W a k a c j e !

 


 

rok szkolny 2014 / 2015

 


 

List minister edukacji narodowej Joanny Kluzik - Rostkowskiej w sprawie darmowych podręczników

 


 

Plakat informacyjny dla rodziców

 


 

Informacja dotyczącą harmonogramu reformy w kolejnych latach

 


 

List do rodziców...

 


 

26 czerwca 2015 r. – Zgodnie z tradycją w ostatni piątek czerwca zebraliśmy się wszyscy – uczniowie, nauczyciele i rodzice, aby zakończyć kolejny rok szkolny. Było wiele miłych i wzruszających chwil. Pani dyrektor wręczyła absolwentom gimnazjum i szkoły podstawowej świadectwa. Wielu rodziców otrzymało listy gratulacyjne za trud włożony w wychowanie swoich dzieci oraz podziękowania za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Uczniowie kończący naukę wspólnie z uczniami kończącymi kolejny etap swojej edukacji przedstawili pełen refleksji i życiowych przesłań montaż słowno – muzyczny pod tytułem "Nasze życie będzie jak poemat". Były również podziękowania dla nauczycieli za przekazaną wiedzę i pomoc w ukończeniu z sukcesem kolejnego etapu nauki. Uroczystość dla bohaterów dnia zakończyła się słodkim poczęstunkiem w towarzystwie pani dyrektor, pani pedagog i wychowawców oraz rodziców. Pozostali uczniowie odebrali świadectwa z rąk wychowawców w zaciszu swoich klas.

Organizatorkami uroczystości były panie Anna Pieleszek i Maja Kuszewska.

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 


 

24 – 23 czerwca 2015 r. – Na chwilę przed wakacjami postanowiliśmy przypomnieć wszystkim uczniom o bezpieczeństwie w czasie letniego wypoczynku. Obejrzeliśmy film edukacyjny rekomendowany przez MEN "Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych". Dzień później spotkaliśmy się z panią asystent do spraw nieletnich, która przypomniała o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze , w czasie zabawy i samodzielnych pobytów w domu. Zwróciła uwagę na potrzebę znajomości numerów alarmowych, z których korzystamy tylko w sytuacjach niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka.

 

 


 

23 czerwca 2015 r. – Odbył się apel podsumowujący osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze naszych uczniów. Wręczono wiele nagród za udział w konkursach przedmiotowych, artystycznych, za czytelnictwo i zachowanie w świetlicy oraz za zaangażowanie w wspieraniu akcji "Grosik dla psiaka". Rozstrzygnięto konkursy na "SUPER POMOCNIKA" i "NAJGRZECZNIEJSZEGO UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM".

 


 

19 czerwca 2015 roku na zakończenie realizacji projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii uczniowie naszej szkoły podstawowej odwiedzili Ośrodek Szkoleniowy RCRE w Niwkach, malowniczo położony wśród lasów i w pobliżu turawskich jezior. W pracowniach eksperymentalno - doświadczalnych odkrywali interesujące rzeczy. Wszyscy zwiedzali obserwatorium astronomiczne, ”zaprzyjaźniali się” z lunetą, poznawali tajniki astronomii. Dzięki pracowni Mathemetrum uczniowie przeżywali sympatię do matematyki. A w pracowni Roboticum oswajali świat komputerów, zastanawiając się „Czy robot to komputer? A każdy dzielny uczeń spróbował jazdy na stojąco na Segway-u, który ma tylko 2 koła ustawione w jednej osi. Wygląda jak zwykły ręczny wózek i potrafi sam utrzymać równowagę- nie przewracając się. Aby nim ruszyć w przód i tył, kierujący musi tylko lekko pochylić się w wybranym kierunku. Aby skręcić, należy poruszyć drążkiem kierowniczym w lewo lub prawo. W czasie przerw uczniowie posilali się śniadaniem, obiadem i podwieczorkiem ufundowanym przez organizatorów. Na zakończenie edukacyjnej wyprawy uczestnicy robili pamiątkowe zdjęcia przed pomnikiem Joachima Halupczoka urodzonego w Niwkach – słynnego polskiego kolarza szosowego, mistrza świata amatorów i drużynowego wicemistrza olimpijskiego z Seulu z 1988r.

Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

19 czerwca 2015

 


 

19 czerwca 2015 r. – Uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV – VI pod opieką pani Jolanty Mielniczek – Boszkiewicz wzięli udział w konkursie z okazji Dnia Europy dla uczniów szkół podstawowych województwa opolskiego pod tytułem "Moja Europa", który zorganizowała pani Danuta Jazłowiecka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu.

Tematem przewodnim konkursu i jednocześnie zadaniem młody artystów było przedstawić dowolną techniką plastyczną, jak wyobrażają sobie Unię Europejską za 20 lat.

Tym razem nie udało nam się zdobyć nagrody, ale mamy nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu powiedzie się nam lepiej.

 

18 czerwca 2015 r.

 


 

17 czerwca 2015 r. – Zakończeniem prowadzonej przez panią Annę Lechowicz – Minosorę akcji "Czytająca szkoła" było wystawienie przez szkolną grupę teatralną przedstawienia "Calineczka". Wspaniała gra młodych artystów przeniosła nas do tajemniczej krainy baśni. Wykorzystując gest, mimikę, ruch i taniec odtwórcy poszczególnych ról z wdziękiem i profesjonalizmem przedstawili treść baśni, której warstwa tekstowa prezentowana w formie nagrania była tylko tłem dla ich ekspresji. Dodatkowym walorem dla oglądających były stroje aktorów i wspaniała scenografia, w której wykorzystano również prace plastyczne wykonane przez zespoły klasowe. Spektakl wywołał lawinę oklasków i bisów finałowej piosenki w wykonaniu tytułowej Calineczki. Wspaniałych wrażeń artystycznych swoją grą dostarczyli nam: Natalia Sidło, Anna Bednarczyk, Daniel Kozioł, Magdalena Goruk, Krzysztof Mazur, Łukasz Kozioł, Michał Mojzyk, Kamil Grabiński, Joanna Sławęta, Kamila Foryś, Joanna Bułkowska, Agnieszka Hekawy, Aleksandra Oratyńska, Robert Maliszewski. Pomysłodawczyniami i realizatorkami teatralnego projektu były panie: Renata Minosora, Aneta Nowak, Anna Krupa. Organizatorki dziękują za pomoc w przygotowaniu przedstawienia: pani Iwonie Buczyńskiej, pani Elżbiecie Pasternak, panu Jackowi Śliszewiczowi, panu Andrzejowi Unuczkowi, pani Magdalenie Załugowicz – Mosoń, pani Barbarze Greli – Frysiak, pani Zuzannie Janiszewskiej.

17 czerwca 2015

 


 

15 czerwca 2015 r. - Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Warcabowy. Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum. W kategorii Dziewczęta najlepsza okazała się Sylwia Florek, tuż za nią była Sylwia Zagrodzka i Roksana Grabowska. Michał Pyka wywalczył sobie pierwsze miejsce w kategorii Chłopcy. Na drugiej i trzeciej pozycji znaleźli się Sławomir Łukasiewicz i Sylwester Sobota. Nad sprawnym przebiegiem czuwała pani Katarzyna Sikora, pomysłodawczyni i organizator Turnieju

15 czerwca 2015

 


 

15 czerwca 2015 r. – Zakończyliśmy po raz kolejny udział w europejskim programie ,,Owoce i warzywa w szkole”. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy I-III szkoły podstawowej oraz zespołów edukacyjno – terapeutycznych I – III A, B, C. W ramach programu każde dziecko dwa lub trzy razy w tygodniu otrzymywało jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i warzywnego. Proponowane owoce, warzywa oraz soki nie zawierały dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Uczestnictwo w tym programie ma na celu zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które miejmy nadzieję będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia. O wsparcie w realizacji programu zostali poproszeni rodzice, którzy wyrazili zgodę na uczestnictwo ich dziecka w programie oraz otrzymali ulotki informacyjne dotyczące właściwego odżywiania. Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe uczniowie nie tylko otrzymywali porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczyli w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw oraz propagujących zdrowe odżywianie.
W ramach realizacji programu:

  • Wychowawcy klas przeprowadzili wiele zajęć o różnych porach roku, promujących zdrowe odżywianie i informujących o pochodzeniu owoców i warzyw.

Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na ten temat przez to, że:

  • obserwowali naturalne okazy warzyw i owoców podczas wycieczek
    na halę targową, do sadu i ogrodu w różnych porach roku;

  • uczestniczyli w europejskiej akcji ,,Śniadanie Daje Moc”, projektowali, wykonywali i konsumowali zdrowe kanapki, poznając w ten sposób wartości odżywcze różnych produktów.

  • tworzyli klasowe hodowle szczypiorku, rzeżuchy, ziół, poznawali ich zapach, smak oraz właściwości lecznicze. Hodowle wykorzystywali potem do urozmaicenia drugiego śniadania;

  • uczestniczyli w IV Olimpiadzie Zdrowia pod hasłem „Rodzino: Trzymaj Formę !” promującej zdrowy tryb życia i odżywiania oraz aktywność fizyczną.

  • uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych podczas wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego- promocja spożywania mleka, miodu, własnoręcznie upieczonych ciastek;

  • uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, systematyzując wiedzę na temat ważnej roli warzyw i owoców w diecie dzieci;

  • wykonywali prace plastyczno-techniczne dotyczące tematu. Tworzyli warzywne i owocowe szaszłyki, sałatki, koktajle;

    Uczniowie klasy I-III w ramach klasowego konkursu tworzyli hasła promujące spożywanie warzyw i owoców, które zostały wyeksponowane wraz z pracami plastycznymi pozostałych uczestników zajęć na gazetce informacyjnej w holu szkoły, będącej podsumowaniem projektu koordynowanego przez panią Annę Krężel.

 

Owoce i Warzywa w szkole 2014/2015

 


 

Nasi uczniowie wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym organizowanym przez szkołę specjalną z Kadłuba dotyczącą współczesnej twórczości Doroty Gellner. Prace w różnych technikach do wierszy: „ Bosa osa”, „ Piłka”, „ Szły raz myszy”, „Śniadanko baranka”, „Czekoladki sąsiadki”, „ Muszelki”, wykonywali uczniowie: Robert Maliszewski, Paulina Socha, Krzysztof Mazur, Paweł Siwak, Joanna Sławęta, Kamila Foryś, Michał Buczyk, Natalia Sidło, Tomasz Skowroński, Wiktoria Nowak, Wojciech Wilczek, Alicja Bogusz, Andrzej Morel, Karolina Zielińska, Przemysław Goruk,, Magdalena Torchała, Paweł Zając, Paulina Znamiec, Sylwester Sobota. Opiekunowie plastyczni uczniów w w/w konkursie były Panie: Iwona Piątkowska, Małgorzata Lenartowicz, Anna Krężel, Patrycja Zamasz, Anna Godek, Jolanta Mielniczek.

Zdobyliśmy nagrody i wyróżnienia:

 

w kategorii klas 1-3 SP

I miejsce zajął Paweł Siwak

wyróżnienie- otrzymała Joanna Sławęta - opiekun plastyczny mgr Patrycja Zamasz

 

w kategorii klas 4-6 SP

II miejsce zdobył Michał Buczyk- opiekun plastyczny mgr Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

w kategorii klas 1-3 G

II miejsce zajął Andrzej Morel - opiekun plastyczny mgr Anna Madeja- Godek

 

Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy a młodzi artyści dodatkowo nagrody.

 

 RADOSNE GRATULACJE

Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

 

12 czerwca 2015

 


 

12 czerwca 2015 r. - Naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka TAURONA w ramach realizowanego programu edukacyjnego "Tauron – bezpieczna energia". Uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe wzięli udział w zajęciach na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dowiedzieli się jak zareagować w sytuacji niebezpieczeństwa, czym jest prąd, jak powstaje i dociera do domów oraz jakie urządzenia zasila. Każdy uczestnik zajęć otrzymał książeczkę edukacyjną i upominek.

Dwie lekcje pod tytułem "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka" przeprowadziła pani dr inż. Małgorzata Zygarlicka.

12 czerwca 2015

 


 

„DZIEŃ BEZPIECZNEJ SZKOŁY”

 

11 czerwca 2015 r. - obchodziliśmy „Dzień Bezpiecznej Szkoły”. Z tej okazji zorganizowany został piknik profilaktyczny na terenie Jednostki Wojskowej w Brzegu pod hasłem "Lepiej się poznajemy i wzajemnie akceptujemy". Było ognisko z pieczeniem kiełbasy i wspólne zabawy, pływanie łodziami oraz prezentacja sprzętu wojskowego. Żołnierze przybliżyli młodzieży funkcjonowanie jednostki wojskowej i zapoznali z wykorzystywanym przez nich sprzętem. Uczniowie uczyli się i utrwalali zasady bezpiecznego zachowania w różnych warunkach i sytuacjach oraz integrowali się z całą społecznością szkolną.

Za wszechstronną pomoc, zrozumienie i serce okazane naszym uczniom dziękują Dyrektor, organizatorzy i uczestnicy.

 

Zespół profilaktyczno - wychowawczy

 

11 czerwca 2015

 


 

10 czerwca 2015 r. – Odnieśliśmy kolejny sukces w konkursie przedmiotowym. Magdalena Goruk uczennica I klasy gimnazjum zajęła I miejsce w XV Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym w Opolu. Obok satysfakcji z posiadanej wiedzy i umiejętności poprawnej pisowni ogromną radość sprawiła jej nagroda w postaci tabletu, ufundowana przez organizatorów konkursowych zmagań. Opiekunem uczennicy była pani Ewa Konieczna. Gratulujemy i czekamy na kolejny sukces w przyszłym roku.

 

10 czerwca 2015

 


 

10 czerwca 2015 r. – Szkolny zespół muzyczny "Każdy sobie" wziął udział w IV Festiwal Piosenki Wakacyjnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grodkowie. Wokaliści zaprezentowali cztery utwory muzyczne. Niemal półroczna praca nad przygotowaniem do występu zaowocowała zdobyciem I miejsca oraz Grand Prix Festiwalu. Autorami sukcesu są uczniowie: Aleksandra Szyjkowska, Sylwia Florek, Sylwia Zagrodzka, Roksana Grabowska, Przemysław Jaeger, Paulina Znamiec, Anna Bednarczyk, Karolina Adasik, Jessica Kiezik, Daniel Kozioł i solista Piotr Mochniak oraz opiekun zespołu pani Anna Krupa. Scenografia przygotowana została przez panią Annę Lechowicz – Minosorę. Na uwagę zasługuje fakt, iż nasz solista swoim występem porwał publiczność, która domagała się bisu. Opiekunowie zespołu składają serdeczne podziękowania na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców pani Ewy Krocz za pomoc w organizacji przejazdu do Grodkowa.

 

10 czerwca 2015 Grodków

 


 

10 czerwca 2015 r. – Zakończyliśmy kolejny nasz udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „ Klub Bezpiecznego Puchatka”. Realizowany był przez uczniów klasy I-III szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno - terapeutycznych I – III A i IV-VI oraz gimnazjalnych pod opieką wychowawczyń. Głównym jego celem było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabaw. Na podstawie proponowanych materiałów edukacyjnych wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia, w trakcie których uczniowie oglądali film instruktażowy dotyczący bezpieczeństwa, uczyli się rozróżniać sytuacje właściwego i niewłaściwego zachowania oraz wykonywali zadania praktyczne. Każdy uczeń otrzymał książeczki "Klub Bezpiecznego Puchatka" oraz broszury informacyjne dla rodziców. Uczestnictwo w programie wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Podsumowaniem wytężonej pracy było wypełnienie przez uczestników Wielkiego Testu Bezpieczeństwa i uzyskanie certyfikatu „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.

Szkolnym koordynatorem programu była pani Anna Krężel.

 

 


 

3 czerwca 2015 r. – Odbyło się niecodzienne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli z dietetykiem panem Dawidem Dyminczukiem. Gość w przystępny sposób przedstawił wpływ niewłaściwego odżywiania na nasze zdrowie i samopoczucie. Przedstawiając pozytywne przykłady swoich pacjentów, którzy zmienili sposób odżywiania zachęcał uczniów do rezygnacji z "coli, chipsów i batoników" na rzecz zdrowej kanapki, warzyw i owoców. Organizatorem spotkania był pan Andrzej Unuczek.

3 czerwca 2015

 

 

1 czerwca 2015r. - Z okazji Dnia Dziecka uczniowie gimnazjalnych zespołów edukacyjno- terapeutycznych A i B wraz z opiekunami panią Anną Krupą i panią Katarzyną Sikorą udali się na lody i spacer do Parku Centralnego. Wszyscy świetnie się bawili, z dala od szkolnych obowiązków i nauki. Gimnazjaliści mieli okazję miło spędzić czas, a także możliwość zakupienia lodów w kawiarni. Ta wspaniała wycieczka, to również lekcja samodzielności w drodze do przyszłego dorosłego życia.

 

1 czerwca 2015

 


 

29 maja 2015 r. – Uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego I - III A wspólnie z wychowawczynią panią Patrycją Zamasz i z pomocą pani Justyny Dolińskiej przygotowali przyjęcie dla Mam z okazji Ich święta. Obok słodkiego poczęstunku przy pięknie nakrytym stole były upominki w postaci własnych zdjęć udekorowanych zgodnie z inwencją każdego z uczniów. W czasie kiedy Mamy wzruszone pięknym przyjęciem korzystały z poczęstunku, dzieci malowały farbami wiosenne kwiaty na papierowych talerzykach. Radości ze wspólnego spotkania nie było końca.

 

29 maja 2015

 


 

 

od 09'30 ;-)

 

 


 

27 maja 2015 r. – Na kilka dni przed końcem majowego święta książki uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych I – III B i C, IV-VI oraz klasy I – III szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyń wzięli udział w spotkaniu z książką w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Placu Zamkowym. Uczestnicy zajęć słuchali bajek, oglądali książki dla dzieci i kolorowali obrazki związane z bajkowymi bohaterami. Zajęcia przygotowane w otoczeniu książek pełnych tajemniczych i niesamowitych historii miały zachęcić uczniów do odwiedzania biblioteki dla dzieci wspólnie z rodzicami. Organizatorem edukacyjnej wycieczki była pani Aneta Nowak.

 

27 maja 2015

 


 

26 maja 2015 r. – Nasi sportowcy odnieśli ogromny sukces na Wojewódzkiej Spartakiadzie Lekkoatletycznej w Namysłowie zajmując:

I miejsce w skoku wzwyż chłopców młodszych

II miejsce w biegu na 100 m chłopców młodszych

II miejsce w skoku w dal i w biegu na 600 m dziewcząt młodszych.

Autorami tych wysokich lokat są zawodnicy Sandra Grabowska i Manaure Góral oraz trenerzy pani Katarzyna Tadrała i pan Andrzej Unuczek. Gratulujemy!

 

26 maja 2015 Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna

 


 

26 maja 2015 r.

 

Dzień mamy jest raz w roku
Szczęśliwy i pełen uroku
Dziś chcemy złożyć Wam życzenia
Zdrowia, szczęścia i powodzenia.
Za to, że jesteś przy moim boku
Za to, że mi drogę wskazujesz w mroku
Za to, że dni malujesz tęczą
Dziś mamo z głębi serca Ci dziękuję

 

Tymi słowami uczniowie z zespołów rewalidacyjno – wychowawczych A, B i C rozpoczęli spotkanie zorganizowane dla ich Mam z okazji Dnia Matki. Bohaterki dnia obejrzały program artystyczny, wzięły udział w rywalizacji o tytuł SUPER MAMY, aby go zdobyć musiały rozpoznać nazwy przypraw, odnaleźć ukryte na terenie szkoły piłeczki. Świetne wykonanie zadań przez wszystkie Panie sprawiło, że każda mogła otrzymać medal z zaszczytnym tytułem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w towarzystwie dzieci, które swoim występem dostarczyły Mamom wiele radości i wzruszeń oraz pań, które zorganizowały uroczystość: Anny Krupy, Renaty Minosory, Magdaleny Załugowicz – Mosoń, Iwony Piątkowskiej i Katarzyny Pasternak.

 

26 maja 2015

 


 

Uczniowie na koloniach profilaktyczno – wychowawczych

w Białym Dunajcu / Poroninie

 

W koloniach zorganizowanych w dniach 18.05 - 22.05.2015 r. uczestniczyło szesnastu uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Biały Dunajec to gmina położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w pobliżu Zakopanego. Kiedyś duże centrum pasterskie, dziś miejscowość letniskowa. Mieszkańcy głęboko związani z regionem, zachowali własną gwarę, muzykę, tańce, stroje oraz budownictwo. Uczniowie poznawali najbliższą okolicę, tradycje i kulturę regionu. Odbyła się jedna wycieczka autokarowa do Zakopanego. Zwiedzano najważniejsze miejsca: Kaplicę na Jaszczurówce, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Krupówki. Odbyły się dwie piesze wycieczki w góry: wycieczka z przewodnikiem Dolinną Kondratową, wycieczka z przewodnikiem nad Morskie Oko. Wjazd i zjazd koleją linową na Gubałówkę. Młodzież wzięła udział w warsztatach artreterapii opartych na budowaniu więzi rodzinnych. Program dostarczył uczniom wiadomości potrzebnych w codziennym życiu, wyrabiał umiejętności budowania właściwych relacji, radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Uczył jak postrzegać siebie i innych.

 Ewaluacja wykazała, że wszyscy dobrze czuli się na kolonii i chętnie uczestniczyli we wszystkich zaproponowanych formach aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wyjazd ten mógł zostać zrealizowany dzięki współpracy z Urzędem Miasta - Biurem Spraw Społecznych i Zdrowia. Za tę pomoc organizatorzy i uczestnicy serdecznie dziękują.

 

Maria Bielecka

Barbara Krukowska

 


 

20 maja 2015 r. – Już piąty raz uczniowie zespołów rewalidacyjno – wychowawczych i edukacyjno – terapeutycznych oraz zaproszeni goście z Brzeskiego Rodzinnego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Troska" oraz Publicznego Przedszkola nr 7 Integracyjnego wzięli udział w Treningu Aktywności Motorycznej zorganizowanym na terenie naszej szkoły przez panią Katarzynę Tadrałę, panią Sylwię Tokarczyk i pana Andrzeja Unuczka.

Wszyscy uczestnicy za swoją aktywność sportową zostali nagrodzeni pamiątkowymi złotymi medalami, które ufundowane zostały przez Radę Rodziców. Słodki pączkowy poczęstunek zawdzięczamy Państwu Katarzynie i Grzegorzowi Łubowskim, właścicielom Piekarni w Skorogoszczy. Dzieci i organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom za pomoc w przygotowaniu imprezy.

 

V Trening Aktywności Motorycznej w ZSS Brzeg 20 maja 2015

 


 

19 maja 2015 r. – Już od kilku lat stało się tradycją, że w maju odwiedzamy Teatr Lalki i Aktora w Opolu. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć spektakl "Szewczyk Dratewka", dzięki któremu odbyliśmy podróż do klasyki teatru lalek w jej najlepszym wydaniu. Dzieci oglądając przedstawienie mogły poznać tradycyjne techniki animacji na tle bajkowej scenografii. Odbyły również wspaniałą podróż muzyczną, bowiem opowieść o dzielnym szewczyku wkomponowana została w muzyczno – operetkową konwencję. Radość i niezapomniane wrażenia z kontaktu ze sztuką przeżyła grupa 36 uczniów z różnych klas i zespołów edukacyjno – terapeutycznych.

Nasz wyjazd był możliwy dzięki całkowitemu wsparciu finansowemu przyznanemu w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych w Gminie Miasto Brzeg, za co serdecznie dziękują uczestnicy teatralnej podróży i organizator Ewa Konieczna.

 

 


 

W tym roku po raz pierwszy zespół muzyczny „Każdy sobie” uczestniczył w II Przeglądzie Zespołów Artystycznych Placówek Specjalnych i Integracyjnych w Oławie. Przegląd był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń naszych podopiecznych oraz prezentacji swoich talentów na wielkiej scenie Oławskiego Domu Kultury. Dzięki dobrej zabawie i przyjaznej atmosferze przełamywaliśmy bariery swoich słabości oraz tremy. Swoje talenty w utworze „Fly” prezentowali: Anna Bednarczyk, Jessica Kniezik, Daniel Kozioł, Manuela Kwiek, Karolina Adasik, Roksana Grabowska, Karolina Zielińska, Paulina Znamiec, Magdalena Goruk, Sylwia Zagrodzka, Przemysław Jaeger, a także nasz obiecujący solista Piotr Mochniak w utworze „Gdybym był bogaczem”. Nad sprawnym przebiegiem występu czuwały panie Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 

 

 


 

12 maja 2015 r. – Gimnazjaliści z zespołu edukacyjno – terapeutycznego A w ramach przygotowań do przyszłorocznej nauki w szkole przysposabiającej do pracy odwiedzili pracownię ceramiki artystycznej pani Beaty Woźniak. Obserwowali proces powstawania wyrobów ceramicznych, podziwiali już gotowe przedmioty: biżuterię, zastawę stołową, świąteczne elementy dekoracyjne i pamiątkowe gadżety związane z Brzegiem, które są oryginalną propozycją okolicznościowych prezentów. Piękno ręcznie wykonanych przedmiotów zainspirowało uczniów do większego wysiłku nad starannością i estetyką własnoręcznie wykonywanych prac. Wizyta w pracowni miała być zachętą dla uczniów do wykonywania w swoim życiu pracy w taki sposób, aby dawała osobiste zadowolenie i uznanie innych ludzi. Organizatorką wycieczki była pani Anna Madeja – Godek.

 

 


 

12 maja 2015 r. - Już dziewiętnasty raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym w Nysie. Tym razem tematem zagadnień konkursowych byli Wielcy Polacy: Henryk Dąbrowski, Hugo Kołłątaj, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski i Stanisław Staszic. Uczestnicy musieli wykazać się również znajomością wydarzeń historycznych związanych z panowaniem Kazimierza Wielkiego i królowej Jadwigi, z wielką wojną z Krzyżakami, z powstaniem Legionów Polskich we Włoszech. Jak widać, przekrój informacji opanowanych przez uczniów był szeroki. Ogromny wysiłek Roksany Grabowskiej i Pawła Dolińskiego włożony w przyswojenie wiadomości pozwolił zająć im odpowiednio V i VII miejsce.

Uczniów do konkursu przygotowała pani Iwona Piątkowska.

 

 


 

11 maja 2015 r. – Grupa uczniów z klasy I-III i zespołów edukacyjno – terapeutycznych szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod opieką wychowawczyń odwiedziła Jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Gospodarze w ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt strażacki oraz mundury bojowe, przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa. Każdy uczeń choć przez chwilę mógł poczuć się strażakiem wsiadając do wybranego wozu bojowego. Wiele emocji wywołał pokaz ześlizgu po rurze na alarm oraz działanie kurtyny wodnej. Byliśmy także świadkami wyjazdu do prawdziwego zdarzenia drogowego.

Obserwowaliśmy zmagania strażaków biorących udział w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym w trzech konkurencjach: wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, pożarniczy tor przeszkód i ćwiczenia bojowe.

W wiosennym słońcu na murawie strażackiego boiska mogliśmy podziwiać ich szybkość, sprawność i odwagę. Na zakończenie wizyty w podziękowaniu za miłe przyjęcie wręczyliśmy strażakom wykonany przez uczniów bukiet kaczeńców i życzenia z okazji minionego „ Święta Strażaka” od całej społeczności szkolnej

 

"...życzymy Wam bezpiecznej służby,

zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia

oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Niech Święty Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności,

a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy".

 

Po słodkim poczęstunku przygotowanym przez strażaków pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Organizatorem wyjścia była pani Anna Krężel.

 


 

8 maja 2015 r. – Uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w Jubileuszowym X Wojewódzkim Konkursie o Opolu i Opolszczyźnie, "Opolszczyzna bez tajemnic". Roksana Grabowska i Przemysław Jaeger bez problemów poradzili sobie z rozwiązaniem zadań konkursowych, które polegały na rozpoznaniu i nazwaniu zabytków naszego województwa, umieszczeniu nazw miast powiatowych na mapie regionu, przetłumaczeniu gwary śląskiej oraz rozwiązaniu quizu geograficzno - historycznego.

Ich wiedza i zaangażowanie zostały nagrodzone I miejscem.

Gratulujemy zwycięzcom i pani Iwonie Piątkowskiej, która przygotowała uczniów do konkursu.

 

 


 

W dniu 7 maja 2015 r. uczniowie ZRW "A" i "B" wraz z rodzicami i nauczycielami, wybrali się do wrocławskiego ZOO, aby zwiedzić "Afrykarium". Jest to miejsce, gdzie żyją zwierzęta wodne oraz wodno - lądowe a także ptactwo i roślinność z terenów Afryki. Zdjęcia załączone w albumie, jedynie w części obrazują magię tego miejsca. Wszyscy uczestnicy zachwyceni byli zwłaszcza olbrzymimi akwariami, w których pływały różne gatunki ryb znanych i mniej znanych. Z pewnością miejsce jest godne polecenia. Oprócz zwiedzania, celem wycieczki była także integracja uczestników, wzajemne poznawanie się w sytuacjach poza szkolnych i tworzenie więzi. Sam pomysł wyjazdu, to propozycja jednej z Mam, która także zdobyła pieniądze od sponsora, na sfinansowanie przejazdu busem. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wracali szczęśliwi, z nowymi doświadczeniami i wrażeniami.

 

 


 

7 maja 2015 r. – Dwie uczennice gimnazjum wzięły udział w XVI Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym ,,Sławni Polacy” w Głubczycach.

Po godzinnych intelektualnych zmaganiach na temat działalności i osiągnięć wybranych wielkich Polaków ze świata literatury, sztuki i ojczystej historii, mogliśmy się cieszyć z sukcesu naszych reprezentantek, które zajęły:

 

II miejsce – Magdalena Goruk z klasy I gimnazjum

 

IV miejsce – Roksana Grabowska z klasy III gimnazjum.

 

Uczennice do konkursu przygotowała pani Ewa Konieczna. Gratulujemy wspaniałych lokat!

 

 


 

6 maja 2015 r. – Społeczność uczniowska wspólnie z nauczycielami i rodzicami wzięła udział w "MARSZU GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ" ulicami naszego pięknego grodu. Zorganizowany został przez grupę nauczycieli z zespołu nauczania zintegrowanego z okazji obchodzonego dzień wcześniej w całej Europie Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną lekkiego, umiarkowanego, znacznego i głębokiego stopnia idąc o własnych siłach lub jadąc na wózkach chciały zaznaczyć swoją obecność w społeczności lokalnej i zwrócić uwagę , że na rozwój oraz losy życiowe osób niepełnosprawnych ma wpływ ich sytuacja i pozycja w środowisku.

Nasz marsz zakończyliśmy w Brzeskim Centrum Kultury, gdzie dzięki życzliwości i otwartości dyrektora centrum mogliśmy obejrzeć film animowany "Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę".

 

6 maja 2015

 

5 maja 2015 r. - W ramach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego A z inicjatywy wychowawczyni pani Anny Madei – Godek odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej "DONI COR", aby uczestniczyć w godzinnym seansie w grocie solnej, która jest najnowszą, oryginalną metodą zastosowania soli morskiej z Morza Martwego w celach rehabilitacji, profilaktyki i ochrony zdrowia.

 

5 maja 2015 - grota solna

 


 

6 maja 2015 r. – Grupa uczniów pod opieką pani Katarzyny Tadrały i pana Andrzeja Unuczka odwiedziła Politechnikę Opolską, gdzie wzięła udział w Opolskim Dniu Treningu. Z tej okazji uczestnicy realizowali Program Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Adasik, Kamila Foryś, Daniel Kozioł, Krzysztof Mazur, Paweł Siwak i Joanna Sławęta.

 

 


 

5 maja 2015 r. – Najmłodsi uczniowie z klasy I-III i zespołów edukacyjno – terapeutycznych I-III szkoły podstawowej odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Staniszcze Małe. Celem wycieczki było promowanie zdrowego stylu życia poprzez spędzanie wolnego czasu w naturalnym wiejskim środowisku oraz wdrażanie uczniów do szanowania przyrody i doceniania jej znaczenia dla życia człowieka.

Podczas pobytu w gospodarstwie dzieci uczestniczyły w bogatym programie edukacyjnym. W czasie zajęć plastycznych "Malarz przyrody" dowiedziały się jak powstają farby ekologiczne, malowały wiosenny obrazek. Poznały proces powstawania mąki, mieliły ziarna pszenicy na żarnach, piekły ciasteczka z samodzielnie wykonanego ciasta. Wizyta w pasiece umożliwiła im obserwowanie pracy pszczelarza, zdobyły wiedzę na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Zajęcia "Skąd się bierze mleko?" były pełne ciekawostek o hodowli krów, chętni uczniowie mogli sprawdzić się w dojeniu sztucznej krowy. Pobyt w gospodarstwie to również czas relaksu wśród atrakcji placu zabaw: jazda traktorkami na pedały i czterokołowymi rowerami, zabawy na zjeżdżalniach, huśtawkach, trampolinie, wspinaczka po drewnianym domku, biegi w labiryncie słomianych bali. Dzieci karmiły także zwierzęta w mini zoo. Zakończeniem wspaniale spędzonego czasu było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Czas przeznaczony na pobyt w gospodarstwie minął bardzo szybko, a uśmiechnięte twarze uczniów, uwiecznione na zdjęciach, świadczą o zadowoleniu z wyjazdu, który zorganizowała pani Sylwia Tokarczyk dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z Gminy Miasto Brzeg w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 


 

29 kwietnia 2015 r. - "Majowe święta" pod takim tytułem gimnazjaliści przedstawili montaż słowno – muzyczny nawiązujący do przypadających w pierwszych trzech dniach maja świąt państwowych. Zaprezentowana została również prezentacja multimedialna ukazująca historię i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Występ uczniów wzbogacony został tematyczną oprawą plastyczną wykonaną przez panią Barbarę Krukowską.

Organizatorkami apelu były panie Ewa Konieczna i Iwona Piątkowska.

 

3 maja 2015

 


 

 

23 kwietnia 2015 roku uczniowie – reprezentanci naszej szkoły na pierwszym i drugim etapie nauczania: Bartosz Rempała z ZET 1-3 c i Natalia Sidło z ZET 4-6 a, pod opieką pań: Jolanty Mielniczek- Boszkiewicz i Marii Piksy pojechali pociągiem do Opola na I Wojewódzki Konkurs Recytatorski „SŁOWEM MALOWANE – MORSKIE OPOWIEŚCI”.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych w Opolu. Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Opole, Radio Opole oraz Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli. Honorowy Patronat nad konkursem objął Wojewoda Opolski pan Ryszard Wilczyński.

Przed licznie zgromadzoną publicznością w Spółdzielczym Domu Kultury numer 9 na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu 37 uczestników z 11 szkół specjalnych z Brzegu, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Grodkowa, Prudnika, Głubczyc, Namysłowa, Głogowa, Kluczborka i oczywiście Opola recytowało utwory o tematyce marynistycznej z repertuaru współczesnych twórców polskich. W ocenie komisji i publiczności poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczestnicy wykazali się niebanalnymi pomysłami interpretacji morskich opowieści.

Nasza uczennica Natalia Sidło zajęła I miejsce w kategorii klas IV– VI szkoły podstawowej, recytując wiersz pt. „Morze, morze” Marii Terlikowskiej. W nagrodę za swój sukces otrzymała odtwarzacz do katalogowania i odsłuchiwania plików dźwiękowych MP4, firmowy plecak, słodycze oraz dyplom. Bartosz Rempała zajął II miejsce w kategorii klas I-III wierszem „Kubek” Doroty Gellner i otrzymał nagrody rzeczowe – słuchawki Philips, plecak firmowy, słodycze oraz dyplom uczestnictwa w konkursie. Serdecznie gratulujemy zdobycia tak znaczących miejsc!!! Między poszczególnymi etapami konkursu mogliśmy podziwiać występy tańca klasycznego, baletu i spektakl „Bądź sobą” przygotowany przez uczniów ze szkolnego koła teatralnego. Rozjeżdżając się do macierzystych placówek zapewniliśmy organizatorów o chęci uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu już za rok...

Taki konkurs to wspaniała okazja dla osób niepełnosprawnych na prezentacje w szerszym gronie, szansa na znalezienie się w centrum uwagi i otrzymanie zasłużonej owacji.
 

A oto wyniki:
I-III
 

pierwsze miejsce – Martyna Marcinek – Głubczyce
drugie miejsce – Bartosz Rempała – Brzeg
trzecie miejsce – Franz Nowakowski – Prudnik
 

IV-VI
 

pierwsze miejsce – Natalia Sidło – Brzeg
drugie miejsce – Dyba Dagmara – Grodków
trzecie miejsce – Julia Kochmaniewicz – Głogówek
 

Gimnazjum
 

pierwsze miejsce – Izabela Kanak – Grodków
drugie miejsce – Natalia Młynarczyk – K-Koźle
trzecie miejsce – Monika Lech – Namysłów
 

SPdP
pierwsze miejsce – Katrina Polednia – Opole
drugie miejsce – Aleksander Adamus – Grodków
trzecie miejsce – Gabriela Pyrzyk – Nysa
 

Wyróżnienie – strój
 

Aneta Witt – K-Koźle
 

Wyróżnienie „bohater sceny”
Małgorzata Michałek – K-Koźle

 



 

17 kwietnia 2015 roku już po raz trzeci odbył się Wojewódzki Konkurs Zakochanej Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Brzegu pt. „Mam prawo kochać”, który objął swoim zasięgiem Szkoły Specjalne i Warsztaty Terapii Zajęciowej z województwa opolskiego. Łącznie na scenie Brzeskiego Centrum Kultury zaprezentowało się 14 solistów i 16 zespołów wokalnych, w tym 2 przedszkola specjalne. Łącznie 18 placówek województwa opolskiego.

 

Patronat Honorowy nad w/w Konkursem sprawowali:

- Starostwo Powiatowe w Brzegu;

- Urząd Miasta Brzegu;

- Rada Miejska Brzegu;

- Anna Dymna;

- Danuta Jazłowiecka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego;

- Lidia Geringer de Oedenberg, Posłanka do Parlamentu Europejskiego.

 

Organizatorzy zapewnili uczestnikom i publiczności moc atrakcji w postaci kilku występów gościnnych:

- zespołu „Fortepiano Italiano” w piosence „Sara perche” oraz „Ti Amo”, w składzie: Michał Siek – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Brzegu (gitara, wokal), Robert Socha – pracownik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Brzegu (fortepian, wokal); Grażyna Piaskowska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu (instrumenty perkusyjne); Anna Krupa – nauczyciel muzyki Szkół Specjalnych w Brzegu (skrzypce, wokal); Maria Kupiec – Sekretarz Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu (instrumenty perkusyjne).

- z Publicznego Przedszkola Integracyjego nr 7 w Brzegu;

- z Publicznego Przedszkola Specjalnego nr 53 w Opolu;

- zespołu „Póki co”, który wprowadził nas w klimat piosenek z „krainy łagodności”;

- zespołu ze szkoły tańca i baletu Coco Dance Center.

 

 JURY w składzie:

- Jadwiga Kulczycka – Przewodnicząca Jury – Prezes Stowarzyszenia Stobrawski Zielony Szlak,

- Angelika Rolska – Dyrektor Szkoły Tańca Coco Dance Center w Brzegu ;

- Paweł Pietrzyk – Dyrektor Szkoły Wokalnej Cool Voice w Brzegu;

- Wojciech Komarzyński – Radny Brzegu, Pracownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu

 

przyznało następujące miejsca:

 

Grand Prix Konkursu zdobył Józef Mielnicki z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Jędrzejowa

 

W I Kategorii - Solista – Warsztatów Terapii Zająciowej

II Miejsce Grzegorz Kalinowski WTZ Namysłów

II Miejsce Grzegorz Zawadzki WTZ Nysa

III Miejsce Agnieszka Luterek WTZ Opole

IIIMiejsce Sylwia Chmielewska WTZ Stare Siołkowice

Wyróżnienie Irena Wach – WTZ Lewin Brzeski

 

W II Kategorii – Zespół – Szkoły Specjalnej

I Miejsce „Zespół wokalny” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grodkowie

I Miejsce "Każdy sobie" Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu

II Miejsce „Samograjki” Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie Koźlu

II Miejsce „Wokalno-instrumentalny” Zespół Szkół Specjalnych przy DPS w Kadłubie

III Miejsce „Oczarowani muzyką” Zespół Niepublicznych Szkół w Kup

III Miejsce „Ptasie Mleczko” Zespół Placówek Edukacyjnych w Dobrodzieniu

 

W III Kategorii – Solista – Szkoły Specjalnej

I Miejsce Piotr Mochniak Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu

I Miejsce Piotr Bosy Zespół Szkół Specjalnych przy DPS w Kadłubie

II Miejsce Wanda Szoma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grodkowie

II Miejsce Andżelika Bizoń Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie Koźlu

III Miejsce Dawid Golec Zespół Niepublicznych Szkół w Kup

III Miejsce Piotr Sowa Zespół Placówek Edukacyjnych w Dobrodzieniu

 

W IV Kategorii – Zespół – Warsztatów Terapii Zajęciowej

I Miejsce „WTZ Brzeg” z WTZ Brzeg

I Miejsce „Trąby Jerychońskie” z WTZ Lewin Brzeski

II Miejsce „Zespół Wokalno-instrumentalny” z WTZ Opole

III Miejsce „Chyba tak” z WTZ Namysłów

III Miejsce „Luzacy” z WTZ Stare Siołkowice

III Miejsce „WTZ Głuchołazy” z WTZ Głuchołazy

III Miejsce „Pozytyw” z WTZ Nysa

 

Jury przyznało nagrody specjalne:

1. Najsympatyczniejszy uczestnik – Wojciech Marcinkowski – WTZ Lewin Brzeski

2. Szczególne Wrażenia Artystyczne – ZSS Brzeg

3. Koloryt Brzmienia – ZPE Dobrodzień

4. Super Opiekun – Magdalena Kłoda

5. Super Dziewczyna – Irena Wach – WTZ Lewin Brzeski

6. Super Chłopak – Grzegorz Zawadzki – WTZ Nysa

 

Sponsorzy i Ludzie Dobrego Serca

III Wojewódzkiego Konkursu Zakochanej Piosenki Osób Niepełnosprawnych 2015:

 

Jerzy Pietras Od A do Z Biuroserwis, Andrzej Posyniak PKS Sp. z o.o., Marek Starczyk Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Witold Nowicki Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Malwina Włoszyńska – Wieczorek NZOZ Stomadent s.c., Stowarzyszenie „Zdrowie” przy Medycznym Studium Zawodowym w Brzegu, Jacek Ochmański Brzeskiego Centrum Kultury, Andrzej Brzeziński Firma KOMUS, Halina Marszałek Brzeskie Forum Kobiet, Ewa Konstanciuk Związek Zawodowy Pracowników Poczty Oddział w Opolu, Romuald Wojtkowiak Federacja Związków Zawodowych „Metalowcy” Warszawa, Jacek Murawski Związek Zawodowy Metalowców Bombardier Wrocław, Sebastian Koćwin Rada Województwa OPZZ Opole, Jan Minginowicz NSZZ Pracowników Lasaffre Polska S.A. Wołczyn, Alina Chęcińska NSZZ Solidarność, Rada Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu, Jarosław Piotrowski Inter PC, Cecylia Zdebik Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej, Jadwiga Kulczycka Stowarzyszenie „Stobrawski Zielony Szlak”, Szkolne Koło Caritas przy II LO w Brzegu, Technika Grzewcza i Sanitarna „HYDRO-NA”, Arkadiusz Parma Firma Komputerowa „Sigma” Salon Komputronik, Diana Gałązka Bank Zachodni WBK S.A. 1 Oddział w Brzegu, Krystyna Leśniak Leśniak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe, Elżbieta Meller Zakład Fryzjerski, Władysław Sługocki Zakład Szewski, Danuta Krówczyńska Zakład Fryzjerski, Mariusz Popek Grupa Kapitałowa Otmuchów, Rada Powiatu OPZZ w Brzegu, FZZ Metalowcy Okręg Opole, Mirosław Grzybek NSZZ Pracowników Fiat Auto Poland SA i Spółek Bielsko Biała, Agnieszka Bielecka- Wołowicz ZZ Metalowcy przy FZZ Metalowcy Warszawa, Paweł Korycki, New York Pizza, Ewa Jakubek-Iwanków Cukiernia-Kawiarnia „Bombonierka, Sebastian Sieklicki Kaufland Brzeg, Katarzyna i Grzegorz Łubowscy Piekarnia Ciastkarnia S.C. Skorogoszcz, Urszula Łobodziec Stołówka Domowa Brzeg, Daniela Tumanowicz Robert Tumanowicz Bar Mleczny Brzeg, Halina Marszałek, Elżbieta Kużdżał, Barbara Mrowiec, ks. Marcin Czerepak, Zdzisław Kozoświst, Michał Siek, Robert Socha, Brygida Jakubowicz, Stanisław Kowalczyk, Beata Dziedzic, Barbara Żukiewicz, Krystyna Działak, Małgorzata Łaboda, Tadeusz Wilk, Adam Sieczka, Aleksander Paluch, Roman Węgliński, Janina Grzegorczyk, Bogdan Kaczmarek, Piotr Rybka, Władysław Ostrowski, Lech Latarski, Lucjan Machul, Elżbieta Szkotak, Stanisław Młynarczyk, Grzegorz Bor, Anna Kapuścińska Pieleszek, Anna Krężel, Barbara Krukowska, Małgorzata Lenartowicz, Patrycja Zamasz, Justyna Dolińska, Zuzanna Janiszewska, Barbara Grela-Frysiak, Katarzyna Gąska, Maja Jaworska, Iwona Piątkowska, Maria Kupiec, Grażyna Piaskowska, Katarzyna Pasternak, Anna Lechowicz-Minosora, Marek Kołkowski, Diana Gałązka, Beata Palak, Mariusz Bochenek, Dorota Witoszyńska, Barbara i Ryszard Linek, Andrzej Wojtkowski, Iwona Pasierska, Ewa Walkowicz, Henryk Knera, Izabela Jabłońska-Piłat, Krzysztof Danicki, Jerzy Starzewski, Robert Lesiński, a także Mieszkańcy Brzegu.

III urodziny „Zakochanej Piosenki” mogliśmy świętować na słodko, dzięki hojności cukierni – kawiarni „Bombonierka”, która ufundowała ogromny, pyszny, tęczowy TORT.

Podczas III Wojewódzkiego Konkursu Zakochanej Piosenki Osób Niepełnosprawnych pt.: „Mam Prawo Kochać” mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń podopiecznych i ich opiekunów, prezentacji swoich talentów wokalnych, tanecznych i instrumentalnych na wielkiej scenie. Dzięki dobrej zabawie i radości płynącej z możliwości pokazania się szerokiej publiczności, uczestnicy mieli szansę przełamywania barier i pokonywania własnych słabości.

Licznie zgromadzeni goście gromkimi brawami docenili występy młodych artystów. Zadowolenie występujących sięgnęło zenitu, gdy okazało się, iż nikt nie wyjedzie od nas z pustymi rękoma. Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami otrzymali indywidualne nagrody dla siebie, a także wartościowy prezent dla swojej placówki.

Opiekę medyczną nad konkursem sprawował pan Andrzej Wojnarowski.

Nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem Konkursu czuwali Wolontariusze z ZSZ nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie.

 

Wszystkim zaangażowanym w pomoc serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

Odpowiedzialnymi za organizację konkursu były: Anna Krupa, Katarzyna Sikora, Ewa Uryga-Krupa

 

 

 

 

 

 


 

W dniu 10 kwietnia 2015 r. odbył się przemarsz uczniów ulicami Brzegu z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Święto obchodzone jest corocznie 2 kwietnia i ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Nasi uczniowie podczas przemarszu mieli ubrane niebieskie koszulki oraz trzymali niebieskie chorągiewki i balony ponieważ symbolem autyzmu jest kolor niebieski. Nasza szkoła chcą zwrócić uwagę na trudności z jakimi borykają się osoby z autyzmem wzięła udział w akcji „Cała Polska Świeci na Niebiesko”, aby ludzie dowiedzieli się, że to ogromny problem społeczny i żeby mieli więcej zrozumienia i tolerancji dla dzieci z autyzmem. Organizatorkami przemarszu były: mgr Patrycja Grajeta i mgr Magdalena Załugowicz-Mosoń.

 

 


 

13 - 16 kwietnia 2015 r. - Uczniowie klasy I-III uczestniczyli w programie edukacyjnym "Radosny uśmiech - radosna przyszłość" W ramach jego realizacji poznali rodzaje i budowę zębów, nauczyli się prawidłowych sposobów pielęgnowania jamy ustnej. Otrzymali również szczoteczki i pasty do zębów, aby uśmiech który im towarzyszył w czasie zajęć trwał przez całe życie.
Pani pielęgniarka przeprowadziła ćwiczenia praktyczne dotyczące techniki szczotkowania zębów oraz dbania o higienę dziąseł i języka. Uczestnicy programu wędrowali po ścieżce odkryć związanych z jamą ustną, dzięki anonimowym stomatologom z baśniowej krainy Zębolandii.

Podsumowując zdobyte wiadomości szukali w labiryncie drogę własnych uśmiechów. Do programu włączeni zostali również rodzice za sprawą otrzymanych broszur informacyjnych i planów szczotkowania zębów przez ich dzieci.
Program z wychowankami zrealizowała pani Anna Krężel.

 

13 - 16 kwietnia 2015

 


 

8 kwietnia 2015 roku w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili Jura Park oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.
W niezwykle intrygującym futurystycznym budynku uczniowie w mało pogodny dzień zostali serdecznie powitani przez pracowników placówki ciepłą herbatą i bułką.
W niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przemierzyliśmy wspólnie podróż w czasie. Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka zdecydowaliśmy się na uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu. Wplątaliśmy się w zawiłe losy Świata. Staliśmy się świadkami fascynujących przemian i dołączyliśmy do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! A nasza przygoda zaczęła się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone.
Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji wyposażeni zostaliśmy w specjalny sprzęt. Wszyscy temponauci byli traktowani jako goście specjalni i mogli liczyć na indywidualnego wirtualnego przewodnika. Ułatwił on nam poruszanie się po obiekcie i zachęci do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach. Staliśmy się częścią scenariusza filmowego. Podróżowaliśmy promem kosmicznym, a był to nasz pierwszy lot w Kosmos. Przenieśliśmy się w czasie o miliony lat. Następnie zadokowaliśmy w wehikule czasu.
Na terenie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka zobaczyliśmy wystawę „Okna prehistorii”
Zwiedzaliśmy ją pieszo po kosmicznej podróży. Stanowiska to jedna z istotnych części tego wyjątkowego widowiska multimedialnego. Przepływem strumienia widzów sterują przewodnik cyfrowy, tekst oraz sygnalizacja świetlna.
Tematyka naszych zajęć obejmowała trzy obszary:
1. Jak staliśmy się ludźmi
2. Świadectwa ewolucji
3. Tajemnice nauki
Poznawanie odbywa się stopniowo w trakcie wędrówki poprzez wehikuł czasu i prehistoryczne światy, do których zagląda – zgodnie z fabułą scenariusza zwiedzania obiektu - okien prehistorii. Okna te podzielone są tematycznie: „Zagłada wielkich dinozaurów”, gdzie uczestnicy dowiadują się także kiedy powstały ssaki i dlaczego zaczęły panować na Ziemi. Jednocześnie wystawa jest nawiązaniem do końca ścieżki edukacyjnej w Jura Parku, która właśnie kończy się 66 milionów lat temu na momencie zagłady wielkich dinozaurów; „Początki dwunożności”, „Zejście z drzew”, „Pierwsza rodzina”, „Zabójcy i ofiary”, ”Pierwsza miłość”, „Konkurencja”, „Karły”, „Giganci”, „Łowcy mamutów”, „Pierwszy pogrzeb”, „Początki sztuki”, „Epoka kamienia”, „Epoka żelaza” oraz „Cywilizacja Ognia i krzemu”.
W ramach drugiego tematu uczestnicy dowiadują się, jak zdobywamy wiedzę o przeszłości oraz jakie znamy źródła wiedzy o przeszłości. Uczniowie zatem przechodzą do Preparatorni, gdzie można zobaczyć wystawy dotyczące dowodów genetycznych, filogenetycznych, archeologicznych, etnicznych, kulturowych.
Tematyka okien ewolucji, które mogliśmy obejrzeć:
„Lustro Ewolucji”
Aplikacja umożliwiła nam „wcielenie” się w postać naszego przodka. Na początku na ekranie wyświetliła się plansza zapraszająca do zabawy. Następnie w aplikacji była wyświetlona postać na ekranie i dzięki systemom kinetycznym zaczęła naśladować ruchy zwiedzającego jak w lustrze. Ekspozycja „Rozwój noża” (narzędzi)
Wystawa jest poświęcona rozwojowi narzędzi od najbardziej prymitywnych do współczesnych. Została stworzona na modelu swoistego drzewa rodowego – od najprymitywniejszych narzędzi robionych przez małpy zwierzokształtne (tłuki kamienne wykorzystywane przez kapucynki i małpy człekokształtne (patyczki i miotełki pomocne przy zjadaniu termitów przez szympansy).

 Ekspozycja „Oetzi”


Oetzi – tak nazwano najstarszą mumię ludzką znalezioną na świecie, którą datowano na epokę chalkolitu. 5500-3100 p.n.e., czyli epoka miedzi. Przyczyną jego śmierci był napad zbójecki lub zabójstwo na tle porachunków. Wzrost – 1,65 m, waga – 50 kg.
Wiele z tych niezwykle interesujących rzeczy chcielibyśmy zobaczyć jeszcze raz, jednak organizatorzy zaprosili nas na ciepły obiad, po którym pełni wrażeń wracaliśmy do naszej szkoły. Na pamiątkę uczniowie dostali upominek edukacyjny- książkę, skamieniałość, minerał oraz figurkę dinozaura i podwieczorek na drogę.


Jolanta Mielniczek

 


 

Z inicjatywy opiekuna SU przed świętami wielkanocnymi chętni uczniowie naszej placówki pod opieką nauczycieli wykonali kolorowe prace pt. „ Symbol wielkanocny Kauflanda” dla zaprzyjaźnionego z nami brzeskiego marketu Kaufland wspierającego twórczość młodych artystów.

Prace uczniowie wykonali w formacie A3 różnymi technikami i w okresie wzmożonych przedświątecznych zakupów zaprezentowali je na wystawie klientom i pracownikom największego sklepu w Brzegu.

Pod dziełami podpisali się uczniowie: zespołów edukacyjno- terapeutycznych szkoły podstawowej 1-3a, 1-3 b, 4-6 i gimnazjum a, b oraz klasy 1-3, zespołu rewalidacyjno- wychowawczego c, nauczani indywidualnie- Paweł Romańczyk, Sebastian Wysocki, Dawid Walczak oraz dwóch aktywistów z ramienia samorządu uczniowskiego Sylwester Sobota i Michał Pyka. Opiekę plastyczną nad uczniami sprawowały panie: Patrycja Zamasz, Aneta Nowak, Jolanta Mielniczek, Anna Godek, Małgorzata Lenartowicz, Anna Krężel, Iwona Piątkowska, Barbara Krukowska i Ewa Uryga-Krupa.

Dyrektor marketu Pan Sebastian Sieklicki w zamian za dzieła i zapał twórczy podarował dzieciom to co dobre i zdrowe.

 

 

30 marca 2015 r. – Jak co roku w Wielkim Tygodniu uczestniczyliśmy w apelu z okazji świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tym razem obejrzeliśmy inscenizację ,,To nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech”. Występujący uczniowie przybijali do krzyża grzechy: obżarstwo, lenistwo, brak modlitwy, wulgaryzmy, palenie papierosów, brak higieny, nie chodzenie do kościoła, nieposłuszeństwo wobec rodziców. Po czym krzyż został zasłonięty na pamiątkę zmartwychwstania wskazując, że Jezus przez swoją śmierć zmazał nasze grzechy i powołał nas do życia pełnego radości i miłości. Całości towarzyszył śpiew pieśni wielkopostnych w wykonaniu Dawida Goruka uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzegu. Na zakończenie spotkania wszyscy zaśpiewaliśmy pieśń ,,Oto jest dzień”.

Społeczność uczniowskaprzedstawienie obejrzała w towarzystwie zaproszonych gości: pani Elżbiety Kużdżał, pani Haliny Marszałek, pani Bożeny Wdowiszewskiej i pani Doroty Herman.Na scenie mogliśmy podziwiać uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum:

Przemysława Jaegera, Roksanę Grabowską, Łukasza Kozioła, Aleksandrę Szyjkowską, Sylwię Florek, Sylwestra Sobotę, Sebastiana Studzińskiego, Michała Pykę, Michała Mojzyka, Ewę Bogusz.
Inscenizację przygotowały: pani Katarzyna Skupin, pani Justyna Snopkowska, pani Patrycja Grajeta i pani Magdalena Załugowicz – Mosoń.

 


 

30 marca 2015 r. – Laureaci V edycji konkursu ,,Saperska kartka wielkanocna” wzięli udział w uroczystości wręczenia nagród w Klubie Garnizonowym w Brzegu. Spośród trzydziestu pięciu prac wykonanych przez naszych uczniów siedem zostało nagrodzonych.

Nagrody z rąk dowódcy Jednostki Wojskowej w Brzegu płk dypl. Jana Pajestki odebrali:

I miejsce: Dawid Walczak - opiekun plastyczny Ewa Uryga – Krupa

II miejsce Karolina Adasik - opiekun plastyczny Aneta Nowak

II miejsce Alicja Bogusz - opiekun plastyczny Anna Madeja- Godek

III miejsce Michał Pyka - opiekun plastyczny Anna Krężel

III miejsce Patryk Sobota - opiekun plastyczny Anna Madeja- Godek

Specjalne wyróżnienie:

Emilia Jeleńkowska- opiekun plastyczny Sylwia Tokarczyk

Ewa Bogusz - opiekun plastyczny Anna Madeja – Godek.

W konkursie brali udział również uczniowie nauczani indywidualnie,

z zespołu rewalidacyjno – wychowawczego C, gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B i zespołu edukacyjno – terapeutycznego I-III A, którym za udział i pięknie wykonane prace dziękują jury i szkolny koordynator konkursu pani Anna Madeja – Godek.

 

 


 

26 marca 2015 r. – Odbyły się warsztaty biblioteczno – plastyczne "Wielkanoc tuż, tuż …"

 


 

25 marca 2015 r. – Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu i powitania upragnionej wiosny odbyła się wycieczka do lasu w Kurzniach, w której wzięli udział wszyscy nasi uczniowie. Mieliśmy okazję spacerować leśną i myśliwską ścieżką edukacyjną, poznając tajemnice lasu i myśliwskie ciekawostki dzięki ogromnej wiedzy panów Bartłomieja Kostelika, Jarosława Gomułki i Jana Minosory. Gościnność Koła Łowieckiego „Odyniec” z Karłowic pozwoliła nam skorzystać ze wspaniałego miejsca do gier i zabaw oraz wspólnego posiłku z grillowaną kiełbaską i domowymi wypiekami naszych Mam na terenie rekreacyjnym koła. W domku myśliwskim obejrzeliśmy przygotowaną przez ornitologa pana Marka Stajszczyka prezentację multimedialną o bocianie czarnym i innych ptakach zamieszkujących tereny znajdujące się pod opieką Nadleśnictwa Brzeg.

Bogaty w atrakcje pobyt w otoczeniu leśnej przyrody spotkał się z zadowoleniem wszystkich biorących w nim udział uczniów, nauczycieli i rodziców. Był możliwy dzięki jego organizatorkom pani Renacie Minosorze i pani Annie Lechowicz – Minosorze. Animatorkami gier i zabawa na świeżym powietrzu były panie Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz i Katarzyna Tadrała. Nad oprawą techniczną prezentacji czuwał pan Jacek Śliszewicz.

Niezapomniana wycieczka nie byłaby możliwa dzięki hojności sponsorów:

- Nadleśnictwa Brzeg,

- Biura Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej w Brzegu,

- Koła Łowieckiego „Odyniec” z Karłowic,

- Koła Łowieckiego nr 2 „Bażant” z Brzegu,

- Urzędu Gminy Skarbimierz,

- Małgorzacie i Adamowi Piecuch - „Margot”.

Za co serdecznie dziękują organizatorki i uczestnicy wyjazdu. Podziękowania kierujemy również do Mam z Rady Rodziców za słodki poczęstunek i pomoc w przygotowaniu grillowej biesiady.

 

25 marca 2015

 


 

24 marca 2015 r. – Drużyna sportowa w składzie: Karolina Adasik, Kamila Foryś, Daniel Kozioł, Kacper Rupa, Joanna Sławęta i Krzysztof Winiarski wzięła udział w zawodach „Mały Olimpijczyk” w Kędzierzynie Koźlu.

Za sportową wytrwałość i dzielną rywalizację m. in. w skakaniu, rzucie do celu i strzelaniu do bramki nasi reprezentanci zajęli IX miejsce i zdobyli puchar dla szkoły oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mocno dopingowani byli przez trenerów panią Katarzynę Tadrałę i pana Andrzeja Unuczka.

 

24 marca 2015

 


 

23 marca 2015 r. – W holu szkoły pojawiła się piękna dekoracja wielkanocna będąca dziełem wszystkich uczniów naszej szkoły. Przez kilka dni klasy i zespoły dekorowały różnymi technikami plastycznymi olbrzymich rozmiarów pisanki, które zostały wyeksponowane na wiosenno – świątecznym stole przygotowanym przez panie Barbarę Krukowską, Annę Krężel i Sylwię Tokarczyk.

 

 

 

20 marca 2015 r. – Grupa kilkunastu uczniów z różnych klas pod opieką pani Katarzyny Sikory wzięła udział wraz z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniami Zespołu Szkół Budowlanych oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w wiosennym marszu ulicami miasta. Uczestnicy skandowali pod Komendą Powiatowej Policji w Brzegu - „Wypuścić wiosnę z aresztu!”, odwiedzili pana burmistrza z piosenką „Stokrotka polna” i przepędzili zimę w Starostwie Powiatowym.

 

 

18 marca 2015 r. – 18 marca 2015roku w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczyli w nieziemskim przedstawieniu Mobilnego Planetarium Orion, które przyjechało do naszej szkoły i rozgościło się w sali gimnastycznej.
Pod półkolistą kopułą planetarium uczniowie z opiekunami wygodnie ułożeni na plecach mieli możliwość obserwacji rozgwieżdżonego nieba, deszczu meteorów, komety Halley’a, Drogi Mlecznej, mgławic planetarnych i wybuchów supernowych. Wspólnie obejrzeliśmy film o przeszłości na Ziemi i przyszłości w kosmosie pt. „Szalona wyprawa na Ziemię”, i „Zanieczyszczenie światłem”.
Wszystko prezentowano nam na półkolistym ekranie w obrazie 3D, dzięki czemu mieliśmy bardzo realistyczne odczucia. Radośni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do klas.

 

 


 

18 marca 2015 r. – Szkolna drużyna piłkarska wzięła udział w Mistrzostwach Halowej Piłki Nożnej w Grodkowie. Mimo zaciętej walki zajęliśmy IV miejsce. Graliśmy w składzie: Paweł Doliński, Daniel Pyka, Seweryn Sobota, Przemysław Jaeger, Jakub Kokoszka, Sebastian Studziński, Michał Pyka, Sylwester Sobota, Łukasz Kozioł i Przemysław Kownacki.

Uczniów do zawodów przygotował pan Andrzej Unuczek. Opiekunem w czasie zawodów była również pani Katarzyna Tadrała.

 

 


 

18 marca 2015 r. – Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w Muzeum Piastów Śląskich w sesji pt. "Słowa na wiatr – święty Jan Paweł II w dziełach literackich". Spotkanie miało charakter parateatralnej formy połączonej z prezentacją multimedialną, które przygotowali nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Zaprezentowano myśli Jana Pawła II, najważniejsze wydarzenia z Jego życia oraz pieśni, które powstały na Jego cześć. Spotkanie nakłoniło uczestników do refleksji nad wielkością pontyfikatu i osoby Jana Pawła II na chwilę przed obchodami 10. rocznicy śmierci Wielkiego Polaka.

Udział w sesji zorganizowała pani Justyna Snopkowska. Opiekunami zespołów klasowych były panie Barbara Krukowska i Anna Pieleszek.

 

 

17 marca 2015 r. – Odbyła się IV Olimpiada Zdrowia pod hasłem „Rodzino: Trzymaj Formę !”, w której uczestniczyli uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych, klasy I-III i chętni rodzice. Zawodnicy brali udział w konkursach, rozgrywkach sportowych i wyścigach, rozwiązywali zagadki na temat zdrowego trybu życia i odżywiania oraz aktywności fizycznej z pomocą nauczycieli i rodziców. W nagrodę otrzymali jabłko, butelkę wody mineralnej i ulotki dla rodziców „Trzymaj Formę”.
Olimpiadę zorganizowały pani Katarzyna Tadrała i pani Sylwia Tokarczyk.

 

17 marca 2015

 


 

Osiemnaste urodziny Kamila.

 

 Staje się tradycją zespołu edukacyjno-terapeutycznego 4-6, że urodziny świętują w kulturalny sposób w miłym gronie. W tym roku szkolnym uczniowie po raz pierwszy mieli zaszczyt świętowania osiemnastych urodzin klasowego kolegi Kamila Grabińskiego. W podniosłym nastroju w Restauracji Brzeskiej decydowali-wybierali ulubione potrawy, smakowali i dzielili się nimi, kulturalnie i grzecznie ćwiczyli zachowanie w miejscu publicznym, stosowali zasady posługiwania się sztućcami nabyte na zajęciach szkolnych. W drugiej części urodzin solenizant sam wybierał sobie prezent w sklepie, płacił za niego a po powrocie do szkoły bawił się nim z kolegami. Takie miłe wspólne wyjścia umacniają przyjaźnie i są doskonałą okazją sprawdzenia umiejętności odnajdywania się w społeczeństwie.

 Wychowawczyni- Jolanta Mielniczek

 

 


 

EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

 

6 marca to Europejski Dzień Logopedy, który obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne w przypadku terapii dziecka z niepełnosprawnością intelektualną, dla którego rola logopedy jest szczególnie ważna.

 

Temat EDL 2015 roku brzmi:

 

Nabyte zaburzenia neurologiczne wpływające na komunikację

 

Nasza placówka corocznie włącza się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy. W tym roku mówiły Nam o tym: gazetka w holu głównym oraz dwa ważne wydarzenia.

11 marca w godzinach popołudniowych odbyło się szkolenie dla zainteresowanych Rodziców w formie prezentacji multimedialnej, pt. Dziecko niepełnosprawne intelektualnie - oddziaływania logopedyczne.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały przykładowe:

- ćwiczenia narządów mowy;

- ćwiczenia oddechowe;

- ćwiczenia słuchowe;

- ćwiczenia różnicowania dźwięków mowy.

Każdy uczestnik otrzymał zestaw przykładowych ćwiczeń do pracy z dzieckiem w domu a także cenne wskazówki terapeutyczne dotyczące swojej pociechy.

19 marca odbyła się lekcja otwarta z zakresu wczesnej interwencji logopedycznej Stymulacja sfery oralnej dla funkcji pokarmowych z udziałem Naszej najmłodszej uczennicy Wiktorii Garbowskiej.

EDL przygotowała neurologopedka Katarzyna Skupin.

 

 


 

6 marca 2015 r. - Uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych i klasy I - III szkoły podstawowej kolejny raz mieli okazję obejrzeć za pośrednictwem łącza internetowego przedstawienie teatralne. Tym razem był to "Plastusiowy pamiętnik", a w lutym z ogromnym zainteresowaniem dzieci śledziły losy Pacana, głównego bohatera spektaklu "Pacan – historia o miłości".

 

Plastusiowy pamiętnik, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Bydgoszcz
autor: Maria Kownacka
reżyseria: Lena Frankiewicz
kostiumy i scenografia: Melania Muras
choreografia: Iza Chlewińska
muzyka: Marek Napiórkowski
animacje: Natalia Bucior
konsultant dziecięcy: Mikołaj Frankiewicz
asystentka scenografa: Marta Sidrów
inspicjent: Mateusz Stebliński
obsada: Magdalena Łaska, Alicja Mozga, Artur Krajewski, Jakub Ulewicz, ze specjalnym udziałem Karoliny Adamczyk jako Zosi.
Szkolna rzeczywistość w stylu retro widziana z perspektywy piórnika. W spektaklu Leny Frankiewicz plastelinowy bohater stworzony przez Marię Kownacką powraca po raz kolejny, wciągając dzieci do wspólnej zabawy. Jego przygody spodobają się zarówno dorosłym, będąc dla nich sentymentalnym powrotem w przeszłość, z której bez skrępowania czerpią twórcy przedstawienia, jak i dzieciom, zafascynowanym żywą akcją i egzotycznymi dla nich rekwizytami z dawnej ławki klasowej.

 

 


 

Już po raz drugi braliśmy udział w akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Dzieci i opiekunowie szyli charytatywne laleczki, które były reprezentantkami różnych narodowości. Na specjalnym apelu odbyła się krótka prezentacja warunków życia dzieci z Sudanu Południowego, cel na który szyliśmy laleczki a także pełna emocji aukcja. Tym razem uzbieraliśmy dla dzieci z Sudanu Południowego 286 zł. Pieniążki te wpłaciliśmy na specjalne konto organizacji humanitarnej UNICEF będącej częścią systemu ONZ. Dzięki takim kampaniom jesteśmy w stanie stwierdzić, że POMAGANIE JEST PRZYJEMNE.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uszyli laleczka, a także dla ich nabywców: Damian Radowski, Kacper Rupa, Jessica Kiezik, Anna Krężel, Iwona Piątkowska, Anna Krupa, Barbara Krukowska, Katarzyna Tadrała, Anna Madeja-Godek, Justyna Snopkowska, Danuta Maciejowska i Grażyna Piaskowska.

Koordynator akcji: Katarzyna Sikora

 

 


 

24 lutego 2015 r. - Internetowy Teatr dla szkół

 

 
 

 

 

 

 

Sztuka PACAN - HISTORIA O MIŁOŚCI Marii Wojtyszko to napisana z dużą wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o zwierzętach, które straciły dom. "Mam na imię Pacan i miałem być jamnikiem" - mówi główny bohater, neurotyczny kundel, który kiedyś miał na imię Fryderyk. Pewnego dnia właściciel Pacana znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony pies postanawia go odszukać, nie jest jednak przyzwyczajony do samotnych wędrówek po mieście i szybko trafia do schroniska. Spotyka tam grono doświadczonych przez los zwierząt o dość ekscentrycznych osobowościach. Jednym z nich jest Księżniczka – piękna i dumna charcica, która, jak sama twierdzi, „nie zadaje się z pospólstwem”. Czy starzejący się kundel z nadwagą może mieć u niej szanse? I czy Pacan ostatecznie wybierze powrót do domu, na ukochaną kanapę, czy też niełatwą miłość do Księżniczki?

 

 


 

16 lutego 2015 r. – Odbył się WALENTYNKOWY BAL KARNAWAŁOWY

zorganizowany z inicjatywy Szkolnego Koła PCK i Samorządu Uczniowskiego. Nasi uczniowie bawili się w towarzystwie zaproszonych rówieśników ze Stowarzyszenia "TROSKA" i z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.

W zabawie uczestniczyli również wolontariusze z brzeskich szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ekonomicznego, I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Jak na prawdziwy bal przystało tańce przeplatane były licznymi konkursami z nagrodami: taniec z balonami, bieg po "miłość", wybór króla i królowej balu, taniec w parach.

Chwila odpoczynku od zabawy przy słodkim poczęstunku możliwa była dzięki Piekarni w Skorogoszczy i Zarządowi Rejonowemu PCK w Brzegu. Organizację zabawy finansowo i rzeczowo wsparła również Rada Rodziców, pani Dyrektor, właściciele Restauracji "Brzeska". Nad organizacją i przebiegiem balu czuwały panie: Danuta Maciejowska, Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz i Katarzyna Tadrała. Uczestnicy balu serdecznie dziękują darczyńcom i organizatorkom za wspaniałą zabawę i z niecierpliwością czekają na kolejny bal.

 

 


 

12 lutego 2015 r. – Rozstrzygnięto konkurs dla uczniów zespołów edukacyjno – terapeutycznych na WALENTYNKOWĄ POTRAWĘ. Uczestnicy w oczekiwaniu na werdykt jury tańczyli Macarenę, wzięli udział w tańcu

z balonami i na papierowych serduszkach oraz zabawie zręcznościowej polegającej na zjedzeniu czekoladowego ciastka zawszonego na nitce.

Chętnym uczniom pani Iwona Buczyńska robiła walentynkowe makijaże. Ostatecznie zwycięzcami w konkursie zostali wszyscy biorący w nim udział uczniowie z zespołu rewalidacyjno – wychowawczego A i C oraz zespołów edukacyjno – terapeutycznych I - III A i B, gimnazjalnego A. Nagrodą były mufinki przygotowane przez organizatorki imprezy panią Magdalenę Załugowicz – Mosoń i Maję Chomaniec.

 

 

 

6 lutego 2015 r. – Gimnazjaliści wzięli udział w XV edycji konkursu wiedzy o Brzegu "Pocztówka z naszego miasta". Tradycyjnie uczestnicy musieli wykazać się wiadomościami o mieście, w którym na co dzień uczą się i mieszkają, zdobytymi na historii, geografii i języku polskim. W tym roku bezkonkurencyjne okazały się dziewczęta. Oto laureatki:

Sylwia Florek z klasy I gimnazjum – I miejsce

Roksana Grabowska z klasy III gimnazjum – II miejsce

Sylwia Zagrodzka z klasy III gimnazjum – III miejsce.

Konkurs przygotowały pani Iwona Piątkowska i pani Ewa Konieczna.

 


 

2 - 6 lutego 2015 r. – Kolejny już raz uczniowie klasy 1/2/3 uczestniczyli w programie edukacyjnym „Ratujemy i uczymy ratować”. Pod opieką wychowawczyni pani Anny Krężel uczyli się podstawowych czynności z zakresu pierwszej pomocy od korzystania z numer alarmowego po resuscytację krążeniowo oddechową. Wszyscy uczestnicy okazali się pilnymi uczniami i z łatwością zdobyli certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

 

Ratujemy i uczymy ratować

 


 

Mikołaj KAUFLAND

 


 

15 stycznia 2015 r. – Początek roku to od wielu lat czas przygotowań naszego zespołu kolędniczego do udziału w konkursie na najpiękniejsze przedstawienie jasełkowe. Tegoroczny XI Przegląd Zespołów Kolędniczych "Kolędujmy Razem" w Miejskim Domu Kultury w Namysłowie okazał się dla uczniów niezwykle szczęśliwy.
Nasz teatr cieni przedstawieniem "Blask nad Judeą" zajął I miejsce w kategorii Jasełka i otrzymał szczególne wyróżnienie.
Zwycięstwo zawdzięczamy wspaniałej grze aktorskiej uczniów: Anny Bednarczyk, Łukasza Kozioła, Przemysława Jaegera, Daniela Kozioła, Michała Buczyka, Roksany Grabowskiej, Roberta Maliszewskiego, Magdaleny Torchały, Pawła Siwaka, Magdaleny Goruk, Joanny Sławęty, Pauliny Znamiec, Karoliny Adasik, Dominika Miśkowskiego, Kamili Foryś, Kamila Grabińskiego i Seweryna Soboty oraz ogromnemu zaangażowaniu i pomysłowości pań: Mai Chomaniec, Renaty Minosory, Anety Nowak, Justyny Snopkowskiej.
Za pomoc w opiece nad uczniami dziękujemy pani Katarzynie Pasternak.
Gratulujemy sukcesu!

 

Namysłów 2015

 


 

18 grudnia 2014 r. - Tuż przed zbliżającymi się świętami Narodzenia Pańskiego uczniowie przedstawili historię Narodzin Zbawcy w formie teatru cieni pt. "Blask nad Judeą". Radosna Nowina zaprezentowana została po raz pierwszy w Kaplicy Świętej Jadwigi. Aktorzy wspaniałą grą przy użyciu mimiki twarzy, gestów i symboli przenieśli nas do Betlejem.

Całości towarzyszyła muzyka, która dopełniała opowieść o życiu świętej Rodziny, a w szczególności o Zwiastowaniu, Weselu Maryi i Józefa, poszukiwaniu stajenki, przybyciu pasterzy i króli do Dzieciątka, ucieczce do Egiptu oraz ofiarowaniu w świątyni. Najbardziej podniosłym i wzruszającym momentem spektaklu było narodzenie Jezusa.

Wykonawcą w trakcie prób i występu przyświecały słowa Jana Pawła II:

 

"Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego,

aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym”.

 

Na scenie mogliśmy podziwiać wspaniała grę: Anny Bednarczyk, Łukasza Kozioła, Przemysława Jaegera, Daniela Kozioła, Michała Buczyka, Roksany Grabowskiej, Roberta Maliszewskiego, Magdaleny Torchały, Pawła Siwaka, Magdaleny Goruk, Joanny Sławęty, Pauliny Znamiec, Karoliny Adasik.

Ich występ był możliwy dzięki zaangażowaniu w realizację artystycznego przedsięwzięcia pań: Mai Chomaniec, Renaty Minosory, Anety Nowak i Justyny Snopkowskiej.

Szczególne podziękowania składamy Księdzu Proboszczowi Bolesławowi Robaczkowi za gościnę w Kaplicy oraz obecność w czasie występu uczniów.

 

Jasełka 2014

 

 

 

 


 

 


 

15 grudnia 2014 r. – Siódmy raz w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Choinki nadziei” grupa szkolnych kolędników wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 odwiedziła podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Brzegu. Zaprezentowany przez nas montaż słowno - muzyczno - ruchowy oraz wspólne ubieranie świątecznego drzewka, ufundowanego przez właściciela Szkółki Drzew i Krzewów KULAS, wprowadziło wszystkich w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Mając świadomość, że życie osób w podeszłym wieku często jest trudne, samotne i pozbawione serdecznego kontaktu z innymi, co szczególnie odczuwalne jest w okresie świątecznym, chcieliśmy swoją wizytą jak każdego roku dodać podopiecznym energii, witalności i nadziei na lepszą przyszłość.

Było to możliwe dzięki organizatorką akcji pani Annie Krężel, Sylwii Tokarczyk i Annie Krupie.

 

 


 

11 grudnia 2014 r. w Kędzierzynie – Koźlu po raz 3 gościliśmy na Wigilii Olimpiad Specjalnych. Dzieci świetnie się bawiły w czasie klejenia łańcuchów, robienia ozdób, stroików, malowania kartek świątecznych, dekorowania ciastek. W tym roku na świątecznej kolacji spotkało się 450 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 27 osób wraz z opiekunami. Przed Wigilią wszyscy śpiewali kolędy , robili świąteczne ozdoby, rywalizowali w zawodach sportowych, a na koniec usiedli do barszczu z uszkami i pysznej ryby. Wszystkie dzieci dostały piękne prezenty i upominki świąteczne.

Andrzej Unuczek

 

11 grudnia 2014

 


 

1 – 5 grudnia 2014 r. – Obchodziliśmy Europejski Tydzień Autyzmu, którego obecność w naszym szkolnym kalendarzu ma pomóc uwrażliwić dorosłych i dzieci na problemy i potrzeby osób z autyzmem, żyjących wśród nas, a jednak często odtrącanych ze względu na swoje nietypowe zachowania. Była to także okazja do spotkania i wymiany w życzliwej atmosferze doświadczeń z wszystkimi, którzy na co dzień mają do czynienia z Deszczowymi Ludźmi. Oprawę wizualną akcji stanowiła gazetka w holu szkoły i baner przygotowany przez drukarnię ,,Gaba” w Brzegu.

Z tej okazji uczniowie zespołów rewalidacyjno – wychowawczych B i C oraz zespołu edukacyjno – terapeutycznego A wzięli udział w zajęciach z dziećmi z autyzmem w Publicznym Przedszkolu nr 7 Integracyjnym.

Pani psycholog Patrycja Grajeta przeprowadziła zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów pt. "Czym jest autyzm?", w czasie których odbyła się projekcja filmu "Pomóż Marii". Dzięki jego bohaterce była możliwość zobaczenia jak wygląda życie ludzi z autyzmem. Inspiracją do przeprowadzenia spotkania była akcja edukacyjna Fundacji SYNAPSIS i Fundacji Orange ,"poznaj Marię dziewczynkę, która lubi mieć plan".

Organizatorką Szkolnego Tygodnia Autyzmu była pani Magdalena Załugowicz – Mosoń.

 


 

Przystąpiliśmy do akcji

 

 


 

4 grudnia 2014 r. – Wszystkich uczniów naszej szkoły odwiedził od dawna oczekiwany św. Mikołaj. Na spotkaniu z najmłodszymi przy wspólnej zabawie wręczył osobiście pełne słodyczy prezenty. Nie zapomniał również o ,,najstarszych dzieciach”:, które obdarowane zostały za pośrednictwem pomocników św. Mikołaja – wolontariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych. Za pełne słodkości paczki serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, a pani Annie Krupie za zaproszenie do nas Mikołaja.

Mikołajki 2014

 


 

4 grudnia 2014 r. – Już czternasty raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci Specjalnej Troski w Praszce pod stałym tytułem ,,Moja rodzina w kolorach świata”. Zainteresowanie konkursem wśród dzieci było ogromne. Prace dwóch uczniów zostały wysoko ocenione i zdobyli oni:

II miejsce - Paweł Zając z gimnazjalnego zespołu edukacyjno - terapeutycznego B, który pracował pod opieką pani Małgorzaty Lenartowicz

III miejsce - Paweł Siwak z zespołu edukacyjno – terapeutycznego I-III A, który wykonał pracę pod kierunkiem pani Patrycji Zamasz.

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowały się prace Michała Pyki z klasy VI i Alicji Bogusz z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego A.

GRATULUJEMY!

Koordynatorem konkursu była pani Barbara Krukowska.

 


 

03.12.2014 r. - w Szkole Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie z mistrzem olimpijskim - Władysławem Kozakiewiczem. Jest on patronem Ogólnopolskiego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów "Bądź w olimpijskiej formie". Został zaproszony do naszego miasta przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Nasi uczniowie: Sandra Grabowska, Iwona Kaźmierczak, Roksana Grabowska, Przemek Jeager i Sebastian Studziński mieli przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu. Pan Władysław Kozakiewicz opowiadał o swojej karierze sportowej, o roli aktywności fizycznej w życiu człowieka, a także przeprowadził zajęcia ruchowe, w których braliśmy aktywny udział.

 Katarzyna Tadrała

 

3 grudnia 2014

 


 

Dnia 27.11.2014 r. w ramach projektu FŚNiT odbył się happening pod hasłem:

 

"Dbam o środowisko – jestem specjalistą”

Twórcami happeningu byli uczniowie ZET 4-6 : Ania Bednarczyk, Kamila Foryś, Wiktoria Nowak, Michał Buczyk, Kamil Grabiński, Sebastian Górniak, Dominik Miśkowski, Tomek Skowroński.

Akcja ta miała na celu kształtowanie przyzwyczajeń związanych z segregacją śmieci w naszej szkole. Cała społeczność szkolna otrzymała ulotki informacyjne o sposobie segregacji śmieci na terenie naszej placówki. Dzięki współpracy z Radą Rodziców zostały zakupione trzy pojemniki, które uczniowie podczas zajęć projektowych okleili i opisali zgodnie z zasadami segregacji w Brzegu. Pojemniki są dostępne w holu szkoły.

 

„ My uczniowie ZET 4-6 mamy nadzieję, że od dziś

Będziesz dbał o środowisko – będziesz specjalistą !!!! ”

 

Opiekunowie grupy projektowej:

Anna Krupa, Katarzyna Tadrała

 

 
FSNT

 


 

27 listopada br. w naszej szkole członkowie samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem zorganizowali popołudniową dyskotekę andrzejkową ze słodkim poczęstunkiem. Przybyli na nią najfajniejsi uczniowie klas gimnazjalnych brzeskiej siódemki.

Ci, którzy kochają taniec, muzykę, dobrą zabawę oraz koleżeńskie kontakty towarzyskie.

„W wigilię świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja” w myśl staropolskiego przysłowia dzieci bawiły się przednio. Pot lał się strumieniami a tańcom, hulankom i pląsom nie było końca.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele wychowawcy: Małgorzata Lenartowicz, Anna Pieleszek, Iwona Piątkowska, Barbara Krukowska, Ewa Konieczna a nadzór porządkowy sprawowały Ewa Macek i Katarzyna Pasternak.

Serdecznie dziękuję

Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

Andrzejki 2014

 


 

20 listopada 2014 r. - "Wszystkie dzieci są ważne i mają swoje prawa" to hasło szkolnych obchodów 25. rocznicy przyjęcia Konwencji Praw Dziecka. Z tej okazji uczniowie III klasy gimnazjum przygotowali podsumowanie projektu edukacyjnego w formie montażu słowno – muzycznego, który zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom. Gimnazjaliści uczestniczyli również w prelekcji o Prawach Dziecka przygotowanej przez panią asystent do spraw nieletnich. Najmłodsi uczniowie z klas szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno – terapeutycznych oraz uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych przygotowali prace plastyczne, których tematem przewodnim było jedno z wybranych praw. W tym czasie uczniowie klasy I/II i III gimnazjum wzięli udział w rywalizacji zespołowej "Znam Prawa Dziecka". Każda klasa i zespół otrzymali od organizatorów plakat z prawami, żeby zawsze o nich pamiętali. Podsumowaniem dnia była projekcja filmu "Korczak" dla najstarszych uczniów. Organizatorami imprezy byli: pani Ewa Konieczna, pani Anna Krupa, pani Iwona Piątkowska i pan Jacek Śliszewicz. Oprawę plastyczną przygotowała pani Barbara Krukowska.

 

20 listopada 2014

 


 

20 listopada 2014 r. – Uczniowie: Przemysław Kownacki, Michał Mojzyk, Sylwester Sobota i Paulina Socha otrzymali od Opolskiego Komendanta Wojewódzkiej Policji inspektor Ireny Doroszkiewicz dyplomy i maskotki Policusia za udział w wojewódzkim konkursie plastycznym "Pierwszy dzień w szkole? Więc opowiem Ci o bezpieczeństwie".

Konkurs zorganizowany został przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Miał na celu poszerzenie wiedzy najmłodszych na temat bezpieczeństwa w czasie zabaw na podwórku i w domu, w drodze do szkoły oraz w kontaktach z nieznajomymi. W konkursie wzięło udział 1200 uczniów. Najlepsze prace zostały wykorzystane do tworzenia książeczki pt. "Pierwszaki", która trafi do szkół w ramach akcji profilaktycznej „Bezpieczna droga do szkoły”.

 

20 listopada 2014

 


 

12 listopada 2014 r. - Odbyła się kolejna edycja konkurs dla gimnazjalistów "Polskie symbole narodowe". Uczestniczyło w nim szesnastu uczniów. Rozwiązując zadania testowe uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat początków historii państwa polskiego, znajomością polskich symboli oraz hymnu państwowego. Utrwalali również wiedzę na temat patriotyzmu i postaw obywatelskich.

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy III gimnazjum: Daniel Pyka, Roksana Grabowska i Sylwia Zagrodzka. Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a wszystkim piszącym liczba zdobytych punktów została zamieniona na ocenę z wiedzy o społeczeństwie. Organizatorką konkursu była pani Iwona Piątkowska.

 

PSN

 


 

Na Opolszczyźnie już po raz VI odbył się Wojewódzki Dzień Aktywności Motorycznej w Wodzie Brzeg. W zawodach startowało 60 niepełnosprawnych uczestników wraz z opiekunami, w sumie około 100 osób. Celem imprezy było umożliwienie uczestnictwa w ruchu Olimpiad Specjalnych osobom z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonym upośledzeniem aparatu ruchu oraz innym osobom, które do tej pory z różnych przyczyn nie mogły startować w zawodach Olimpiad Specjalnych.

Poziomy trudności dnia treningowego zmieniały się według potrzeby zawodników. Obejmowały one pomoc słowną opiekuna lub pomoc fizyczną. Zawodnicy mierzyli się w konkurencjach takich jak pływanie, nurkowanie itp.

Impreza odbyła się w Brzegu dzięki nauczycielom Zespołu Szkół Specjalnych Pani Katarzynie Tadrale, Annie Krupie, Danucie Maciejewskiej, Andrzejowi Unuczek.

W organizacji pomagali również wolontariusze z Zespołu Szkół Budowlanych oraz ich opiekun Pani Iwona Muszczyńska.

 Zespół Szkół Specjalnych pragnie podziękować Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy oraz władzom miasta Brzeg tj. Burmistrzowi za objęcie honorowym patronatem imprezy oraz dyrektorowi MOSiR w Brzegu za udostępnienie basenu.

12 listopada 2014

 


 

11.11.2014 r. - IV Brzeski Bieg Niepodległości

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych : Magdalena Goruk, Przemysław Goruk i Przemysław Jaeger wraz z nauczycielką wychowania fizycznego Katarzyną Tadrała uczestniczyli w wyżej wymienionych zawodach w kategorii Nordic Walking. Chód z kijami zakończył się pomyślnie, z uśmiechem na twarzach zawodników oraz nagrodą w postaci medali.

Podziękowania dla Kazimierza Piksy – współorganizatora zawodów i naszego sportowego mentora.

 
IV Brzeski Bieg Niepodległości

 


 

7 listopada 2014 r. – Dla upamiętnienia 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w holu szkoły przygotowana została wizualizacja ,,Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”, na którą składa się tematyczna gazetka i wystawa prac uczniów pt. ,,Polskie symbole narodowe” wykonanych na zajęciach artystycznych i lekcjach plastyki.

Autorkami ekspresji plastycznej są panie Anna Krężel i Barbara Krukowska.

 

11 listopada 2014

 


 

7 listopada 2014 r. – W przededniu Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klasy I-III szkoły podstawowej i zespołów edukacyjno – terapeutycznych I-III A, B i C z pomocą wychowawczyń zorganizowali już po raz czwarty zdrowe śniadanie w ramach Dnia Śniadanie Daje Moc.

Uczestnicy akcji uzyskali również cenne informacje o 12 zasadach zdrowego odżywiania, dowiedzieli się, że dzięki śniadaniu mają energię do nauki i zabawy, lepiej koncentrują się podczas lekcji. Wszyscy zrozumieli, że śniadanie to najlepszy start w każdy nowy dzień!

 

 

Śniadanie
Śniadanie...

 

 



 

5 listopada 2014 r. - IV Wojewódzki Turniej Piłki Koszykowej Chłopców i Dziewcząt w Opolu

Drużyna koszykarska chłopców w składzie : Daniel Pyka, Jakub Kokoszka, Sylwester Sobota, Paweł Doliński, Michał Pyka, Przemysław Jaeger i Sebastian Studziński wspaniale reprezentowała ZSS w Brzegu na wyżej wymienionych zawodach. Dzięki dobrej, zespołowej grze udało się im zająć V miejsce. Przeżyliśmy prawdziwe, sportowe emocje.

Trener drużyny: Andrzej Unuczek

Opiekun drużyny : Katarzyna Tadrała

 
5 listopada 2014

 


 

28 października 2014 r. – W scenerii jesiennego lasu odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia i Gimnazjalistę. Czternaścioro uczniów małych i dużych dzielnie radziło sobie z zadaniami w ,,Leśnej szkole pani Jesieni”, aby móc złożyć ślubowanie i być przyjętym do grona naszej szkolnej społeczności. Wszystko to odbywało się w obecności pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz zaproszonych gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Powiatu Brzeskiego: pani Brygida Jakubowicz i pan Michał Siek oraz nasi darczyńcy i przyjaciele: pani Diana Gałązka, pani Elżbieta Kużdżał, pani Halina Marszałek i pani Bożena Wdowiszewska.

Występ uczniów i oprawę plastyczną przygotowały panie: Ewa Konieczna, Anna Krężel, Anna Lechowicz – Minosora i Sylwia Tokarczyk.

 
Pasowanie 2014

 


 

28 października 2014 r. – Rozstrzygnięta została II edycja Konkursu Fotograficznego ,,Dary jesieni”, w którym wzięli udział uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego C, gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B oraz zaproszone przez organizatorki panią Magdalenę Załugowicz – Mosoń i panią Maję Chomaniec przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 7 Integracyjnego w Brzegu.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystego Pasowania na Ucznia

i Gimnazjalistę.

Oto lista nagrodzonych:

I miejsce - Witold Bednarek z PP nr 7 Integracyjnego

II miejsce ex aequo - Robert Maliszewski z zespołu rewalidacyjno - wychowawczego C i Sławek Łukasiewicz z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B

III miejsce - Anita Skuratowicz z PP nr 7 Integracyjnego.
Wyróżnienia otrzymali pozostali uczestnicy konkursu:
Lena Szymańska z PP nr 7 Integracyjnego
Miłosz Kuliński z PP nr 7 Integracyjnego
Agata Okoń z PP nr 7 Integracyjnego
Paulina Socha z zespołu rewalidacyjno - wychowawczego C
Adrian Krocz z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B

Paulina Znamiec z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B
Przemysław Goruk z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B

Paweł Zając z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B

Magdalena Torchała z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego B


Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody, a nagrodzone i wyróżnione zdjęcia można podziwiać w holu szkoły.

 
28 października 2014

 


 

23 października 2014r. - Uczniowie gimnazjum wzięli udział za pośrednictwem transmisji internetowej w wirtualnej lekcji historii przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Transmitowana była bezpośrednio z wystawy stałej znajdującej się w muzeum, która przedstawia 1000 - letnią historię Żydów polskich. Uczestniczący w niej uczniowie odbyli wirtualny spacer po XVI - wiecznym Krakowie, odwiedzili XVII - wieczną synagogę w Gwoźdźcu, znaleźli się na zatłoczonej ulicy międzywojennej Warszawy. Przewodnikami w historycznej wędrówce byli ich koledzy, również uczniowie gimnazjum - Andrzej i Kamil.

Pozwoliło im to poznać obyczajowość, tradycję i kulturę żydowską. W lekcji gimnazjaliści uczestniczyli pod opieką merytoryczną pani Iwony Piątkowskiej i techniczną pana Jacka Śliszewicza.

Takiej lekcji historii nie ma w żadnym podręczniku.

 

 

Więcej informacji tutaj.

 


 

22 października w naszej szkole odbyły się IV Mistrzostwa Szkoły w Ringo.

Uczestniczyły w nich cztery drużyny, które rywalizowały ze sobą w systemie "każdy z każdym". Walka o zwycięstwo była zacięta, ale zgodna z zasadami "fair play".
Oto wyniki:
I miejsce - klasa III Gimnazjum ( Roksana Grabowska, Paweł Doliński, Przemysław Jaeger, Seweryn Sobota)
II miejsce - klasa IV,V,VI Szkoły Podstawowej (Sandra Grabowska, Dawid Pyka, Michał Pyka, Sylwester Sobota)
III miejsce - klasa I, II Gimnazjum ( Magdalena Goruk, Sandra Studzińska, Jakub Kokoszka, Sebastian Studziński)
IV miejsce- złączone siły klasy IV,V,VI Szkoły Podstawowej i Gimnazjum ZET A i B ( Przemysław Kownacki, Sebastian Kozłowski, Sławomir Łukasiewicz, Piotr Mochniak, Andrzej Morel)

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców i właściciela " Restauracji Brzeska " za sponsorowanie pysznych nagród.

Organizatorzy:
Katarzyna Tadrała
Andrzej Unuczek

28 października 2014

 


 

22-23 października 2014 r.

 

Drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu wzięła udział w Dniach Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej Osób Niepełnosprawnych - Edycja IV - Bowling, zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , które odbyły się w Opolu.
Czwórka naszych uczniów z gimnazjalnych zespołów edukacyjno – terapeutycznych A i B: Ewa Bogusz, Karolina Zielińska, Przemek Goruk i Paweł Zając spędziła dwa dni w Opolu.
Uczestnicy udali się pod opieką nauczyciela pociągiem do stolicy województwa. W drodze z dworca PKP do hotelu Festival zwiedzili rynek podziwiając ratusz, kamieniczki i uliczki miasta. Zawodnicy z 12 drużyn w tym i nasza mieszkali w hotelu, gdzie do ich dyspozycji był basen i jacuzzi oraz sala dyskotekowa. Pierwszego dnia zawodnicy uczestniczyli w treningu na opolskiej kręgielni w Szarej Willi. Wieczorem integrowali się wszyscy przy wspólnej kolacji i dyskotece na terenie hotelu. W wolnej chwili korzystali ze strefy SPA.

Dzień następny był dniem rywalizacji zawodników. Bo i nagrody kusiły sowicie. Każdy zawodnik zwycięskiej drużyny otrzymywał wieżę stereofoniczną, za II miejsce mp3 z karta pamięci, a za miejsce III magnetofony. Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i paczki podarunków od organizatorów. Atmosfera była wspaniała. Dominowała dobra zabawa, rywalizacja sportowa, a co najważniejsze uśmiech i radość na twarzach uczestników, opiekunów i organizatorów. Dni Aktywności zakończyły się wspólnym obiadem i wręczeniem nagród.

Nasza drużyna nie zajęła czołowego miejsca, jednak wykazała się odwagą i udzieliła wywiadu dla opolskiej telewizji co wszyscy mogli zobaczyć w Kurierze Opolskim 22 października o godz.22.00.

 

 Jolanta Mielniczek- Boszkiewicz

23 października 2014

 


 

21 października 2014 r. - Wycieczka zawodoznawcza...

 

W ramach edukacji zawodoznawczej jak co roku gimnazjaliści z klas I – III i gimnazjalnych zespołów edukacyjno - terapeutycznych A i B wzięli udział w wycieczce do szkoły zawodowej.

Tym razem odwiedziliśmy Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 13 i Szkołę Przysposabiającą do Pracy nr 1 we Wrocławiu przy ulicy Parkowej.

Uczniowie uzyskali informacje na temat nauki w zawodach: fryzjer, murarz – tynkarz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej oraz mogli dowiedzieć się jakie perspektywy zawodowe dają wymienione kierunki kształcenia.

Na zakończenie wizyty wzięliśmy udział w poczęstunku w całości przygotowanym przez uczniów z klasy obsługi hotelowej.

Organizatorem wyjazdu była pani pedagog Maria Bielecka.

 

21 października 2014 wycieczka

 


 

21 października 2014 r. – Z inicjatywy pani Magdaleny Załugowicz - Mosoń zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla chętnych nauczycieli.

Tematem przewodnim działań plastycznych była jesień. Prowadząca zaprezentowała uczestniczkom jak można wykonać z butelek plastikowych, puszek, materiałów, balonów przepiękne ozdoby związane z aktualną porą roku.

Podczas warsztatów panie wspólnie wykonały jabłko, jeża, marchewkę, misia oraz balonowe drzewo, które można podziwiać w holu szkoły. Spotkanie z udziałem pań Renaty Minosory i Mai Chomaniec. zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 

21 października 2014

 


 

17 października 2014 r. Szkolny zespół muzyczny ,,Każdy Sobie” zaprezentował swoje umiejętności wokalne i taneczne na VII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych ,,Jesteśmy Tu” w Brzeskim Centrum Kultury.

Artyści wystąpili w składzie:

- Piotr Mochniak - solista(wokal)

- Paula Nowakowska - solistka(wokal)

- Karolina Adasik - solistka(taniec)

- Alicja Bogusz - wokal, taniec

- Ewa Bogusz - wokal, taniec

- Roksana Grabowska - wokal, taniec

- Iwona Kaźmierczak - wokal, taniec

- Aleksandra Szyjkowska - wokal, taniec

- Magdalena Śrutwa - wokal, taniec

- Magdalena Goruk - wokal, taniec.

Występ w czasie, którego zespół zaśpiewał dwie piosenki: ,,W Trójcy Jedyny”, ,,Mam tę moc” został nagrodzony I miejscem w kategorii SZKOŁA. 

Ogromny sukces odnieśli również soliści: Paula Nowakowska,

Piotr Mochniak i Karolina Adasik, którzy wyśpiewali i wytańczyli Nagrodę Specjalną Organizatora festiwalu za ,,SZCZEGÓLNE WRAŻENIA”.

Sukces zespołu był możliwy dzięki współpracy i zaangażowaniu uczniów oraz rodziców.

Opiekę artystyczną na zespołem sprawowały panie:

Anna Krupa - muzyka, choreografia i Katarzyna Sikora - choreografia

oraz Anna Lechowicz- Minosora - opieka nad uczestnikami, stroje.

GRATULUJEMY I CZEKAMY NA DALSZE SUKCESY!

 

 

 

17 października 2014

 


 

16 października 2014 r. - W ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca z inicjatywy Fundacji WOŚP uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielami, pielęgniarką szkolną, pracownikami administracji i rodzicami przystąpili do akcji pobicia ubiegłorocznego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. O 11:45 organizatorzy przypomnieli zebranym podstawowe czynności ratujące życie. Następnie w samo południe rozpoczęliśmy półgodzinną resuscytację w rytmie piosenki Bee Gees „Stayin Alive ”. W akcji wzięło udział 78 osób (pobiliśmy ubiegłoroczny wynik 55 osób). Wszyscy uczestnicy wykazali się niesamowitym zaangażowaniem. Organizatorem tego wydarzenia była pani Anna Krężel wspierana przez pana Andrzeja Unuczka i pielęgniarkę szkolną panią Krystynę Jedlińską.

 

Zdjęcia Katarzyna Sikora, film (telefonem komórkowym) ;-) Jacek Śliszewicz

 

16 października 2014
 

 


 

13 października 2014 r. Zgodnie ze szkolną tradycją odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Obok nauczycieli, pracowników szkoły na zaproszenie pani Dyrektor wzięli w niej udział również emerytowani nauczyciele.

Gimnazjaliści przygotowali zabawny montaż słowno – muzyczny ,,Dzień Wesołego Nauczyciela”, w którym z przymrużeniem oka przedstawili szkolną rzeczywistość. Wspólnie z uczniami swój sceniczny talent zaprezentowały panie Małgorzata Lenartowicz, Anna Pieleszek i Katarzyna Skupin, które były organizatorkami uroczystości. Rozstrzygnięty został także, budzący wiele emocji, konkurs plastyczny "Mój nauczyciel" zorganizowany przez panią Jolantę Mielniczek – Boszkiewicz z nagrodami ufundowanymi przez brzeski sklep Kaufland.

Na zakończenie spotkania nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali z rąk pani Dyrektor nagrody.

 

14 października 2014

 

Kaufland przyjacielem Samorządu Uczniowskiego w brzeskiej szkole specjalnej

 

Na apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło uroczyste odsłonięcie plakatów w konkursie plastycznym Samorządu Uczniowskiego pt. "Rozpoznaj nauczyciela - pracownika naszej szkoły”.

Uczniowska gawiedź, pracownicy, nauczyciele, rodzice i zaproszeni- szacowni goście odgadywali kto jest na portrecie. Propozycji było co nie miara. Każdy uczeń miał swój typ - ekstra propozycję! Zapewne każdy z pracowników szkoły chciałby znaleźć się na tak wspaniałym artystycznym i wymyślnym dziele.

Uczniowie, którzy podjęli się trudu wykonania dzieła zostali sowicie nagrodzeni szkolnymi artykułami zasponsorowanymi już po raz kolejny przez brzeski market Kaufland, którego organizator konkursu śmiało może określić mianem przyjaciela Samorządu Uczniowskiego.

Dzięki hojności uczniowie z chętnie wykonują prace na rzecz szkoły i marketu, które później zdobią hol szkoły i wnętrza marketu.

ZET 1-3 a pod opieką pani Patrycji Zamasz wykonał portret pani Ani Krupy

ZET 1-3 b pod opieką pani Anety Nowak wykonał portret pani Ewy Koniecznej

ZET 4-6 a pod opieka pani Joli Mielniczek wykonał portret pani Patrycji Zamasz

Klasa 1-3 pod opieka pani Ani Krężel wykonała portret pani Kasi Tadrały

ZRW c pod opieka pani Iwony Piątkowskiej wykonał portret pani dyrektor Grażyny Piaskowskiej

ZET G a pod opieką pani Barbary Krukowskiej wykonał portret pana Andrzeja Unuczka i Ani Madei

ZET G b pod opieką pani Małgorzaty Lenartowicz wykonał portret pana woźnego - Kazimierza Piksy

A uczeń nauczania indywidualnego pod opieką pani Ewy Koniecznej wykonał portret pana Jacka Śliszewicza.

Wszystkie wielkie dzieła małych ludzi po uroczystym odsłonięciu umieszczono w holu szkoły dla podziwu społeczności i przyjaciół szkoły.

 Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

14 października 2014 konkurs

 


 

10 października 2014 r. - Odbyła się autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę uczniów, którzy w minionym roku szkolnym przystąpili do I Komunii Świętej i Bierzmowania oraz tych, którzy przygotowują się do przyjęcia Bierzmowania. Młodym pielgrzymom w większości towarzyszyli rodzice. W czasie pobytu w Częstochowie uczestniczyli w zamknięciu Cudownego Obrazu, przeszli także wokół Obrazu Matki Bożej. Mszę Świętą w bocznej kaplicy Bazyliki Jasnogórskiej pod wezwaniem świętego Pawła Pierwszego Pustelnika odprawił w intencjach osób biorących udział w pielgrzymce oraz w "intencjach przywiezionych" ksiądz Sebastian Ligorowski. Zwiedzili również Bazylikę, Salę Rycerską, przeszli wałami - Stacjami Drogi Krzyżowej, weszli na wieżę i mieli okazję zakupić pamiątki. Towarzyszyła im piękna pogoda i radość ze wspólnej modlitwy oraz spotkania u Matki Bożej. Uczniami opiekowały się panie: Małgorzata Lenartowicz, Aneta Nowak, Renata Minosora, Justyna Snopkowska.

 

10 października 2014

 


 

Opolskie muzeum zachwyciło uczniów.

 

Po raz pierwszy uczniowie szkoły specjalnej zawitali do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Stało się tak za sprawą uczestnictwa w projekcie Regionalnego Centrum rozwoju Edukacji pt. „ Fascynujący Świat Nauki i Technologii”.

To niecodzienne przeżycie dla uczniów sprawnych inaczej, zwłaszcza, że celem projektu jest wyrównywanie szans i podniesienie jakości nauczania w opolskiej szkole ukierunkowane m.in. na kształcenie i rozwijanie kluczowych kompetencji poprzez badania, zajęcia dodatkowe i udział w ciekawych wycieczkach wyjazdach. Uczniowie czas wycieczki spędzili w muzeum zwiedzając wystawy stałe i czasowe, piękne sale muzealne, makiety, plany, mapy i eksponaty. "Ciekawscy” przymierzali rycerski hełm, rękawice, zbroję. Była to nie lada atrakcja dla współczesnego ucznia. Przy monitorach z ekranami dotykowymi skupiali się przyszli archeologowie odkopując spod piasku i ziemi skarby przeszłości. Największą atrakcją aktywizującą wszystkich uczestników były warsztaty plastyczne. Tu wszyscy dali upust swoim artystycznym umiejętnościom lepią z gliny opolską Wieżę Piastowską. Uczniowie malowali farbami plakatowymi drewnianego konika na kółkach – zabawkę z dziecięcych lat. Każdy podpisał swoje dzieło, by się nie zawieruszyło. Wszystkie prace zabraliśmy ze sobą do szkoły i wystawiliśmy na podziw dla całej społeczności szkolnej. Podczas zajęć odwiedziły nas panie z RCRE koordynujące owo działanie, przypatrując się organizacji i opiece podczas wycieczki.

Po zasłużonej pracy udaliśmy się grupą na smaczny obiad i podwieczorek.

Warsztaty muzealne to niecodzienna forma zajęć, uczniowie zdobywają wiedzę o przyszłości w oparciu o zachowane przedmioty i odtwarzane obrazy, makiety a przy tym aktywnie biorą w nich udział.

Dziękujemy organizatorom z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji za tak wspaniałą atrakcję.

 

 Jolanta Mielniczek - Boszkiewicz

 

9 października 2014

 


 

8 października 2014 r. – W ramach projektu gimnazjalnego grupa 19 gimnazjalistów uczestniczyła w wycieczce na Górę Świętej Anny, zorganizowanej przez panią Justynę Snopkowską i panią Annę Pieleszek.

Zwiedziliśmy Bazylikę św. Anny i poznaliśmy historię miejsca dzięki interesującej prelekcji jednego z księży franciszkanów. Obejrzeliśmy również Grotę Lurdzką i ołtarz papieski. Uliczkami malowniczej miejscowości odbyliśmy spacer do Amfiteatru skalnego, przechodząc obok Pomnika Czynu Powstańczego. Pełni wrażeń i z chęcią powrotu w to pełne uroku miejsce powróciliśmy do szkoły.

 

8 października 2014

 


 

29 września 2014 r. - W ramach corocznej lekcji demokracji odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w czasie której czterech kandydatów w formie plakatów przedstawiło swoje programy. W dniu wyborów w bezpośredniej konfrontacji z wyborcami prezentowali osobiście zadania jakie zobowiązują się zrealizować w czasie rocznej kadencji.

W wyniku przeprowadzonych wyborów przewodniczącym został Przemysław Jaeger z klasy III gimnazjum. Życzymy Mu sukcesów w realizacji wyborczych obietnic. Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem wyborów czuwały pani Iwona Piątkowska i pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz.

 

29 września 2014

 


 

23 września 2014 r. - Uczennica Joanna Sławęta z klasy III zespołu edukacyjno – terapeutycznego A znalazła się w gronie 40 laureatów ogólnopolskiego konkursu literacko - poetyckiego "Wypisz, wymaluj Super Kota", zorganizowanego w ramach kampanii "Mam kota na punkcie mleka". Stało się to za sprawą pracy plastycznej przygotowanej pod opieką pani Patrycji Zamasz i napisanego wspólnie z panią Anną Pieleszek wiersza:

 

Jestem Kotem Mleczysławem

witam wszystkich dziś serdecznie

i opowiem Wam ciekawie

mą historię z zębem mlecznym.

Dnia pewnego wczesnym rankiem,

gdy się tylko obudziłem,

było to tuż przed śniadankiem

w pyszczku coś mi się ruszyło.

Myślę sobie „co za diabeł”

wargi moje sam porusza,

patrzę w lustro, a to mój kieł,

swoje miejsce chce opuścić.

Próbowałem go z powrotem,

wkładać w dziurkę zębodoła

i aż się zalałem potem,

bo ząb już tam nie pasował.

Mało tego inny ząbek

który rośnie po sąsiedzku,

zrobił się jak wielki bąbel

i rozbolał mnie zdradziecko.

Krzyk mój cały dom obudził

wbiegła mama wystraszona.

Patrzy! Syn ma wielka dziurę w buzi.

I wygląda, jakby konał.

Pochyliła się nade mną

z troską w głosie powiedziała,

tylko mleka porcja dziennie

uratuje Mleczysława.

Odtąd mleko już codziennie

piję rano i wieczorem.

Pamiętając o higienie

mego pyszczka w każdej porze.

 

Książka

 

Nasza laureatka i jej wychowawczyni otrzymały nagrodę w postaci czytnika do e-booków. Ponadto praca Asi podobnie jak prace wszystkich laureatów znalazła się w książce, której promocja odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w czasie uroczystości wręczenia nagród.

 

Uczennicy i paniom serdecznie gratulujemy!

 

Strona internetowa programu: "Mam kota na punkcie mleka"

 


 

22 września 2014 r. - Dzięki umowie sponsorskiej, podpisanej z inicjatywy pani Katarzyny Tadrały, między panią dyrektor naszej szkoły i panią Dianą Gałązką dyrektor brzeskiego oddziału banku BZWBK otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 3 tys. zł na zakup strojów sportowych i sprzętu w postaci ławeczek, materaców, siatki i piłek. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wspaniały prezent, z którego z wielką radością będą korzystać wszyscy nasi uczniowie.

 
22 września 2014
Gazeta Brzeska

 

 

22 października 2014 r.

 


 

19 września 2014 r. - w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z cyklu ,,Między nami kobietkami” dla wszystkich dziewcząt z klas II i III etapu edukacyjnego. Uczennice wysłuchały pogadanki i otrzymały bezpłatne pakiety higieniczne od firmy "Always”.

Nasze małe "kobietki" wykazały się dużą wiedzą i ciekawością w zakresie nowoczesnych metod ochrony podczas "trudnych dni”.

Zajęcia edukacyjne prowadzone metodą warsztatową dają możliwość łatwiejszego przyswojenia wiedzy i zapamiętania treści w oparciu o konkret (zestawy wraz z instruktażem zastosowania).

 

19 września 2014

 


 

19 września 2014 r. - "Turysto, szanuj środowisko" to hasło tegorocznej akcji "Sprzątania Świata", w której wzięliśmy udział już dwudziesty pierwszy raz. Tym razem w ramach ekologicznych działań wykonaliśmy przestrzenne modele "ekopojazdów" przyszłości z odpadów codziennie wyrzucanych w każdym gospodarstwie domowym. Będziemy również uczestniczyć w programie "Pomóżmy kasztanowcom", którego celem jest zbieranie i utylizacja liści kasztanowca zaatakowanych przez szkodnika niszczącego drzewa między innymi na terenie naszego szkolnego boiska.

Organizatorkami szkolnej akcji były pani Anna Pieleszek i pani Patrycja Zamasz oraz pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz.

 
19 września 2014

 


 

12 września 2014 r. - Wielkie czytanie...

 


 

10 września 2014 r. – Pod koniec wakacji uczniowie naszej szkoły otrzymali w prezencie dwa rowerki rehabilitacyjne przeznaczone dla niepełnosprawnych dzieci, które mają problemy z poruszaniem się. Pojazdy trafiły do nas w ramach akcji "Rower dla każdego dziecka niepełnosprawnego". Sprzęt otrzymaliśmy od firmy Luk – Trans ze Skarbimierza, współpracującej z Fundacją Eco Textil oraz PCK.

Pani Dyrektor za ten wspaniały dar i nieocenioną pomoc złożyła podziękowania na ręce przybyłej do naszej placówki przedstawicielki firmy, pani Moniki Kozłowskiej. Radość uczniów jest wielka!

 
10 września 2014

 

 

 

 


 

11 września 2014 r. - Tego dnia w Naszej szkole odbyła się etiuda teatralna „Spotkanie z osobą z niepełnosprawnością”, w której chłopiec z zespołem Downa - pacynka Miłosz spotyka się w pizzerii z koleżanką – pacynką Alą.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie tekstu do podobnego przedstawienia wystawianego w Nowym Jorku. W realizacji polskiej wersji pomagali twórcy amerykańskiego programu. Julię Witkowską i Marcina Cichonia z fundacji L'Arche - aktorów, którzy ożywili pacynki, szkoliła profesjonalna aktorka z wrocławskiego oddziału krakowskiej PWST Aleksandra Pejcz.

Spektakl był prześmieszny i fantastycznie wykonany, a co najważniejsze – interaktywny. Obfitował w wiele ciekawych i śmiesznych dialogów oraz pouczających puent. Jak tylko uczniowie dowiedzieli się, że mogą zadawać bohaterowi pytania, zasypały nimi chłopca na scenie . Interesowało ich wszystko- nawet to, czy Miłosz lubi grać w piłkę i czy dostaje kieszonkowe. Na koniec przedstawienia mali uczestnicy rozmawiali z aktorami i zapoznawali się z językiem, którym porozumiewają się osoby niemówiące. Niektóre z dzieci od razu wiedziały, że to język migowy. Podczas przedstawienia nauczyły się też kilku gestów. Utalentowanych aktorów oraz pacynkowych przyjaciół uczniowie pożegnali gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami i w wyśmienitych humorach wrócili do zajęć lekcyjnych.

Katarzyna Skupin

 
11 września 2014

 


 

1 września 2014 r. – W strugach wrześniowego deszczu z radością rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Do naszej społeczności uczniowskiej dołączyło piętnastu nowych uczniów, którzy będą uczyć się na różnych etapach edukacyjnych. Powstały dwa nowe zespoły: zespół edukacyjno – terapeutyczny dla uczniów klasy I i trzeci już zespół rewalidacyjno – wychowawczy. Serdecznie witamy nowe koleżanki i nowych kolegów. Wszystkim życzymy, żeby był to najlepszy rok, by nauczyć się czegoś nowego.

 
01 września 2014

 


 

Informacja dla rodziców... ...jak wybrać właściwy tornister i dobrze go spakować!

 


 

 


Redakcja: Ewa Konieczna Administrator: Jacek Śliszewicz
bystr@op.pl slivker@o2.pl