COR przy ulicy Łokietka 9A w Brzegu. Uczestniczyli w niej dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie jamy ustnej. W ramach wizyty przeprowadzone zostały bezpłatnie profilaktyczne badania stomatologiczne. Pan doktor dokonał oceny stanu uzębienia dzieci, a wynik tej oceny z dalszymi zaleceniami zostanie przekazany wychowawcy, następnie rodzicom.

Zachęcamy rodziców naszych uczniów do odwiedzenia przychodni stomatologicznej DONI COR ze swoimi dziećmi. Każdy uczeń pod opieką swojego rodzica, po wcześniejszej rejestracji osobistej bądź telefonicznej 77 412 00 08 / 503 025 203 będzie objęty opieką lekarza stomatologa Marka Szuberta, który przyjmuje tylko w czwartki. Bliższych informacji udzieli Państwu asystentka stomatologiczna pani Kamila Kubiak .

Miłą niespodzianką po powrocie uczniów do szkoły było wręczenie przez opiekuna PCK Danutę Maciejowską pakietów do higieny jamy ustnej. Myślimy, że teraz na pewno nikt nie zapomni o myciu zębów.

 koordynator akcji Anna Krężel

 

7 lutego 2017 r. – Odbyła się XVII edycja szkolnego konkursu wiedzy o Brzegu "Pocztówka z naszego miasta" dla uczniów klasy IV - VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum. Test zawierał skorelowane treści z języka polskiego i historii.

Laureatami konkursu zostali:

Aleksandra Szyjkowska z klasy III gimnazjum - I miejsce. Kolejne miejsca: Magda Goruk z klasy III gimnazjum – II miejsce

Sebastian Studziński z klasy III gimnazjum i Maria Misztal z klasy VI - III miejsce. Konkurs przeprowadziła pani Iwona Piątkowska.

 

 

JOGA ŚMIECHU - takie oto novum mieliśmy okazję poznać za sprawą pań Korneli Martyniak i Lucyny Białek zaproszonych do naszej szkoły 26 stycznia 2017roku. W zajęciach wzięli udział reprezentanci niemalże wszystkich zespołów. Uczniowie uczyli się śmiechu poprzez zabawę, tańczyli, ćwiczyli wspólnie, relaksowali się do muzyki a nawet były osoby, które prawie zapadały w medytację do dźwięków dzwonków koshi.

 Joga śmiechu to nowa metoda, która powstała 1995r. w Indiach wymyślona przez dr Madana Katariego zainspirowanego artykułami o zdrowotnych właściwościach śmiechu.

Z punktu widzenia medycznego, na podstawie przeprowadzonych badań, możemy stwierdzić, że śmiejąc się:

- redukujemy hormon stresu,

- wyzwalamy hormony szczęścia- zwane endorfinami,

- produkujemy w sobie parasol ochronny,

- śmiech robi nam "porządek" w układzie oddechowym,

- wzmacniamy nasze serce, stabilizujemy krążenie i poprawiamy ukrwienie,

- ćwiczymy mięśnie.

Śmiech jest lekarstwem dla duszy , to także " społeczny klej" o funkcji łączącej, który potrzebuje echa, oddźwięku grupy.

 Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

 

Zimowe figle w Sali Zabaw- Kulki

 

25.01.2017 roku (środa) uczniowie ZET I-III A, B i C, IV-VI B oraz Paweł Romańczyk wspólnie ze swoimi paniami nauczycielkami i nianiami, udali się na wesołe harce do pięknej, kolorowej i bezpiecznej Sali Zabaw- Kulki, która mieści się przy ulicy Piastowskiej (Puchatek). Atrakcji było, co nie miara-tunele, trampolina, kulkowe labirynty, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, mostki i basen z piłkami. Nasi uczniowie z uśmiechem na twarzy pokonywali kolorowe tory przeszkód. Nad wszystkim czuwały osoby dorosłe, wspomagając dzieci podczas ruchowych figli, czynności samoobsługowych oraz w bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Zapraszamy do fotorelacji…

 

 

24.01.2017 - Tym razem pizza... ;-)

 

Dzień Babci i Dziadka

 

24.01.2017 r. (wtorek) - tego dnia uczniowie Zespołu Edukacyjno - Terapeutycznego I-III c zaprosili swoje ukochane babcie i dziadków na występy artystyczne z okazji ich minionego święta. Wiktorka, Piotruś, Mateusz i Feliks silnie zmotywowani obecnością przybyłych gości, pięknie śpiewali, tańczyli i wręczali upominki. Życząc swoim dziadkom samych radosnych dni. Pyszny poczęstunek oraz rozmowy przy wspólnym stole uwieńczyły miło spędzony czas.

 

 

DZIEŃ BABCI i DZIEŃ DZIADKA to świąteczny czas tych, których kochamy bez granic. Mądrość i doświadczenie Babć oraz Dziadków są bezcennym darem przekazywanym kolejnym pokoleniom. Relacje między Babcią i Dziadkiem a wnukami są wyjątkowe i niepowtarzalne. Seniorzy rodzin rozpieszczają swoje wnuki, są dla nich wsparciem, otaczają je opieką, ciepłem i spokojem. Zawsze potrafią pomóc swoim doświadczeniem i dystansem do wielu rzeczy. Niewiele jest słów, które kojarzą się tak ciepło i serdecznie jak „babcia" czy „dziadek”.

Chcąc uświetnić te dni Babciom i Dziadkom goszczącym w naszej szkole, uczniowie SU z opiekunem panią Jolantą Mielniczek- Boszkiewicz przedstawili wizualizację tematyczną w holu szkoły.

 

 

17.01.2017 r. - Naleśniki a'la PDP ;-)

Uczniowie z pełnym zaangażowaniem przygotowywali deser w postaci naleśników z serem i bananami skąpanych w gorzkiej czekoladzie. Ich chrupkość zawdzięczamy kilkuminutowemu pobytowi w nagrzanym wcześniej piekarniku.

 

 

17 stycznia 2017 r. – Uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego A wybrali się do Restauracji Brzeskiej na zajęcia z samoobsługi. Po wcześniejszym omówieniu zasad zachowania w restauracji już po wejściu zaczęli je realizować: rozebrali się, wieszając kurtki w określonym miejscu, zapoznali się z menu i wybrali to na co mieli ochotę. Przyszedł czas na złożenie zamówienia, płacenie określonych kwot za posiłek. Po otrzymaniu systemu pager informującego o odebraniu zamówienia zajęli miejsca przy stoliku, gdzie mieli czas na wspólne rozmowy. We właściwy sposób reagowali na sygnały dźwiękowo- świetlne pegera i odbierali zamówione jedzenie. Konsumując, prawidłowo posługiwali się sztućcami.

Po zakończeniu jedzenia odnieśli naczynia w wyznaczone miejsce i przygotowali się do powrotu do szkoły.

Trudny test z kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz z samoobsługi wszyscy zaliczyli na pięć. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Anny Madei – Godek.

 

 

16.01.2017 roku (poniedziałek) z samego rana uczniowie ZET I-III A, B, C; SP I-III, a także ZET IV-VI B, wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami i ukochanymi nianiami, wybrali się w długą, zimową wędrówkę na WTZ, przy ul. 1 Maja. Zostali przywitani przez starszych kolegów, terapeutów oraz panią kierownik. Pan Jurek (terapeuta pracowni ceramicznej) zapoznał dzieci z techniką lepienia w glinie, zaprezentował gliniane rzeźby, przed i po wypaleniu w specjalnym piecu. Wszystkie dzieci wspólnie z paniami, ugniatając i formując mokrą glinę, wykonywały przeróżne arcydzieła m.in. bałwanki, kwiatki, aniołki czy serduszka. Rzeźby tworzono w szczególnym celu - jako upominki dla dziadków. Teraz czekamy aż pan Jurek wypali je w piecu, by wręczyć je Babciom i Dziadkom z okazji ich święta.

 

 

13 stycznia 2017 r. - Uczniowie klasy I-III szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni Anny Krężel po raz kolejny zgłębiali wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy w ramach Ogólnopolskiego Programu "Ratujemy i uczymy ratować". Uczyli się podstawowych czynności z zakresu pierwszej pomocy od sprawdzenia przytomności i oddechu, korzystania z numeru alarmowego, ułożenia w pozycji bocznej po resuscytację krążeniowo oddechową.

 

 

Uczeń Sebastian Wysocki zajął I miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod tytułem "Las wokół nas" organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Kluczborku. Gratulujemy Sebastianowi i bardzo cieszymy się ze zwycięstwa. Nauczycielem prowadzącym wykonanie pracy konkursowej była pani mgr Ewa Uryga - Krupa.

 

5 stycznia uczniowie ZET 4-6 „a” przygotowywali naturalny SMOOTHIE z kiwi i banana oraz SOK owocowo- warzywny z marchwi i jabłek. Okres zimowy jest wyjątkowo wymagający dla zdrowego odżywiania się zwłaszcza dzieci uczących się. 

Uczniowie samodzielnie myli, obierali owoce, skrobali marchewkę, porcjowali, blendowali i wkładali kawałki owoców do sokowirówki. Niejeden zuch miał tremę przed obsługą tak głośnych urządzeń elektrycznych. Bezpieczeństwo to podstawa! Zdrowe odżywianie to sprawne ciało i zdrowy duch. Nawyki ukształtowane w dzieciństwie procentują w dorosłym życiu. To wszystko uczniowie z ZET 4-6 „a” wiedzą. Znają wspaniały smak owocowych nowości kulinarnych samodzielnie przygotowanych bez dodatków i polepszaczy smaku. Zachwyceni nowymi umiejętnościami i owocowym smakiem wszyscy z uśmiechem poprosili o dokładkę.

Jolanta Mielniczek Boszkiewicz

 

 

Dnia 4 stycznia 2017 roku odbyło sie szkolenie dla rodziców "Cyberprzemoc". Przeprowadziła je Asystent do spraw Nieletnich Magdalena Bielecka. Rodziceotrzymali niezbędne informacje na temat bezpiecznego poruszania się po internecie. Wiedzą również, gdzie szukać pomocy.

 

 

22 grudnia 2016 r. – W ostatni szkolny dzień przed zimową przerwą świąteczną spotkaliśmy się przy klasowych stołach wigilijnych. W atmosferze wzajemnej życzliwości śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem i jedliśmy tradycyjne wigilijne potrawy.

 

 

„Oto dziś narodziła się miłość” to tytuł tegorocznych jasełek wystawianych w naszej szkole.
Tym razem w przedstawienie zostali zaangażowani niecodzienni goście – żywe zwierzęta domowe: pies Kaja i króliki Śnieżka i Pusia. Występ upiększył koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu muzycznego pana Szymona Dobrzańskiego. Niezwykłość widowiska zapewnili przede wszystkim sami aktorzy, którzy swą grą teatralną, tańcem i śpiewem wprowadzili nas w radość Świąt Bożego Narodzenia.

Obsada:

Święta Rodzina: Magdalena Goruk, Piotr Mochniak, Robert Romanowski

Aniołowie: Natalia Sidło, Karolina Adasik, Laura Brudzińska , Jessika Kiezik, Paweł Siwak, Ola Romanowska, Magda Kamińska,
Mateusz Pinda, Wiktoria Lipińska, Felix Świętoniowski, Piotr Garbowski,
i uczennice ZRW Joanna Bułkowska wraz z Sebastianem Studzińskim i Wiktoria Garbowska

Magdalena Śrutwa zaprezentowała kolędę „Gdy śliczna Panna” w Polskim Języku Migowym.

Pasterze: Anna Bednarczyk, Kamila Foryś, Adrian Krocz, Damian Radowski, Krzysztof Mazur, Krzysztof Winiarski, Alex Kołodziejczyk

Królowie: Wojciech Wilczek, Łukasz Kozioł, Michał Buczyk

Wśród zaproszonych gości obecni byli:

p. Leszek Boguski, p. Halina Marszałek, p. Aleksandra Słodka – Springer, p. Szymon Dreksler, p. Edyta Kowalska, przedstawiciele firmy PKS p. Iwona, p. Wiesława, p. Bożena, p. Anna, p. Anna Rosińska z przedszkolakami z PP nr 3 oraz p. Renata Stec z grupą uczniów klasy 6 i I gimnazjum ZS nr 1 z Oddziałami Sportowymi
oraz Rodzice i Rodziny oraz Przyjaciele Szkoły.

Opiekunowie występu: p. Maja Kuszewska, p. Aneta Nowak, p. Justyna Snopkowska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas swą pomocą w realizacji spektaklu!

 

Nim do stołu usiądziemy i opłatkiem dzielić się zaczniemy,

Złóżmy sobie serdeczne życzenia,

By spełniły się wszystkie piękne marzenia.

A łaski jakimi obdarzy nas Boża Dziecina,

Niech odczuje każda nasza rodzina.

Śpiewem kolędy podziękujmy więc za nie,

Szeroko otwierając swe serca i dłonie.

Anna Pieleszek

 

 

20 grudnia 2016r. - Odwiedziliśmy podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Brzegu w ramach ogólnopolskiej akcji "Choinki nadziei”. Uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki program artystyczny z dostojnym wielbłądem i aniołem w roli głównej, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Wręczyliśmy podopiecznym pięknie przystrojoną choinkę, ufundowaną przez pana Kulasa oraz własnoręcznie wykonane upominki z życzeniami.

To niezwykłe drzewko to przede wszystkim symbol dobra, nadziei i pamięci o drugim człowieku starszym, osamotnionym. Wizyta przebiegła jak zawsze w miłej atmosferze, wzbudzając wiele wzruszeń.

Szkolnego koordynatora akcji Annę Krężel w organizacji wspierały panie Sylwia Tokarczyk i Anna Krupa.

 

 

16 grudnia 2016r. W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu przeprowadzone zostały zajęcia z sensoplastyki. Podczas zajęć uczniowie z Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych mogli stymulować swoje zmysły (węch, wzrok, dotyk) poprzez zabawę z różnymi artykułami spożywczymi (mąka, makarony, groch, olej, ryż, kasza, olejki zapachowe). Atmosferę zajęć umilała muzyka relaksacyjna.

Zajęcia przeprowadziły: Magdalena Załugowicz- Mosoń, Patrycja Grajeta, Monika Zając

 

 

15 grudnia 2016roku uczniowie ZET 4-6A po raz pierwszy w pełnym składzie udali się na lekcję do restauracji „ Brzeska”, by świętować urodziny Daniela, Darii i Piotra. Dla wszystkich była to lekcja życia, kulturalnego zachowania się, samoobsługi, miłego spędzania urodzin i czasu wolnego oraz zaprawa do nadchodzących świat. Uczniowie wspaniale samodzielnie radzili sobie ze wszystkimi czynnościami w restauracji i pierwsze lekcje posługiwania się sztućcami mają już za sobą.

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 
V Ogólnopolskie Spotkanie Integracyjne - Wigilia Olimpiad Specjalnych
14.12.2016 r. Kędzierzyn-Koźle

Po raz kolejny nasi zawodnicy sekcji sportowej Słoneczka uczestniczyli w wyżej wymienionym wydarzeniu. Atmosfera spotkania była bardzo świąteczna. Wszyscy wspólnie tworzyli przeróżne ozdoby choinkowe, zostali obdarowani pięknymi prezentami, a przede wszystkim złożyli sobie życzenia i wspólnie usiedli do wigilijnego obiadu.

 Katarzyna Tadrała i Justyna Snopkowska

 

 

7 i 14 grudnia na zajęciach SU młodzież miała możliwość wzięcia udziału w konkursie wiedzowym pt. „ Miasta, rzeczy itp.” Zasady były proste. Należało po usłyszeniu pytania szybko podnieść rękę i po wskazaniu prowadzącej udzielić poprawnej odpowiedzi. Liczyła się znajomość nazw państw, miast, imion, rzek, roślin, odpowiedzi na krótkie zagadki oraz rozwiązania prostych działań matematycznych oraz refleks i spryt w szybkim reagowaniu. W pierwszym tygodniu najlepszymi graczami okazali się Michał Pyka i Sebastian Studziński, Łukasz Kozioł i Michał Mojzyk. W drugim tygodniu najlepsi byli ponownie Łukasz Kozioł oraz Alicja Bogusz, Andrzej Morel i Tomasz Skowroński. Wszystkich wspaniałych opiekun SU nagrodziła słodkościami.

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

Szanowni Państwo

 

Wojewoda Opolski wraz z Opolskim Kuratorem Oświaty zaprasza, nauczycieli oraz rodziców na spotkanie poświęcone zmianie ustroju szkolnego, które odbędzie się w dniu 14 grudnia 2016 roku w Ratuszu – Rynek w Brzegu (duża sala stropowa) w godzinach:

 

13 00 – z dyrektorami szkół

15 00 – z nauczycielami

17 00 – z rodzicami uczniów szkoły

wizytator

Krystyna Czollek

 

 

Szkolne zawody sportowe w Ringo
pod hasłem: 
"Zdrowo i aktywnie"

8.12.2016r.

W ramach realizacji programu "Trzymaj Formę!" w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w Ringo pod hasłem: "Zdrowo i aktywnie". Brali w nich udział zarówno uczestnicy programu jak i inni chętni uczniowie naszej szkoły. Zawodnicy sami dobrali się w drużyny i rywalizowali ze sobą w systemie "każdy z każdym".

 

Wyniki zawodów:
 

I miejsce - drużyna "Bank"
Grabowska Sandra
Sobota Sylwester
Pyka Dawid
Pyka Michał
 

II miejsce - drużyna "Czerwony"
Śrutwa Magdalena
Mojzyk Michał
Studziński Sebastian
Wojtysiak Piotr
 

III miejsce - drużyna "Żółty"
Bogusz Ewa
Zielińska Karolina
Goruk Przemysław
Morel Andrzej
 
IV miejsce - drużyna "Zielony
Bodziony Oskar
Sierpiński Jakub
Siwak Roger
Wiśniewski Adam
 
V miejsce - drużyna "Niebieski"
Goruk Magdalena
Kaźmierczak Iwona
Kozioł Łukasz
Mochniak Piotr
 
Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody oraz broszury informacyjne programu "Trzymaj Formę!".
Serdeczne podziękowania dla właścicieli Restauracji "Brzeska" za ufundowanie poczęstunku dla zwycięzców.
 

 organizatorzy: Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

7 grudnia 2016 r. - Z okazji zbliżających się świąt uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych.

Prowadziły je instruktorki ze świetlic wiejskich gminy Lubsza. Uczniowie pod okiem pań wykonywali techniką papierowej wikliny i origami choinki oraz świąteczne ozdoby. Warsztaty bardzo podobały się uczniom, a efekty ich pracy można podziwiać na szkolnej tablicy i w rodzinnych domach. Organizatorem spotkania była pani Anna Lechowicz – Minosora.

 

 

8 grudnia 2016 r. – Za sprawą pięknej bożonarodzeniowej dekoracji jaka pojawiła się na szkolnym holu poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Tegorocznym motywem przewodnim były napisy z życzeniami "Wesołych świąt”, przygotowane przez zespoły klasowe dowolną techniką plastyczną. Całość świątecznego wystroju przygotowały pani Anna Krężel i pani Barbara Krukowska.

 

 

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, rodziców i przyjaciół osób z niepełnopsrawnością na konferencję "Edukacja równych szans"

 

Plakat

 

 

W dniu 6 grudnia w progi naszej radosnej szkoły zawitał święty Mikołaj. Zanim dotarł do udekorowanej na tę okoliczność sali, w której zebrała się cała społeczność uczniowska czas umilał zebranym pan Szymon Dobrzański z muzycznej firmy Artist. Wszyscy uczniowie duzi i mali otrzymali paczki ze smakołykami. To wszystko dzięki zaangażowaniu pani dyrektor Grażyny Piaskowskiej, Rady Rodziców i hojności sponsorów: pana Andrzeja Brzezińskiego, Elżbiety Kużdżał z PTT Brzeg i Grupy Otmuchów.

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

6 grudnia 2016 r. – Ogromne poruszenie wśród gimnazjalistów zespołu edukacyjno – terapeutycznego A wywołały prezenty, które w tajemniczy sposób pojawiły się pod ich klasową choinką. Zanim odkryli zawartość mikołajkowych podarunków rozmawiali w czasie zajęć o listach do Mikołaja, spełnianiu marzeń i sprawianiu radości innym. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu mikołajkowej niespodzianki.

 

 

6 grudnia w ZET4-6 „a” św. Mikołaj pozostawił pod klasową choinką duży zielony worek… Wszystkie dzieci były ciekawe co się w nim znajduje? Każde z nich liczyło po cichu, że to prezenty. I długo nie czekaliśmy na odpowiedź, wszak w szkole działamy, uczymy się, poznajemy nowe i odkrywamy nieznane. Tak!- to była niespodzianka, ale tylko dla twórczych, aktywnych i grzecznych osób. Same rarytasy. Radość ogromna podczas rozpakowywania paczek ogarnęła klasę, częstowanie się i smakowanie zaczęto od razu. Wszak to klasowe Mikołajki!

Pani Alicji Rupie serdecznie dziękujemy za osobisty kontakt z Mikołajem i wielkie indywidualne starania ku radości wszystkich obdarowanych.

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

W profesjonalnych kucharskich strojach, które przygotowaliśmy na zajęciach krawieckich pod kierunkiem pani Małgorzaty Lenartowicz, rozpoczynamy działalność kulinarną w ramach zajęć z gospodarstwa domowego.

Przygotowaliśmy zdrowe śniadanie – grzanki z białym serem pod czujnym okiem pani Barbary Krukowskiej.

 

 
 

1 grudnia 2016roku uczniowie naszej szkoły i działacze SU dekorowali choinkę w holu szkoły. W tym roku do złotych i czerwonych bombek oraz szyszek piniowych dołączono ozdobne wielobarwne papierowe bombki wykonane przez zespoły klasowe.

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

30 listopada 2016 r. – Gimnazjaliści zespołu edukacyjno – terapeutycznego A świetnie bawili się na klasowych Andrzejkach. Obok wróżb był czas na tańce i słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów pod opieką wychowawczyni pani Anny Madei – Godek.

 

 

30 listopada 2016 r. – W ostatni dzień listopada uczniowie klasy I-III i zespołu edukacyjno – terapeutycznego I – III A wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Zgodnie z tradycją wróżyli sobie, co czeka ich w przyszłości. Na zakończenie "wieczoru wróżb” odbyła się dyskoteka ze słodkim poczęstunkiem. Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania na stole pojawiły się również owoce i źródlana woda. Organizatorkami zabawy były pani Anna Krężel i pani Sylwia Tokarczyk wspierane przez panią Justynę Dolińską.

 

 
 

25 listopada 2016 r. – Uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych, rewalidacyjno – wychowawczych i klasy I - III wzięli udział w Dniu Pluszowego Misia. Spotkanie rozpoczęło się od posumowania szkolnej akcji "Grosik dla psiaka” z brzeskiego przytuliska. Z tej okazji odwiedziła nas wolontariuszka pani Agnieszka Buczyńska z psem Pako. Na jej ręce przekazaliśmy karmę, legowisko i 132 zł.

Następnie uczestnicy Dnia Pluszowego Misia poznali historię powstania bohatera dnia, wykonywali prace plastyczne z jego podobizną, które ozdobiły świetlicę szkolną podczas balu z pluszowymi przytulankami.

Organizatorkami spotkania były pani Anna Madeja – Godek, pani Katarzyna Sikora i pani Anna Krupa.

 

 

23 listopada młodzież naszej szkoły spotkała się na popołudniowej dyskotece andrzejkowej organizowanej według tradycji przez Samorząd Uczniowski ZSS. Działacze szkolnego samorządu ustalili listę zakupów na poczęstunek i organizację obsługi samej imprezy, po czym w grupie udali się na zakupy. Bawić się to wspaniała rzecz, jednak przygotowywać coś dla siebie i innych to dopiero jest frajda! Wychodząc z takiego założenia młodzież z opiekunem SU przygotowała andrzejkową dyskotekę i świetnie się bawiła, w specjalnie na tę okazję przygotowanych kreacjach. Nad bezpieczną zabawą czuwały opiekun SU oraz wychowawczynie pani Małgorzata Lenartowicz i Anna Pieleszek.

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

21 listopada 2016 r. – Podsumowaniem tygodnia Praw Dziecka wśród starszych uczniów szkoły podstawowej
i gimnazjum był konkurs wiedzy "Prawa dziecka w szkole i nie tylko”. Zwycięzcami zostali Michał Pyka z klasy II gimnazjum i Sebastian Studziński z klasy III gimnazjum.

Konkurs przygotowała pani Iwona Piątkowska.

 
 

18 listopada 2016 r. – Przyłączyliśmy się do bicia rekordu w śpiewaniu piosenki "Dziećmi jesteśmy tylko raz” oraz puszczaliśmy balony z dziecięcymi marzeniami na Placu Polonii Amerykańskiej.

 

 

17 listopada 2016 r. – Naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Uczniowie z tej okazji zaprezentowali montaż słowno – muzyczny i wręczyli przygotowany własnoręcznie prezent. W spotkaniu obok społeczności uczniowskiej wzięli udział również rodzice i przedstawiciele Stowarzyszenia "Troska” oraz Naczelnik Wydziału Oświaty pan Mariusz Bochenek. 

Dzień zakończyliśmy obejrzeniem spektaklu o Januszu Korczaku "Był taki dom” w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych z BCK i ZS nr 2 z OI.

 

 

16 listopada 2016 r. – Gimnazjaliści wzięli udział w sesji naukowej na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, którą poprowadziła sędzia Anna Maria Wesołowska.

 

 

14 listopada 2016 r. – W ramach trwającego w naszym mieście Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z panią Dorotą Zawadzką – Supernianią, która rozmawiała z dziećmi na temat ich praw, zachowania na co dzień i relacji dziecko – dorosły.

 

 

 

 


Program Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Zespole Szkół Specjalnych


11.11.2016 r. - VI Bieg Niepodległości w Brzegu
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Przemysław Goruk - uczeń PDP i Katarzyna Tadrała - nauczyciel wychowania fizycznego po raz kolejny wzięli udział w Biegu Niepodległości. Rywalizowali w kategorii Open - Nordic Walking na dystansie 3,5 kilometra. Na mecie zostali udekorowani pięknymi medalami.

 

 

zdjęcie z portalu gosc.pl - więcej z gosc.pl zdjęć tutaj

 

 

9 listopada 2016 r. – Tego dnia miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym szkolnym kalendarzu Pasowanie na ucznia i gimnazjalistę. "Młode dęby” i "leśne duszki” w liczbie 26 osób poddane licznym próbom

w leśnej szkole złożyły ślubowanie i zostały pasowanie przez Panią dyrektor

na ucznia szkoły podstawowej i przysposabiającej do pracy oraz gimnazjalistę. W uroczystości wzięli udział Pan Mariusz Bochenek Naczelnik Wydziału Oświaty i Pani Barbara Sadkowska – Jakubów dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, licznie przybyli rodzice, nauczyciele i społeczność uczniowska.

Bohaterowie dnia do tego ważnego wydarzenia przygotowywali się pod okiem pań: Ewy Koniecznej, Anny Krężel, Magdaleny Krocz,

Małgorzaty Lenartowicz, Anny Madei – Godek, Renaty Minosory i Anny Pieleszek.

 

 

8 listopada 2016 r. – Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka przypominająca nam

o przypadającej 11 listopada 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która stała się po 123 latach niewoli wolnym, niezależnym

i samodzielnym państwem. Wizualizację przygotowały pani Barbara Krukowska i pani Iwona Piątkowska.

 

 

8 listopada 2016 r. – Już po raz szósty najmłodsi uczniowie wzięli udział

w ogólnopolskiej akcji "ŚNIADANIE DAJE MOC”. Pod opieką wychowawczyń przygotowali śniadanie, korzystając z produktów "pięciu wysp” – kanapkowej, mlecznej, napojowej, owocowej i warzywnej. Niemal samodzielne przygotowywanie posiłku sprawiło im wiele frajdy. Równie atrakcyjne okazało się wspólne spożywanie śniadania, poznawanie nowych smaków i preferencji śniadaniowych koleżanek i kolegów. Coroczny udział uczniów w akcji wyposażył ich w wiedzę, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który daje energię do nauki, siłę do zabawy i zapewnia zdrowy start w każdy nowy dzień.

 

7 listopada 2016 r. – Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości gimnazjaliści wzięli udział w konkursie "Polskie symbole narodowe”, który sprawdzał ich wiedzę na temat pojęcia patriotyzmu, symboli narodowych i historii powstania państwa polskiego. Najlepsi okazali się: Sebastian Studziński z klasy III, Michał Pyka z klasy II i Magdalena Goruk z klasy III. Konkurs przygotowała pani Iwona Piątkowska.

 

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu Fundacji BOŚ „Zdrowo jem, więcej wiem”, który realizowany będzie przez uczniów nauczania początkowych. Patronat honorowy nad projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.
CELE PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

PROJEKT "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" TO:

  • bogata oferta edukacyjna dla klas I-III szkół podstawowych,

  • wieloaspektowy, spójny projekt doskonale wpisujący się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej,

  • rzetelna wiedza naukowa na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej podana w przystępny i nieszablonowy sposób – oprócz materiałów przygotowanych na lekcje oferujemy pogłębioną wiedzę, która nieustannie jest uzupełniana, zgromadzoną w portalu www.aktywniepozdrowie.pl w postaci ponad 400 artykułów,

  • wiele wartościowych nagród – dla nauczycieli, dzieci oraz szkół – z najcenniejszą, naszym zdaniem, nagrodą „główną” dla wszystkich osób, które zaangażują się w ten projekt, jaką jest możliwość zmiany dotychczasowego stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny ruchowo.

 

http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl/

 

Wychowawcy klas I-III będą prowadzili w klasach zajęcia, konkursy oraz prezentacje nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Magdalena Krocz.

 

Zajęcia lekcyjne „Poznajemy warzywa i owoce”- fotorelacja.

 

 
 

W dniu 03.XI.2016 r. w brzeskim AquaParku odbyły się Mistrzostwa Województwa w Treningu Aktywności Motorycznej w Wodzie Programu Olimpiad Specjalnych. Była to VIII edycja z tego cyklu zawodów. W imprezie brały udział zespoły z Opola, Kędzierzyna-Koźla, Grodkowa, Leśnicy oraz Brzegu. W sumie 34 zawodników oraz 30 opiekunów.

Zawody organizowała sekcja Słoneczka z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu reprezentowana przez: Kiezik Jessicę, Znamiec Paulinę, Bednarczyk Annę, Krocz Adriana, Mochniaka Piotra, Kozła Daniela, Wilczka Wojciecha.

Zawodnicy wykonywali trzy wybrane próby spośród: pływania, zanurzania głowy, leżenia na wodzie, pokonania dystansu 5 metrów w wodzie oraz próby przygotowanej przez siebie.

Imprezę przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu, trenerzy Olimpiad Specjalnych Katarzyna Tadrała, Sylwia Tokarczyk, Danuta Maciejowska, Justyna Snopkowska, Andrzej Unuczek oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu z opiekunem Iwoną Muszczyńską.

 


Odkrywamy tajemnice Brzegu

<<< Artykuł na stronie www.brzeg.pl


21 października 2016 r. - Już po raz dziewiąty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Religijnej „Jesteśmy tu” w Brzeskim Centrum Kultury. Tym razem zespół muzyczny reprezentowany był przez gimnazjalistów, którzy za wykonanie utworu „Błogosławieni Miłosierni” zostali nagrodzeni III miejscem. To ogromny sukces z uwagi na udział aż dwudziestu placówek specjalnych z całego województwa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów wykonawcom oraz opiekunom artystycznym pani Annie Krupie, pani Katarzynie Sikorze i pani Małgorzacie Lenartowicz.

 

 

 

Edukacja Zawodowa

 

Dnia 19 października uczniowie klas gimnazjalnych, w tym zespołów edukacyjno – terapeutycznych oraz szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 13 we Wrocławiu.

Uczniowie zwiedzali szkołę, oglądali pracownie teoretycznej i praktycznej nauki zawodu oraz internat. Bliżej poznali pracę w zawodzie fryzjera, cukiernika i murarza. Obejrzeli prezentację multimedialną na temat funkcjonowania szkoły zawodowej i szkoły przysposabiającej do pracy.

Wzięli udział w zajęciach z ratownictwa medycznego. Mieli możliwość porozmawiania z kolegami i koleżankami i uzyskać dodatkowe informacje.

Przybliżono młodzieży program szkoły zawodowej oraz zasady egzaminu zewnętrznego, który potwierdza kwalifikacje zawodowe. Omówiono możliwości podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie.

Dziękujemy za zaproszenie, wyczerpujące informacje i serdeczne przyjęcie.

 

 

W październiku uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Brzegu uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. W czasie spotkania uczniowie rysowali, bawili się, a co najważniejsze czytali o jesieni. Zajęcia okazały się bardzo interesujące. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali zaproszenia do biblioteki i zapowiedzieli swój udział w zajęciach z okazji brzeskich obchodów Praw Dziecka.

 

 

13 października 2016 r. – W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej odbył się apel dedykowany nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Jak przystało na bohaterów dnia mieli okazję usłyszeć pod swoim adresem wiele miłych i ciepłych słów, przejść po czerwonym dywanie i zaprezentować się na "ściance" w blasku fleszy paparazzi. Były też chwile wzruszeń przy oglądaniu filmu "Zatrzymane w kadrze". Wszystko to "w podzięce za dar najpiękniejszy – za wiedzę i serce" przygotowali uczniowie pod opieką pani Anny Krupy, pani Katarzyny Sikory i pani Ewy Urygi - Krupy.

 

 

Dzień Drzewa w ZET 4-6 b

Dnia 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa, który stał się inspiracją dla naszych zajęć. Na początek wyruszyliśmy na "Spacer wśród drzew”, aby bliżej je poznać. Dotykaliśmy rękoma pni drzew, i w ten sposób mięliśmy okazję poznać różne faktury kory.

Od dawien dawna znana jest na całym świecie dendroterapia, czyli leczenie drzewami. J my także postanowiliśmy poczuć energię drzew, a w szczególności kasztanowca, który powoduje regenerację sił witalnych naszego organizmu, łagodzi stany lękowe, a także pomaga w leczeniu bezsenności. Ponadto poprawia nastrój, pozwala pełniej korzystać z zebranych doświadczeń oraz pobudza naturalną ciekawość świata. Korzystnie też oddziałuje na sferę uczuciową. Aby uzyskać energię z drzewa wystarczy oprzeć się o nie plecami i tyłem głowy, lub przodem objąć je rękoma i dotknąć czołem. Można z nim "porozmawiać, opowiedzieć o swoich problemach”, a następnie się zrelaksować i poczuć przepływającą energię.

Na zakończenie naszego spaceru zebraliśmy dary drzew w postaci liści i owoców, z których w klasie powstały piękne bukiety i prace plastyczne.

Celem tych zajęć było ukazanie zalet drzewa dla człowieka i przyrody, oraz rozwijanie postaw proekologicznych.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z dobrodziejstw natury. Warto jak najczęściej wybierać się na spacery do lasu, do parku, i przytulać się do drzew.

Aneta Nowak

 

6 października 2016 r. – Grupa trzydziestu najstarszych uczniów z klas gimnazjalnych, gimnazjalnych zespołów edukacyjno – terapeutycznych i szkoły przysposabiającej do pracy była na wycieczce w Afrykarium we Wrocławiu.

Ten unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający zwierzęta ze środowisk wodnych Czarnego Lądu zrobił na uczestnikach niezapomniane wrażenie. Niesamowite było wejście w akrylowy tunel wypełniony wodą, gdzie z wszystkich stron przepływały ogromnych rozmiarów ryby. Mieliśmy okazję zobaczyć: rafę Morza Czerwonego z tysiącami bajecznie kolorowych ryb, rekiny, hipopotamy, krokodyle, pingwiny i mniej znane mrówniki oraz golce rozbrajające swoim wyglądem i niezdarnością. Zachwyceni niecodziennymi widokami bezpiecznie wróciliśmy do szkoły pod opieką pań: Małgorzaty Lenartowicz, Anny Madei – Godek i Anny Pieleszek. Organizatorem wyjazdu była pani Ewa Konieczna.

 

 

3 października wszyscy uczniowie ZET 4-6 A świętowali urodziny Piotra Siwaka. Mama Piotra dała mu cukierki i czekoladę , by poczęstował koleżanki i kolegów. Życzenia każdy składał osobiście, całusów było co nie miara i wszyscy odśpiewali mu „Sto lat”. Z tej okazji uczniowie odbędą także lekcję w restauracji, gdzie będą się uczyć zachowań niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.

 Wychowawca Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

 

30 września 2016 r. - "Bezpieczna droga do szkoły" to hasło pierwszego w tym roku szkolnym spotkania prewencyjno – informacyjnego z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, które zorganizowane zostało

z inicjatywy pani pedagog Marii Bieleckiej. Wspólnie z gośćmi przypomnieliśmy sobie o czym należy pamiętać i jak postępować każdego dnia, aby nasza droga do i ze szkoły zawsze była bezpieczna.

 

 

29 września uczniowie ZET 4-6 A z wychowawczynią panią Jolantą Mielniczek i mamą Kacpra – panią Alicją Rupą oraz mamą Natalii - panią Joanną Sidło wybrali się pociągiem do Opola, by odwiedzić mieszkańców ogrodu zoologicznego. To doskonałe miejsce do integracji uczniów oraz rodziców. Podróż koleją, niecodzienne widoki za oknem, stara lokomotywa tuż przed dworcem PKP w Opolu, pobliska Poczta Polska to wszystko zwracało uwagę wycieczkowiczów. W ZOO uczniowie obserwowali zwierzęta z całego świata, korzystali z placów zabaw i degustowali różne smaki lodów. Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła im przez cały czas uświetniając spędzenie czasu w miłym gronie. Po tak spędzonym dniu zadowoleni i zmęczeni wszyscy wrócili do szkoły.

 

 

27.09.2016 r. - Lekkoatletyczna Przygoda w Opolu
 

W tym roku po raz pierwszy odbyła się międzynarodowa impreza sportowa Lekkoatletyczna Przygoda. Wzięliśmy w niej udział wraz z innymi placówkami z Opolszczyzny, ale również z grupami z Niemiec i Węgier. Zawodnicy biegali przez płotki, rzucali kulą, skakali w dal, pokonywali tor przeszkód na czas, rzucali piłką lekarską, rzucali strzałkami do tarczy. Nasza drużyna to: Natalia Sidło, Iwona Kaźmierczak, Ewa Bogusz, Daniel Kozioł, Łukasz Kozioł i Andrzej Morel. Wszystkim zawodnikom udało się wznieść na wyżyny i zdobyć medale.

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

26 października cała społeczność szkoły wzięła udział w największym wydarzeniu politycznym naszej placówki - Wyborach Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W tym roku szkolnym było wielu kandydatów chcących objąć to intratne miejsce na czele wszystkich uczniów. O hasła wyborcze nawołujące swym przesłaniem do oddania głosu na tego jedynego kandydata pokusili się młodzi politycy: Ewa Bogusz, Karolina Zielińska, Magdalena Torchała, Aleksandra Szyjkowska, Sylwester Sobota, Michał Pyka i Jakub Sierpiński. Każdy uprawniony wyborca miał jedną szansę i w tym roku żaden głos nie został zmarnowany. Wszystkie poprawnie oddane głosy zliczyli mężowie zaufania z komisji wyborczej.

Przewodniczącym SU w roku szkolnym 2016/2017 został Jakub Sierpiński.

 Iwona Piątkowska

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

 

21.09.2016 r. - XV Integracyjny Dzień Godności w Kędzierzynie Koźlu

Po raz kolejny nasza sekcja Słoneczka zrzeszona w Olimpiadach Specjalnych uczestniczyła na kozielskim rynku w Dniu Godności. Punktem głównym spotkania była prezentacja przez zawodników zdobytych plakietek i medali z zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych. Wszystkim dopisywała piękna pogoda i dobry humor, co sprzyjało wspólnej zabawie i integracji z zawodnikami z różnych klubów.

 Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

 

20 września 2016 r. - po raz kolejny odwiedziła nas trenerka Programu edukacyjnego o dojrzewaniu "Między nami kobietkami". Spotkanie dedykowane było starszym dziewczętom ze szkoły podstawowej oraz z gimnazjum i PDP.

Uczennice z zainteresowaniem wysłuchały prelekcji o higienie okresu dojrzewania i związanych z tym trudnym czasem , problemach. Mogły też zadawać pytania o sposoby radzenia sobie z wyzwaniami dorastania.

Każda uczestniczka spotkania otrzymała bezpłatny pakiet informacyjny od firmy "Always". Oprócz zestawu higienicznego w pakiecie znalazła się broszurka informacyjna i list dla mamy.

Dziewczęta zakończyły spotkanie wyposażone w podstawową wiedzę na temat swojej rodzącej się kobiecości, u progu dorosłości.

 

 

 

16 września 2016 r. - Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy na zaproszenie Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM wzięli udział w rywalizacji z uczniami szkół ponadgimnazjalnych na przystani Marina Brzeg. Świetnie radzili sobie w udzielaniu pierwszej pomocy, w rzucie poduszką na odległość, w przetaczaniu zespołowym opony na wyznaczone miejsce, w pokonywaniu na czas dystansu 4 km na rowerze stacjonarnym. Bez problemu ubrali się w mundur bojowy strażaka, pokonując w nim slalom z wężem strażackim. Nie miały dla nich tajemnic zadania związane z wiedzą o naszym mieście. Wysiłek uczestników nagrodzony został słodkim poczęstunkiem i pamiątkowymi nagrodami. Zadowoleni z mile spędzonego czasu wśród rówieśników z innych szkół i Warsztatów Terapii Zajęciowej, wrócili do szkoły pod opieką pani Anny Pieleszek i pani Katarzyny Sikory.

 

 

 

 

 

16 września 2016 r. - "Podaj dalej- drugie życie odpadów" pod takim hasłem odbyła się 16 września br. szkolna akcja sprzątania świata na terenie naszej szkoły. Gazetkę tematyczną przygotowała młodzież SK LOP pod opieką pani Anny Pieleszek. Uczniowie klas 1-3 SP, 4-6 SP i ZET 4-6 a i b, 1-3 gimnazjum i PSDP z nauczycielami z zapałem społecznika porządkowali teren zielony wokół szkoły. Pogoda dopisała to i praca była przyjemnością. Po porządkach na apelu podsumowującym opiekun SU pani Jolanta Mielniczek rozdała uczestnikom akcji obrazki do kolorowania o tematyce ekologicznej. Teraz wielobarwne dzieła zdobią gazetkę w holu szkoły ucząc pożądanych zachowań proekologicznych.

 

 

 

15 września 2016 r. - To ważny dzień dla naszych najstarszych uczniów, którzy uczęszczają do Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Pierwszy raz uczestniczyli w praktyce zawodowej w ramach zajęć z ogrodnictwa. Było to możliwe dzięki gościnności pana Kazimierza Kulasa, właściciela "Szkółki drzew i krzewów” w Pisarzowicach. Jak prawdziwi pracownicy oczyszczali z chwastów młode sadzonki krzewów tui pod opieką wychowawczyni, pani Anny Pieleszek. Praca była ciężka ze względu na wysoką temperaturę powietrza, ale przyniosła "młodym ogrodnikom” wiele satysfakcji, zwłaszcza że spotkała się z dużym uznaniem doświadczonych pracowników szkółki.

Uczniowie wrócili do szkoły z nowymi doświadczeniami, które mogą pomóc im w wyborze przyszłej drogi zawodowej.

 

*

 

Jak dobrze mieć sąsiada

 

Kolejny raz I odział Banku Zachodniego WBK S.A na ul. Powstańców Śląskich w Brzegu, niesie pomoc niepełnosprawnym uczniom Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Mossora 4 . Budynki obu instytucji leżą w bezpośrednim sąsiedztwie,co ułatwia i sprzyja bliskim, serdecznym, przyjacielskim relacjom. Niezawodny, empatyczny, otwarty na ludzkie problemy personel Banku, na czele z panią dyrektor Dianą Gałązką, podejmuje wiele działań w ramach wolontariatu, który wspomaga potrzebujących uczniów oraz ich rodziny. W tym roku szkolnym BZ WBK S.A z Brzegu przygotował dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych "specjalny" prezent w postaci Akcji "Witaj Szkoło 2016". Zebrane podczas akcji w dniach 19 - 31 sierpnia artykuły i przybory szkolne zawitały właśnie w progi naszej placówki. Przekazanie darowizny odbyło się w dniu 12.09.2016 r. w obecności dyrektor Banku Zachodniego WBK SA p. Diany Gałązki, dyrektor ZSS p. Grażyny Piaskowskiej, uczniów oraz pracowników banku. "Cieszą się wszyscy którzy dostają a jeszcze bardziej Ci którzy dają" - słowa, które były mottem tegorocznej akcji, znakomicie oddają atmosferę przedsięwzięcia. Ilość przekazanych szkole zeszytów, flamastrów, klejów, piórników, itp. przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dary serca cieszą najbardziej, kiedy wywołują zachwyt i uśmiech dziecka.

Dziękujemy serdecznie za każdą darowiznę, przekazaną podczas akcji oraz ogromne zaangażowanie pracowników BZ WBK w Brzegu.

 

10 Akcję "Witaj Szkoło 2016" wsparli :

- Klienci Banku Zachodniego WBK w Brzegu

- Market PSB "Mrówka" Brzeg ul. Włościańska 7

- Klienci Marketu "Kaufland" Brzeg ul. Łokietka 24

- Firma "Od A do Z" Jerzego Pietrasa Brzeg ul. Reja 6

- Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe Grzegorza Balickiego "Tymos" Brzeg ul. Kopernika 1

 

 

"Cieszą się wszyscy, którzy dostają a jeszcze bardziej Ci którzy dają"

 

 

9 września 2016 r. - Uczniowie klas I - III na zaproszenie Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM wzięli udział w spotkaniu "Rekreacja, sport i zdrowie". Jego celem była zespołowa rywalizacja sportowa w duchu fair play z uczniami brzeskich szkół podstawowych. Nasza drużyna spisała się wspaniale, zdobywając medale i nagrody. Nie zabrakł także słodkiego poczęstunku i grilla. Odbył się również pokaz strażacki.

Uczniami opiekowały się panie Anna Krężel i Danuta Maciejowska.

 

 

 

W czasie przerwy letniej odbył się remont korytarza szkolnego na parterze. Jasne kolory ścian i wesołe pomarańczowe drzwi do sal lekcyjnych wprowadzają nastrój słoneczny do wnętrza budynku. Poprawiła się także estetyka drzwi dzięki zakupowi jednolitych tablic informacyjnych. Teraz łatwiej poruszać się po szkole nie tylko naszym uczniom ale też rodzicom,odwiedzającym placówkę. Dla dzieci z komunikacją alternatywną dodatkowo na drzwiach toalet umieszczono piktogramy. Bezpieczeństwo na schodach i wysokich progach poprawiły taśmy ostrzegawcze.

 

 

 

1 września 2016 r. -"Kolejne wakacje za nami do ciebie szkoło z uśmiechem wracamy!” tymi słowami rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Z radością powitaliśmy kolejne dziesięć miesięcy nauki, zabawy i wspólnych spotkań w szkolnej rzeczywistości. Cieszy nas fakt, że do grona nasze szkolnej społeczności przybyło szesnastu nowych uczniów, którzy będą uczyć się na różnych etapach edukacyjnych. Wszystkim życzymy powodzenia i sukcesów w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.

Uroczystość przygotowały panie Anna Krężel i Danuta Maciejowska.

 

 
 

 


Redakcja: Ewa Konieczna administrator: Jacek Śliszewicz
bystr@op.pl slivker@o2.pl