KRONIKA WYDARZEŃ

 

roku szkolnego 2012 / 2013

 



 

28 czerwca 2013 r. – Zakończyliśmy uroczyście kolejny rok szkolny.

Zgodnie z tradycją w obecności licznie zebranych rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz GOŚCIA HONOROWEGO tegorocznej uroczystości Pana Michała Sieka Naczelnika Wydziału Oświaty absolwenci i najlepsi uczniowie odebrali z rąk Pani dyrektor i wychowawców świadectwa oraz nagrody. Uczniowie kończący gimnazjum i szkołę podstawową  pod opieką wychowawczyń  pani Danuty Maciejowskiej i pani Iwony Piątkowskiej przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, którym podziękowali wszystkim nauczycielom za trud nauczania i wspólnie spędzone lata.

Wśród nagrodzonych osób znaleźli się również Rodzice, którzy otrzymali listy gratulacyjne. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewa Krocz odebrała dyplom uznania za pełną poświęcenia pracę na rzecz uczniów naszej szkoły. Ze smutkiem pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę Panią Marię Piksę, która przez wiele lat pracowała jak pomoc nauczyciela w zespołach edukacyjno – terapeutycznych.

Ze łzami wzruszenia i uśmiechem na twarzy życzyliśmy sobie wzajemnie niezapomnianych i bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

 


 

19 czerwca 2013 r.Nasza szkolna drużyna  piłkarska w składzie: Artur Góral, Jakub Kokoszka, Roman Majewski, Tomasz Mazur, Daniel Pyka, Michał Pyka, Seweryn Sobota i Alpacino Wiśniewski pod opieką pana Andrzeja Unuczka wzięła udział w Wojewódzkich Mistrzostwach Piłki Nożnej w Grodkowie. Szkolne reprezentacje prezentowały swoje umiejętności na murawie nowo otwartego Orlika. Tym razem zajęliśmy V miejsce.

 

19 czerwca 2013

 


 

18 czerwca 2013 r. Grupa dziesięciu uczniów pod opieką pani Katarzyny Tadrały  wzięła udział w zawodach sportowych w ramach X Olimpiady Integracyjnej w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu. Konkurencje były śmieszne i ciekawe np. rzut jajkiem na odległość.

Obok rywalizacji sportowej mogliśmy podziwiać paraolimpijczyków w podnoszeniu ciężarów oraz uczestniczyliśmy w happeningu – puszczanie balonów do nieba. Zabawa była wspaniała i jak co roku zdobyliśmy I miejsce oraz fantastyczne nagrody dla naszej szkoły.

 

18 czerwca 2013

 


 

14 czerwca 2013 r. – Odbył się szkolny konkurs wiedzy matematycznej pod hasłem "Mnożenie to nic trudnego”, którego organizatorkami były panie Anna Pieleszek i Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum i klas IV – VI szkoły podstawowej. Uczestnicy rozwiązywali zadania w formie zagadek, grafów i zadań tekstowych, uzupełniali tabele, gdzie należało zastosować cztery działania matematyczne zwłaszcza mnożenie i dzielenie.

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w formie szkolnych przyborów.

 

W gimnazjum nagrodzeni zostali:

 

Przemysław Jaeger z klasy I – miejsce I

Sylwia Zagrodzka z klasy I – miejsce II

Daniel Pyka z klasy I – miejsce III

 

W szkole podstawowej nagrodzeni zostali:

 

Roksana Kwasza z klasy VI – miejsce I

Weronika Mirga z klasy V – miejsce II

Michał Pyka z klasy IV – miejsce III

 

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

 


 

W dniu 12.06.2013 r. obchodziliśmy w szkole „Dzień Bezpiecznej Szkoły” pod hasłem „Bez złości mamy więcej radości” Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali rodzice. Uroczystości rozpoczęto od prezentacji multimedialnej „Poznaję swój kraj, uczę się samodzielności i odpowiedzialności”.  Prezentacja dotyczyła pobytu uczniów na koloniach profilaktyczno – wychowawczych w Świeradowie Zdroju. Zaprezentowano jak ciekawie można spędzać wolny czas, zwiedzając interesujące miejsca, zdobywając góry, uczestnicząc w programach edukacyjnych, wychowawczych i profilaktycznych. Następnie uczniowie pracowali w grupach przygotowują „kwiaty radości, smutku, złości” oraz „komunikaty ja”. Przedstawiciel każdej grupy zaprezentował całej społeczności uczniowskiej wykonana pracę. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Następnie w ramach montażu słowno – muzycznego uczniowie przedstawili, jak można radzić sobie z emocjami oraz jak aktywnie spędzać wolny czas. Na zakończenie odbyły się rozgrywki w „Dwa ognie”. Nagrodzone zostały trzy zespoły klasowe za sportową postawę i kulturalne zachowanie. Nagrody otrzymali również zwycięzcy konkursu „Najgrzeczniejszy uczeń szkoły podstawowej i gimnazjum”. Łukasz Kozioł klasa IV, Sylwia Zagrodzka klasa I gimnazjum, Przemysław Jaeger klasa I gimnazjum. 

 

Zespół wychowawczo – profilaktyczny

 

 

10 czerwca 2013 r.Uczennica zespołu edukacyjno – terapeutycznego I-III B Karolina Adasik otrzymała dyplom za udział w XII Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym "Trudne głoski, trudna sprawa z głoską "R” – to jest zabawa”. Pracę plastyczną wykonała pod opieką pani Barbary Krukowskiej. Inicjatorką udziału w konkursie była pani Ewa Konieczna.

 

 


 

7 czerwca 2013

 

7 czerwca 2013 r. W tym dniu w szkole odbył się  "PIKNIK RODZINNY” z okazji minionego Dnia Matki i Dziecka oraz zbliżającego się Dnia Ojca. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością licznie przybyli Rodzice uczniów oraz Goście Honorowi pani Elżbieta Kużdżał i pani Halina Marszałek, które za bezinteresowną pomoc i otwartość serca na potrzeby naszej szkoły zostały uhonorowane przez Panią Dyrektor tytułem PRZYJACIELA SZKOŁY.

Nasze rodzinne spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia  "Zagubiony czas”, mającego charakter montażu słowno – muzycznego połączonego z zabawami integracyjnymi rodziców ze swoimi dziećmi. Część artystyczną poprzedziły i zakończyły wzruszające piosenki  w profesjonalnym wykonaniu uczennic Magdaleny Mazurkiewicz i Aleksandry Makłowicz z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi. Na zakończenie uczniowie obdarowali Rodziców drobnymi podarunkami przygotowanymi pod opieką pani Patrycji Zamasz. Nad przygotowaniem i występem uczniów czuwały panie Renata Minosora i Aneta Nowak. Inicjatorką gościnnego występu wokalnego była pani Iwona Piątkowska.

Goście pełni artystycznych doznań spotkali się  na słodkim poczęstunku, a uczniowie rozpoczęli zawody sportowe, zdobywając punkty na stacjach zręcznościowych pod czujnym okiem organizatorów sportowej rywalizacji pani Katarzyny Tadrały, pani Jolanty Mielniczek – Boszkiewicz i pana Andrzeja Unuczka. Oddechem od sportowej aktywności był niecierpliwie oczekiwany poczęstunek przygotowany z ogromnym poświeceniem przez Mamy. W przerwie między pysznościami odbył się turniej gry w warcaby dla gimnazjalistów prowadzony przez panią Katarzynę Sikorę oraz zabawy integracyjne przy muzyce dla młodszych uczniów prowadzone przez panią Małgorzatę  Lenartowicz. Chętni uczniowie mogli pomalować swoją twarz w kotki, diabełki i inne stworzonka dzięki niezawodnym plastycznie dłoniom pani Barbary Krukowskiej i pani Patrycji Zamasz.

I tak pełni pozytywnych wrażeń gromkim okrzykiem  "hip hip hurra!” w promieniach nieśmiałego słońca zakończyliśmy RODZINNY PIKNIK 2013 roku, za którego przygotowanie serdecznie dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym osobom oraz pani Ewie Krocz Przewodniczącej Rady Rodziców, pani Annie Krężel za przygotowanie wraz z uczniami prezentów dla Gości Honorowych i sponsorów oraz wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu zawodów sportowych.

 


 

5 czerwca 2013 r. Odwiedziliśmy Opolski Teatr Lalki i Aktora, aby obejrzeć kolejny raz wspaniałe przedstawienie. Tym razem był to  "Ropuszy dwór”, zabawna i pouczająca opowieść o przygodach mieszkańców rzeki, przyrzecza i puszczy z pięknej powieści Kennetha Grahame’a  „O czym szumią wierzby”. Szczególną atrakcją przedstawienia były piosenki, w których efektownie prezentowali się  bohaterowie spektaklu z główną postacią Ropucha na czele. Dzieci wspaniale bawiąc się  mogły poznać dobry świat, w którym przyjaźń, pomimo trudnych prób i kłopotów, jest cierpliwa i wierna. Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziła scenografia, stroje bohaterów i wykorzystywane przez nich rekwizyty, a zwłaszcza wspaniały samochód Ropucha z  "nożnym napędem”. W wyjeździe do teatru uczestniczyła grupa 29 uczniów z zespołów edukacyjno - terapeutycznych, zespołu rewalidacyjno – wychowawczego, szkoły podstawowej i gimnazjum. Nad ich bezpieczeństwem czuwały panie: Małgorzata Lenartowicz, Sylwia Tokarczyk, Magdalena Załugowicz – Mosoń, Patrycja Zamasz oraz Justyna Dolińska. Organizatorem wyjazdu była pani Ewa Konieczna. Bogactwo  przeżyć  jakie  było  udziałem  dzieci oglądających spektakl stało się możliwe  dzięki  wsparciu  finansowemu  Pana Andrzeja Posyniaka  Prezesa Zarządu PKS w Brzegu oraz Rady Rodziców naszej szkoły za co organizator i uczestnicy serdecznie dziękują.

 
5 czerwca 2013

Oto prezent

dla jednego ze sponsorów naszego wyjazdu do teatru.

Za jego wykonanie serdecznie dziękujemy pani

Patrycji Zamasz.

 

 


 

1 czerwca 2013 r.Nasi artyści wystąpili przed klientami i pracownikami brzeskiego marketu Kaufland. Zespół wokalny  "Każdy sobie” przygotowany przez panią Annę Krupę zaprezentował układ taneczny oraz kilka piosenek budząc ogólne zainteresowanie swoim występem. Dzieci za występ otrzymały paczki. Uczestniczyły również w  "Kolorowym festynie” z okazji Dnia Dziecka. Inicjatorką występu i opiekunem grupy była pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz.

 

1 czerwca 2013

 


 

29 maja 2013 r. - Z inicjatywy członków Samorządu Uczniowskiego pod opieką  pani Jolanty Mielniczek – Boszkiewicz w holu szkoły przygotowano wystawę edukacyjna  "Poradnik czyściocha”. Prezentowała ona wiersze na temat higieny i zdrowego stylu życia. Można było również obejrzeć opakowania po środkach niezbędnych do utrzymania czystości ciała, odzieży i otoczenia. Uczniowie dowiedzieli się czym należy myć ręce, twarz, zęby i włosy. Jakimi produktami dbać o włosy, skórę dłoni i ciała. Największe zainteresowanie wystawa wzbudziła wśród najmłodszych uczniów, wraz z wychowawcami w czasie zajęć odwiedziły ją zespoły edukacyjno – terapeutyczne I – III A i B, IV – VI A i B oraz klasa I – III.

 


 

27 maja 2013r.W zespole edukacyjno – terapeutycznym IV – VI A z inicjatywy wychowawcy klasy pani Sylwii Tokarczyk odbyły się zajęcia pod hasłem „ Uczymy się pomagać innym”. Zrealizowane zostały w ramach programu edukacyjnego WOŚP „ Ratujemy i uczymy się ratować”. Dzięki objaśnieniom i instrukcjom koordynatora programu pani Anny Krężel uczniowie uczyli się podstawowych czynności i zachowań ratujących życie drugiemu człowiekowi. Zajęcia obejmowały zagadnienia począwszy od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po czynności ratujące życie. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem. Najwięcej emocji wzbudziły ćwiczenia resuscytacji oddechowo-krążeniowej na fantomach jak również układanie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej. Dzieci przyswoiły sobie szereg podstawowych czynności, które mogą przywrócić zdrowie i uratować życie osobie potrzebującej pomocy. Wiedzą również, że podczas udzielania pomocy należy zachować spokój i opanowanie. Dzięki takim zajęciom uczniowie nabędą umiejętności i odwagi w niesieniu pomocy innym i być może w przyszłości uratują komuś życie.

 

27 maja 2013

 


 

16 maja 2013 r.  -  Uczniowie zespołu edukacyjno-terapeutycznego IV - VI A i klasy I-III  wzięli udział w wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Opolu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z różnymi gatunkami zwierząt, wdrażanie do obcowania z przyrodą oraz do właściwego zachowania w miejscach publicznych. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły i poznały różne gatunki ssaków, ptaków, gadów, które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji. Zachwycały się wielkością  żyraf, zebr, strusi. Bardzo duże wrażenie wzbudził goryl, mrówkojad oraz hipopotam. Uwagę uczestników wycieczki przykuły różnobarwne papugi i dostojne pawie. Wielką atrakcją było obserwowanie uchatek pływających w błękitnej wodzie pięknie wyremontowanego basenu i spotkanie się „oko w oko” z wilkiem, pumą, panterą  czy rysiami. Nie sposób wymienić wszystkich zwierząt, których widok wzbudził wśród dzieci wiele radości.                                                

Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył im wielu nowych wrażeń i był niezapomnianą lekcją przyrody zorganizowaną przez panią Sylwię Tokarczyk.

 

Wycieczka do ZOO w Opolu 16.05.2013 r.

 


 

16 maja 2013 r.Uczniowie klas IV – VI i gimnazjum uczestniczyli w kolejnej edycji konkursu "O książce wiem wszystko”. Rozwiązywanie testu konkursowego poprzedzone było realizacją na lekcjach języka polskiego tematów związanych z dziejami książki i jej twórcami. Z okazji majowego święta książki przygotowana została również tematyczna gazetka w szkolnym holu przez panie Danutę Maciejowską  i Katarzynę  Skupin.

Wśród uczniów szkoły podstawowej największą wiedzą o książce wykazali się:

Michał Pyka z klasy IV – miejsce I

Aleksandra Szyjkowska z klasy V – miejsce II

Sylwia Florek z klasy V – miejsce III.

W gimnazjum test najlepiej napisali:

Janet Góral z klasy II – miejsce I

Wojciech Jezierski z klasy III – miejsce II

Paweł Doliński z klasy I – miejsce III.

Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali odpowiednimi ocenami,

a najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe. Organizatorem konkursu była pani Ewa Konieczna.

 


 

15 maja 2013 r. - W ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  delegacja uczniów z naszej szkoły: Michał Buczyk, Kamila Foryś, Sylwester Sobota, Karolina Adasik, Łukasz Kozioł, Michał Pyka wraz z wychowawczyniami:  Anną Krężel, Sylwią Tokarczyk i Danutą Maciejowską udali się z wizytą do Starosty Powiatu Brzeskiego, pana Macieja Stefańskiego. Dzieci wręczyły panu Staroście pracę plastyczną, pt „ Wiem - to jestem ja. Jestem taki i to jest moje miejsce w świecie”, którą wykonali uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV –VI A. Do pracy dołączony został również  list napisany  przez uczniów klas I – III I IV - VI w czasie godzin wychowawczych, w którym autorzy zwrócili szczególną uwagę  na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie, zrozumienie ich problemów oraz przypomnieli o tym, że mają takie same prawa co osoby w pełni sprawne. W miłej i przyjaznej atmosferze rozmawialiśmy o funkcjonowaniu naszej placówki i potrzebach uczniów naszej szkoły.

 

15.05.2013 r

 Spotkanie ze Starostą

Powiatu Brzeskiego

 

 "Niepełnosprawni:

My także chcemy wznosić latawce
i tak jak zdrowi biegać pod wiatr.
Niesprawną ręką zrywać dmuchawce
i z krótszą nogą poznawać świat.
Zróbcie nam miejsce, nie patrzcie wrogo.
Niepełnosprawni i chcą i MOGĄ
odkrywać góry, zawieszać słońce,
darować serca – czujesz? – gorące!
Otwórzcie okna po nocy dzwonku,
nie chcemy ciągle sterczeć w PRZEDSIONKU…”

 

       MY  UCZNIOWIE   ZESPOŁU SZKÓŁ  SPECJALNYCH W BRZEGU:

  1.  Bardzo liczymy na  serdeczność i pozytywne zainteresowanie się nami, naszymi rodzinami, naszą szkołą.

  2.  Naszym największym marzeniem jest, abyśmy byli traktowani na równi z ludźmi  pełnosprawnymi.

  3.  Mimo naszej niepełnosprawności i choroby żyjemy, rozwijamy się.

  4. Cieszymy  się  nawet z najmniejszych sukcesów.

  5.  Nawet, jeśli  ktoś nie wie  jak z nami rozmawiać, niech tego spróbuje.
    Po prostu  niech spyta, jak się  czujemy, jak sobie radzimy.

  6. Każde dziecko, nawet najmniejsze i najbardziej niepełnosprawne zdolne jest do odczuwania emocji i reagowania na to, co dzieje się z nim i w jego najbliższym otoczeniu.

  7.   Nie traktujcie  nas  jako zjawiska czy ciekawostki medycznej. My szybko odczytujemy  takie komunikaty, rozumiemy, że jesteśmy inni  i zwracamy tym uwagę  otoczenia.

  8.  My  nie jesteśmy chorzy w całości, poza niepełnosprawnością ciała, czy umysłu mamy jeszcze wiele cech, które potrafią zachwycić i zadziwić.

  9. Jesteśmy  wyjątkowi. Możemy i będziemy  odnosić sukcesy na swoją miarę. Cieszcie  się wtedy razem z nami.


 

10 maja 2013 r.Uczniowie gimnazjum mogli sprawdzić zdobytą na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa wiedzę  i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy podczas konkursu "Żyję i działam bezpiecznie” przeprowadzonego przez nauczyciela przedmiotu panią Iwonę Piątkowską.

Celem konkursu było kształcenie świadomości i postaw uczniów sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych osób oraz promowanie i upowszechnianie zasad ratownictwa przedmedycznego.

Konkurs składał się z dwóch części:

- teoretycznej, w której uczniowie rozwiązywali test

- praktycznej, gdzie musieli ocenić stan rannego i przyjąć plan udzielenia pierwszej pomocy.

Tytuł ratownika medycznego zdobył Patryk Inglot z klasy III gimnazjum, który najlepiej wykonał zadania z obu części. Za nim uplasował się Przemysław Jeager z klasy I, a trzecie miejsce zajął Wojciech Jezierski. Mamy nadzieję, że nie tylko zwycięzcy konkursu, ale także pozostali jego uczestnicy będą wiedzieli jak właściwie zachować się w chwili zagrożenia i zadbać o bezpieczeństwo innych i własne.

 

Pierwsza pomoc

 


 

14 maja 2013 r. - W Nysie odbył się XVII Wojewódzki Konkurs Historyczny, w którym uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły. Tym razem były to dwie uczennice gimnazjum:  Janet Góral z klasy II  i Sylwia Zagrodzka z klasy I, które przez wiele tygodni przygotowywały się do konkursu pod merytoryczną opieką pani Iwony Piątkowskiej. W tym roku hasłem przewodnim zmagań konkursowych były wydarzenia powstania styczniowego z racji 150-tej rocznicy jego wybuchu. Test zawierał pytania dotyczące wydarzeń historycznych, postaci, pojęć, ogólnych zagadnień tego okresu. Był wzorowany na gimnazjalnym teście kompetencji ze szczególnym uwzględnieniem czytania ze zrozumieniem. Nasze uczennice wśród wielu reprezentantów z innych szkół i ośrodków specjalnych województwa opolskiego zajęły kolejno piąte i szóste miejsce. Dziewczynki spisały się dobrze, ponieważ musiały  zmierzyć się  również z uczniami szkół zawodowych. Życzymy Im dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

 

 

 

9 maja 2013r. -  Uczniowie zespołu edukacyjno-terapeutycznego I-III B, IV-VI A i klasy I - III  odwiedzili jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.  Celem wycieczki było: zapoznanie z pracą strażaka oraz jego miejscem pracy, wzbogacenie wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej poprzez poznanie urządzeń służących do gaszenia pożaru oraz ratownictwa w czasie wypadków komunikacyjnych, powodzi, a także budzenie szacunku dla pracy strażaków.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez gospodarzy, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy oraz przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wiele emocji wywołał pokaz wozu strażackiego wraz z prezentacją działania znajdującego się w nim sprzętu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć i przymierzyć mundur strażaka. Na koniec  wręczyliśmy wykonany przez dzieci bukiet kwiatów z bibuły.

Tym gestem chcieliśmy podziękować za miłe przyjęcie oraz za trud i poświęcenie w ciężkiej pracy strażaka.

Organizatorem wycieczki była pani Sylwia Tokarczyk.

 

Państwowa Straż Pożarna
w Brzegu
09.05.2013

 


 

8 maja 2013 r. - Uczniowie gimnazjum Janet Góral i Daniel Pyka reprezentowali naszą szkołę na VIII Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Opolu i Opolszczyźnie pod hasłem "Opolszczyzna bez tajemnic”. Była to okazja do wykorzystania wiadomości o własnym regionie i dziejach Opola oraz umocnienia uczuć patriotycznych do swojej Małej Ojczyzny. Uczestnicy zmagań konkursowych musieli wykazać się znajomością zabytków i znanych miejsc Opola i Opolszczyzny, wiedzą na temat wybranych legend o Opolu oraz posługiwać się podstawowymi wyrazami i zwrotami gwary śląskiej. Nasi gimnazjaliści zaprezentowali tak wysoki poziom wiedzy i umiejętności, że pozwoliło im to zająć I miejsce. Swój sukces zawdzięczają również opiekunowi, pani Iwonie Piątkowskiej. Gratulujemy i czekamy na kolejne konkursowe zwycięstwa.

 

8 maja 2013

 


 

7 maja 2013r.  - Odbył się w naszej szkole apel z okazji Międzynarodowego Dnia Służby Zdrowia. Miał on na celu utrwalenie wiedzy o tematyce zdrowotnej, ale przede wszystkim był podziękowaniem dla naszej pani pielęgniarki Krystyny Jedlińskiej za medyczną opiekę nad uczniami. Artyści w scenerii gabinetu lekarskiego recytowali wiersze o zdrowiu, przypominając widzom o jego ogromnej wartości i zachęcając wszystkich do dbania o nie na co dzień. W programie artystycznym swój talent aktorski zaprezentowali: Sylwester Sobota, Adam Wiśniewski, Dawid Pyka, Aleksandra Bider, Roksana Grabowska, Ewa Wiśniewska, Dominik Miśkowski, Michał Pyka.

Autorkami apelu były panie: Sylwia Tokarczyk i Katarzyna Sikora.

 

7 maja 2013

 


 

5 maja 2013 r. – Obchodziliśmy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Święto to przypomina wszystkim zdrowym ludziom, że dla osoby niepełnosprawnej godność to wielka sprawa – to możliwość  nauki, bycia potrzebnym. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje prace plastyczne na plenerowej wystawie przygotowanej przy wejściu na teren szkoły przez panie Patrycję Zamasz i Małgorzatę Lenartowicz. Prezentowane prace zostały wykonane pod czujnym okiem nauczyciela plastyki pani Barbary Krukowskiej.

 

5 maja - Dzień Niepełnosprawności Intelektualnej

 


 

30 kwietnia 2013 r. Kolejny raz uczniowie uczestniczyli w TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ. Tym razem do udział w sportowej zabawie zostały zaproszone również dzieci i rodzice ze Stowarzyszenia "Troska”. Wszyscy uczestnicy treningu mieli za zadanie wykonywanie różnych czynności motorycznych  na specjalnie przygotowanych stacjach. W nagrodę za pomyślne wykonanie zadania dzieci otrzymywały kolorową naklejkę na koszulce. Elementem integrującym gości i gospodarzy była zabawa przy muzyce z chustą animacyjną Klanzy. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy zostali udekorowani przez panią Dyrektor medalami, wręczono również pamiątkowe dyplomy. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku. Organizatorami imprezy byli nauczyciele: pani Katarzyna Tadrała, pani Sylwia Tokarczyk i pan Andrzej Unuczek oraz pani Ewa Krocz – przewodnicząca Rady Rodziców.

 

30 kwietnia 2013 - Trening Aktywności Motorycznej

 


 

30 kwietnia 2013 r. - Odbyło się podsumowanie drugiej części akcji "Grosik dla psiaka” zorganizowanej w tym roku szkolnym.

Udało się zebrać 70 zł, które przekazano do Zakładu Higieny Komunalnej w Brzegu na potrzeby tutejszego przytuliska. Prezes Zakładu Higieny Komunalnej w piśmie skierowanym do uczniów i nauczycieli podziękował za zaangażowanie w akcję i zachęcał do dalszej aktywności w zbieraniu "grosików”. Najaktywniejsi wśród uczniów uczestnicy akcji: Szymon Mączko z zespołu edukacyjno – terapeutycznego I – III B, Andrzej Morel z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego, Seweryn Sobota z klasy I gimnazjum oraz   wśród nauczycieli: pani Barbara Krukowska, pani Maria Bielecka, pani Patrycja Zamasz i pani Anna Krężel otrzymali z rąk pani Dyrektor i koordynatora akcji pani Anny Madei – Godek dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Brzegu w ramach akcji promocyjnej brzeskiego przytuliska.

 

 


 

29 kwietnia 2013 r. - 222. ROCZNICA OBCHODÓW UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

3 maja - cóż to za data? Na to pytanie odpowiedzi dociekała Nasza szkolna dziennikarka, Roksana Grabowska, podczas sondy ulicznej przygotowanej przez Naszych uczniów. Dla setek wielu młodych ludzi to jedna z mało znaczących dat. Świat idzie z postępem: komputer, Internet jest w użyciu na porządku dziennym. Dlatego, że młodzi ludzie żyjąc w zawrotnym tempie, negują wiele wartości, odrzucają wszelkie formy czczenia przeszłości, wysuwają na plan pierwszy życie teraźniejsze. Dlatego musimy choć na chwilę zatrzymać się, by rozważyć najważniejsze hasła z historii Polski. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.  Taką właśnie „lekcję historii”  zaproponowali uczniowie przygotowując uroczysty apel podkreślający doniosłość i rangę narodowego święta. Tegorocznej uroczystości przyświecało motto: „NIECH KAŻDY (...) MIŁOŚĆ WŁASNĄ- KRAJU MIŁOŚCI POŚWIĘCI!”

Patos zawarty w wygłaszanych słowach przeplatał się z radością i wzruszeniem podczas słuchania piosenek o wolności i ojczyźnie. Koniec uroczystości uświetnił przepięknie odtańczony polonez. Naszych zaangażowanych aktorów i tancerzy wspierały panie Maja Chomaniec i Katarzyna Skupin, które zorganizowały apel.

 

3 maja

 


 

11 kwietnia 2013 r.Grupa uczniów w składzie: Anna Bednarczyk, Kamila Foryś, Joanna Sławęta, Sylwester Sobota, Tomasz Skowroński

i Wojciech Wilczek wzięła udział w Wojewódzkich Zawodach "Mały Olimpijczyk” szkół podstawowych specjalnych w Kędzierzynie Koźlu.

W zawodach brało udział trzynaście placówek z województwa opolskiego. Zadaniem zawodników było uzbieranie jak największej liczby punktów

na dwunastu stacjach. W czasie sportowych zmagań uczniowie ostro rywalizowali ze sobą, ale zgodnie z zasadami fair play.

W oczekiwaniu na werdykt sportowego jury wszyscy bawili się przy akompaniamencie gitary. Za udział w zawodach otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Wśród naszych zawodników najlepszy w rywalizacji indywidualnej okazał się Tomasz Skowroński, który zajął VI miejsce wśród startujących chłopców. Uczniów w czasie zawodów zagrzewali do sportowej walki opiekunowie pani Katarzyna Tadrała i pan Andrzej Unuczek.

 


 

27 marca 2013 r. - Z okazji nadchodzących  świąt Wielkiej Nocy uczniowie zaprezentowali inscenizację pt. "JEZUS ŻYJE”.  Na tle pięknej dekoracji z dominującym symbolem serca na scenie wystąpili żołnierze pilnujący grobu Jezusa, niewiasty idące do grobu oraz Aniołowie głoszący dobrą nowinę. Najważniejszą  sceną było Zmartwychwstanie Jezusa. W dalszej części przedstawienia dzieci szykowały koszyczek ze święconką, dzieliły się świątecznym jajkiem oraz polewały wodą. Występowi aktorów towarzyszyły pieśni pasyjne oraz pełne radości Alleluja. Na zakończenie wielkanocnego spotkania pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym gościom, rodzicom, nauczycielom i uczniom życzenia świąteczne.

W przedstawieniu wzięli udział:

Jezus – Michał Pyka,
żołnierze: Paweł Doliński, Przemysław Jaeger, Tomasz Mazur,

Maciej Kaźmierczak,
niewiasty: Aleksandra Bider, Beata Bieniek, Sylwia Zagrodzka,
dzieci: Anna Bednarczyk, Dominik Miśkowski, Tomasz Skowroński, Wojciech Wilczek,

Śmigus – dyngus - Seweryn Sobota.

Opiekunowie przedstawienia: Justyna Snopkowska, Renata Minosora, Anna Krupa, Magdalena Załugowicz – Mosoń.

 

 


27 marca 2013 r. - Uczniowie III klasy gimnazjum z opiekunem plastycznym panią Barbarą Krukowską i gimnazjalny zespół edukacyjno – terapeutyczny z wychowawcą  panią Anną Madeją- Godek wzięli udział w III edycji programu " ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO” organizowanego przez "Winiary”.

Uczniowie w ramach konkursu uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych otrzymanych przez organizatora. Oto tematy tych zajęć:

Piramida zdrowia wykładnią prawidłowego odżywiania.

Żywienie a prawidłowy rozwój człowieka – składniki pokarmowe.

Zdrowie w mikro i makro skali.

Przemyślane zakupy kluczem do zdrowia, czyli jak zrozumieć etykiety. Ich celem była edukacja młodzieży w dziedzinie zdrowego odżywiania

oraz zachęcanie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania i wspólnego spożywania posiłków. Ponadto program ma  uwrażliwić młodzież na tak ważne problemy społeczne,  jak marnowanie żywności i niedożywienie.

W ramach działań plastycznych wykonano plakaty społeczno – informacyjne:

 " Śniadanie na trawie – naturo daj żyć” – klasa III gimnazjum

 " Wspólnie spędzamy czas z Winiary” – gimnazjalny zespól edukacyjno - terapeutyczny.

Program cieszy się dużą popularnością, ale mamy nadzieję na docenienie naszych wysiłków. Czekamy na finał!


 

27 marca 2013 r. – W mijającym miesiącu uczniowie zespołów edukacyjno -  terapeutycznych  I –III B, IV – VI B , gimnazjalnego i szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie "Magic Molly” organizowanym przez Społeczny Instytut Wydawniczy" Znak” w Krakowie.

Przedmiotem konkursu było przeprowadzenie w szkole zajęć edukacyjnych połączonych z wykonaniem prac plastycznych, przedstawiających dzieci opiekujące się swoimi zwierzątkami lub ulubione zwierzątko w obroży, dzięki której się nigdy nie zgubi.

Klasa, z której pochodzić będzie zwycięska praca zostanie sponsorem zwierzaka w wybranym schronisku. Uczniowie wskażą  zwierzę, którego utrzymanie opłaci Wydawnictwo " Znak”. Wyróżnione prace konkursowe zostaną nagrodzone zestawami książek. Oczekujemy na wyniki .

Koordynatorem konkursu jest pani Anna Madej – Godek.

 


27 marca 2013 r. – Finaliści III Konkursu  "Saperska kartka wielkanocna” wzięli udział w uroczystości wręczenia nagród w Klubie  Garnizonowym.

Na zorganizowany przez bibliotekę klubu konkurs wpłynęło 64 prace.

Wśród nagrodzonych w różnych kategoriach  znaleźli się uczniowie naszej szkoły, których prace chwalone były za precyzję, estetykę i pomysłowość wykonania.

Nagrody z rąk ppłk Zbigniewa Jarząbka – zastępcy dowódcy 1. Pułku Saperów odebrali:

Tomasz Skowroński z zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV – VI A – miejsce I

Paweł Romańczyk nauczany indywidualnie – miejsce II 

Patryk Sobota z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego – miejsce II

Paulina Znamiec z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego – miejsce III

Przemysław Kownacki z klasy I – III – miejsce III

Alicja Bogusz i Ewa Bogusz z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego- wyróżnienia specjalne.

Opiekunami plastycznymi były panie: Barbara Krukowska, Anna Madeja – Godek i Anna Krężel.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Nagrodę książkową za zaangażowanie i współpracę z biblioteką wojskową otrzymała pani Anna Madeja – Godek, która była koordynatorem konkursu w szkole.

Spotkanie zakończyło się oglądaniem konkursowych prac i robieniem pamiątkowych zdjęć.

 

Kartka wielkanocna...

 


 

27 marca 2013 roku w brzeskim Kauflandzie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „ Wielkanoc z Kauflandem” zorganizowanego dla dzieci ze szkoły specjalnej w Brzegu. Inicjatorami imprezy byli  –dyrektor Kauflanda  Sebastian Sieklicki i kierownik działu spożywczego Gabriela Świechowska oraz opiekun SU w Zespole Szkół Specjalnych w Brzegu Jolanta Mielniczek.

Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, które oceniło powołane jury w składzie: Beata Staszczyk- starszy instruktor plastyki w BCK w Brzegu,  Gabriela Świechowska i Sebastian Sieklicki ( jw.). Uczniowie wykorzystując znane im techniki zabłysnęli talentem i pracowitością. Jedni wydzierali misterne kolorowanki: wielkanocne koszyczki, barwne koguciki i kurczaki, inni wyklejali baranki i zajączki z wełny i waty, jeszcze inni malowali, stemplowali i ozdabiali brokatem, kaszą i tartą bułką kolorowe pisanki. Był też  koszyczek składany z kolorowych karteczek i jajo z różowych piórek z literą „K”. Każdy starał się umieścić w swojej pracy znak Kauflanda, który dzieci znają ze wspólnych zakupów  z rodzicami oraz z gazetek informacyjnych, pojawiających się regularnie co tydzień w naszym mieście.                                                                                                               

Pani plastyk oceniała walory artystyczne prac uczniów, dyrektor marketu zwracał szczególną uwagę na logo firmy pięknie wkomponowane w całość pracy, a pani kierownik absolutnie chciała nagrodzić wszystkich uczestników słuchając zachwytów nad twórczością dzieci swoich koleżanek i współpracowników z Kauflanda.

W ten sposób wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych :

I miejsce -  Joanna Sławęta i Kacper Rupa     

                    Izabella Konior     

II miejsce – Alicja Bogusz

                     Ewa Bogusz

III miejsce – Sylwester Sobota                                                                                                                                          

                     Dawid Walczak

Wyróżnienia: - Magdalena Torchała

                          Sebastian Wysocki

Docenieni za wkład i udział: Dawid Pyka, Michał  Buczyk, Paulina Znamiec, Przemysław Goruk, Aleks Prokop, Karolina Zielińska.

Nagrodzeni za udział: Wojciech Wilczek, Andrzej Morel, Tomasz Skowroński, Adam Konior, Sławomir Łukasiewicz, Iwona Każmierczak, Weronika Mirga i Roksana Kwasza, Gracjana Andrasz i anonim z klasy 4-6 J.

Wszyscy otrzymali bony ufundowane przez Kaufland na łączną wartość 500 złotych.  Opiekunami plastycznymi uczniów były: Barbara Krukowska, Jolanta Mielniczek, Anna Krężel, Ewa Uryga, Sylwia Tokarczyk i Patrycja Zamasz, które w ramach działań dydaktyczno-wychowawczych dokonały z uczniami zakupów w brzeskim Kauflandzie.  Sprawdziły i utrwaliły umiejętność określania i wyrażania potrzeb, porównywania towarów i cen, operowania talonem jako środkiem zamiennym pieniędzy itp.

Zapraszam do obejrzenia wystawy prac uczniów ZSS w Brzegu w holu Kauflanda.

Serdecznie dziękuję za współpracę darczyńcom, osobom  współpracującym ze mną i młodym artystom, którzy wzbogacili swój warsztat w nowe materiały do pracy na lekcjach.           

                                  

Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz

 

Wielkanoc z Kauflandem 27.03.2013

 


 

27 marca 2013 r. – Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Wielkanocny koszyczek – zajączki, pisanki i inne cudeńka” adresowanego

do uczniów z  klas I – VI szkoły podstawowej i zespołów edukacyjno – terapeutycznych oraz dzieci z Publicznego Przedszkola nr 7 w Brzegu.

Prace uczniów można było podziwiać na wystawie przygotowanej w holu szkoły, a autorzy najpiękniejszych otrzymali dyplomy i cenne upominki.

Nagrodzeni zostali:

 I miejsce -  Krzysztof  Trybel pod kierunkiem pani Joanny Morowiak,

II miejsce –  Emilia Rudyk, Bartek Dwornicki, Damian Sobieraj  pod   kierunkiem pani Małgorzaty Palus,

III miejsce - Joanna  Sławęta, Kacper Rupa pod kierunkiem pani Patrycji Zamasz.

Wyróżnienia otrzymali:

Michał Pyka z klasy IV  i uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV – VI A w składzie: Anna Bednarczyk, Kamila Foryś, Michał Buczyk, Tomasz Skowroński, Kamil Grabiński pod kierunkiem pani Sylwii Tokarczyk.

Na uroczystości rozdania nagród pojawili się również laureaci konkursu z Publicznego Przedszkola nr 7 wraz z wychowawczynią za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorami konkursu były panie Magdalena Załugowicz i Maja Chomaniec.

 

27.03.2013

 


 

Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w akcji pt. „Góra Grosza”. Przedstawiciele SU chodzili do klas z puszką kwestując na rzecz dzieci, które nie mają domu. Do opiekuna SU znoszono woreczki zebranych groszy w domach uczniów. Kacper Rupa z rodzicami trzeci rok z rzędu jest przodującym darczyńcą wśród społeczności szkolnej. Tym razem uzbierał w grosikach ok. 230 złotych. Wyprzedził Sylwię Zagrodzką i panią Justynę Marek – główną księgową szkoły. W sumie w tegorocznej akcji zebraliśmy 240 zł i 55 groszy. W ubiegłym roku z zebranych groszy dofinansowano Zawodową Rodzinę Zastępczą z Lubszy w kwocie 5000 zł na remont pomieszczeń po gradobiciu.

Podczas gratulacji od pani dyrektor i prowadzącej, Kacper skromnie przyjmował dyplom  i nagrodę za dobry uczynek co możemy zaobserwować na fotografiach poniżej.

 

Góra Grosza 2013

 


 

26 marca 2013 r. - Odbyła się II edycja Olimpiady Zdrowia, której organizatorami były panie: Sylwia Tokarczyk, Katarzyna Tadrała

i Patrycja Zamasz. W imprezie uczestniczyli uczniowie zespołów

edukacyjno - terapeutycznych, klasy I-III, nauczyciele, rodzice i opiekunowie.

Celem olimpiady było zdobywanie i utrwalanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Punktem wyjścia całej imprezy było obejrzenie prezentacji multimedialnej na temat zasad  prawidłowego odżywienia, aktywności fizycznej i higieny osobistej. Po solidnej dawce wiedzy uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych, zdobywając punkty w rywalizacji zespołowej. Wszyscy byli bardzo aktywni i chętnie wykonywali kolejne zadania, świetnie się przy tym bawiąc. Podczas imprezy został również podsumowany konkurs plastyczny  pod hasłem:  "Trzymam formę".

Olimpiada zakończyła się tradycyjnie wręczeniem symbolu zdrowia - PIĘKNEGO JABŁKA.

 

26 marca 2013

 

 


 

26 marca 2013 r. – Już trzynasty raz uczestniczyliśmy w XIV Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym "Sławni Polacy” w Głubczycach. Tym razem nie znaleźliśmy się w gronie laureatów,  mimo że nasza uczennica z klasy I gimnazjum Roksana Grabowska z ogromnym zaangażowaniem walczyła o każdy punkt rozpoznając portrety sławnych Polaków, oceniając prawdziwość zdań dotyczących faktów z ich życia, prezentując osiągnięcia polskich noblistów, dobierając do fragmentów utworów ich tytuły i nazwiska autorów. Czekamy na kolejny konkurs za rok, w którym mamy nadzieję zająć miejsce na podium. Opiekunem naszej reprezentantki była pani Ewa Konieczna.

 


 

22 marca 2013 r. -  W zespole edukacyjno – terapeutycznym IV-VI A odbyły się wielkanocne zajęcia otwarte dla rodziców prowadzone przez wychowawczynię Sylwię Tokarczyk.

Podczas zajęć uczniowie poprzez różnorodne ćwiczenia utrwalali swoją wiedzę na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Oglądali prawdziwe pisanki wykonane różnymi technikami. Dowiedzieli się co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku, segregowali i przeliczali zgromadzone pisanki, co pozwoliło doskonalić ich wiadomości i umiejętności matematyczne. Na koniec uczniowie wspólnie z rodzicami lub dziadkami ozdabiali papierową sylwetę pisanki. Podczas zajęć panowała przyjemna i życzliwa atmosfera, a rodzice mogli przekonać się jak pracują ich pociechy.

22 marca 2013

 

konspekt zajęć

 


 

21 marca 2013 r. – W szkolnym holu pojawiła się wiosenno – wielkanocna dekoracja przypominająca nam o nadchodzących świętach. Wykonały ją panie Anna Krężel i Barbara Krukowska. Na tle  wiosennych  kolorów można podziwiać świąteczne symbole wykonane z wielką starannością przez uczniów na lekcjach plastyki.

 

 


 

21 marca 2013 r. Niezrażeni zimową scenerią przywitaliśmy WIOSNĘ.

Z tej okazji odbyła się kolejna edycja konkursu "MAM TALENT”,

w którym uczestnicy śpiewem i tańcem próbowali przywołać wiosnę.

Zgodnie z werdyktem JURY tegorocznego konkursu najlepiej

zaprezentował się  uczeń nauczany indywidualnie Jakub Grzywacz

jako Michel Jackson. Pozostali wykonawcy za swój występ

otrzymali wyróżnienia.

Wybraliśmy również najpiękniejsze "WIOSENKI”, którymi zostały

Karolina Adasik i Aleksandra Oratyńska.

Uczennice gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego jak profesjonalne modelki zaprezentowały wiosenne tendencje w modzie

na rok 2013. Odbył się również wiosenny quiz, w którym uczniowie wykazywali się znajomością oznak wiosny.

Ta świetna zabawa miała zachęcić  PANIĄ WIOSNĘ do szybkiego

nadejścia. Mamy nadzieję, że już za chwilę "zapuka do naszych drzwi cieplejszymi dniami”.

Organizatorkami "Powitania Wiosny” były pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz i pani Katarzyna Tadrała.

 

21 marca 2013

 


 

19 marca 2013 r.Zakończyliśmy szkolne obchody ROKU TUWIMA,

które trwały od 11 lutego do 18 marca. W czasie tych dni  gimnazjaliści

na lekcjach języka polskiego poznali życie i twórczość poety. Analizowali wybrane wiersze dla "starszych”. Słuchali niezapomnianej piosenki Czesława Niemena do słów wiersza "WSPOMNIENIE”. Na koniec prezentowali zdobytą wiedzę, pisząc test sprawdzający znajomość  wybranych utworów poetyckich

i ważniejszych faktów z życia "PANA OD LOKOMOTYWY”.

Test pisali również uczniowie klas IV – VI, w którym prezentowali znajomość twórczości dla dzieci, m. in.: odgadując z jakich utworów pochodzą cytowane fragmenty wierszy, uzupełniając rymowanki bohaterami utworów, układając poprawnie rozrzucone przez "wiatr – pędziwiatr” tytuły.

Najlepiej test napisali i zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami

oraz książkami:

w gimnazjum – I miejsce Ewa Wiśniewska z klasy II

                         II miejsce Sylwia Zagrodzka z klasy I

                          III miejsce Maciej Kaźmierczak z klasy III

w szkole podstawowej – I miejsce Jakub Kokoszka z klasy VI

                                      II miejsce Paula Nowakowska z klasy VI

                                      III miejsce Michał Pyka z klasy IV

Uczniowie klas I – III, zespołów edukacyjno – terapeutycznych i rewalidacyjno – wychowawczych oraz nauczani indywidualnie czytali i słuchali wspólnie

z wychowawczyniami wybranych wierszy dla dzieci. Poznawali wiersze

w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej w szkole

przez  panią  Magdalenę Załugowicz – Mosoń i panią Reginę Troc.

Uczestniczyli również w lekcjach bibliotecznych w  Miejskiej Bibliotece.

W zespołach wykonywali pracę plastyczną "LOKOMOTYWA TUWIMA”, która stała się wspaniałym elementem dekoracyjnym szkolnego holu. Chętni uczniowie wykonywali ilustracje do ulubionego wiersza.

Na zakończenie  "szkolnych dni z Tuwimem” koło teatralne  pod kierunkiem pani Renaty Minosory i pani Anety Nowak  przygotowało dla najmłodszych uczniów inscenizację wiersza "Abecadło”. Uczniowie układali również puzzle

do wiersza "Lokomotywa” w interpretacji pani Patrycji Zamasz.

Wszystkie zespoły za pomysłowe wykonanie wagonów  do "Lokomotywy Tuwima” zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.

Natomiast w indywidualnym konkursie plastycznym nagrody zdobyli:

I miejsce Tomasz Skowroński z zespołu edukacyjno –terapeutycznego

IV – VI A

II miejsce Daria Perfikowska z zespołu edukacyjno – terapeutycznego

I – III A

III miejsce Kacper Rupa z zespołu edukacyjno – terapeutycznego I – III A.

Po tych dniach spędzonych w świecie bohaterów wierszy Juliana Tuwima możemy być pewni, że nie ma wśród nas nikogo, kto nie wie kim był

i co tworzył jeden z najchętniej czytanych autorów dla dzieci XX wieku.

Organizatorem "szkolnych dni Tuwima” była pani Ewa Konieczna.

 

19 marca 2013

 


 

15 marca 2013 r.W Brzeskim Centrum Kultury odbył się I Wojewódzki Konkurs Zakochanej Piosenki Osób Niepełnosprawnych pt. "MAM PRAWO KOCHAĆ”, którego organizatorem była nasza szkoła w osobach pomysłodawczyń tego muzycznego przedsięwzięcia pań  Anny Krupy i Katarzyny Sikory. HONOROWY  PATRONAT  nad konkursem objęło:  Starostwo Powiatowe Brzeg, Urząd Miasta Brzeg i Biuro Poselskie Lidii Geringer de Oedenberg.

 

 

Gościliśmy blisko 250 osób w tym 75 wykonawców z 15 placówek

województwa opolskiego. Konkurs ten był okazją do wymiany doświadczeń podopiecznych i ich opiekunów, prezentacji swoich talentów wokalnych, tanecznych i instrumentalnych na wielkiej scenie. Dzięki dobrej zabawie

i radości płynącej z możliwości pokazania się szerokiej publiczności, uczestnicy mieli szansę przełamywania barier i pokonywania własnych słabości.

Licznie zgromadzeni goście gromkimi brawami docenili występy młodych artystów. Atmosfera przyjaźni panująca na widowni jak i poza nią, sprzyjała występującym, a aplauz po każdym występie był wyrazem pełnej akceptacji

i sympatii dla nich. Zadowolenie występujących sięgnęło zenitu, gdy wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami otrzymali indywidualne nagrody dla siebie,

a także wartościowy prezent dla swojej placówki.

Jury w składzie:

Grażyna Kotecka   - Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia imienia
Józefa Elsnera  w Brzegu,

Grażyna Piaskowska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu,

Janina Koronkiewicz - Kierownik Klubu Garnizonowego w Brzegu,

Brygida Jakubowicz  - Naczelnik Wydziału Promocji

z  uwagi  na  wysoki  poziom  ocenianych  umiejętności  miało  kłopot

z wyłonieniem laureatów, ale po burzliwej dyskusji ustalono  listę  zwycięzców:

 

w kategorii zespół wokalny lub wokalno-instrumentalny (WTZ)

 

1. Zespół wokalny z WTZ w Opolu

1. Zespół „My” z WTZ w Jędrzejowie

2. Zespół „Trąby jerychońskie” z WTZ w Lewinie Brzeskim

2. Zespół „Luzacy” z WTZ w Starych Siołkowicach

2. Zespół „Chyba tak” z WTZ w Namysłowie

 

w kategorii zespół wokalny lub wokalno-instrumentalny (szkoły specjalne)

 

1. Zespół wokalny z SOSW w Grodkowie

2. Zespół „Każdy sobie” z ZSS w Brzegu

2. Zespół „Ptasie mleczko” z ZPE w Dobrodzieniu

2. Zespół wokalny z ZSS w Namysłowie

2. Beniamin i tata Rafał z ZNS w Kup

3. Zespół „Anielinki” z ZSS w Kędzierzynie-Koźlu

3. Zespół wokalno-instrumentalny z ZSS przy DPS w Kadłubie

 

w kategorii solista (Warsztaty Terapii Zajęciowej)

 

1. Grzegorz Kalinowski z WTZ w Namysłowie

1. Dorota Stankiewicz z WTZ w Lewinie Brzeskim

1. Józef Mielnicki z WTZ w Jędrzejowie

2. Agnieszka Luterek z WTZ w Opolu

2. Urszula Giza z WTZ w Starych Siołkowicach

3. Sebastian Dec z WTZ w Brzegu

3. Mirosław Drozd z WTZ w Namysłowie

3. Krzysztof Wiatrowski z WTZ w Starych Siołkowicach

 

w kategorii solista (szkoły specjalne)

 

1. Marzena Rumiancew z SOSW w Kluczborku

2. Dawid Golec z ZNS w Kup

2. Ksenia Filipiak z ZSS w Kędzierzynie-Koźlu

 

Grand – Prix  konkursu  przyznano Zespołowi „Pre-tekst” z ZSS

w Strzelcach Opolskich .

 

Specjalną Nagrodę dla Opiekuna otrzymał  pan Bogdan Chyra

z Dobrodzienia.

 

Nagrodę Publiczności odebrał Krzysztof  Witarowski.

 

Ta wspaniała impreza, która dostarczyła wiele radości i wzruszeń gościom, widzom i gospodarzom nie mogłaby się odbyć bez licznego grona sponsorów, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Sponsorzy:

 

1. Maciej Stefański    - Starosta Powiatu Brzeskiego

2. Wojciech Huczyński -  Burmistrz Miasta Brzeg

3. Brygida Jakubowicz  - Naczelnik Wydziału Promocji    

4. Michał Siek -  Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej

5. Beata Zatoń-Kowalczyk  - kierownik  Biura Promocji, Kultury, Sportu

i Turystyki

6. Lidia Geringer de Oedenberg - Posłanka do Parlamentu Europejskiego

7. Danuta Jazłowiecka - Posłanka do Parlamentu Europejskiego

8. Jerzy Pietras  - właściciel  Od A do Z  Biuro Serwis

9. Andrzej Posyniak  - Prezes Zarządu   PKS Sp. z o.o.

10. Marek Starczyk - Prezes Zarządu  Przedsiębiorstwa Wodociągów

i Kanalizacji

11. Antoni Bender  - Prezes Zarządu  Banku Spółdzielczego

12. Alicja Sikora - właścicielka   PHU ALWO Sp. j. Alicja, Władysław Sikora

13. Beata Majda  - właścicielka   B. Majda Rehabilitacja Turystyka Przewozy

14. Jacek Ochmański - Dyrektor  Brzeskiego Centrum Kultury

15. Bernadetta Głogowska i Tomasz  Magusiak  -  Two  People

16. Zdzisław Bagiński -  Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Rozwoju

Ziemi Brzeskiej

17. Anna Baginowska -  właścicielka  Sklepu  Żabka

18. Katarzyna i Grzegorz  Łubowscy - właściciele  Piekarni w  Skorogoszczy

19. Jerzy Starzewski - właściciel sklepu Biuro Vita z artykułami biurowymi

i szkolnymi

20. Janusz Kręcichwost i Piotr Wojcieszek - Team Sport SC

21. Wilhelma Barańska -  Prezes Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej

22. Mariusz Karkoszka -  Prezes Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych „ODRA” S.A.

23. Arkadiusz Parma  -  właściciel  Firmy Komputerowej „Sigma”

24. Daniela Tumanowicz  -  właścicielka  Baru Mlecznego

25. Urszula Łobodziec  - właścicielka  Stołówki Domowej

26. Maria i Andrzej Miller - właściciele  Księgarni Sowa Miller S.C.

27. ks. Zdzisław Pyszka -  Proboszcz Parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja

28. ks. Marcin Czerepak -   Proboszcz Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego

29. Czesław Maćczak - Prezes Zarządu Brzeskiej Fabryki Pomp i  Armatury MEPROZET Sp. z o.o.

29. Grażyna Piaskowska -  Dyrektor ZSS w Brzegu

30. Ewa Krocz – Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSS w Brzegu

 

Serdeczne podziękowania kierujemy również do:

 

1.     pani Elżbiety Kużdżał

2.     pani Haliny Marszałek

3.     pani Grażyny Koteckiej

4.     pana Roberta Sochy

5.     pani Beaty Zatoń-Kowalczyk

6.     pani Urszuli Kużdżał

7.     pani Doroty Witoszyńskiej

8.     pani Marii Kupiec

9.     pani Renaty Listowskiej

10.                       Wolontariuszy z ZSZ nr 1 w Brzegu

11.                       Rady Rodziców przy ZSS w Brzegu.

 

Dziękujemy  za  pomoc  w organizacji  konkursu  naszym  nauczycielom:  pani  Justynie  Snopkowskiej,  pani  Magdalenie  Załugowicz – Mosoń,  pani  Katarzynie  Tadrale  i  pani  Patrycji  Zamasz. 

 

Zachęceni ogromnym sukcesem  "Zakochanej  piosenki”  myślimy

już o kolejnej edycji  konkursu.

15 marca 2013

 

prezentacja

 


12 marca 2013 r. W ramach obchodów ROKU TUWIMA w szkole uczniowie klas I – III uczestniczyli w KONKURSIE WIEDZY

O WIERSZACH JULIANA TUWIMA. Najlepszą znajomością twórczości

dla dzieci poety wykazali się uczniowie:

Dawid Pyka – miejsce I

Damian Radowski – miejsce II

Paweł Siwak  - miejsce III.

Laureaci otrzymali dyplomy i upominki przygotowane przez organizatorki konkursu: panią Magdalenę Załugowicz i Maję Chomaniec.


11 marca 2013 r. -  Odbył się kolejny już Szkolny Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany przez panią Maję Chomaniec.  Swoje umiejętności językowe prezentowali uczniowie klas gimnazjalnych. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością angielskiego słownictwa, ale również wiedzą z zakresu gramatyki i czytania ze zrozumieniem w obcym języku. Najlepszymi okazali się następujący uczniowie:

Sylwia Zagrodzka z klasy I – miejsce I

Artur Góral z klasy II – miejsce II

Przemysław Jaeger z klasy I – miejsce III.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.


8 marca 2013 r. – Rozstrzygnięto konkurs "Moja  strona  internetowa”, który  odbył  się  w  lutym.  Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego. Uczestnicy wykonali prace przedstawiające stronę stworzoną na portalu społecznościowym FACEBOOK i na "NASZEJ KLASIE”.

Wszystkie prace zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wystawa prac w holu szkolnym była również doskonałym pretekstem

do zapoznania uczniów z informacjami na temat niebezpieczeństw

jakie stwarza dla młodych ludzi korzystanie z Internetu oraz  chętne osoby mogły poznać adresy stron, z których mogą bezpiecznie korzystać.

Organizatorkami konkursu były panie Anna Madeja – Godek i Katarzyna Sikora.

        

Ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego "Kosz pełen kwiatów”,

w którym brali udział wszyscy chętni uczniowie. Różnorodność technik,

estetyka prac i pomysłowość autorów prac  sprawiły, że Jury niełatwo było wybrać zwycięzcę.

Ostatecznie przyznano:

I miejsce Alicji Bogusz i Aleksowi Prokopowi z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego oraz Adrianowi Kroczowi z zespołu

edukacyjno – terapeutycznego IV – VI B, który wykonał pracę wspólnie

z mamą,

II miejsce Izabeli Konior z gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego

III miejsce Adamowi Wiśniewskiemu z klasy I – III i Karolinie Zielińskiej

z gimnazjalnego zespołu edukacyjno - terapeutycznego

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni wspaniałymi nagrodami rzeczowymi.

Wystawa natomiast była prezentem dla wszystkich pań i dziewczynek

w naszej szkole z okazji Ich święta.

Organizatorkami konkursu były  panie Anna Madeja – Godek i Magdalena Załugowicz – Mosoń.

6 marca 2013 r.To dzień, na który nasi szkolni sportowcy czekali od wielu lat. Pojechali do Grodkowa z nadzieją, że tym razem uda im się zająć wysokie miejsce w piłkarskiej rywalizacji, wynik rozgrywek przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Zajęli I miejsce w Halowych Mistrzostwach Województwa Opolskiego w Piłce Nożnej w kategorii chłopców – rocznik 1996 i młodsi. Piłkarze wykazali się wspaniałymi umiejętnościami i ogromną wolą walki, co znalazło uznanie w oczach wielu obserwatorów mistrzostw. Zwycięzcy przywieźli wspaniały puchar i pamiątkowe medale. Nasza mistrzowska drużyna wystąpiła w składzie: Artur Góral, Jakub Kokoszka, Roman Majewski, Tomasz Mazur, Daniel Pyka, Michał Pyka, Rafał Romkowski, Seweryn Sobota i Alpacino Wiśniewski. Mistrzowskim trenerem okazał się pan Andrzej Unuczek, a mistrzowską opiekę nad drużyną sprawowała pani Katarzyna Tadrała.

GRATULUJEMY i czekamy na kolejne sukcesy!

6 marca 2013

27 lutego 2013 r. Pełną emocji licytacją charytatywnych laleczek podsumowaliśmy nasz udział w akcji UNESCO "Wszystkie kolory świata". Uzbieraliśmy 450 zł, dwie lalki sprzedane zostały za rekordową kwotę 101 i 100 złotych. Do 14 lutego zespoły klasowe oraz uczniowie nauczani indywidualnie wraz z wychowawczyniami szyli laleczki z różnych stron świata. I tak powstało dziewięć przedstawicielek różnych ras, kontynentów i krajów, które w drodze licytacji trafiły do rąk nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły, a uzyskanymi pieniędzmi wsparliśmy dzieło ratowania życia dzieci z Czadu. Szkolnym koordynatorem akcji i prowadzącą licytację była pani Katarzyna Sikora.

Licytacja lalek

20 lutego 2013 r. odbyły się popołudniowe instruktażowe warsztaty logopedyczne dla Rodziców, pt. "Jak pomóc dziecku z opóźnionym rozwojem mowy", prowadzone przez Katarzynę Skupin. Podczas spotkania terapeutka zaprezentowała:


1. masaż twarzy wg koncepcji Castillo- Moralesa,


2. zabawy fonacyjne z metody werbo - tonalnej,


3. techniki wspomagające artykulację – rytmogesty i kreacje ruchowe z metody „Dyna- Lingua M.S”.


Głównym celem warsztatów był pokaz form i technik wspomagających rozwój mowy i myślenia dziecka, wskazanie zalet płynących ze stosowania ćwiczeń w domu. Terapeutka wykonała pokazowy masaż na dziecku szczegółowo omawiając każdy stymulowany obszar twarzy. Pokazała jak poprzez zabawę z dzieckiem rozwijać jego mowę. W czasie zabaw fonacyjnych każdej samogłosce przyporządkowany jest określony rekwizyt, który stosuje się do wywołania i utrwalania tej głoski, np. samogłosce [a] przyporządkowany jest pompon. Dziecko tworzy skojarzenie między przedmiotem a dźwiękiem i w efekcie będzie wydawało taki dźwięk, jakiego się nauczy widząc daną zabawkę. Samogłoska [o] to chusta, [u] bączek, [e] kubeczki itd. Każdy rodzic otrzymał instruktaż ustno - twarzowej terapii regulacyjnej, opis prezentowanych metod oraz wskazówki i materiały do ćwiczeń z dzieckiem w domu.

 

 


18 lutego 2013 r. Otrzymaliśmy list od Rzecznika Praw Dziecka z podziękowaniami za przystąpienie do akcji upowszechniania DEKLARACJI WARSZAWSKIEJ, która została ogłoszona 5 grudnia 201 2 roku podczas uroczystości podsumowującej obchody Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, zorganizowanego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ten symboliczny dokument odwołujący się do idei głoszonych przez wielkiego pedagoga, lekarza i przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka, przypomina o niezbywalnej godności dziecka, jego podmiotowości i wartości każdej istoty ludzkiej. Pod deklaracją podpisali się wszyscy nasi uczniowie, pani Dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz wielu rodziców.

 

 

11- 15 lutego 2013 r. - W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ" uczniowie klas I - III zgłębiali wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Zajęcia prowadzone były w formie zabawy z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych ufundowanych przez WOŚP, które pozwoliły skutecznie przekazać i przyswoić wiedzę. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach i co najważniejsze bardzo poważnie je traktowali. Potrafią wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce dzięki swojej wychowawczyni, pani Annie Krężel prowadzącej zajęcia.


14 lutego 2013 r. Zgodnie z tradycją Samorząd Uczniowski przy wsparciu opiekuna pani Jolanty Mielniczek – Boszkiewicz zorganizował kolejny już raz Dzień Zakochanych. Hasło tegorocznego święta miłości to „Zakochanych czar”. Jak zawsze starsi i młodsi uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na walentynkowe kartki, ale także z zapałem pisali miłosne wyznania na serduszkach i kwiatkach, które zapełniły skrzynkę pocztową św. Walentego. W tym roku przygotowano wystawę najpiękniejszych serc walentynkowych, którą zaprezentowano w holu szkoły. Za największy wkład w przygotowanie prac nagrodzeni zostali uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych IV – VI B i gimnazjalnego. Tego dnia każdy z nas został nagrodzony walentynkowym wyznaniem miłości lub sympatii. Życzymy Wszystkim atmosfery tego dnia przez cały rok.

Walentynki 2013

25 stycznia 2013 r. - "Nasi najlepsi" pod takim hasłem odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w różnych dziedzinach szkolnego życia. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia przez panią policjantkę zasad bezpieczeństwa w czasie "białego szaleństwa” podczas rozpoczynających się ferii. Uczniowie z koła teatralnego przedstawili inscenizację "Dziewczynka z zapałkami" na motywach baśni H. Ch. Andersena. Za pomocą ruchu scenicznego, pięknej muzyki, scenografii oraz strojów nawiązujących do epoki aktorzy przedstawili smutną i przejmującą historię dziewczynki z zapałkami z ponadczasowym przesłaniem, że nie wolno być obojętnym na cierpienie i krzywdę innych, zwłaszcza tych najsłabszych i bezbronnych spośród nas. W sposób ujmujący w rolę głównej bohaterki wcieliła się najmłodsza z grona aktorów Karolina Adasik. Wystąpili również: Aleksandra Bider, Joanna Sławęta, Kamila Foryś, Sylwia Zagrodzka, Magdalena Torchała, Ewa Bogusz, Karolina Zielińska, Wojciech Wilczek, Sławomir Łukasiewicz i Damian Radowski. Przedstawienie wyreżyserowały panie Renata Minosora i Aneta Nowak.

 

W trzeciej części apelu poznaliśmy naszych najlepszych uczniów w I semestrze bieżącego roku szkolnego. Zestawienie przygotowała pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz, opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

Najlepsze wyniki w nauce osiągnęli uczniowie:

gimnazjum - Roksana Grabowska i Sylwia Zagrodzka z klasy I ze średnią 4,85

szkoły podstawowej - Michał Pyka z klasy IV ze średnią 4,7.

 

W konkursie na najgrzeczniejszego ucznia zwyciężyli:

w szkole podstawowej Łukasz Kozioł z klasy IV,

w gimnazjum Sylwia Zagrodzka z klasy I.

 

Najwyższą frekwencją na zajęciach mogą się pochwalić uczennice zespołów edukacyjno – terapeutycznych:

Karolina Adasik 98% obecności,

Joanna Sławęta 95% obecności.

 

Najczęściej szkolną bibliotekę odwiedzała Anna Bednarczyk, uczennica zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV – VI A.

 

Najaktywniej działali w Samorządzie Uczniowskim Sylwia Zagrodzka i Przemysław Jaeger.


24 stycznia 2013 r. - Wzięliśmy udział w IX Przeglądzie Zespołów Kolędniczych pt. „Kolędujmy razem” w Namysłowie. Uczestnikami przeglądu byli uczniowie szkół specjalnych z województwa opolskiego. Przedstawiliśmy Jasełka w kategorii inscenizacje bożonarodzeniowe oraz zaśpiewaliśmy dwie kolędy w kategorii zespoły kolędnicze. Kolędy "Jezu śpij" oraz "Przybieżeli do Betlejem" zaprezentowali: Dominik Miśkowski, Aleksandra Bider, Roksana Grabowska, Sylwia Zagrodzka, Magdalena Torchała i Iwona Kaźmierczak. Ten występ został nagrodzony wyróżnieniem. Otrzymaliśmy również dyplom i nagrodą rzeczową. Nasza inscenizacja bożonarodzeniowa nagrodzona została gromkimi brawami.

Wystąpiliśmy w składzie:

Przemysław Jaeger – Józef,

Kamila Foryś - Maryja,

Sławomir Łukasiewicz - baranek, Iwona Kaźmierczak,

Joanna Sławęta, Paulina Znamiec, Ania Bednarczyk, Aleksandra Bider, Sylwia Zagrodzka, Magdalena Torchała – chór aniołów,

Roksana Grabowska - narrator,

Michał Pyka - pastuszek,

Paweł Doliński - rozbójnik,

Maciej Kaźmierczak, Sylwester Sobota, Wojciech Wilczek, Adam Wiśniewski - pasterze,

Dawid Pyka, Beata Bieniek, Dominik Miśkowski – Trzej Królowie.

Pomoc techniczna Tomasz Mazur.

Artystami opiekowały się panie: Justyna Snopkowska, Maja Chomaniec, Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

Za pomoc w czasie wyjazdu dziękujemy mamom: pani Annie Sławęcie, pani Alicji Wilczek i pani Bogusławie Znamiec.

Uczniowie wrócili szczęśliwi i dumni z siebie, marząc o kolejnym występie.

Wyjazd był okazją do zintegrowania się z uczniami z innych szkół.

 

 


22 stycznia 2013 r. – "Niech żyje bal …" pod takim hasłem odbył się w naszej szkole kolejny integracyjny bal karnawałowy z udziałem podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wolontariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych, I i II Liceum Ogólnokształcącego, działających w szkolnych kołach PCK. Wszyscy wspaniale się bawili tańcząc przy najmodniejszych utworach tegorocznego karnawału i biorąc udział w różnych konkursach zręcznościowych. Na zakończenie imprezy zgodnie z tradycją wybrano królową i króla balu. Wspaniałą zabawę uczniowie i zaproszeni goście zawdzięczają organizatorom – Szkolnemu Kołu PCK prowadzonemu przez panią Danutę Maciejowską i Samorządowi Uczniowskiemu, którego opiekunem jest pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz. Przy organizacji imprezy brały udział również panie Katarzyna Tadrała i Sylwia Tokarczyk. Sponsorem słodkiego poczęstunku i nagród w konkursach tradycyjnie był BRZESKI ODDZIAŁ PCK. Za co serdecznie dziękujemy. Słodkości przygotowała również Rada Rodziców naszej szkoły, której serdecznie dziękujemy za aktywny udział w organizacji balu. Z żalem żegnamy się do następnego karnawałowego spotkania.


21 stycznia 2013 r.Odbyła się XII Edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej i Biologicznej. Uczniowie szkoły podstawowej prezentowali wiadomości na temat "Czysta przyroda – zdrowy człowiek", gimnazjaliści odpowiadali na pytania z zakresu "W zdrowym ciele zdrowy duch". Zwycięzcami konkursu zostali:

Michał Pyka z klasy IV – miejsce I

Roksana Kwasza z klasy VI – miejsce II

oraz miejsce III: Roksana Grabowska i Sylwia Zagrodzka z I klasy gimnazjum i Janet Góral i Szymon Dudkiewicz z klasy II gimnazjum.

Organizatorkami konkursu były panie: Anna Kapuścińska Pieleszek – nauczyciel przyrody i biologii i Patrycja Zamasz – nauczyciel przyrody.

 

Quiz wiedzy o przyrodzie...

 


19 stycznia 2013 r. – Na zaproszenie pań Elżbiety Kużdżał i Haliny Marszałek z Brzeskiego Forum Kobiet nasi szkolni artyści na Zamku Piastów Śląskich zaprezentowali inscenizację bożonarodzeniową "By człowiek przyszedł do Boga – człowieka". Nasz występ oglądała również posłanka do Parlamentu Europejskiego pani Lidia Geringer de Oedenberg. Widzowie nagrodzili nas gromkimi brawami. Wystąpiliśmy w składzie: Przemysław Jaeger - Józef, Kamila Foryś - Maryja, Sławomir Łukasiewicz - baranek, Iwona Kaźmierczak, Joanna Sławęta, Paulina Znamiec, Ania Bednarczyk, Aleksandra Bider, Sylwia Zagrodzka, Magdalena Torchała – chór aniołów, Roksana Grabowska - narrator, Michał Pyka - pastuszek, Paweł Doliński - rozbójnik, Maciej Kaźmierczak, Sylwester Sobota, Wojciech Wilczek, Adam Wiśniewski - pasterze, Dawid Pyka, Tomasz Skowroński, Dominik Miśkowski – Trzej Królowie. Artystami opiekowały się panie: Justyna Snopkowska, Maja Chomaniec, Anna Krupa i Katarzyna Sikora.


7 stycznia 2013 r. – Kolejny raz gimnazjaliści przystąpili do corocznego konkursu wiedzy o symbolach narodowych. Rozwiązując zadania testowe musieli się wykazać znajomością flagi, hymnu, godła i barw narodowych, ale także podstawową wiedzą na temat Polski. Sprawdzane były wiadomości i umiejętności uczniów z zakresu wiedzy o społeczeństwie, historii, geografii i języka polskiego. Najlepsi w tym roku okazali się: Wojciech Jezierski z klasy III – miejsce I, Janet Góral z klasy II – miejsce II i Szymon Dudkiewicz z klasy II – miejsce III.

Konkurs przygotowały panie Iwona Piątkowska i Ewa Konieczna.


21 grudnia 2012 r. - Wielkie kolędowanie w Brzegu...

 

 


20 grudnia 2012 r. - "By człowiek przyszedł do Boga – człowieka" pod takim tytułem przygotowana została tegoroczna inscenizacja bożonarodzeniowa. Obejrzeliśmy ją wspólnie z zaproszonymi gośćmi: naszymi sponsorami panią Elżbietą Kużdżał, panią Haliną Marszałek, panem Jerzym Pietrasem, księdzem Piotrem Szwajem od niedawna przyjacielem szkoły oraz Rzecznikiem Prasowym Starosty panem Krystianem Ławreniukiem. Jasełka pełne różnorodnych postaci ze śpiewającym chórem aniołów, tańcami i grą na dzwoneczkach wywołały zachwyt wszystkich zebranych. Na uwagę zasługują śpiewane bez żadnej tremy partie solowe Dominika Miśkowskiego, Magdaleny Torchały i Patrycji Nowakowskiej. Wszyscy aktorzy prezentowali się w swoich rolach wspaniale. Stronę wizualną przedstawienia obok pięknych strojów wzbogaciła dekoracja z ruchomymi elementami w postaci aniołów, wprowadzająca widzów w tajemnicę Narodzenia Zbawcy. Wiele wzruszeń wywołała wykonana w ostatniej odsłonie Jasełek pieśń "Kolęda dla nieobecnych" przez aktorów i ich opiekunów zgromadzonych wokół stołu przygotowanego do wieczerzy wigilijnej. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Swoje uznanie dla wykonawców i nauczycieli wyrazili goście oraz pani Dyrektor, składając równocześnie wszystkim życzenia świąteczne. To duchowe przygotowanie do świąt zawdzięczamy paniom: Justynie Snopkowskiej, Mai Chomaniec, Annie Krupie, Katarzynie Sikorze. Oprawę plastyczną przedstawienia przygotowała pani Barbara Krukowska. Wspaniałymi aktorami okazali się: Przemysław Jaeger – Józef, Kamila Foryś - Maryja, Sławomir Łukasiewicz - baranek, Iwona Kaźmierczak, Joanna Sławęta, Paulina Znamiec, Ania Bednarczyk, Aleksandra Bider, Sylwia Zagrodzka, Magdalena Torchała – chór aniołów, Roksana Grabowska - narrator, Michał Pyka - pastuszek, Paweł Doliński - rozbójnik, Maciej Kaźmierczak, Sylwester Sobota, Wojciech Wilczek, Adam Wiśniewski - pasterze, Dawid Pyka, Tomasz Skowroński, Dominik Miśkowski – Trzej Królowie, Tomasz Mazur, Ewa Wiśniewska - obsługa techniczna.

Jasełka

18 grudnia 2012 r. - Po raz piąty odwiedziliśmy Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Brzegu z przedstawieniem jasełkowym i "choinką nadziei" ufundowaną przez pana Kazimierza Kulasa. Drzewko udekorowali własnoręcznie uczniowie, którzy wykonali również kartki świąteczne z życzeniami dla pensjonariuszy. Całemu wydarzeniu towarzyszyła niezwykle ciepła i pełna serdeczności atmosfera. Poczuliśmy się szczęśliwi, że mogliśmy swoją obecnością wywołać uśmiech na twarzach ludzi starszych. Nasz występ dostarczył wielu wzruszeń i radości podopiecznym DDPS, samym wykonawcom i pozostałym uczestnikom spotkania. Po występie zostaliśmy zaproszeni do sal terapeutycznych, gdzie podopieczni spędzają swój czas oraz wykonują cudowne prace. Nasz występ przygotowaliśmy pod czujnym okiem pań: Anny Krupy, Justyny Snopkowskiej, Katarzyny Sikory. Koordynatorem akcji "choinka nadziei" jest pani Anna Krężel.

Choinka nadziei

18 grudnia 2012 r. – W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w bibliotece szkolnej można posłuchać raz w tygodniu na przerwie wierszy i opowiadań Jana Brzechwy. W ramach akcji czytelniczej zorganizowany będzie konkurs związanych z twórczością wspomnianego poety i bajkopisarza. Akcję prowadzi pani Magdalena Załugowicz – Mosoń we współpracy z nauczycielem biblioteki panią Reginą Troc


18 grudnia 2012 r. - kolejny ogromny sukces naszej uczennicy. Joanna Sławęta z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego 1 - 3 A zdobyła I miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci Specjalnej Troski pt. "Rodzina w kolorach świata". Praca Asi znalazła się w kalendarzu konkursowym. Cieszymy się z Tobą Asiu...

 

"Rodzina w kolorach świata" – ogólnopolski konkurs plastyczny w Praszce za nami...

 


14 grudnia 2012 r. - W zespole edukacyjno - terapeutycznym klas IV-VIA odbyły się bożonarodzeniowe zajęcie otwarte dla rodziców prowadzone przez wychowawczynię panią Sylwię Tokarczyk.
W czasie tych zajęć dzieci poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia utrwalały tradycje bożonarodzeniowe jakie panują w polskich domach. Rodzice natomiast mogli przekonać się jak ich pociechy pracują rozwiązując zagadki, omawiając ilustracje, odpowiadając na pytania, rozpoznając i nazywając kolory oraz figury geometryczne, a także układając wzory. W drugiej części zajęć zaproszeni goście dekorowali upieczone wcześniej pierniczki na choinkę, a dzieci piekły pyszne ciasteczka, którymi chciały ugościć rodziców. Był również czas na wspólne wykonanie łańcucha z kolorowych bibułek i słomek oraz ozdobienie nim klasowej choinki. Praca ta przyniosła wiele radości zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Akcentem kończącym te niecodzienne zajęcia była wspólna degustacja ciasteczek upieczonych
przez uczniów.

 

konspekt zajęć

14 grudnia 2012

 


13 grudnia 2012 r. Uczniowie klasy III gimnazjum: Patryk Inglot, Wojciech Jezierski, Maciej Kaźmierczak i Tomasz Mazur w obecności pani Dyrektor, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z klas gimnazjalnych dokonali podsumowania zrealizowanego pod kierunkiem wychowawczyni pani Iwony Piątkowskiej i nauczycieli: Mai Chomaniec, Anny Kapuścińskiej – Pieleszek, Ewy Koniecznej, Anny Krupy, Barbary Krukowskiej i Jacka Śliszewicza projektu gimnazjalnego "NASZ POWÓD DO DUMY – BRZEG". Przedstawili sprawozdanie z podjętych działań, które wzbogacone zostało prezentacją multimedialną. Dodatkowo można było podziwiać prace plastyczne związane z naszym miastem, wykonane przez gimnazjalistów pod kierunkiem pani Barbary Krukowskiej i Anny Madei – Godek. Wręczone zostały również dyplomy i nagrody w konkursie wiedzy o Brzegu "POCZTÓWKA Z NASZEGO MIASTA", w którym uczestniczyli wszyscy gimnazjaliści. Laureatami zostali:

Szymon Dudkiewicz z klasy II gimnazjum – miejsce I

Janet Góral z klasy II gimnazjum – miejsce II

Sylwia Zagrodzka z klasy I gimnazjum – miejsce III.

Spotkanie zakończone zostało słodkim akcentem, czyli degustacją wyrobów z naszej rodzimej "ODRY”.

         


12 grudnia 2012 r. odbyły się popołudniowe instruktażowe warsztaty masażu logopedycznego twarzy stymulującego punkty neuromotoryczne w obszarze twarzoczaszki. Spotkanie poprowadzone przez Katarzynę Skupin przeznaczone było dla rodziców dzieci z zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Głównym celem warsztatów było wskazanie zalet płynących ze stosowania tej formy terapii i nauka wykonania masażu, który nie jest trudny, bo przeznaczony przede wszystkim dla matek. Terapeutka wykonała pokazowy masaż na dziecku szczegółowo omawiając każdy stymulowany obszar twarzy. Podczas zajęć zaprezentowane zostały także przykładowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie artykulacyjne. Każdy rodzic otrzymał instruktaż ustno-twarzowej terapii regulacyjnej oraz wskazówki i materiały do ćwiczeń. Dla części rodziców warsztaty powtórzone zostały także 14 grudnia.


6 grudnia 2012 r.Tego dnia naszych uczniów odwiedził Mikołaj. Jego wizyta oczekiwana była przez wszystkich niezależnie od wieku. Najstarsi uczniowie oczekiwali na mikołajkową niespodziankę w klasach. Uczniowie: klas I – III szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno – terapeutycznych, zespołów rewalidacyjno – wychowawczych i nauczani indywidualnie ubrani w mikołajkowe czapeczki spotkali się z Gościem na sali gimnastycznej, przygotowanej pięknie na tę okazję przez panie Anetę Nowak i Patrycję Zamasz. Zanim nastąpił moment wręczenia paczek ze słodkościami na prośbę Mikołaja uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Było wiele śmiechu i radości, a to za sprawą wielkiego zaangażowania i talentu aktorskiego św. Mikołaja, w którego rolę wcielił się ksiądz Piotr Szwaj z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Serdecznie dziękujemy.

 

Słowa podziękowania kierujemy również do wszystkich darczyńców dzięki, którym nasi uczniowie mogli cieszyć się wspaniałymi mikołajkowymi upominkami.

 

OTO LISTA LUDZI DOBREGO SERCA:

 

- Członkowie Zarządu "ODRA” S. A. w Brzegu

- Prezes Werner Gritsch "The Lorenz Snack – World” Sp. z o.o.

- Członkowie Zarządu Banku Spółdzielczego w Brzegu

- Członkowie Zarządu Banku Spółdzielczego w Grodkowie –

 oddział w Łosiowie

- Przewodniczący Rady Miasta Brzegu pan Mariusz Grochowski

 oraz Członkowie Rady Miasta Brzeg

- Członkowie Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej

- Członkowie SLD Koła Miejskiego w Brzegu

- ks. Stanisław Grzechynka – proboszcz parafii w Skarbimierzu

- ks. Zdzisław Pyszka – proboszcz parafii św. Mikołaja

- pani Irena Kowalska z firmy "Oaza” w Brzegu

- pan Jerzy Pietras z firmy "Od A do Z” w Brzegu

- pani Anna Baginowska – sklep "Żabka” przy ul. Piastowskiej

- panie Elżbieta Kużdżał i Halina Marszałek z Brzeskiego Forum Kobiet

- Radni Gmina Lubsza

 

Za zaangażowanie w przygotowanie paczek i pozyskiwanie sponsorów gorąco dziękujemy Radzie Rodziców.

 


MIKOŁAJKI INACZEJ - Uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego w prezencie mikołajkowym odwiedzili grotę solną. Przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej korzystali ze specyficznego mikroklimatu groty, gdzie powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami jakie występują w nadmorskim klimacie. W radosnym nastroju, odprężeni wrócili na spotkanie z Mikołajem. Organizatorem "mikołajkowego prezentu” była wychowawczyni Anna Madeja – Godek.


30 listopada 2012 r.Uczniowie klas gimnazjalnych wspólnie z uczniami brzeskich szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w koncercie Piotra Lubertowicza, muzyka związanego z polską sceną bluesowo – rockową. Zorganizowany on został przez Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Brzeskim Centrum Kultury w ramach Powiatowej Kampanii Społecznej w walce z HIV i AIDS. Muzyk dzielił się z młodzieżą osobistymi doświadczeniami jak narkotyki i inne używki potrafią zniszczyć nieodwracalnie przyszłość i życie człowieka. Swoją niezwykle osobistą opowieść przeplatał ważnymi dla niego utworami muzycznymi. Na przykładzie własnego życia starał się przekonać młodych ludzi, że narkotyki, dopalacze i inne używki nie są dobrym sposobem na radzenie sobie z życiowymi problemami, a jedynie prowadzą do krzywdzenia samego siebie, ranienia najbliższych, zerwania z realnym światem oraz pogrążeniu się w kłamstwie i obłudzie. Mamy nadzieję, że ta swoista lekcja życia pomoże naszym uczniom w budowaniu własnej przyszłości wolnej od jakichkolwiek nałogów. W spotkaniu uczniowie uczestniczyli z inicjatywy pedagoga szkolnego, pani Marii Bieleckiej.

link


29 listopada 2012 r. – Uczniowie: zespołów edukacyjno – terapeutycznych I – III A i B, IV – VI A i B oraz gimnazjalnego, klas I – III szkoły podstawowej, zespołów rewalidacyjno – wychowawczych A i B oraz nauczani indywidualnie wzięli udział w integracyjnej zabawie andrzejkowej. Uczestników "wieczoru wróżb" w pięknie udekorowanej świetlicy przywitała wróżka, życząc samych pomyślnych przepowiedni i udanej zabawy. Uczniowie uczestniczyli w laniu wosku, mogli wysłuchać specjalnie przygotowanych horoskopów. Odbyło się wróżenie z butów i łupinek z jabłek. Wróżby przeplatane były zabawami ruchowymi przy muzyce. Na zakończenie spotkania odbyła się prawdziwa dyskoteka ze słodkim poczęstunkiem. Uczniowie świetnie się bawili pod opieką wychowawczyń. Zabawę przygotowały i poprowadziły panie: Anna Madeja – Godek, Katarzyna Sikora i Sylwia Tokarczyk. 

 

Tego samego dnia tylko w godzinach popołudniowych w zabawie andrzejkowej uczestniczyli nasi gimnazjaliści. Uczestnicy z niecierpliwością czekali na przygotowaną z tej okazji przez Samorząd Uczniowski dyskotekę. Dziewczęta w pięknych strojach, makijażach i fryzurach świetnie się bawiły wraz z kolegami z różnych klas. W przerwie między jednym, a drugim tańcem można było skorzystać z przygotowanego słodkiego bufetu.

Opiekę nad przygotowaniem i przebiegiem zabawy sprawowała pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz, opiekun Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie bawili się pod czujnym okiem wychowawczyń.

         


27 listopada 2012 r. – Z inicjatywy pani Magdaleny Załugowicz – Mosoń odbyły się popołudniowe warsztaty dla rodziców i dzieci z zespołów edukacyjno – terapeutycznych z zakresu terapii taktylnej. Warsztaty prowadziły również panie Justyna Snopkowska i Renata Minosora. Było to pierwsze spotkanie z dwóch zaplanowanych w czasie, którego rodzice mieli okazję poznać metodę pracy dotykiem. Jej założeniem jest stymulowanie wspomnianego zmysłu oraz optymalizacja funkcjonowania układu nerwowego.

Proponowana metoda nie tylko reguluje wrażliwość dotykową organizmu, ale przede wszystkim optymalizuje pracę czucia dotykowego, otwiera drogę do nowego uczenia się. Metoda polecana jest osobom z wyzwaniami rozwojowymi, to jest z zaburzeniami emocjonalnymi, agresją, z niepełnosprawnością umysłową i fizyczną.

Na zakończenie spotkania rodzice otrzymali materiały szkoleniowe dotyczące stosowania kroków w terapii taktylnej.


26 listopada 2012 r. – Z inicjatywy pani mgr Anny Madei – Godek obejrzeliśmy w Brzeskim Centrum Kultury animowany film przygodowy "MERIDA WALECZNA". Historia nastoletniej księżniczki, która buntuje się przeciwko obowiązującym obyczajom i rzuca wyzwanie przeznaczeniu wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno tych najmłodszych, jak i tych najstarszych uczniów. Przygody odważnej rudowłosej Meridy z zapartym tchem śledzili uczniowie: szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno – terapeutycznych i rewalidacyjno – wychowawczych, nauczania indywidualnego i gimnazjum. Mądre przesłanie, szybka akcja, sympatyczni bohaterowie, a to wszystko na tle pięknej muzyki sprawiło, że wyszliśmy z sali kinowej w wyśmienitych humorach. Nasza wizyta w kinie w tak licznym gronie uczniów była możliwa dzięki gościnności i hojności Pana Dyrektora Brzeskiego Centrum Kultury Andrzeja Sowy, któremu za dar serca gorąco dziękujemy.

 


15 listopada 2012 r.Nasi najmłodsi uczniowie z zespołów edukacyjno – terapeutycznych I – III A i B pod opieką wychowawczyń pań Anety Nowak i Patrycji Zamasz odwiedzili Centrum Zabawy i Edukacji. Spędzili czas w kolorowej, przyjaznej i pełnej atrakcji Sali Zabaw "Muchomorek". Z radością oddali się zabawie na piętrowej konstrukcji z torem przeszkód i na zjeżdżalni do basenu z piłkami. Mogli poskakać na piłkach i trampolinie oraz pojeździć na pojazdach. Korzystali z olbrzymich klocków, żeby zbudować coś ciekawego. Trudno im było się rozstać z miejscem wspaniałych zabaw, kiedy przyszedł czas powrotu do szkoły. Wiedzą już, że nie była to ich ostatnia wizyta w "raju dla dzieci", bo właściciele Centrum ufundowali dla naszych uczniów dwa darmowe wejścia w miesiącu, za co serdecznie dziękujemy.

15 listopada 2012 - plac zabaw

13 listopada 2012 r.- Z inicjatywy pani Magdaleny Załugowicz – Mosoń uczniowie mieli okazję pierwszy raz zetknąć się z kulturą żydowską przez udział w koncercie muzycznym. Goście ubrani w stroje stylizowane na tradycyjny ubiór żydowski zaprezentowali kilka utworów w wersji instrumentalnej m. in. z musicalu „Skrzypek na dachu" i melodie z bajki. Żywa i wspaniała muzyka porwała do tańca jednego z naszych uczniów Pawła Romańczyka, który zatańczył jak profesjonalny artysta. Wykonawcy przywitali się i pożegnali z uczniami w języku hebrajskim „Szalom".

13 listopada 2012

9 listopada 2012 r.Odbył się apel podsumowujący PAŹDZIERNIKOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH w czasie, którego zaprezentowane zostały wykonane własnoręcznie przez zespoły klasowe książki i bajki. Wszystkie zachwycały oryginalnością i starannością wykonania oraz różnorodnością tematyki. Decyzją pani Magdaleny Załugowicz - Mosoń, która była pomysłodawczynią konkursu, zespoły autorów otrzymały pamiątkowe podziękowania. W czasie spotkania swój debiut sceniczny odnotowało szkolne koło teatralne inscenizacją wiersza J. Brzechwy "Na straganie". Występujący uczniowie bez tremy odgrywali przydzielone im role, wspaniale operowali głosem wcielając się w postacie różnych warzyw. Wszystko to działo się w otoczeniu profesjonalnie wykonanej scenografii przedstawiającej stragan pełen świeżych i kolorowych warzyw.

Reżyserkami przedstawienia były panie Renata Minosora i Aneta Nowak.


9 listopada 2012 r. – Rozstrzygnięto konkurs plastyczno – techniczny "MÓJ PUPIL", którego celem było wzbudzenie w uczniach zainteresowania zwierzętami i uwrażliwienie na potrzebę niesienia im pomocy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział około 30 uczniów, którzy stosując różne techniki plastyczne wykonali bardzo pomysłowe i kolorowe prace. Jury miało nie lada problem z wytypowaniem laureatów, ponieważ każda praca to małe arcydzieło. Jednak po burzliwej dyskusji udało się wyłonić zwycięzców.

I miejsce zdobyła Paulina Zakrzewska – uczennica zespołu edukacyjno – terapeutycznego I – III A,

II miejsce zajął Sebastian Wysocki – uczeń nauczany indywidualnie,

III miejsce przypadło w udziale Sławomirowi Łukasiewiczowi - uczniowi zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV – VI.

Wyróżnienia otrzymali:

Michał Pyka – uczeń klasy IV,

Magdalena Torchała - uczennica gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego,

Karolina Adasik – uczennica zespołu edukacyjno – terapeutycznego I – III B

Paweł Romańczyk – uczeń nauczany indywidualnie.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy konkursu słodkie co nieco.

Organizatorką konkursu była pani Anna Madeja – Godek.


8 listopada 2012 r. - Już po raz drugi uczniowie klas I - III i zespołów edukacyjno - terapeutycznych I - III A i B wzięli udział w akcji edukacyjnej "ŚNIADANIE DAJE MOC". Dzięki zaangażowaniu uczniów i wychowawczyń: pani Anny Krężel, pani Anety Nowak i pani Patrycji Zamasz zorganizowano wspólne śniadania w klasach. Podczas przygotowywania posiłku dzieci doskonaliły swoje umiejętności w zakresie samoobsługi i estetyki spożywania posiłków, a także w ciekawy i atrakcyjny sposób poznały wartość najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Celem akcji jest również przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce.

 

Reportaż na stronie programu...

 

 

Reportaż na stronie programu...


8 listopada 2012 r. - "NIE MA ZIEMI WYBIERANEJ JEST TYLKO PRZEZNACZONA" to tytuł tegorocznego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Gimnazjaliści montażem słowno - muzycznym i prezentacją multimedialną przypomnieli nam istotę i ważności tego święta dla nas Polaków. Patos zawarty w wygłaszanych słowach przeplatał się z radością współczesnych piosenek o niepodległości, wolności i ojczyźnie, by doprowadzić widzów do pełnego zaskoczenia jakim była etiuda patriotyczna "Jeszcze Polska nie zginęła" w wykonaniu uczniów klasy IV – VI, przygotowana pod kierunkiem pani Barbary Krukowskiej. Dopełnieniem tego wspaniałego występu była dekoracja pełna symboli i barw narodowych. Organizatorkami apelu były również panie Iwona Piątkowska i Ewa Konieczna.


6 – 7 listopada 2012 r. – Czwórka naszych uczniów: Alicja Bogusz i Karolina Zielińska - uczennice gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego oraz Wojciech Wilczek i Paweł Zając uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego IV – VI pod opieką pani Małgorzaty Lenartowicz spędziła dwa dni w Opolu. Ich wyjazd związany był z udziałem w Dniach Aktywności Sportowo – Rekreacyjnej Osób Niepełnosprawnych w czasie, których prezentowali swoje umiejętności w bowlingu. Nieważny był styl rzucania kulą, ale zdobycie jak największej ilości punktów. Rywalizacja z ponad setką zawodników okazała się świetną zabawą i wspaniałą okazją do poznania nowych koleżanek i kolegów. Nasi zawodnicy pełni niezapomnianych wrażeń, jak na prawdziwych sportowców przystało, przywieźli puchar, dyplomy, medale oraz mnóstwo słodyczy. Gratulujemy sukcesu!


31 października 2012 r.W naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia szkoły podstawowej, zespołu edukacyjno –terapeutycznego i gimnazjalistę. Bohaterowie tego wydarzenia jako zaczarowane przez złą wróżkę żółtodzioby "podróżowali" przez pięć krain udowadniając, że są mądrzy i mają poczucie humoru, pięknie tańczą i śpiewają, aby na końcu wędrówki dotrzeć do krainy Szkoła. W nagrodę za pomyślne przejście wszystkich prób złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez panią Dyrektor na członków społeczności szkolnej. Prezentowane przez uczniów umiejętności wywołały zachwyt przybyłych rodziców, nauczycieli oraz starszych koleżanek i kolegów. Cała uroczystość spotkała się również z uznaniem wyjątkowych gości, którzy uświetnili swoim przybyciem to szkolne wydarzenie: Wicestarosty Powiatu pana Ryszarda Jończyka, Naczelnik Wydziału Promocji pani Brygidy Jakubowicz, Naczelnika Wydziału Oświaty pana Michała Sieka i Rzecznika Prasowego Starosty pana Krystiana Ławreniuka.

"Dobrymi wróżkami", które śpiewająco tanecznym krokiem poprowadziły wykonawców były panie Anna Krężel, Aneta Nowak i Anna Kapuścińska – Pieleszek.

31 października 2012

25 października 2012 r. Odbyły się II Mistrzostwa Szkoły w Ringo. Drużyny rywalizowały w dwóch grupach – szkoła podstawowa i gimnazjum. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej i wesołej atmosferze.

Zwyciężyły klasy II gimnazjum i klasa I/II/III, drugie miejsce zajęła klasa III gimnazjum i klasa IV/V/VI, a na trzecim miejscu znalazły się reprezentacje klas I gimnazjum i gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego. Drużyny otrzymały dyplomy. Zawodnicy obdarowani zostali słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorami mistrzostw byli tradycyjnie nauczyciele wychowania fizycznego pani Katarzyna Tadrała i pan Andrzej Unuczek.

 

 


19 października 2012 r. – Odnieśliśmy ogromny sukces na V Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych "Jesteśmy tu".

W tym roku dzieci i młodzież naszej szkoły wyśpiewały I miejsce w kategorii Szkoły Specjalne. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy stawili czoło tremie, zaśpiewali i zatańczyli jak profesjonalni artyści. Zaprezentowaliśmy dwie piosenki: "OTO JEST DZIEŃ" i "TAK PANIE".

Nasze zwycięstwo było możliwe dzięki zespołowi w składzie:

1. Magdalena Torchała - solistka

2. Roksana Grabowska- solistka

3. Sławomir Łukasiewicz

4. Wojciech Wilczek

5. Żaneta Raimann

6. Adrian Krocz

7. Joanna Sławęta

8. Paulina Znamiec

9. Kamila Foryś

10. Aleksandra Bider

11. Maciej Kazimierczak

12. Paweł Romańczyk

13. Robert Maliszewski

Opiekunami zespołu "Każdy sobie" były panie: Justyna Snopkowska, Anna Krupa, Katarzyna Sikora, Magdalena Załugowicz - Mosoń.

Serdecznie gratulujemy rodzicom tak zdolnych dzieci i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.


18 października 2012 r. - Mieliśmy okazję gościć pana Janusza Czarneckiego, który przyjechał do szkoły, pokazać seans z misami tybetańskimi. Pan Janusz na rynku ogólnopolskim działa od roku 2007, mimo to zdążył zdobyć spore doświadczenie zawodowe, które poparte jest pozytywnymi referencjami. Prowadzi zespół muzyczno – taneczny. W 2008 roku ukończył kurs masażu i terapii dźwiękiem wg Metody Petersa Hess 'a. Posiada certyfikat czwartego stopnia wystawiony przez Instytut Terapii Dźwiękiem w Uenzen. Dźwięk towarzyszy nam na co dzień – cały świat jest wibracją dźwięków o różnych częstotliwościach. Są dźwięki słyszalne i niesłyszalne, przyjemne i irytujące, kojące i rozpraszające. Są również dźwięki uzdrawiające. Fascynujące możliwości dźwięku współcześnie odkrywa sonoterapia – dziedzina nauki zajmująca się wpływem dźwięku na ciało człowieka, w tym możliwość uzdrawiania. Jednakże dźwięk w celach leczniczych był używany już od tysięcy lat. Jednym z przykładów użycia instrumentów jako narzędzia terapeutycznego są tzw. tybetańskie misy dźwiękowe. Oddziaływanie masażu dźwiękiem jest następujące: zmniejsza napięcia, uspokaja i pogłębia oddech, poprawia zdolności koncentracji oraz pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i kreatywności. Dźwięki mają pozytywny wpływ na procesy trawienne i funkcjonowanie jelit. Za pomocą odpowiednich tonów można nawet zniszczyć zalegające w ludzkim ciele bakterie.

Magdalena Załugowicz - Mosoń


17 października 2012 r. - Uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego „A" (Aleksandra Oratyńska) oraz zespołu rewalidacyjno – wychowawczego „B" ( Marcin Wołoszyński, Robert Maliszewski ) wspólnie z nauczycielami panią Renatą Minosorą i panią Magdaleną Załugowicz – Mosoń oraz opiekunem panią Iwoną Buczyńską przygotowali przedstawienie pod tytułem „Cztery pory roku" - teatr jako forma pracy edukacyjnej i terapeutycznej (teatr cieni, teatr dziur). Przedstawienie rozpoczęło się utworem Beethovena pod tytułem „Fur Elise" zagranym na fortepianie przez uczniów obu zespołów. Aleksandra, Marcin oraz Robert okazali się wspaniałymi aktorami, którzy wprowadzili widownię w czarujący świat pór roku. Na zakończenie aktorzy otrzymali upominki w postaci pluszaków oraz zostali wyróżnieni brawami. Inicjatorką przedstawienia była pani Magdalena Załugowicz – Mosoń. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z przedstawienia.

 

Magdalena Załugowicz – Mosoń

 

 

 


16 października 2012 r. – Uczennice Roksana Grabowska i Beata Bieniek wzięły udział w wieczorze poetycko – muzycznym na Zamku Piastów Śląskich zorganizowanym dla upamiętnienia 34 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziewczęta zaprezentowały kilka myśli Jana Pawła II na temat dojrzewania w wierze oraz wyboru drogi powołania. Przygotowaniami do występu zajęły się panie Justyna Snopkowska i Anna Krupa. Dzięki śpiewanym pieśniom i poezji Papieża na nowo poczuliśmy jego orędownictwo i odkryliśmy ogromne bogactwo Jego pontyfikatu.

 

 


11 października 2012 r. Uroczystym apelem z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczciliśmy święto Nauczycieli i wszystkich Pracowników szkoły. W jesiennej scenerii uczniowie z różnych klas w formie dedykacji prezentowali wiersze przeplatane odpowiednio dobranymi piosenkami. Miły i zaskakujący okazał się występ samych pań nauczycielek w scence o zawodowych rozterkach zatytułowanej "W pokoju nauczycielskim". Wykonawczynie: pani Anna Krężel, pani Anna Krupa, pani Danuta Maciejowska, pani Sylwia Tokarczyk i pani Patrycja Zamasz wykazały się ogromnym talentem aktorskim, który zyskał uznanie pani Dyrektor i całej widowni. Na zakończenie uroczystości uczniowie obdarowali wszystkich Pracowników samodzielnie wykonanymi kartkami. Uroczystość przygotowały panie: Danuta Maciejowska, Sylwia Tokarczyk i Patrycja Zamasz.


11 października 2012 r. Rozstrzygnięta została III edycja konkursu plastycznego dla ucznia i rodzica pt. "W naszej szkole odkrywamy świat", ogłoszona 3 września. Zwyciężyła praca wykonana przez Wojciecha Wilczka i jego mamę Alicję. II miejsce zajęła Paulina Znamiec z siostrą Aleksandrą, a III miejsce przypadło Magdalenie Torchale z tatą Pawłem. Laureatom wręczono nagrody rzeczowe, a rodzicom soczyste czerwone jabłka. W konkursie uczestniczyły także dwie nowe uczennice naszej szkoły Sylwia Zagrodzka i Karolina Zielińska. W pracy plastycznej Adriana Krocza wystąpił element poetycki autorstwa mamy pani Ewy Krocz. Inicjatorką konkursu jest pani Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz, opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

 

11 października 2012 r.Ogłoszono również wyniki wrześniowego konkursu na najładniejszą flagę Wielkiej Brytanii, który przygotowany został przez nauczycielkę języka angielskiego, panią Maję Chomaniec. W konkursie wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej, a także gimnazjaliści. Każdy mógł wykonać flagę dowolną techniką. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Nagrodzeni zostali zdobywcy trzech

pierwszych miejsc:

Michał Pyka z klasy IV – I miejsce

Seweryn Sobota z klasy I gimnazjum – II miejsce

Roksana Grabowska z klasy I gimnazjum – III miejsce.

 

11 października 2012 r. - Uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych z inicjatywy wychowawczyni pani Małgorzaty Lenartowicz spotkali się w szkole z policjantką. W czasie pogadanki zwróciła uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności podczas drogi do i ze szkoły, przy przechodzeniu przez jezdnię, a także przypomniała podstawowe znaki drogowe. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu ulicznym, ale także jak zachować się w różnych nietypowych sytuacjach życiowych. Spotkanie było oczywiście ciekawe i pouczające. Pozyskana wiedza - bezcenna.


2 października 2012 r.Zgodnie ze szkolną tradycją odbyły się wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po tygodniowej kampanii wyborczej społeczność uczniowska w tajnym głosowaniu wybierała swojego przedstawiciela spośród trzech kandydatur: Sylwii Zagrodzkiej z klasy I gimnazjum, Romana Majewskiego z klasy II gimnazjum i Tomasza Mazura z klasy III gimnazjum. Przewodnicząca Szkolnej Komisji Wyborczej ogłosiła, że po skrupulatnym przeliczeniu głosów bezapelacyjnie zwyciężył Tomasz Mazur. Gratulujemy i życzymy zgodnej oraz owocnej współpracy z pozostałymi członkami Samorządu Uczniowskiego.

Organizatorkami kolejnej lekcji demokracji były panie Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz – opiekun SU i nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Iwona Piątkowska.

SU

24 września 2012 r.W piękny jesienny dzień uczniowie zespołu edukacyjno – terapeutycznego 4 - 6 i gimnazjalnego podziwiali uroki Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, jedynego muzeum na świeżym powietrzu w naszym województwie. Obejrzeli plenerową ekspozycję zabytków drewnianej architektury wiejskiej, budynki użyteczności publicznej w otoczeniu odpowiednio zakomponowanej przyrody niezwykle urokliwie prezentującej się w promieniach jesiennego słońca. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni gimnazjalistów pani Anna Madeja – Godek. Opiekę nad młodszymi uczniami sprawowała wychowawczyni pani Sylwia Tokarczyk.

24 września 2012

19 września 2012 r. - Grupa uczniów z zespołów edukacyjno – terapeutycznych pod opieką pani Katarzyny Tadrały i pana Andrzeja Unuczka uczestniczyła w X Integracyjnym Dniu Godności w Kędzierzynie – Koźlu. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej "Mój ulubiony sport" w ramach I Konkursu Plastycznego.

19 września 2012

15 września 2012 r. – Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Beata Bieniek, Szymon Dudkiewicz, Przemysław Jaeger, Roksana Kwasza wzięła udział w I MISTRZOSTWACH POLSKI SZKÓŁ SPECJALNYCH W RINGO. Zawody odbyły się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Opolu. Mimo ogromnych starań naszej drużyny nie wróciliśmy z medalem, ale liczy się także udział i sportowe doświadczenia. Obiecujemy większe sukcesy za rok. Sportowcami opiekował się nauczyciel wychowania fizycznego pan Andrzej Unuczek.

15 września 2012

14 września 2012 r. Już osiemnasty raz uczestniczyliśmy w akcji "SPRZĄTANIE ŚWIATA". Tym razem "wielkie sprzątanie" odbywało się pod hasłem "KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ …NIE ŚMIECĘ". Nasze ekologiczne działania zakończyliśmy wykonaniem przez każdą klasę półprzestrzennego plakatu nawiązującego do tegorocznego hasła akcji.

Nad przygotowaniem i przebiegiem ekologicznego święta w naszej szkole czuwały panie: Anna Pieleszek – opiekun SK LOP, Jolanta Mielniczek – Boszkiewicz – opiekun SU i Patrycja Zamasz – nauczyciel przyrody.


3 września 2012 r.Naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście – przedstawiciele Radnych SLD miasta i gminy Brzeg: pani Nadzieja Nawrocka, pani Elżbieta Kużdżał, pan Janusz Gil i pan Bartłomiej Tyczyński. Ich wizyta związana była z przekazaniem na ręce pani dyrektor prezentu dla wszystkich uczniów w postaci przyborów szkolnych na kwotę 1000 zł w ramach szkolnej wyprawki. Za ten bardzo potrzebny prezent serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM DARCZYŃCOM.


3 września 2012 r.W poniedziałkowy ranek odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/2013. Radośni uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele zebrali się w oświetlonej wrześniowymi promieniami słońca sali gimnastycznej. Pani dyrektor przywitała zebranych, dziękując jednocześnie RODZICOM za tak liczne przybycie. Z radością powitała w naszej społeczności uczniowskiej siedemnastu nowych uczniów, którzy rozpoczną naukę w różnych zespołach i klasach. Niektórzy z nich będą uczyć się w nowo powstałym zespole rewalidacyjno – wychowawczym i edukacyjno – terapeutycznym I – III B. W skupieniu wysłuchaliśmy listu Opolskiego Kuratora Oświaty z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Po części oficjalnej uroczystości uczniowie przeszli do klas, gdzie mogli przywitać się z rówieśnikami i wychowawcami. Z planem lekcji w dłoni udali się do domów, aby przygotować się do pierwszego dnia nauki.

I tak rozpoczęliśmy kolejne dziesięć miesięcy nauki, zabawy i wytężonej pracy pod hasłem "SZCZĘŚLIWE DZIECKO - ZADOWOLONY RODZIC".