23 czerwca 2006 r. - pod hasłem ,,Wzrastamy w mądrości'' odbyła się uroczystość pożegnania klasy III gimnazjum i klasy VI, która po wakacjach powiększy grono naszych gimnazjalistów. Pożegnaliśmy również kolejny rok szkolny i rozpoczęliśmy upragnione wakacje.

19 czerwca - w ramach podsumowania akcji profilaktycznej ,,Sposoby spędzania wolnego czasu'' uczestniczyliśmy w corocznej imprezie plenerowej na terenie rekreacyjnym jednostki wojskowej.

9 czerwca 2006 r. - dzięki ogromnej pracy nauczycieli i uczniów odbył się Dzień Otwarty pod hasłem ,,Szkoła po prostu z klasą''. Gości przywitaliśmy programem artystycznym w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno – terapeutycznych i gimnazjum. Wystąpił również zespół taneczno - wokalny utworzony przez uczniów pochodzenia romskiego. Można było obejrzeć prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, logopedyczne, rewalidacyjne, języka migowego, informatyczne oraz nauczania indywidualnego.

TAM CZEKA JE SERCE, CIERPLIWOŚĆ, WSPARCIE.

 

 Uczyć dzieci pełnosprawne to wielkie wyzwanie, ale przekazywać wiedzę dzieciom niepełnosprawnym, zagubionym emocjonalnie, mającym jakiekolwiek trudności, to zawód wymagający nie tylko ogromnej wiedzy, ale też niezwykłej cierpliwości a przede wszystkim wielkiego serca. Jak skomplikowane jest to zadanie, przekonali się wszyscy ci, którzy odwiedzili Zespół Szkół Specjalnych nr 7 w Brzegu kierowany przez dyrektor Ewę Urygę – Kurpę w Dniu Otwartym Szkoły jakim był piątek 9.VI.

 Niestety na zaproszonych ok. 40 osób szkołę odwiedziło tylko kilka osób reprezentujących Kuratorium Oświaty, Samorząd Powiatowy, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną i Gimnazjum nr 3. Przygotowany przez uczniów program. „Szkoła… po prostu z klasą” przedstawił różne aspekty działalności placówki. Program składał się z dwóch części. Pierwsza to montaż słowno-muzyczny, który przygotowali uczniowie pod kierownictwem nauczycieli: E. Koniecznej, I. Piotrkowskiej, D. Maciejowskiej, A. Krężel, S. Tokarczyk, P. Zamasz, A. Nowak. II cześć to występ uczniów romskich przygotowanych przez Panią Helenę Łakatosz. Trudno jest przekazać trud pracy uczniów i nauczycieli, którzy brali udział w przedsięwzięciu. Wrażenie, jakie program wywarł na gościach było ogromne. Mogli się oni również przekonać, że Zespół Szkół Specjalnych to szkoła gdzie dba się o godność i prawa każdej społeczności. Tam tolerancja to nie puste hasło, lecz po prostu równe traktowanie zdrowych, niepełnosprawnych lub mniejszości narodowych. Pokazowe lekcje informatyki, logopedii, zajęć rewolidencyjno- wychowawczych czy języka migowego i innych gdzie Panie: Malak, Lenartowicz, Bielecka, Piaskowska, Golemo, Minosora, Broniec i Pan Jacek Śliszewicz pracowali indywidualnie z dziećmi najtrudniejszymi i najbardziej pokrzywdzonymi przez los np. niesłyszącymi, pokazały, że profesjonalizm, ciężka praca fizyczna, odporność na stres i ogromne serce muszą u tych pedagogów iść w parze.

Goście wpisali się do pamiątkowej księgi i obejrzeli kilka tematycznych wystaw w tym jedną  o zwyczajach i obyczajach mniejszości romskiej.

 Aby coś zrozumieć trzeba to po prostu poznać, zobaczyć i odczuć.

 Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych pozwoliła dzięki zaproszeniu Pani dyrektor Ewy Urygi -Kurpy osiągnąć gościom cel – zrozumieć problemy tej szkoły i poznać jej uczniów.

Najtrudniej zmienić poglądy, wszyscy posługujemy się stereotypami, szkoła o której mowa do niedawna kojarzyła się z trudnościami wychowawczymi i patologię rodzinną jednak coraz częściej rodzice przekonują się, że ma ona bardzo wiele zalet, małe zespoły klasowe i związane z tym indywidualne podejście do ucznia, podręczniki w pełni finansowane przez MEN, zajęcia z rewalidacji logopedycznej, dydaktycznej i gimnastyki korekcyjnej, rozwijanie wokalnych, plastycznych i informatycznych zainteresowań dzieci. Wszystko to zaowocowało w ciągu ostatnich kilku lat osiągnięciem wielu sukcesów. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych przez dwa lata z rzędu zajmowali I miejsca w Wojewódzkich Mistrzostwach w Pływaniu, I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy przyrodniczej dla uczniów szkół specjalnych (w latach 2003, 2004, 2006) oraz I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Śląsku dla uczniów specjalnej troski (2004r). Jednak największym osiągnięciem szkoły było zdobycie przez absolwenta tytułu Mistrza Olimpijskiego w Paraolimpiadzie „Sydney 2000” w tenisie stołowym oraz uzyskanie Certyfikatu „Szkoły z Klasą” dla gimnazjum w 2003 roku. Takie sukcesy powinny zastanowić rodziców dzieci z różnymi problemami, może warto zapewnić dzieciom specjalnej troski wybór takiej placówki, nie sugerując się zbytnio dopiskiem Specjalnych przy nazwie Zespołu Szkół.

 

Rzecznik Prasowy Starostwa

Brygida Jakubowicz

6 czerwca 2006 r. - uczennica II klasy gimnazjum otrzymała wyróżnienie w konkursie recytatorskim ,,Rodzina w poezji
ks. J. Twardowskiego'', który odbył się w Nysie. Otrzymaliśmy również wyróżnienia za prace plastyczne inspirowane tytułem konkursu recytatorskiego.

1 czerwca 2006 r. - zgodnie ze szkolną tradycją odbył się Dzień Dziecka połączony ze Świętem Sportu. Echa tego dnia znalazły odbicie w lokalnej prasie.

24 maja 2006 r. - ,,Książka uczy, pomaga, rozwija'' pod takim hasłem odbył się kolejny już raz konkurs wiedzy i umiejętności dla gimnazjalistów z okazji majowego święta książki

16 maja 2006. - wywalczyliśmy IV miejsce w zawodach w ,,Ringo'' w Leśnicy

Tego samego dnia okazaliśmy się również dobrzy w Konkursie Wiedzy Przyrodniczej w Kluczborku, zajmując III miejsce. Tematem przewodnim konkursu byli ,,Mieszkańcy wód''

10 maja 2006 r. - kolejny raz odnieśliśmy sukces w Konkursie Historycznym w Nysie. Uczeń II klasy gimnazjum zajął II miejsce
w X Jubileuszowym Wojewódzkim Konkursie Historycznym pod tytułem ,,W październiku 1978 roku wszystko się zaczęło ...''

28 kwietnia 2006 r. – tradycyjnie montażem słowno - muzycznym przypomnieliśmy wydarzenia z 1791 roku, chcąc w ten sposób uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja








zdjęcia: Ewa Uryga - Krupa

24 kwietnia 2006 r. - odbyło się Sympozjum ekologiczne z okazji DNIA ZIEMI. Uczniowie dyskutowali na temat sposobów ochrony środowiska naturalnego, odnawialnych źródeł energii i zdrowej żywności. Atrakcją imprezy był występ grupy tanecznej i koła wokalnego z repertuarem piosenek opisujących piękno naszej przyrody.

13 kwietnia 2006 r. - uczniowie uroczystym apelem ,,Kto chce iść za mną, niech weźmie swój krzyż” wprowadzili całą wspólnotę szkolną w atmosferę Świąt Wielkanocnych - najważniejszych świąt dla chrześcijanina.

11 kwietnia 2006 r. - kolejny raz uczniowie gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w VII edycji Wojewódzkiego Konkursu ,,Sławni Polacy” w Głubczycach. Możemy się pochwalić sukcesem naszych reprezentantów. Zajęliśmy III i V miejsce na 14 startujących osób.

5 kwietnia w pracowni komputerowej pojawił się nowy sprzęt pozyskany dzięki akcji MEiN, EFS i kilkumiesięcznym staraniom dyrektora szkoły i nauczyciela informatyki. Teraz wymaga tylko wiele pracy, bo uczniowie musza zapoznać się z nowym systemem operacyjnym, przyzwyczaić do nowych reguł logowania Komputery muszą mieć zainstalowane programy edukacyjne oraz tak ulubione przez niektórych uczniów gry, które umilają im czas podczas dodatkowych zajęć ;-). Fotki do obejrzenia w dziale zdjęcia

1 i 2 kwietnia w Naszej Szkole pracowała ekipa firmy Betacom (z Gdyni ;-), modernizująca sieć komputerową na potrzeby nowej pracowni. Prace trwały do godziny 2 w nocy z soboty na niedzielę z udziałem nauczyciela informatyki, Jacka Śliszewicza. Nadzór sprawowała Pani Dyrektor Ewa Uryga - Krupa. W niedzielę do godziny 1200 trwał odbiór techniczny prac.

30 marca 2006 r. - uroczystym apelem pod hasłem ,,Pamiętajcie o mnie za życia i po śmierci” uczciliśmy pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Wspominaliśmy najważniejsze momenty jego życia i modliliśmy się za Jego beatyfikację.

21 marca 2006 r. - z ochotą i nadzieją na słońce powitaliśmy PANIĄ WIOSNĘ. Dla ogrzania atmosfery wystąpił zespół ,,Los Muchachos” (z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu), grając na różnych egzotycznych instrumentach. Rozstrzygnięto konkurs na ,,Najciekawszą grzechotkę”. Z grzechotkami w rękach, które miały obudzić WIOSNĘ, w barwnym korowodzie ruszyliśmy na boisko szkole spalić Marzannę. Z gaikiem - maikiem wróciliśmy
do szkoły wierząc, że wiosna zagościła u nas już na dobre.

24 lutego 2006 r. - społeczność uczniowska tradycyjnie bawiła się na szkolnym balu karnawałowym. W zabawie z uczniami uczestniczyły woluntariuszki z Zespołu Szkół Budowlanych i PCK. Było wiele zabaw, konkursów, muzyki i słodki poczęstunek.

6 lutego 2006 r. - ,,Moje miast Brzeg”- zgodnie z kilkuletnią już tradycją naszej szkoły w rocznicę wyzwolenia Brzegu spod niemieckiej okupacji odbył się okolicznościowy apel i konkursy wiedzy o mieście dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

29 stycznia 2006 r. - nasz zespół wokalny ,,Fart” wziął udział w charytatywnym koncercie pieśni bożonarodzeniowej pod hasłem ,,Światełko nadziei dla Afryki”. Nasza obecność i udział w koncercie świadczą o tym, że nie tylko potrafimy brać, ale także pomagać innym.

13 stycznia 2006 r. - odbył się Turniej Tenisa Stołowego ,,OPEN”. Udział
w rywalizacji brali uczniowie i pracownicy szkoły. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie, nie do pokonania był uczeń II klasy gimnazjum Tomasz Stręg.

12 stycznia 2006 r. - odbyły się I Wewnątrzszkolne Mistrzostwa w ,,LOTACH NARCIARSKICH”. Był to sport z komputerem w tle, uczniowie rywalizowali ze sobą na ekranie komputera. Rywalizacja okazała się zacięta, a zwycięstwo ucznia klasy III gimnazjum niespodziewane.

22 grudnia 2005 r. - zgodnie ze szkolnym kalendarzem stałych imprez odbyły się jasełka pt. ,,Zwiastuję wam radość wielką”. Jak co roku wprowadziły nas
w atmosferę radości wynikającej z faktu narodzin Bożej Dzieciny.

12 grudnia 2005 r. - wystąpiliśmy w III Woj. Przeglądzie Zespołów Kolędniczych ,,Kolędujmy razem” w Namysłowie. Startowaliśmy w dwóch kategoriach: jasełka oraz kolędy i pastorałki. Wszyscy uczniowie godnie reprezentowali szkołę. Nasz zespól wokalny ,,wyśpiewał” I miejsce i nagrodę w postaci kina domowego.

12 grudnia 2005 r. - skorzystaliśmy z zaproszenia i przystąpiliśmy do rywalizacji w XVI Konkursie Poezji Lwowskiej i Kresowej im. M. Hemara. Zdobyliśmy dwa wyróżnienia i jedno wyróżnienie specjalne. Uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami i maskotkami.

7 grudnia 2005 r. - reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Woj. w Piłce Nożnej Halowej Juniorów w Grodkowie. Było lepiej, zajęliśmy IV miejsce! Nasz kolega Damian Majewski został wytypowany do reprezentacji województwa opolskiego na Mistrzostwa Polski w marcu w Grodkowie.

6 grudnia 2005 r. - uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Obdarował wszystkich uczniów słodyczami. Jego wyrozumiałość i serce nie znają granic!

1 grudnia 2005 r. - uczniowie gimnazjum wzięli udział w heppeningu z okazji ,,Światowego Dnia Walki z AIDS” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Brzegu. Następnie w BCK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na hasło o tematyce AIDS I HIV. Wszystkie prace naszych gimnazjalistów zostały nagrodzone. Zajęliśmy I i II miejsce oraz otrzymaliśmy trzy wyróżnienia. Uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody, a szkoła obdarowana została telewizorem.

30 listopada 2005 r. - odbyły się ANDRZEJKI dla uczniów szkoły podstawowej, ZET – ów oraz nauczania indywidualnego. W nastrojowej atmosferze uczniowie poznali tradycje andrzejkowego wieczoru.

25 listopada 2005 r. - ,,Fides et Patria” - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie poezji religijnej i patriotycznej zorganizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i Dowódcy I Brzeskiej Brygady Saperów. Za ogólny wyraz artystyczny prezentacji dwie uczennice otrzymały wyróżnienie specjalne i wyróżnienie.

23 listopada 2005 . - najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Światowym Dniu Misia zorganizowanym przez woluntariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych przy współpracy świetlicy szkolnej. Odbyły się zabawy z Kubusiem Puchatkiem, słuchanie bajek i rozwiązywanie zagadek.

17 listopada 2005 r. - uczniowie reprezentowali naszą szkołę na Mistrzostwach Województwa w Piłce Nożnej Halowej -OPEN w Grodkowie. Zajęliśmy VII miejsce na dwanaście startujących drużyn.

17 listopada 2005 r. – przeprowadzony został konkurs plastyczny pt. ,,Palenie jest uleczalne” w ramach corocznych obchodów Dni bez papierosa. Ekspresja plastyczna była podsumowaniem akcji profilaktycznej, której celem było, kolejny raz, uzmysłowienie wszystkim uczniom szkodliwych skutków palenia papierosów
dla ludzkiego organizmu.

14 – 18 listopada 2005 r. - w klasach gimnazjalnych przeprowadzono serię pogadanek pod hasłem ,,AIDS - prawda i mity”. Akcja zakończyła się konkursem na hasło dotyczące omawianej problematyki. Najciekawsze hasła zostały wysłane na konkurs organizowany przez Starostwo Powiatowe w Brzegu.

10 listopada 2005 r. - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Góra grosza”, której celem było zbieranie groszy na rzecz rodzinnych domów dziecka. Nasza szkolna góra usypana została z 5724 groszy.

10 listopada 2005 r. - uczciliśmy kolejna rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości montażem słowno – muzycznym.

8 listopada 2005 r. - uczniowie III klasy gimnazjum pod opieką pani Pieleszek, nauczycielki biologii wzięli udział w akcji ,,Pomóżmy brzeskim kasztanowcom”.
Odpowiedzieli na akcję usuwając liście spod kasztanowców, rosnących na terenie naszej szkoły.

3 listopada 2005 r. - ,,Ślubujemy ...” - tego dnia pierwszoklasiści szkoły podstawowej i gimnazjum w obecności starszych kolegów i koleżanek zostali pasowani na ucznia i gimnazjalistę.

20 października 2005 r. - wybraliśmy w demokratycznym głosowaniu nowy władze Samorządu Uczniowskiego.

13 października 2005 r. - zgodnie z tradycją uczciliśmy święto naszych Nauczycieli. Wiersze, piosenki i samodzielnie wykonane upominki były wyrazem naszego szacunku i uznania dla Ich pracy.

11 października 2005 r. - ,,Nie lękajcie się szukać prawdy” pod takim hasłem przygotowany został montaż muzyczno – literacki z okazji zbliżającego się
Dnia Papieskiego. Oglądając występ uczniów naszej szkoły i starszych kolegów z Zespołu Szkół Budowlanych mogliśmy pamięcią wrócić do tego smutnego
dla nas wszystkich Polaków dnia śmierci Jana Pawła II.

17 września 2005 r. - dwunasty raz wzięliśmy udział w akcji ,,Sprzątania Świata”. Rozpoczęło się od apelu! Przypomnieliśmy sobie cel akcji i ogłoszone zostało tegoroczne hasło ,,Wszystkie kolory recyklingu”. Odbył się również konkurs wiedzy ekologicznej. Następnie przystąpiliśmy do zbierania śmieci w wyznaczonych miejscach. Koordynatorem akcji była Pani Anna Pieleszek - nauczyciel przyrody i opiekun Szkolnego Koła LOP.

1 września 2005 r. - inauguracja roku szkolnego 2005/2006. Tego dnia uczniowie z rodzicami i wszyscy nauczyciele wypoczęci i z nowymi pomysłami rozpoczęli kolejny rok szkolny. Przypomnieliśmy sobie w tym radosnym dniu o rocznicach smutnych wydarzeń: wybuchu II wojny światowej i zamachu terrorystycznym
w Biesłanie. Organizatorzy uroczystości przypomnieli również o rocznicy powstania ,,Solidarności”. Przygotowany przez uczniów montaż słowny wprowadził nas
w nastrój szkolnej rzeczywistości.