KRONIKA WYDARZEŃ ROKU SZKOLNEGO 2010/2011


22 czerwca 2011 r. - "Odlatują ptaki" to przewodnie słowa uroczystego apelu, którym nasi absolwenci pożegnali się z nauczycielami, pracownikami szkoły i młodszymi koleżankami i kolegami. Natomiast uczniowie klasy VI, kończący szkołę podstawową, przedstawili montaż słowny "Wakacyjne przestrogi". Pani dyrektor odczytała list pani minister edukacji narodowej Katarzyny Hall i wręczyła świadectwa absolwentom oraz nagrody wyróżnionym uczniom. Podziękowała również za aktywną współpracę Radzie Rodziców wręczając pamiątkowe dyplomy. Życzyła wszystkim bezpiecznych i wspaniałych wakacji. Na zakończenie uroczystości wychowawczyni klasy III gimnazjum przy współpracy z nauczycielem informatyki przygotowała dla swoich wychowanków niespodziankę w formie prezentacji multimedialnej "Tak było, jest i będzie", która w humorystyczny sposób przedstawiała sylwetkę każdego z nich.

 

 

prezentacja

 


9 czerwca 2011 r. - reprezentacja naszej szkoły składająca się z uczniów zespołów edukacyjno - terapeutycznych pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego wzięła udział w VIII OLIMPIADZIE INTEGRACYJNEJ zorganizowanej przez Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Uczestnicy otrzymali złote medale i dyplomy.


 

 


 

 


6 czerwca 2011 r. - obchodziliśmy DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY zorganizowany przez nauczycieli z zespołu wychowawczo - profilaktycznego. Wykonywaliśmy prace plastyczne przedstawiające różne hasła przeciw przemocy wśród uczniów. Obejrzeliśmy inscenizację ,,Sąd nad przemocą” w wykonaniu gimnazjalistów oraz prezentację multimedialną z tegorocznego pobytu uczniów na kolonii profilaktyczno - wychowawczej w Istebnej. Dzięki Radzie Rodziców mogliśmy posilić się na szkolnym pikniku i pełni sił z ochotą przystąpić do rozgrywek w piłce nożnej, wcielając w życie hasło ,,Sport zamiast przemocy i agresji”.

 

 


1 czerwca 2011 r. - z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców obchodziliśmy Dzień Dziecka na sportowo ze słodkim akcentem w tle. Każdy na miarę swoich możliwości brał udział w różnych konkurencjach sportowych. Wszyscy byli tego dnia zwycięzcami, a najlepsi otrzymali dyplomy i pamiątkowe maskotki. Rada Rodziców obdarowała nas słodkimi upominkami.

 

 


31 maja 2011 r. - grupa 34 uczniów z zespołów edukacyjno - terapeutycznych i szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyń odwiedziła Teatr Lalek w Opolu i obejrzała magiczne przedstawienie ,,Królewna Śnieżka”. Wszyscy byli zachwyceni grą aktorów i spektaklem pełnym tańca, śpiewu oraz efektów specjalnych. Do wyjazdu doszło z inicjatywy nauczyciela języka polskiego i dzięki wsparciu finansowemu Biura Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Brzeg, za które to organizator i uczniowie serdecznie dziękują.

 

 


27 maja 2011 r. - tradycyjnie artyści naszej szkoły pod opieką pań nauczycielek muzyki i wychowania fizycznego wzięli udział w XXXIV już Przeglądzie Zespołów Artystycznych ,,Nieprzetartego Szlaku” w Grodkowie. Uczniowie zespołów edukacyjno - terapeutycznych, szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali swoje umiejętności we wszystkich kategoriach konkursowych: śpiewie zespołowym i indywidualnym, tańcu i recytacji. Zajęliśmy zaszczytne II i III miejsca. Swoim występem potwierdziliśmy, że wśród nas jest wiele artystycznych talentów.


26 maja 2011 r. - dla naszych Mam przygotowaliśmy wzruszający apel w wykonaniu uczniów zespołów edukacyjno - terapeutycznych pod opieką wychowawczyń. Szczególnie miłym momentem uroczystości był wspólny taniec Mam i uczniów do piosenki ,,Cudownych rodziców mam”.

 

 


25 maja 2011 r. - reprezentowaliśmy naszą szkołę na Wojewódzkich Mistrzostwach w Piłce Nożnej w Grodkowie, zajęliśmy IV miejsce.


23 maja 2011 r. - kolejny raz uczniowie klas IV – VI mogli się wykazać wiedzą w konkursie "O książce wiem wszystko". Najlepsi okazali się uczniowie klasy IV/V.


20 maja 2011 r. - odbył się konkurs matematyczny dla klas IV – VI "Tabliczka mnożenia to nic trudnego" przygotowany przez nauczycieli matematyki. Najlepszy okazał się uczeń klasy VI.


9 maja 2011 r. - uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego pod opieką wychowawczyni i nauczyciela wychowania fizycznego odwiedzili kręgielnię w Centrum Rozrywki ,,Słoneczny Park”. Wszyscy byli zachwyceni niecodziennymi zajęciami. Gra w kręgle wyzwoliła w uczestnikach zdrową rywalizację, która przebiegała w atmosferze wzajemnej życzliwej pomocy.

 

 


6 – 13 maja 2011 r. - młodzież naszej szkoły uczestniczyła kolejny raz w kolonii profilaktyczno - wychowawczej zorganizowanej w Istebnej. Uczniowie brali udział w zajęciach profilaktyczno – terapeutycznych prowadzonych przez psychologa oraz licznych wycieczkach autokarowych i pieszych, poznając uroki Beskidu Śląskiego. Wyjazd zorganizowany został przez panią pedagog i nauczycielkę plastyki - techniki i mógł dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu Biura Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Brzeg, za które organizatorki i uczestnicy kolonii serdecznie dziękują.


DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

 

Upośledzenie umysłowe obciążone jest największym wśród niepełnosprawności niezrozumieniem i piętnem. Należy głośno powiedzieć "niepełnosprawność intelektualna - to choroba , która może zdarzyć się w każdej rodzinie, może dotknąć każdego z nas i nie należy jej się wstydzić". To my ludzie zdrowi, powinniśmy dążyć do tego, aby dzieci, ludzie dorośli dotknięci niepełnosprawnością byli otoczeni miłością, a na swojej drodze napotkali szczęście i akceptację oraz swoje miejsce w społeczeństwie.

 

5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W Zespole Szkół Specjalnych w Brzegu uczniowie swoją obecność w środowisku lokalnym zasygnalizowali pracami plastycznymi wykonanymi różnymi technikami .

 

Wystawa artystycznych dzieł dziecięcych, której motto brzmi:

 

 

 "NIE IDŹ PRZEDE MNĄ, MOGĘ NIE NADĄŻYĆ!

 

 NIE IDŹ ZA MNĄ, NIE UMIEM PROWADZIĆ!

 

 IDŹ PRZY MYM BOKU, PO PROSTU BĄDŹ MYM PRZYJACIELEM"

 

A. Camus

 

...rozświetliła hol Starostwa Powiatowego, korytarz: Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i Poradni Alergologicznej w Brzegu. Koordynatorem wystawy była : mgr Anna Madeja - Godek współpracując z plastykiem szkoły mgr Barbarą Krukowską.

 

 


29 kwietnia 2011 r. - w przeddzień zbliżających się świąt państwowych uczniowie klas III gimnazjum i IV/V pod opieką wychowawczyń przedstawili w pięknej oprawie plastycznej montaż słowno – muzyczny nawiązujący do Święta Pracy, Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucji 3 maja.

 

 


22 kwietnia 2011 r. - tegoroczny Dzień Ziemi uczciliśmy tematyczną gazetką pod hasłem ,,LAS CAŁKIEM BLISKO NAS”.

 

 

 


20 kwietnia 2011 r. - w ostatnim dniu nauki przed wielkanocną przerwą z inicjatywy opiekuna Samorządu Uczniowskiego uczestniczyliśmy w krótkim apelu i zabawie plenerowej ,,Szukamy zajączka”. Było wiele radości z odnalezionych ,,zajączków”.


19 kwietnia 2011 r. - grupa uczniów z zespołów edukacyjno – terapeutycznych i różnych klas uczestniczyła w wycieczce do JURAPARKU w Krasiejowie. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jak powstała Ziemia i pierwsze formy życia, zobaczyli jak wyglądały prehistoryczne gady i płazy. Atrakcją wycieczki był również pobyt na placu rozrywki. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

 

 


18 kwietnia 2011 r. - zgodnie ze szkolną i wielkanocną tradycją uczestniczyliśmy w uroczystym apelu przygotowanym przez koło wokalne, którego opiekunem jest pani od muzyki i panią katechetkę. Do tematu montażu słowno - muzycznego nawiązywała piękna dekoracja w postaci olbrzymiego wielkanocnego kosza z pisankami. Pisanki wykonane zostały przez zespoły klasowe pod kierunkiem nauczyciela plastyki, wychowawcy klas I – III i świetlicy, wychowawców zespołów edukacyjno – terapeutycznych oraz uczniów nauczanych indywidualnie. Swoją pracę zaprezentowały również uczennice zespołu rewalidacyjno - wychowawczego.
Apel zakończył się wręczeniem nagród przez Panią dyrektor uczniom klasy III gimnazjum za zajęcie I i II miejsca na XII Wojewódzkim Konkursie ,,Sławni Polacy” w Głubczycach. Wszyscy jesteśmy dumni z reprezentantów naszej szkoły.

 

 


14 kwietnia 2011 r. - uczniowie naszej szkoły i koordynator zbiórki pieniędzy otrzymali podziękowanie od administratora Przytuliska ,,Przytul psisko” za udział w akcji ,,GROSIK DLA PSIAKA” i przekazanie 80 zł zebranych wśród uczniów. Dalej będziemy pamiętać o potrzebujących psiakach.


29 marca 2011 r. - najaktywniejsi członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno - terapeutycznego z opiekunem samorządu odwiedzili Wrocław i w jednym z kin obejrzeli film w wersji 3D pt. ,,Podróże Guliwera”.


28 marca - 1 kwietnia - w tych dniach uczniowie klas I – III uczestniczyli w programie edukacyjnym "Ratujemy i uczymy ratować". Pod czujnym okiem wychowawczyni uczyli się szeregu podstawowych czynności z zakresu pierwszej pomocy. Wszyscy okazali się pilnymi uczniami, bo bez problemu otrzymali certyfikat ukończenia KURSU PIERWSZEJ POMOCY.

 

 


25 marca 2011 r. - uczeń klasy III gimnazjum wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi uczestniczył w zajęciach z fizyki, geografii i biologii w Instytucie Ziemi na Uniwersytecie Opolskim.

 

 


24 marca 2011 r. - reprezentacja uczniów naszej szkoły zaprezentowała swoje umiejętności sportowe na Wojewódzkich Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej w Grodkowie. Byliśmy blisko podium, zajęliśmy IV miejsce.

 

 


21 marca 2011 r. - pod hasłem ,,Wiosenny konkurs talentów” przywitaliśmy wiosnę w naszej szkole. Chętni i uzdolnieni uczniowie w promieniach wiosennego słońca prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie, plastyczne i sportowe. Ich popisy oceniało życzliwe jury składające się z nauczycieli i uczniowskiej widowni. Wszyscy, którzy odważyli się zaprezentować swoje umiejętności okazali się wygranymi. Gratulujemy im odwagi.

 

 


11 lutego 2011 r. - na kilka dni przed ŚWIĘTEM MIŁOŚCI odbył się w naszej szkole apel WALENTYNKOWY, na którym uczniowie i nauczyciele zostali obdarowani walentynkami od tajemniczych wielbicieli. Wręczała je pani opiekun Samorządu Uczniowskiego. Każdy kto chciał obdarować kogoś kartką z wyznaniem miłości lub sympatii mógł wrzucić ją do walentynkowej skrzynki.

 

 


Najlepszy Szkolny Kolega - ...

 

 


10 lutego 2011 r. - I miejscew VII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych "Kolędujmy razem" - Namysłów 2011

 

 


8 lutego 2011 r. - tradycyjnie w okresie karnawału bawiliśmy się na szkolnym balu przebierańców. Kolejny raz do wspólnej zabawy zaproszeni zostali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Pierwszy raz przybyli na bal absolwenci naszej szkoły. Świetna zabawa ze słodkim poczęstunkiem w pięknie przystrojonej sali odbyła się dzięki Samorządowi Uczniowskiemu, Szkolnemu Kołu PCK, Radzie Rodziców i Ciastkarni – Piekarni ze Skorogoszczy.

 

 


4 lutego 2011 r. - odbyło się cykliczne spotkanie z panem dzielnicowym, który przypomniał nam o bezpieczeństwie w czasie zbliżających się ferii zimowych.

 

 


28 stycznia 2010 r. - zakończyliśmy pierwszy semestr nauki. Na apelu podsumowującym nasze wyniki w nauce i zachowaniu jedni z nas otrzymali nagrody i dyplomy, a drudzy czas i szansę na poprawienie ocen w drugim semestrze.


22 grudnia 2010 r. - w świąteczną atmosferę wprowadziły nas Jasełka przygotowane przez uczniów zespołów edukacyjnych, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz koło wokalne pod opieką nauczycieli religii i muzyki. Honorowym gościem uroczystości była pani Rzecznik Prasowy Starosty Brygida Jakubowicz.

 

 


21 grudnia 2010r. - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu po raz trzeci odwiedzili Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Brzegu w ramach ogólnopolskiej akcji „Choinki nadziei”. Zaprezentowali historię narodzin Jezusa ,,Nie było miejsca dla ciebie…” przeplataną śpiewem kolęd i tańcami izraelskich kobiet i pasterzy .Następnie podarowali podopiecznym pięknie przystrojoną choinkę ufundowaną przez Szkółkę pana Kulasa. Choinka ta nie była zwykłą choinką- była przede wszystkim choinką dobra, nadziei i pamięci o drugim człowieku. Zwieńczeniem naszej wizyty było wręczenie każdemu z podopiecznych DDPS świątecznych upominków wraz z życzeniami. Wizyta przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze, wzbudziła wiele wzruszeń i nadziei.

 

mgr Anna Krężel

 

 


9 grudnia 2010 r. - rozstrzygnięto X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Specjalnej Troski pt. ,,Moja rodzina w kolorach świata”. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymało dwóch uczniów z gimnazjalnego zespołu edukacyjnego. Prace trojga uczniów z zespołów edukacyjno - terapeutycznych i II klasy szkoły podstawowej zakwalifikowano do wystawy.


Planetarium Śląskie - jedno z największych i najstarszych planetariów i obserwatoriów astronomicznych w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku położonym pomiędzy Chorzowem a Katowicami. Budowę Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego jeszcze w 1953 roku. Zbudowano je na najwyższym wzniesieniu parku tzw. Górze Parkowej. "Sercem" Planetarium Śląskiego jest potężny projektor, noszący również nazwę "planetarium" lub nazywany inaczej "UPP" (ang. Universal Projection Planetarium). Projektor został wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży on ponad 2 tony, natomiast wysokość przy pionowym ustawieniu wynosi 5 m. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 400 osób. W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30 centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.

 

mgr Alicja Kruczkowska

 

 


6 grudnia 2010 r. - uczniowie klas młodszych, zespołów edukacyjno – terapeutycznych i nauczania indywidualnego spotkali się z Mikołajem, który wręczył im pełne słodyczy paczki, przygotowane przez Radę Rodziców, dzięki niezwykle hojnym sponsorom: Cadbury Skarbimierz oraz pani prezes PWC "ODRA Brzeg s.a. pani Cecylii Zdebik.

Mikołaj nie zapomniał o gimnazjalistach naszej szkoły, którzy również obdarowani zostali słodyczami. Przygotowaliśmy się do odwiedzin wyczekiwanego gościa bardzo starannie. Włączyliśmy się do akcji Samorządu Uczniowskiego ,,I ty możesz zostać św. Mikołajem”, ubierając mikołajkowe czapki. Miejsce spotkania z Mikołajem udekorowane zostało pracami plastycznymi "Nasza wizja św. Mikołaja", wykonanymi przez uczniów z zespołów edukacyjno – terapeutycznych.

 

 


6 grudnia 2010 r. - Przedstawienie "Czerwony kapturek"

 

 


30 listopada 2010 r. - Andrzejki w Zespołach Edukacyjno Terapeutycznych

 

 


23 listopada 2010 r. - po długiej przerwie odbyła się popołudniowa zabawa andrzejkowa dla uczniów gimnazjum i klasy VI. Mimo, że bawiliśmy się w niewielkiej grupie andrzejki były wspaniałe. Samorząd Uczniowski, organizator imprezy ma nadzieję, że uczniowie zachęceni wrażeniami uczestników andrzejkowych szaleństw, chętniej przyłączą się do kolejnej dyskoteki.


10 listopada 2010 r. - w przeddzień Święta Niepodległości wzięliśmy udział w apelu przygotowanym przez uczniów klas VI i I gimnazjum oraz koło wokalne. Oddaliśmy w ten sposób hołd wszystkim, którzy służbę Polsce uczynili największym wyzwaniem swojego życia. Odpowiedzieliśmy również na apel PREZYDENTA POLSKI i wykonaliśmy biało - czerwone kotyliony.

 

 

 

 

 


4 listopada 2010 r. - koordynator akcji "GROSIK DLA PSIAKA", wychowawczyni gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego przedstawiła wyniki zbiórki pieniędzy na leczenie zwierząt w miejskim przytulisku. Okazaliśmy się bardzo hojni i wrażliwi na potrzeby opuszczonych zwierząt. Nasza szkoła otrzymała podziękowanie od zarządu i pracowników Zakładu Higieny Komunalnej w Brzegu. Zwierzęta nadal mogą na nas liczyć!


28 październik 2010 r. - z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego odbył się kolejny SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO. Rywalizacja jak zawsze była zacięta i uczciwa. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody. Wielu uczniów pierwszy raz prezentował swoje umiejętności gry w tenisa, które zdobyli na lekcjach wychowania fizycznego.

 

 


20 października 2010 r. - nasi gimnazjaliści wzięli udział w spotkaniu z Piotrem Lubertowiczem, wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów, który związany jest z polską scena bluesowo – rockową. Koncert zorganizowany zostało w ramach kampanii profilaktycznej związanej z wirusem HIV i chorobą AIDS przez Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Brzegu. Spotkanie z muzykiem, który dzielił się osobistymi doświadczeniami miało pomóc w ukazaniu zagrożeń jakie niosą ze sobą narkotyki.


20 październik 2010 r. - kolejny raz odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego. Mamy nadzieję, że wybraliśmy najlepszych przedstawicieli, którzy spełnią swoje przedwyborcze obietnice.

 

 


16 październik 2010 r. - kolejny raz uczestniczyliśmy w III Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych ,,JESTEŚMY TU”. Zdobyliśmy wyróżnienie potwierdzone pamiątkowym dyplomem.

 

 


15 październik 2010 r. - rozstrzygnięty został szkolny konkurs ,,Mój nauczyciel” zorganizowany z inicjatywy wychowawczyni gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego. Przyznano trzy miejsca i trzy wyróżnienia. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie niespodzianki.

 

 


14 październik 2010 r. - z okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczystym apelem podziękowaliśmy naszym nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud pracy, opiekę, wychowanie i przekazywaną wiedzę.

 

 


29 wrzesień 2010 r. - ,,Kraina wiedzy” pod takim tytułem odbyła się coroczna uroczystość pasowania na ucznia i gimnazjalistę. W tym roku było to szczególne wydarzenie, bo połączone z uroczystym otwarciem podjazdu w obecności sponsorów tego budowlanego przedsięwzięcia oraz przedstawicieli starostwa. Było nam bardzo miło, że panowie: Ireneusz Zawistowski, Janusz Rzadkosz i Stanisław Szpineta, którzy przyczynili się do polepszenia funkcjonowania na terenie naszej szkoły uczniów z niepełnosprawnością ruchową, przyjęli zaproszenie do udziału w tej ważnej dla całej społeczności szkolnej uroczystości.

 

 


23 wrzesień 2010 r. - uczniowie gimnazjalnego zespołu edukacyjno – terapeutycznego pod opieką wychowawczyni odebrali z rąk burmistrza nagrody za wyróżnione prace w konkursie ,,Ekologiczny pojazd przyszłości”.


21 wrzesień 2010 r. - grupa gimnazjalistów zespołów edukacyjno - terapeutycznych pod opieką wychowawczyń uczestniczyła w wycieczce do opolskiego ZOO. Korzystając ze wspaniałej pogody uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o zwierzętach i z uwagą obserwowali mieszkańców ogrodu. Swoje wrażenia i niezapomniane chwile po powrocie do szkoły przedstawili w formie prac plastycznych w ramach konkursu ,,Z wizytą w ZOO”.

 

 


17 wrzesień 2010 r. - wzięliśmy udział w siedemnastej ekologicznej akcji ,,Sprzątanie świata” pod hasłem ,,Chrońmy bioróżnorodność, segregujmy odpady”.


1 wrzesień 2010 r. - rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2010/2011 bogatsi o nowy oddział, pierwszy w mieście, dla uczniów głęboko upośledzonych umysłowo. W zespołowych zajęciach rewalidacyjno - wychowawczych biorą udział dwie dziewczynki ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Mamy również za sprawą rządowego programu ,,Radosna szkoła” piękną i kolorową salę zabaw, z której korzystają uczniowie zespołów edukacyjno - terapeutycznych, klas I – III szkoły podstawowej i nauczani indywidualnie. Zostało również odnowionych wiele pomieszczeń dydaktycznych.