KRONIKA WYDARZEŃ ROKU SZKOLNEGO 2008/2009  
   

19 czerwca - Nadszedł tak długo oczekiwany przez wszystkich uczniów naszej szkoły dzień - zakończenia roku szkolnego. Minął kolejny rok wytężonej pracy dla wszystkich- uczniów, Ich rodziców oraz nauczycieli. Dla uczniów nadeszły upragnione wakacje. I właśnie o tych oczekiwanych przez wszystkich wakacjach przedstawiła swój krótki program klasa szósta szkoły podstawowej, dla której we wrześniu rozpocznie sie kolejny etap szkolnej edukacji - nauka w gimnazjum. Ale byli też uczniowie, z którymi nie spotkamy się po wakacjach. To klasa III gimnazjum, która we wrześniu podejmie naukę w nowych szkołach. Dla nich przyszłość jest niewiadomą. Wierzymy, że wzbogaceni o wiedze ze szkoły podstawowej i gimnazjum, dobrymi radami nauczycieli doskonale dadzą sobie radę w wybranych szkołach zawodowych. Życzymy Im powodzenia. Justyna, Monika, trzech Andrzejów, Łukasz i Michał przygotowali program pod hasłem: "Każde pokolenie ma własny czas" w formie koncertu życzeń dla nauczycieli. Były wiersze, piosenki, kwiaty. Żegnali się piosenką "Ale to już było". Faktycznie pobyt w naszej szkole dla nich to już przeszłość. Przyszłość jest dla tej grupy uczniów niewiadomą, ale zależy również od Nich samych, od Ich pracy, samokontroli, zdyscyplinowania. Na koniec Pani Dyrektor wręczyła świadectwa, nagrody wyróżnionym uczniom, listy pochwalne, listy gratulacyjne i życzyła wszystkim wspaniałych, bezpiecznych wakacji. Piosenkę "Wakacje, już będą wakacje" odśpiewali wszyscy uczniowie zgromadzeni na sali gimnastycznej.

zdjęcia

 
   
9 czerwca - Szkolna Pielgrzymka do Częstochowy

 

 
   

1 czerwca odbyły się obchody Dnia Dziecka w tradycyjnej formie. Zorganizowany był Dzień Sportu. Wszyscy uczniowie brali aktywny udział w konkurencjach sportowych: zbierali punkty na najlepszego sportowca pokonując różne przeszkody i wykazując się największą sprawnością, brali udział w wyścigach, meczach w dwa ognie czy w piłkę nożną. Celem konkurencji sportowych było wdrażanie uczniów do aktywnego spędzanie wolnego czasu, co jest niezbędne do kształtowania prawidłowej postawy ciała. Wszyscy bawili się doskonale. W chwilach odpoczynku nabierali sił konsumując różne słodkości, cieszyli się zdobytymi nagrodami. Zwycięzcami Dnia Sportu zostali następujący uczniowie: Ewa Bogusz, Łukasz Leczowicz, Ala Bogusz, Andrzej Lewiński, Mateusz Inglot, Andrzej Pyka, Paulina Wojczyszyn, Agnieszka Hekawy, Daniel Przybyła. To był bardzo miły dzień!

 

 
   

29 kwietnia odbyła się VI Olimpiada Integracyjna, której organizatorem był Zespół Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie ZET 4 - 6: Andrzej Morel, Paulina Znamiec, Łukasz Leczowicz, Magda Torchała oraz uczniowie klas II - V szkoły podstawowej: Roksana Kwasza, Gosia Dyba, Tomek Mazur, Maciek Kazimierczak. Celem spotkania młodych sportowców z różnych szkół było upowszechnienie idei edukacji poprzez sport, popularyzacja sprawności fizycznej, pełna integracja dzieci, kształtowanie pozytywnych uczuć młodych sportowców. Wszyscy godnie reprezentowali naszą szkołę. Uczniowie byli bardzo zaangażowani we wszystkich konkurencjach sportowych. Każdy chciał wygrać. W nagrodę otrzymali medale - złote, dyplomy uczestnictwa oraz bilety wstępu na basen. Powodzenia w przyszłorocznej olimpiadzie!!!

 

 
   

27 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kultury Romskiej. Jego celem była integracja społeczności uczniowskiej, budowanie pozytywnego obrazu szkoły w środowisku, uświadamianie wartości edukacji oraz poznawanie kultury i zwyczajów romskich. Na początku zaproszeni goście mogli obejrzeć lekcje w klasie łączonej 1/2/3 oraz zajęcia wychowawczo - integracyjne "Pomagajmy sobie"  realizowane w ramach programu profilaktyczno - wychowawczego "Spójrz inaczej".  Wszyscy mogliśmy obejrzeć wystawę przedstawiającą różne tradycje Romów, ich stroje, czasopisma, przedmioty domowego użytku. Następnie przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie uczniowie romscy przedstawili program za co kochają swoją szkołę, zatytułowany "W poszukiwaniu tożsamości". Romowie deklamowali swoje wiersze, śpiewali, tańczyli. Dużym hitem tego spotkania był występ romskiego zespołu tanecznego "Parni Ciercheń", który swoimi tańcami i śpiewem rozruszał całą zebraną na sali społeczność uczniowską oraz naszych gości. W śpiewach i tańcach podziwialiśmy uczniów naszej szkoły pochodzenia romskiego oraz absolwentów. Za swój występ otrzymali ogromne brawa. Ciekawy był ten dzień. Wielu z nas po raz pierwszy mogło zobaczyć na żywo tańce romskie, podziwiać ich żywioł, osłuchać się z mową romską. Sadzimy, że Dzień Kultury Romskiej wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych imprez.

   

26 maja - Dzień Matki. Pamiętamy o naszych mamusiach. W klasach odbywały się spotkania, na które zaproszone były mamy. Starsi uczniowie wykonywali kartki z życzeniami dla mam. Wszyscy wypowiadali ze wzruszeniem słowa: Dziękuję Ci... Mamo!

   
14 maja - IX Wojewódzki Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uczniowie Naszej Szkoły z ogromną radością wzięli udział w IX Wojewódzkim Konkursie BRD. Na całość składały się cztery konkurencje; miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz test znajomości przepisów ruchu drogowego. Uczniowie szkoły podstawowej: Patryk Kwasza, Tomasz Mazur i Robert Jezierski zajęli drużynowo III miejsce a uczeń klasy IV, Patryk Kwasza III miejsce indywidualnie, za co otrzymał w nagrodę odtwarzacz DVD. Rywalizacja rywalizacją, ale zabawa byłą przednia, za rok powalczymy o lepsze lokaty... Do konkursu uczniów przygotowali: Barbara Krukowska, Krystyna Jedlińska i Jacek Śliszewicz.

   

14 maja w Kluczborku odbył się X Wojewódzki Konkurs Wiedzy Przyrodniczej pod hasłem "W lesie". Konkurs przebiegł w dwóch etapach. Pierwszy z nich sprawdzał wiedzę teoretyczną uczestników, a w drugim uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi: rozpoznać zwierzęta w lesie, nazwać rośliny oraz rozróżnić głosy mieszkańców lasu. Z naszej szkoły w konkursie brały udział: Monika Leczowicz i Anna Jeka. Za udział otrzymały dyplomy, przybory szkolne oraz piłki do siatkówki i koszykówki. Cieszymy się, że odważyły się stanąć do rywalizacji z uczniami innych szkół!

   

Świetlica szkolna i terapeutyczna przy Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu ogłosiła konkurs plastyczny na ,, Drzewo dobrych życzeń". Uczniowie naszej szkoły lubią rysować i chętnie wykonywali prace plastyczne na w/w konkurs. Prac na konkurs wysłano dużo, ale szczęście dopisało Sebastianowi Pisarczykowi z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego 1 - 2, który zajął III miejsce. Jest to kolejne wyróżnienie tego młodego artysty. Cieszymy sie bardzo z jego sukcesów!

   

12 maja - XIII Wojewódzki Konkurs Historyczny w Nysie "Wrzesień 1939". Już 13 raz uczniowie brali udział w zmaganiach historycznych na szczeblu wojewódzkim. Tym razem zakres wiadomości obejmował okres kampanii wrześniowej 1939 r. w Polsce i Europie. Naszą szkołę reprezentowali: Celina Figiel i Andrzej Pyka. Mimo, że był to 13 - ty konkurs, zgodnie z przepowiednią pechowy, okazał się szczęśliwy dla Andrzeja Pyki, który zajął III miejsce. W nagrodę otrzymał piękną książkę oraz dyplom. Celina otrzymała tylko 1 punkt mniej od swojego kolegi, co w rezultacie dało jej 4 miejsce. Cieszymy się z poziomu wiedzy, którą oboje reprezentowali i życzymy Im dalszych sukcesów.

   

7 maja - Konkurs "Bezpieczniej z prądem". Uczeń Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego I - II; Sebastian Pisarczyk brał udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Bezpieczna energia dla mnie, dla domu, dla środowiska". Praca, którą wykonał zdobyła wyróżnienie na szczeblu rejonowym. W dniu 07.05.2009 r. w Opolskim Teatrze Lalek odbył się finał wojewódzki w/w konkursu, na którym Sebastian otrzymał nagrodę. Atrakcją spotkania była przedstawienie pt. "Doktor Dolittle." Sebastianowi życzymy dalszych sukcesów.

   

5 maja członkowie Brzeskiego Klubu Miłośników Aktywnego Wypoczynku "Na przełaj" zorganizowali w naszej szkole konkurs rowerowy.  Wcześniej uczniowie wszystkich klas rozwiązywali na komputerach testy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Test został przygotowany przez Michała Szkudlarka, głównego organizatora konkursu a nad jego przebiegiem czuwał nauczyciel informatyki i także członek BKMAW "Na przełaj" Jacek Śliszewicz. W wyniku testu została wyłoniona 10 finalistów, która wzięła udział w rowerowym torze przeszkód. W rywalizacji uczniów szkoły podstawowej zwyciężył Patryk Kwasza wśród gimnazjalistów Mateusz Inglot. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, podobnie, jak wszyscy finaliści. Wszyscy bawili się świetnie, liczy na taką miłą współpracę w przyszłości...

 

Zdjęcia

   

30 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi obchodzony 2 maja i 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas: ZET I-III, ZET IV-VI oraz z klasy VI szkoły podstawowej i klas gimnazjum przedstawili montaż słowno - muzyczny. W krótkiej inscenizacji zapoznano zgromadzonych z historią obchodów wymienionych świąt państwowych. Całość uświetniły pieśni patriotyczne oraz wspaniała, wyrazista i piękna dekoracja w barwach narodowych. Na koniec zabrała głos Pani dyrektor, która podsumowała te ważne dla Polaków święta oraz przypomniala uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wolnym od nauki.

   

29 kwietnia odbył sie w Głubczycach wojewódzki turniej tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Wojciechowska, Mateusz Inglot, Patryk Jaceniuk, Arkadiusz Wilczek, Grzegorz Garbowski. Mimo, że nie zajęliśmy żadnego punktowanego miejsca to liczyła się wspaniała zabawa, nawiązanie nowych znajomości sportowych oraz popularyzacja tenisa stołowewgo, jako dyscypliny sportowej. Będziemy ćwiczyć swoje umiejętności, aby w następnych zawodach zaprezentować się jak najlepiej.

   

22, 23, 24 kwietnia - Egzaminy! Egzaminy! Egzaminy! Trzymamy kciuki za nasze koleżanki i kolegów!

   

18 kwietnia społeczność uczniowska i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do kampanii pod patronatem UNESCO - na rzecz edukacji na świecie. Tegoroczna akcja nosi nazwę "Wielkie Czytanie". W ramach Światowego Tygodnia Działań - Global Action Week 20 - 26 kwietnia odbył sie apel informujący o kampanii, po czym uczniowie pracując w grupach wykonywali plakaty na temat czytania i analfabetyzmu na świecie. Prace zostały zaprezentowane w holu szkoły. Ponadto w klasach będą się odbywały pogadanki, rozmowy o tym, czym jest czytanie i dlaczego jest ono ważne dla ludzi. Uczniowie klas starszych przeczytają młodszym fragmenty ulubionych książek, wierszy, bajek. Wykonana będzie równiez okolicznościowa gazetka. W tym czasie biblioteka zaprasza wszystkich na "Tydzień czytania i opowiadania bajek".

   

17 kwietnia uczniowie gimnazjum wzięli udział w przygotowanym przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych montażu słowno - muzycznym poświęconym profilaktyce HIV i AIDS. Nasi uczniowie wykonali plakaty, które ozdobiły scenę w czasie występów. Za swoją pracę otrzymali nagrody. Nagrodzeni uczniowie: Ada Terech, Sylwia Inglot, Celina Figiel, Monika Leczowicz. Gratulujemy!!!

   

16 kwietnia braliśmy udział w Dniach Otwartych w Jednostce Wojskowej w Brzegu. Dzięki uprzejmości żołnierzy mogliśmy zwiedzić koszary wojskowe, zobaczyć jak mieszkają i żyją żołnierze w koszarach. Z bliska oglądaliśmy i zapoznaliśmy się z bronią i sprzętem sapersko - minerskim. Wielką radość sprawiła uczniom możliwość założenia kombinezonu sapera i szukanie miny wykrywaczem. Mogliśmy usiąść w samochodach wojskowych i dotknąć w nich wszystko, z czym na co dzień operują żołnierze. Ale największe wrażenie na wszystkich zrobiła praca robotów - minerów sterowanych zdalnie przez wojskowych. Na koniec zostaliśmy poczęstowani różnymi słodkościami. Z bagażem nowych wrażeń i przeróżnych wiadomości wróciliśmy do szkoły.




   

8 kwietnia w ramach wiosennych porządków w naszej szkole została przeprowadzona akcja ,, Sprzątamy Brzeg". Wszyscy uczniowie sprzątali teren wokół naszej szkoły oraz ulice z nią sąsiadujące. Zbierane śmieci segregowano według kategorii. tegoroczne hasło akcji "Sprzątania Brzegu" brzmiało: "Z energią chrońmy klimat". Uczniowie biorą udział we wszystkich akcjach chroniących środowisko naturalne, ale najważniejsze, że na co dzień dbają o swoje otoczenie.

   

7 kwietnia uczniowie wprowadzili całą wspólnotę szkoły w atmosferę radości i wdrażali wszystkich zebranych do chrześcijańskiego przeżywania Świąt Wielkanocnych. Poprzez inscenizację zostaliśmy zapoznani z prawdą, zachęceni do wyrażania radości oraz uświadomieni jaką drogę trzeba pokonać, aby dojść do Nieba. Poznaliśmy historie królowej, która mając wszystko co było do zdobycia, chciała jeszcze jednej najważniejszej rzeczy: chciała mieć klucze, które otwierają Bramę Nieba. Te klucze królowała odnajdywała przez całe życie. Pierwszy - szmaragdowy - odnalazła pod drzewem - nauczyła się dostrzegać rzeczy małe i słabe. Drugi z kluczy - rubinowyodnalazła pod stopami małej, biednej sieroty - nauczyła się jak pomagać drugiemu człowiekowi. Trzeci - złoty znalazła na Golgocie. Stara królowa mogła już teraz otworzyć Bramę Nieba. Całości inscenizacji towarzyszyła piękna oprawa muzyczna. Uczniowie wyśpiewali pieśni - dali świadectwo "Zaufania Panu". Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia oraz pochwaliła uczniów za wspaniałe zachowanie.

   

"Byłeś Papieżem łamiącym wszelkie reguły. Ale robiłeś tak po to, by być jak najbliżej nas. Uczyłeś nas wierzyć, kochać i przebaczać. 2 kwietnia obchodziliśmy kolejną, IV rocznicę odejścia do Domu Ojca Sługi Bożego Jana Pawła II. My uczniowie i nauczyciele ofiarowaliśmy Ojcu Św. Janowi Pawłowi II swoją miłość i pamięć oraz świadectwo wiary poprzez słowa, pieśni, przypomnienie niektórych wypowiedzi Ojca Św., wyświetlanych obrazów z Jego służby papieskiej. Dziękowaliśmy Janowi Pawłowi II za miłość, która przepełnia nasze serca, za wszelkie dobro, które doświadczamy każdego dnia. Wielkość postaci Jana Pawła II, mądrość i świętość życia stały się inspiracją do pięknych i owocnych działań.

   

20 marca - pierwszy dzień wiosny...

 

 

Konkurs na najlepszego nauczyciela naszej szkoły

 

18 marca uczniowie wszystkich klas typowali nauczycieli, którzy Ich zdaniem zasługują na tytuł "Najbardziej lubianego nauczyciela ZSS". Po ogłoszeniu wyników okazało się, że I miejsce zajął Pan Jacek Śliszewicz, II - Pani Iwona Strona - Muszczyńska i Pan Andrzej Unuczek, III miejsce młodzież przyznała Pani Katarzynie Sikorze, IV miejsce przypadło Paniom: Annie Pieleszek i Anecie Nowak, a V miejsce zajęła Pani Iwona Piątkowska.

 
   

4 marca odbyła się V Wojewódzka Olimpiada Języka Angielskiego. Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły brali udział w olimpiadzie języka angielskiego w Nysie. Olimpiada połączona była z Festiwalem Piosenki Angielskiej. Impreza corocznie odbywa się w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Nysie. Dzięki pracy i zaangażowaniu pani od angielskiego oraz uczniów biorących udział w olimpiadzie odnieśliśmy duży sukces. I miejsce wśród uczniów szkół podstawowych zajął Damian Majewski. Natomiast Sara Góral zdobyła IV miejsce w kategorii gimnazjów. W olimpiadzie brały również udział: Monika Leczowicz i Ania Jeka. Występ uczniów: Katarzyny Lachman, Celiny Figiel i Patryka Jaceniuka na Festiwalu Piosenki Angielskiej bardzo podobał się publiczności, za który otrzymali duże brawa. Wszyscy biorący udział otrzymali drobne upominki oraz dyplomy.

   

26 lutego w szkolnych wyborach poszczególni przedstawiciele ze wszystkich klas naszej szkoły ubiegali się o miano "Super kolegi".  Tym zaszczytnym tytułem zostały obdarowane: Dagmara Dyba z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego klasa 3 oraz Justyna Dyba z klasy III gimnazjum.

 

   

25 lutego odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym. Brało w nich udział 16 chłopców i 8 dziewcząt. Zawodnicy stoczyli zacięte mecze, bo każdy chciał się jak najlepiej zaprezentować i zostać mistrzem szkoły w tej kategorii. Ale udało się to tylko najlepszym. Mistrzem szkoły  w tenisie stołowym w kategorii chłopców został Patryk Jaceniuk z klasy II gimnazjum, a w kategorii dziewcząt, Kasia Wojciechowska z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego gimnazjum.

Drugie miejsca zajęli: Monika Leczowicz - kl. III gimnazjum i Mateusz Inglot z I gimnazjum a trzecie miejsce przypadło Grzegorzowi Garbowskiemu z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego gimnazjum i Adzie Terech z klasy I gimnazjum. Zawody przebiegały w przyjaznej atmosferze i duchu rywalizacji sportowej.

 

   

24 lutego uczniowie szkoły zawodowej w Skoroszowicach pod opieką swoich nauczycieli odwiedzili naszą szkołę. Zajęcia zawodoznawcze odbyły się w klasie III gimnazjum i obejmowały:

  • prezentację multimedialną o szkole zawodowej i zajęciach pozalekcyjnych,

  • wypowiedzi i opinie uczniów uczęszczających do szkoły w Skoroszowicach,

  • informację nauczycieli o kierunkach kształcenia zawodowego, warunkach przyjęcia do internatu oraz możliwościach rozwijania swoich zainteresowań.

Nasi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat szkoły zawodowej i kierunków kształcenia w tej szkole. Spotkanie było tym ciekawsze, bo o szkole zawodowej opowiadali absolwenci naszej szkoły: Krzysiek, Justyna, Paulina, którzy podjęli naukę w szkole zawodowej w Skoroszowicach

   

17 lutego obchodzony był w Polsce Światowy Dzień Kota. W ten dzień zebraliśmy się na apelu, na którym Pani dyrektor odczytała nam list zastępcy burmistrza, w którym prosił wszystkich uczniów o pamięć o swoich pupilach domowych, ale również o tych, którzy domu nie posiadają. Uczulono nas też, że nie powinniśmy być obojętni na sytuacje, gdzie jesteśmy świadkami znęcania się nad zwierzętami lub widzimy u nich objawy różnych chorób. Pani dyrektor cytując słowa: "Wszystkim Wam powiem, moi kochani, zwierzę uczucia nigdy nie zrani. A wiec kochajmy ten świat zwierzęcy, zwierzę nie człowiek i się odwdzięczy" uczulała nas na pamięć o wszystkich zwierzętach.

 

 
   

13 lutego - Zabawa karnawałowa ;-)

 

 

 
11 lutego - Obchody Święta 2 Brzeskiego Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego w Brzegu.
Uczniowie gimnazjum oraz wybrani ze szkoły podstawowej wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych w jednostce wojskowej w Brzegu. Oprócz musztry wojskowej, przekazania sztandaru, pożegnania dowódcy, mogli również oglądać sprzęt wojskowy. Wieli z uczniów zachęciło się do pozostania zawodowym wojskowym. zobaczymy, co przyniesie Im przyszłość. Czy Ich plany uda się zrealizować? Życzymy powodzenia!
   
10 lutego  
IX edycja konkursu dla klas I - III gimnazjum "Pocztówka z naszego miasta". Uczniowie gimnazjum brali udział w corocznym konkursie wiedzy o Brzegu. Każdy z uczestników musiał wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, wiedzą topograficzną o mieście, w którym sie uczą, umiejętnościami językowymi i wiedzą historyczną. Nagrodzeni uczniowie otrzymali drobne upominki ufundowane przez organizatora konkursu Panią Iwonę Piątkowską, a wszyscy biorący udział w konkursie oceny z języka polskiego i historii. Konkursowi wiedzy polonistyczno - historycznej o Brzegu, towarzyszył konkurs plastyczny pod patronatem nauczyciela plastyki Pani Barbary Krukowskiej.

Wyniki Konkursu: I miejsce: Celina Figiel, Andrzej Pyka, II miejsce: Grzegorz Słocki, III miejsce: Katarzyna Lachman, Janusz Matras

   
   
4 lutego zorganizowaliśmy apel podsumowujący I okres nauki w roku szkolnym 2008/2009.  Opiekun Samorządu Uczniowskiego zapoznała wszystkich uczniów, nauczycieli i Panią dyrektor z wynikami w nauce, zachowaniu, frekwencji i czytelnictwa w I okresie bieżącego roku szkolnego. Klasyfikację podzielono na kategorie: szkoła podstawowa i gimnazjum.

Oto ranking frekwencji: szkoła podstawowa:

I miejsce: ZET 4 - 6 - 86,4 %, II miejsce: ZET 1 - 2 - 84,38 %, III miejsce: ZET 3 - 78 %.

Gimnazjum: I miejsce: klasa III gimnazjum 89 %, II miejsce: ZET G- 78 %, III miejsce klasa II- 72 %.

Średnia ocen klas:

I - kl. VI - 3,85

II - kl. V - 3,8

III - kl. IV - 2,72

Wzorowe zachowanie:

Ania Jeka, Maciej Kazimierczak, Celina Figiel, Katarzyna Lachman

Najlepsi uczniowie szkoły:

Robert Jezierski, Maciej Kazimierczak, Tomek Mazur, Katarzyna Lachman, Celina Figiel, Monika Leczowicz

Nagrodzeni otrzymali od zgromadzonych gromkie brawa. Mamy nadzieję, że utrzymają dobry poziom nauki, a inni uczniowie w II okresie dołączą do nich ze swoimi doskonałymi wynikami.

   

4 lutego zakończyliśmy zbierać grosiki dla osieroconych dzieci, bo taki był cel tegorocznej akcji "Góra Grosza". Uczniowie naszej szkoły  kolejny raz uczestniczyli w tej charytatywnej akcji. Wszyscy uczniowie o dobrych serduszkach, którzy mogli i chcieli zbierać grosiki, nieśli czynną pomoc swoim nieznanym rówieśnikom. Osoby, które szczególnie wyróżniły się aktywnością w tej pięknej akcji to: Adrian Krocz, Andrzej Morel, Paulina Znamiec, Wojtek Kluska, Paweł Moszowski, Maciek Kazimierczak, Tomek Mazur, Monika Leczowicz. Uczniowie Ci otrzymali pamiątkowe dyplomy.

   
19 stycznia rozpoczęliśmy ferie zimowe :-)
   
15 stycznia wzięliśmy udział w V edycji Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych "Kolędujmy razem" w Namysłowie. Tradycyjnie przegląd odbywał się w dwóch kategoriach: Jasełka i kolędy i pastorałki. W tym roku poziom był bardzo wysoki, a wszyscy uczestnicy wykazali się wspaniałym przygotowaniem artystycznym, zaangażowaniem i teatralnym utalentowaniem. W kategorii Jasełek byliśmy najmłodszą grupą wiekową. Poprzez spontaniczność, występu, radość z przekazu teatralnego wzbudziliśmy wielkie uznanie u publiczności. Za swój występ dostaliśmy gromkie oklaski. W kategorii kolędy i pastorałki nasi uczniowie wzbudzili wiarę w swoje możliwości i wyśpiewali kolędy w pięknych strojach, które pomogły Im stworzyć zgrany zespół. Imprezie towarzyszyła wspaniała, świąteczna atmosfera, która spowodowała u wszystkich uczestników radość i chęć przebywania razem. Z pewnością w przyszłym roku weźmiemy udział w następnej edycji przeglądu.
   
15 stycznia odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji, na którym przypomniano uczniom o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych oraz zwrócono uwagę na odpowiedzialność za swoje zachowanie i skutki niewłaściwych postępowań młodych ludzi. Zebrani wzięli sobie do serca słowa policjantów.
 
   
14 stycznia odbył sie w szkole konkurs polonistyczny "Bliżej poezji". Brali w nim udział uczniowie z zespołów edukacyjno - terapeutycznych, szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczestnicy recytowali wiersze dowolnie przez siebie wybrane. Konkurs przebiegał w 3 kategoriach:

1. ZET, kl. I - IV szkoły podstawowej

2. kl. V - VI - szkoła podstawowa

3. kl. I - III gimnazjum

Jury w składzie: Katarzyna Klukowska, Uszula Flis - Drebschok, Grażyna Piaskowska (organizatorki konkursu)  oceniało dobór repertuaru, interpretację i kulturę mowy. Według jury uczniowie wspaniale poradzili sobie z recytacją utworów. Wykonawcy recytując wczuwali sie w przekaz poezji. I miejsca zajęli kolejno: Krzysztof Gajewski, Maciej Kazimierczak i Monika Leczowicz. Uczniowie, którzy zajęli  I, II i III miejsce otrzymali nagrody i dyplomy. Wszyscy uczestnicy - dyplomy i słodki poczęstunek. Nie zabrakło również gromkich braw i pamiątkowych zdjęć.

 

   
19 grudnia - Klasowe Wigilie  
Święta Bożego Narodzenia, a zwłaszcza Wigilia, to chyba najbardziej wyczekiwany przez wszystkich dzień w roku. Wigilia niesie ze sobą obietnicę czegoś magicznego, dobrego, coś co daje ludziom nadzieję. Do takich Wigilii zasiedli w klasach uczniowie, Ich wychowawcy oraz zaproszeni nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice. Jak wiemy, uroczysta wieczerza wymaga szczególnej oprawy. W każdej klasie królował stół nakryty śnieżnobiałym obrusem, a pod nim leżało sianko. Wszędzie słychać było śpiew kolęd. Wszyscy dzielili sie opłatkiem, który jest symbolem miłości i zgody, składaliśmy sobie życzenia. Na uroczystych stołach wigilijnych było wiele potraw typowo świątecznych oraz mnóstwo słodkości. Zgodnie z polskim zwyczajem zostawiono jedno miejsce wolne dla niespodziewanego gościa, żeby nikt w tym dniu nie był sam. Kosztowano wszystkich świątecznych potraw, bo ma to zapewnić nam dostatek i szczęście na cały rok. Przecież do następnych Wigilii zasiądziemy dopiero za rok. Oby przez ten rok spełniły sie nam wszystkie życzenia, które nam składano i własne marzenia!

   
19 grudnia
Stowarzyszenie Ekologiczne Eko - Unia zaprosiło uczniów szkół gimnazjalnych do udziału w konkursie "Hasła w klimacie". Konkurs ten wiązał się bezpośrednio ze Szczytem Klimatycznym COP w Poznaniu - międzynarodową konferencją na temat ochrony klimatu. Ku wielkiej radości wszystkich nauczycieli a w szczególności pani Anny Pieleszek, dowiedzieliśmy się, że Celina Figiel, uczennica klasy II gimnazjum za hasło; "Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi", zajęła III miejsce. Jest to tym cenniejsza nagroda, że konkurencja była ogromna. Nadesłano 670 haseł od 385 uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z całej Polski. Celina otrzymała w nagrodę 100 zł oraz dyplom.

Iwona Piątkowska

   
18 grudnia - Ogólnopolska Akcja Choinki Nadziei pod patronatem Fundacji Arka

W ten dzień uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dzienny Dom Pomocy w Brzegu.  Wprowadzili podopiecznych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia przedstawiając jasełka słowno - muzyczno - taneczne oraz darując Im pięknie przystrojoną choinkę. Podopieczni Domu Pomocy oraz jego pracownicy bardzo ciepło przyjęli małych aktorów. Uczniowie sprawili dużo radości starszym ludziom, którzy byli niezmiernie wdzięczni i wzruszeni. Wszyscy podopieczni zostali obdarowani prezentami - świątecznymi piernikami. Podopieczni nie czuli się samotni i opuszczeni. Natomiast uczniowie zrozumieli i odczuli, że przyjemne jest nie tylko branie, ale przede wszystkim dawanie radości innym. Mamy nadzieję, że to doświadczenie zaowocuje w przyszłości tolerancją, szacunkiem i życzliwością dla osób starszych, samotnych czy pokrzywdzonych przez los. Choinka nadziei nie była zwykłą choinka, była przede wszystkim choinką dobra i pamięci o drugim człowieku.

   
18 grudnia - Konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy  
Radio Plus w Opolu ogłosiło przed świętami konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na najdłuższy łańcuch choinkowy. Celem wspomnianego konkursu była aktywizacja dzieci i młodzieży, kultywowanie tradycji świątecznych oraz pogłębianie uczucia wspólnoty wśród mieszkańców Opolszczyzny.
Wszyscy z zapałem zabraliśmy się do pracy. Techniki wykonywania łańcucha były różne. Od prostych ogniw łączących się wzajemnie po bardzo wymyślne wzory i kształty. Według pomysłodawcy konkursu liczyła się długość, pomysłowość, estetyka i staranność wykonania.
Nasz łańcuch miał 470 metrów. Niestety nie wygraliśmy żadnej nagrody, ale liczyła się integracja podczas wykonywanej pracy i duże zaangażowanie wszystkich. Może następnym razem uda nam się zrobić dłuższy łańcuch?
   

Grudzień 2008 - konkurs plastyczny "Moja rodzina w kolorach świata". Jak co roku wzięliśmy udział w VIII już edycji konkursu plastycznego pod hasłem "Moja rodzina w kolorach świata" na konkurs prace przygotowali uczniowie z ZET gimnazjum oraz po raz pierwszy maluchy z klasy 1 - 3 pod opieką Pani Anny Krężel. Pomysły oraz wykonanie prac przez uczniów było wspaniałe, jak zwykle nie zawiedli swoich nauczycieli. I miejsce otrzymał Seweryn Sobota z Klasy III szkoły podstawowej; III miejsce w swojej grupie wiekowej zajął jak zwykle niezawodny Andrzej Lewiński z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego gimnazjum. Pozostali uczniowie otrzymali podziękowania, a szkoła wspaniały dyplom. Gratulujemy dalszych sukcesów wszystkim uczniom, a Paniom - opiekunkom młodych artystów - Barbarze Krukowskiej i Annie Krężel- zadowolenia z prac swoich uczniów i wspaniałych nagród w dalszych konkursach.

   

16 grudnia w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie, które przygotowali dla wszystkich uczniowie z różnych klas. Na szkolne jasełka przyszli uczniowie, Ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły. Aktorzy w pięknych strojach przedstawiali sceny z narodzin Chrystusa. Byli: święty Józef, Maryja, Aniołkowie, Trzej królowie i Pasterze. Prawdziwa szopka wraz z rozjaśnionym niebem, baranki, ognisko pasterzy dodawały przedstawieniu wielu uroku. Oglądającym utrwalił się w pamięci taniec anielski, który tańczyły aniołki z dużym przejęciem. Radosny, głośny śpiew kolęd uświadamiał i przypominał o tym, że te jedyne w roku święta są już blisko. Uczniowie byli bardzo zaangażowani całym sercem w śpiew i odgrywanie swoich ról. Kiedy artystyczna część dobiegła końca wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem licznej publiczności za cudowne przedstawienie. Na koniec niektórzy nauczyciele zaśpiewali kolędę podkreślającą rodzinną i wyjątkową atmosferę. Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia bożonarodzeniowe.

 
16 grudnia - Podsumowanie konkursu "Kartka Bożonarodzeniowa"
 W listopadzie 2008 roku, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Brzegu zaprosiła uczniów do udziału w konkursie plastycznym na projekt i wykonanie kartki Bożonarodzeniowej. Z naszej szkoły prace na konkurs wykonywały dzieci z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego 4 - 6 oraz uczniowie nauczani indywidualnie. Podczas wykonywania prac liczyła się oryginalność zastosowanej techniki i ciekawe ujęcie tematu świątecznego. Prace naszych uczniów nagrodzono dyplomami, a uczennica Aleksandra Oratyńska została wyróżniona. Alicja Bogusz z  Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego 4 - 6 znalazła się w grupie uczniów nagrodzonych. Jej praca zajęła III miejsce. Otrzymała nagrodę książkową oraz kredki i dyplom. Wszystkim dzieciom życzymy dalszych sukcesów w następnych konkursach!
   
12 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu - Zbiórka makulatury. W październiku 2008 roku, Urząd Miasta Brzeg ogłosił wśród przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów konkurs na zbiórkę makulatury. Wszyscy uczniowie naszej szkoły bardzo ambitnie podeszli do w/w konkursu. W każdej klasie omówiono najpierw cel zbierania makulatury, a potem przystąpiono do jej zbierania. Nawet poszczególne klasy rywalizowały ze sobą. W akcję włączyli się wszyscy: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły. Wśród uczniów największe zaangażowanie wykazali: Andrzej Kantor i Arek Wilczek. Podczas podsumowania akcji u Pana Burmistrza okazało się, że zebraliśmy najwięcej makulatury i zajęliśmy I miejsce w mieście. Zdeklasowaliśmy bezapelacyjnie wszystkie placówki biorące udział w konkursie. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom oraz dwa wysokiej klasy radiomagnetofony. Już teraz zbieramy siły na III edycję konkursu. Obyśmy znów byli najlepsi!!!
   
Jak w wielu placówkach oświatowych realizujących program "Mleko w Szkole" w dniu 9 grudnia w naszej szkole odbyła się lekcja "mleczno - muzyczna" promująca spożycie mleka przez uczniów. Lekcja ta została przeprowadzona przez zespół muzyczny "Waynoway", który realizuje "Trasę mleczną" w ramach promocji "Doskonałego mleka". Wykonawcy demonstrowali instrumenty muzyczne oraz sposoby wydobywania na nich dźwięku oraz wystukiwania rytmu. Do zabawy zostały zaproszone dzieci, które mogły rapować, grać na prezentowanych instrumentach. W trakcie występu uczniowie mogli skosztować pysznych przetworów nabiałowych: jogurtów, kefirów. Następnie młodsi uczniowie udali się do BCK, gdzie odbył się koncert, który był kontynuacją "Mlecznej trasy" prowadzonej w ramach promocji spożycia mleka w szkołach oraz wspierania idei programu "Mleko dla Szkół". W trakcie koncertu promowano spożycie mleka oraz dbałość o zdrowie uczniów oraz przeprowadzono edukację z zakresu żywienia. Wykonawcy zachęcali zebranych do picia świeżego, pożywnego mleka, które zapewnia uczniom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

 

   
W piątek 5 grudnia szkole można było wyczuć lekkie poruszenie. Młodsi uczniowie z nosami przyklejonymi do szyby z niecierpliwością czekali na upragnionego gościa. Starsi zadawali pytania: przyjdzie czy nie przyjdzie? Któż to ważny miał odwiedzić dzieci? Na kogo tak niecierpliwie i niepewnie wszyscy czekali? Tak, tak! Tym oczekiwanym gościem był Mikołaj, który pokonał długą drogę i nie zapomniał o żadnym dziecku w naszej szkole. Kiedy pokazał się święty Mikołaj, niejedno serduszko dziecka zabiło mocniej z wrażenia. Dzieci również miały dla gościa niespodziankę. "Małe Mikołajki" z zespołów edukacyjno terapeutycznych i klas 1 - 3 szkoły podstawowej wraz z nauczycielami; Sylwią Tokarczyk, Małgorzatą Lenartowicz, Anetą Nowak i Anną Krężel przygotowały wiersze, piosenki i tańce. Dużemu Mikołajowi bardzo się Ich występ podobał. Kulminacją spotkania było wręczenie prezentów, które przyniósł Mikołaj. Większość dzieci już nie mogła się ich doczekać! Oj, wielki był wór Mikołaja, skoro pomieścił w nim tyle niespodzianek. Ile było radości, a nawet łez wzruszenia. Aby Mikołaj mógł przyjść, potrzebna była pomoc rodziców, którzy zaangażowali się w poszukiwaniu sponsorów mogących zafundować prezenty i zadbali o uśmiech dzieci. Do najaktywniejszych rodziców należeli: Państwo Leczowiczowie, Pani Kantor i Pani Krocz, którzy nie szczędząc swojego wolnego czasu szukali ludzi dobrego serca, którzy podzielili się nim z innymi.

Mikołaj również odwiedził poszczególne klasy , gdzie został zaproszony przez wychowawców i uczniów. Miał co robić Mikołaj w naszej szkole w tym roku, oj miał! Napracował się biedaczek. Z pustym workiem, zmęczony, ale zadowolony wyszedł ze szkoły. Zostawił radość i uśmiech na twarzach dzieci. Wszyscy czekamy na Niego za rok! Oby również o nas nie zapomniał!

 

   
1 grudnia uczniowie naszej szkoły zostali zaproszenia przez Burmistrza Miasta Brzeg na uroczyste wręczenia nagród, które zdobyli w konkursie na grafikę komputerową  "Świat wolny od dymu tytoniowego". Uczniowie Naszego gimnazjum; Justyna Dyba, Kasia Lachman i Patryk Jaceniuk otrzymali cenne nagrody, między innymi odtwarzacze mp3 ;-). Zdobycie nagród w tak trudnym konkursie, adresowanym do gimnazjalistów całego Powiatu Brzeg a organizowanym przez Powiatowa Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Brzegu przysporzyło nam oczywiście dużo, dużo radości. Opiekunem uczniów był nauczyciel informatyki, Jacek Ś. ;-)
   
1 grudnia braliśmy udział w podsumowaniu Dnia walki z HIV i AIDS. Uczniowie byli w BCK, gdzie miało miejsce spotkanie z wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów - Piotrem Lubertowiczem. Muzyk ten koncertował z zespołami "Nocna Zmiana Bluesa", "Chłopcy z Placu Broni" czy z innymi muzykami. Związany był z polską sceną bluesowo - rockową. Po chorobie powrócił na scenę. Mężczyzna ten sam przeszedł w życiu bardzo dużo. Opowiadał młodzieży o swoim życiu, próbując przekazać zebranym swoje doświadczenia i uchronić młodzież od wielu niebezpieczeństw i pokus czyhających na Nich. w swojej twórczości zawarł głębokie przesłanie. Jego twórczość to zapis osobistych przeżyć, tęsknot i marzeń. Występ Piotra Lubertowicza to spójne dzieło traktujące o narkomanii, alkoholizmie, przemocy, pościgu za pieniądzem, stresie i samotności.

Widać było, że wielu uczniów bardzo przeżyło występ muzyczny. Podsumowano również Konkurs na najlepszą pracę w Powiatowej Kampanii Społecznej w walce z HIV/AIDS w 2008 r. pod hasłem "Wróć bez HIV". Nagrodę otrzymała uczennica naszej szkoły Celina Figiel. Wszyscy jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   
28 listopada - Konkurs poezji religijnej i patriotycznej.  
Dnia 28 listopada w Klubie Garnizonowym w Brzegu wzięliśmy udział w Konkursie Poezji Religijnej i Patriotycznej im. Ks. Ppłk. Zbigniewa Stefaniaka "FIDES ET PATRIA". Nasza szkoła zaprezentowała wartości artystyczne utworów w kategorii : szkoły gimnazjalne. Po raz pierwszy uczniowie Zespołu Edukacyjno - Terapeutycznego gimnazjum reprezentowali nasza szkołę. Byli to : Iza Komarnicka i Paweł Moszowski. Warunkiem udziału w tym konkursie było zaprezentowanie przez recytatora dwóch utworów: jednego o charakterze religijnym, a drugi - patriotyczny. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z recytacją. Iza prezentowała wiersz religijny, a Paweł przypomniał wszystkim katechizm polskiego dziecka. Recytując wczuli się w przekaz poezji. Za swój występ oboje otrzymali wyróżnienie i nagrody. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nasi uczniowie pokonali barierę i mogli na równi z innymi uczniami uczestniczyć w konkursie. należą Im się brawa!

 

   
28 listopada - Wróżby Andrzejkowe.  
Nasza szkoła zamieniła się w miejsce pełne magii i czarów. W blasku świec uczniowie mogli poznać tradycje andrzejkowe oraz dowiedzieć się, co Ich czeka w przyszłości, co przyniesie Im los. Wróżby andrzejkowe przeplatane były zabawami integrującymi społeczność uczniowską. W czasie trwania wróżb odbywała się również dyskoteka szkolna. Zmęczeni trudami tańców i wróżb uczniowie mogli posilić się poczęstunkiem w całości zorganizowanym i przygotowanym przez Radę Rodziców. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie wszystkie wróżby traktowali z przymrużeniem oka mając świadomość tego, że Ich los zależy od nich samych.
   
27 listopada zorganizowaliśmy dyskotekę andrzejkową! Po lekcjach uczniowie wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego przystrajali hol szkolny, gdzie miały odbyć się tance andrzejkowe. Inicjatywa popołudniowej zabawy wyszła od członków SU, a sprawą organizacji młodzieży zajęła się przewodnicząca SU - Monika Leczowicz. O godz. 16:00 - odświeżeni i wystrojeni uczniowie grupami przybywali do szkoły, gdzie czekali już tu na nich wychowawcy i opiekun SU. Przy dźwiękach współczesnej muzyki tańczyli wspólnie. Potwierdzili tym samym, ze potrafią ciekawie spędzić czas wolny i dobrze czują się w swoim towarzystwie.
   
26 listopada odbyły się w Naszej Szkole Obchody Światowego Dnia bez Papierosa "Wybór należy do Ciebie". Głównym celem imprezy była walka z nałogiem tytoniowym i podejmowanie właściwych decyzji. Uczniowie w formie montażu słowno - muzycznego przypomnieli informacje na temat szkodliwości palenia papierosów. Następnie zagrali scenkę "Sąd nad papierosem". Prokurator oskarżał papierosa o świadome niszczenie zdrowia ludzkiego. Udowadniał, że oskarżony papieros jest winien, że przodujemy na świecie w uprawianiu nałogu tytoniowego. Przeciwko papierosowi wypowiadali się świadek "serce" i świadek "płuca". Cały proces zakończył się skazaniem oskarżonego papierosa na potępienie. Jako alternatywę palenia papierosów młodzież zaproponowała śpiew i taniec. Te umiejętności zaprezentowali uczniowie narodowości romskiej. Wszystkim zebranym podobał się ich występ, za który dostali duże brawa! Mamy nadzieję, że tematyka dotarła w szczególności do uczniów palących papierosy i wybiorą oni inną alternatywę w myśl słów piosenki "Tylko nie pal".

 

   
21 listopada wszyscy uczniowie gimnazjum brali udział w konkursie matematycznym "Mistrz tabliczki mnożenia". Musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami posługiwania sie tabliczką mnożenia. Rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności - od przykładów na mnożenie liczb wielocyfrowych do zadań z treścią, gdzie liczyła się również umiejętność czytania ze zrozumieniem i udzielanie prawidłowej odpowiedzi na postawione w zadaniu pytanie.

Ze wszystkimi zadaniami najlepiej poradził sobie Andrzej Pyka - uczeń klasy III gimnazjum, który uzyskał 57,5 punktów na 65 możliwych do zdobycia. II miejsce zajęła Celina Figiel z II klasy gimnazjum - 55 pkt., a III miejsce Grzegorz Słocki również z II klasy- 54 pkt. Cieszy fakt, że większość uczniów podeszła poważnie do konkursu i pracowała na miarę swoich możliwości. Była grupa uczniów, która osiągnęła wysokie wyniki, ale tez jest grupa, która musi jeszcze popracować na opanowaniem tabliczki mnożenia.

Wszyscy uczniowie otrzymali oceny z matematyki, a nagrodzeni otrzymali drobne upominki ufundowane przez organizatora konkursu.

   
17 listopada - Konkurs dla gimnazjalistów „Polskie symbole narodowe”.  

Jakie miasto jest stolicą Polski, czym jest „Mazurek Dąbrowskiego” dla Polaków, udzielanie odpowiedzi na podstawie tekstów historycznych o symbolach narodowych z takimi lub podobnymi zadaniami zmagali się uczniowie klas gimnazjalnych w czasie konkursu o „Polskich symbolach narodowych”. Przeprowadzony konkurs był częścią integralną w naszej szkole obchodów 90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Całość uzupełniała wystawa prac plastycznych na temat symboli narodowych uczniów różnych poziomów nauczania przygotowanych pod kierunkiem nauczyciela plastyki Pani Barbary Krukowskiej. Nagodzeni uczniowie:

I. Celina Figiel – uzyskała maksymalną liczbę punktów (28)

II.  Justyna Dyba (27)

III. Andrzej Pyka (26)

Uczniowie, którzy otrzymali najwięcej punktów zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez nauczyciela historii. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali oceny z historii i wiedzy o społeczeństwie.

 

   
17 listopada  

W miesiącu październiku ogłoszono konkurs religijny na „Najciekawszy różaniec wykonany samodzielnie lub z pomocą rodziny". Konkurs ten adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Wykonane prace zostały wywieszone na tablicy, aby uczniowie mogli sami dokonać oceny poszczególnych prac i podziwiać pomysłowość wykonawców. Prace były starannej  wspaniale wykonane. Dlatego wszystkie różańce zostały nagrodzone i każdego ucznia potraktowano jako zwycięzcę. Nagrody otrzymali: Tomasz Skowroński ZET 1 – 2, Kamila Foryś ZET 1 – 2, Seweryn Sobota kl. 3, Patryk Sobota kl. 3, Paulina Znamiec ZET 4 – 6, Andrzej Morel ZET 4 – 6, Tomasz Mazur kl. 4, Ada Terech kl. I gimnazjum. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez panią od religii Iwonę Stronę – Muszczyńską.

   
11 listopada - Apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  

„Przy ognisku zasiadły wspomnienia, dziejów kraju uczą nas...”

Przy zaimprowizowanym ognisku zebrali się uczniowie naszej szkoły, aby w skupieniu wysłuchać montażu słowno – muzycznego z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież z klasy II i III gimnazjum deklamowała wiersze z okresu I wojny światowej, przybliżyła wiadomości z historii tego okresu, opowiadała o wydarzeniach, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości, śpiewała piosenki patriotyczne. Zebrani wysłuchali Roty, Legionów, Wojenko wojenko, Przybyli ułani; wspólnie odśpiewali z występującymi hymn państwowy. Uczniowie akcentowali, że Polaków łączy wspólna przeszłość i przyszłość.

Podniosły charakter uroczystości podkreślała dekoracja oraz powaga występujących. Apel był wspaniałą lekcją historii dla zebranych

Iwona Piątkowska

 

 
   

Wycieczka zawodoznawcza do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Leśnicy Opolskiej

 

29 października uczniowie gimnazjum pojechali do szkoły zawodowej, gdzie mogli zapoznać się z możliwościami zdobycia różnych zawodów oraz poznać życie w internacie. Wszystkim podobały sie warsztaty szkolne. Niektórzy z uczniów już zastanawiają sie, czy nie podjąć w przyszłości nauki w wyżej wymienionej szkole.

   
Pasowanie na pierwszoklasistów  
28 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie starszych klas w towarzystwie gości z Krainy Wiedzy przygotowali program słowno – muzyczny „W królestwie wiedzy”.

Zanim uczniowie przystąpili do ślubowania musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami oraz zdobyć symbole Królestwa Wiedzy. Zadania, które stawiali król i królowa krainy Wiedzy nie sprawiły uczniom większych problemów.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że pierwszoklasiści mogą być pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły i nosić jej tarcze…

…przystąpiono do ślubowania. Uczniowie otrzymali na pamiątkę dyplom pasowania na ucznia oraz słodkie upominki.

 
   
22 października - Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych  
Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano wystawę prac plastycznych pod hasłem „Nasza biblioteka” oraz wystawę książek naukowych i popularnonaukowych pt. „Wspomagają uczenie”

Już wcześniej szkolna biblioteka udekorowana była balonami i zabawkami, które przyniosły dzieci na wystawę „Nasze ulubione”.

Kolorowe gazetki informowały o książkach i bibliotece.

wszyscy mogli łatwo trafić do szkolnej biblioteki, ponieważ drogę do niej wyznaczały ślady stóp.

Ale my uczniowie naszej szkoły o bibliotece i książkach pamiętamy nie tylko od święta. Lubimy książki i chętnie je czytamy!

   
21 października...  

....uczniowie klasy IV i pracujący w Samorządzie Uczniowskim z opiekunem samorządu wybrali sie na wycieczkę do Wrocławia. Celem wspomnianego wyjazdu było umiejętne spędzanie wolnego czasu. Wielką frajdą dla niektórych uczniów była jazda pociągiem pierwszy raz w ich życiu.

Spacerując ulicami miasta obserwowali wielkomiejski ruch i zabytkowe budowle. W ARKADACH ruchomymi schodami dojechali do Multikina, gdzie w jednej z sal obejrzeli film animowany "Garfield – festyn humoru". Następnie pracownik pokazał kino od zaplecza – projektornię i jej urządzenia, sale kinowe, a także pozwolił sprzedawać bilety w kasie na inne seanse.

W kinie każdy z uczniów dostał plakat z filmów i bajek, płyty CD z bajką „Łowcy smoków” oraz klisze projekcyjne z filmu „Muchy w kosmosie”.

Po filmie zjechali ruchomymi schodami na sam dół, gdzie w wielkim akwarium mogli podziwiać egzotyczne ryby, w tym rekina. Strach byłby, gdyby mógł wypłynąć z akwarium. Pełni wrażeń posilili sie w McDonaldzie.

Wycieczka była bardzo udana o czym świadczy przeprowadzony konkurs „ciekawostki z wycieczki”. Wszyscy uczniowie prawidłowo odpowiadali na pytania. Oj trudno było wyłonić zwycięzcę. Laureatami zostali: Tomasz Mazur, Mateusz Inglot, Monika Leczowicz i Ania Jeka.

 
   
18 października - I Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych  

Uczniowie naszej szkoły w okazjonalnym zespole wokalnym stworzonym na potrzeby festiwalu wyśpiewali I miejsce. Występ  wzbudził ogromny aplauz publiczności i jury. Uczniowie spełnili kryteria (bardzo wymagające) – dobór piosenek religijnych, rekwizyty, inscenizacja ruchowa oraz zaangażowanie publiczności do wspólnej zabawy. Dzieci były dumne, że mogły uczestniczyć w tak wspaniałym festiwalu, który przyniósł wiele radości i wzruszeń. Szkołę reprezentowali: Monika Leczowicz, Justyna Dyba, Ania Balcerzak, Kasia Lachman, Celina Figiel, Daniel Zając, Patryk Jaceniuk oraz Grzesiu Słocki.

   
14 października - "A nasza wdzięczność bez granic..."  

Pod takim hasłem uczniowie przygotowali krotki montaż słowno – muzyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podziękowano nauczycielom za ich wysiłek, jaki wkładają w prace wychowawcza i dydaktyczną. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia dalszych sukcesów z wykonywanej pracy , wytrwałości i powodzenia oraz wiele uśmiechu na co dzień.

   
10 października - wycieczka do Muzeum Piastów Śląskich  

Na wystawę poświęconą 85 rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego wybrały się wszystkie Zespoły Edukacyjno - Terapeutyczne. Uczniowie mogli obejrzeć dzikie zwierzęta żyjące w lesie, od tych najmniejszych po całkiem duże. Podziwiali również wystawę sztandarów, orderów i przedmiotów o tematyce myśliwskiej. Zapoznani zostali również z wieloma ciekawymi historiami, które zdarzyły sie myśliwym podczas polowań.

 
   
7 października...  
...jak co roku w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Wcześniej trwała kampania wyborcza, gdzie każdy z uczniów mógł poznać wady i zalety kandydatów i zdecydować, na kogo oddać swój głos. Wybory odbyły się z wielką pompą. Opiekun SU zapoznała głosujących z procedurą głosowania. Podkreśliła ważność wyborów. Uczniowie podczas głosowania wybrali Monikę Leczowicz na przewodniczącą SU. Życzymy jej dużo sukcesów w pracy podczas swojej kadencji i spełnienia zapowiedzi przedwyborczych.  
   
6 października...  

...w sali konferencyjnej Wojewódzkiej stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu podsumowano konkurs plastyczny "Zmiany klimatyczne a zdrowie" i wręczono nagrody jego uczestnikom. Nasza szkoła odniosła sukces. Wyróżnieni zostali nasi uczniowie - Kasia Zawistowska i Andrzej Lewiński. Ten ostatni na szczeblu centralnym zajął 3 miejsce ku wielkiej radości swojego opiekuna Pani Barbary Krukowskiej.

 
   
25 września...  

...uczniowie spotkali się z funkcjonariuszami policji w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły". Spotkanie to było podsumowaniem przeprowadzonych przez wychowawców lekcji, na których utrwalano znajomość przepisów drogowych. Poza tym panie policjantki nawiązały do regulaminu szkolnego. Podkreślały, że musi być on przestrzegany przez wszystkich uczniów. Przypomniały o szacunku do osób dorosłych, nauczycieli i całego personelu szkolnego. Wskazały na konsekwencje grożące za łamanie przepisów prawa.

 
   
23 września  
Uczniowie z Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych wybrali się na wycieczkę do wsi Biadacz - Brodnica do Agroturystycznego Gospodarstwa Ekologicznego, gdzie oglądali pasiekę, dowiedzieli się jak powstaje miód, zobaczyli narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza.  Z zapałem uczyli się wyrobu świec z pszczelego wosku. Bardzo wszystkim smakował miód. Uczniowie mieli tez okazję zobaczyć gospodarstwo wiejskie, dotknąć żywych zwierząt, nakarmić je, co dla mieszczuchów było dużą frajdą. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy wrócili zadowoleni do szkoły, planując kolejny wyjazd do agrochatki.
Sylwia Tokarczyk
 
   
20 września  
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania świata. Tegoroczne hasło wspomnianej akcji było: "Ziemia w Twoich rękach". Uczniowie zrozumieli cel przeprowadzonych działań oraz potrzebę segregacji odpadów oraz dbanie o czystość naszego środowiska. Dzieci wiedzą, że tylko od ludzi zależy, czy nasze najbliższe środowisko będzie czyste i zadbane. Dobrze, że są organizowane takie akcje, ale o Ziemię wszyscy dbamy codziennie, bo rzeczywiście jej przyszłość leży w rękach ludzi.  
   
1 września  
"Witaj szkoło, żegnajcie wakacje" - Pod takim hasłem zebraliśmy się 1 września na uroczystym apelu rozpoczynającym rok szkolny 2008/2009.
Uczniowie przedstawili zebranym wakacyjne piosenki, wiersze, zapoznali ze słowniczkiem terminów szkolnych. Występ zakończono piosenką "Wakacje, znów będą wakacje..."
Nie zapomniano również o rocznicy tragicznych wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej.
Pamiętaliśmy również o tragicznie zmarłym uczniu naszej szkoły i minutą ciszy uczciliśmy jego pamięć.
Apel przygotowały Aneta Nowak i Patrycja Zamasz.