rok szkolny 2019 / 2020

 
 

 
 
ZET - Zespoł Edukacyjno Terapeutyczny SPDP - Szkoła Przysposabiająca do Pracy SP - Szkoła Podstawowa
 
 
 
 

 

 

11 11 metrów dla Niepodległej

Pod  tym hasłem uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzegu wzięli udział w uroczystych obchodach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W dniu 8 października Młodzi artyści odwiedzili Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Brzegu, na ręce włodarzy naszego miasta złożyli pamiątkową tablicę, zaprezentowali program artystyczny pod czujnym okiem p. Anny Krupy i p. Katarzyny Sikory.  Opiekę nad uczniami sprawowali panie Aneta Nowak, Anna Krężel i Elżbieta Pasternak.

 

 

 

8 listopada 2019 r. – W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ,,SZKOŁA DO HYMNU” i o godzinie 11.11 wszyscy razem, uczniowie i nauczyciele zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Dodatkowo mogliśmy obejrzeć okolicznościową gazetkę przygotowaną przez panią Iwonę Piątkowską. 

W czasie wspólnego spotkania społeczności uczniowskiej Pani Dyrektor odczytała list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, który otrzymaliśmy w ramach podziękowań za udział w ubiegłorocznym Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,,Piękna Nasza Polska Cała”.

Do listu dołączona została flaga Rzeczpospolitej Polskiej, która będzie nam towarzyszyć w czasie wszystkich uroczystości szkolnych.

 

 

7 listopada 2019 r. – Uczniowie klas IV - VIII w ramach szkolnych działań upamiętniających zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości wzięli udział w corocznym konkursie ,,Polskie symbole narodowe”. Wykonując samodzielnie zadania testowe musieli wykazać się znajomością historii symboli naszego państwa. Gratulujemy wiedzy i zwycięstwa w konkursie uczniom klasy VIII Oskarowi Bodzionemu i Igorowi Lewickiemu. Konkurs przygotowała pani Iwona Piątkowska.

 

6 listopada 2019 r. - ,,Umyj się, uczesz się… Z dziejów higieny.” to tytuł czasowej wystawy w Muzeum Piastów Śląskich, którą mieli okazję obejrzeć uczniowie SPDP, klasy V, VI i VIII pod opieką wychowawczyń. Zwiedzanie wystawy poprzedzone zostało barwną opowieścią pani przewodnik Anny Techmańskiej o historii dbania o higienę osobistą od starożytności do współczesności. Wyjście do muzeum zorganizowała pani Barbara Krukowska.

 

30 października 2019 r. – Uczniowie wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w realizacji programu MEN ,,Szkoła pamięta”. W  jego ramach odwiedziliśmy groby żołnierzy na cmentarzu przy ulicy Ofiar Katynia i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym śmierć dziewięciu nieznanych polskich żołnierzy, którzy zginęli w początkach 1945 roku na Ziemi Brzeskiej.

 

W środę, 23 października br. w  hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 odbyła się XII edycja Festiwalu Piosenki osób z Niepełnosprawnością pn. „Jesteśmy tu”. To wyjątkowe wydarzenie  organizowane jest  przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu. W tym roku naszą szkołę reprezentował jedenastoosobowy zespół „Każdy sobie” w składzie: Piotr Mochniak, Oskar Bodziony, Magdalena Kamińska, Anna Orzeł, Szymon Gazda, Kamila Foryś, Łukasz Kozioł, Anna Bednarczyk, Michał Buczyk, Karolina Adasik, Bartosz Rempała. Zaprezentowaliśmy dwie piosenki: „Żono moja” w kategorii zespół oraz „Czekam na Ciebie” w kategorii solista. Występy naszej szkoły spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności i jurorów. Zespół wokalno- taneczny zajął I miejsce oraz Grand Prix całego festiwalu, solista Piotr Mochniak wywalczył również I miejsce oraz Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu. Gościem specjalnym imprezy był Adam Asanov - twórca przeboju „Bałkanica”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Anna Krupa, Katarzyna Sikora

 

22 października 2019 r. –Znów radośnie w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej. Egzamin na uczni,  na  lekcji  „Pasowanie” zdali celująco i przyrzekli, że będą sławić imię naszej szkoły. Przygotowujący dzisiejszą uroczystość – Panie Iwona Dereń, Barbara Krukowska, Małgorzata Lenartowicz, Anna Madeja - Godek,  Aneta Nowak, Katarzyna Skupin i  Monika Zając - również zdały swój egzamin i dały wiele radości oglądającym. Wszyscy zebrani - nauczyciele, rodzice, uczniowie i przede wszystkim goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w osobach, pani naczelnik Wydziału Oświaty  Starostwa Brzeskiego, pani  Dyrektor PPP w Brzegu  -  w bardzo ciepłych słowach wypowiedzieli się o wszystkim co zobaczyli i usłyszeli.

Efekt nie byłby tak spektakularny bez pomocy  pani Anny Krupy i pana Jacka Śliszewicza,  którym organizatorki serdecznie dziękują.

Wszyscy natomiast serdecznie dziękujemy tym - dzięki którym nasi nowi uczniowie obdarowani zostali drobnymi prezentami - sponsorom:

 

Niech uśmiech dziecka będzie podziękowaniem dla wszystkich.

 

          Ewa Uryga - Krupa

 

 
 

5 – 20 października 2019 – Europejski Tydzień Kodowania, czyli EU Code Week, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Code Week to szczególny tydzień dla każdego miłośnika kodowania...na tyle szczególny, że trwa aż dwa tygodnie. W ramach zajęć świetlicowych przeprowadzono szereg zajęć, przybliżających tematykę kodowania a także rozwój kompetencji kluczowych związanych z myśleniem obliczeniowym. Odkrywanie obrazków, szukanie kodów w codziennych czynnościach, czy odkodowywanie haseł to tylko niektóre ciekawe pomysły na spędzanie czasu wolnego. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Sikora

 
 

 

 

17 października 2019 r. - Samo zdrowie z sałatka jarzynową.

Dzisiejszego dnia na zajęciach było pysznie a przede wszystkim zdrowo. Uczniowie z Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego 1-3 B z Panią Kasią Skupin i Zuzią Barańską przygotowali na drugie śniadanie sałatkę jarzynową. Pysznie. Nam smakowało, bo samodzielnie kroiliśmy, mieszaliśmy, przyprawialiśmy i zajadaliśmy. Sałatkę skosztowali również Nasi Rodzice.

 

 
 

16 października 2019 r. – Już piąty raz, ale tym razem w jesiennej aurze i całkiem na sportowo spędziliśmy czas w lesie w Kurzniach. Uczniowie brali udział w biegu terenowym i nordic walkingu leśnym duktem, w którym najlepszy okazał się Daniel Kozioł, II miejsce zajął Krzysztof Winiarski i III miejsce Łukasz Kozioł. W grupie starszych biegaczy I miejsce zdobył Michał Smoliński, II miejsce przypadło Pawłowi Smolińskiemu, a III miejsce Oskarowi Bodzionemu. W grupie młodszych biegaczy klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce Lujis Dymiter, II miejsce Paweł Siwak, III miejsce Jan Pniewski.

Rywalizacja sportowa poprzedzona została prelekcją pana Andrzeja Andrzejczyka "Wszystko o lesie" i spacerem ścieżkami edukacyjnymi. Na placu przy domku myśliwskim chętni uczniowie brali udział w grach i zabawach ruchowych. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie ze słodkim poczęstunkiem.

Nasz pełen atrakcji pobyt w lesie zorganizowali: pani Anna Lechowicz – Minosora, pani Renata Minosora, pani Katarzyna Sikora, pani Katarzyna Tadrała i pan Andrzej Unuczek.

Organizatorzy i uczestnicy "leśnej imprezy" dziękują za wsparcie sponsorom:

Fabryce Silników Elektrycznych "Besel",

Kołu Łowieckiemu nr 2 "Bażant" w Brzegu,

Kołu Łowieckiemu "Odyniec" w Karłowicach,

Wójtowi Gminy Skarbimierz.

 

 

 

14 października 2019 r. – Pamiętamy o naszych nauczycielach i to dla Nich w podzięce za trud i serce okolicznościowa gazetka przygotowana przez panią Anetę Nowak i panią Monikę Zając.

 

 

08 października 2019 r. - dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Podopiecznych z oławskiej Fundacji Krok po kroku z opiekunem, Panem Łukaszem Kłykow, który jest jednocześnie Prezesem klubu szachowego MGLKSz Parnas. Goście poprowadzili z nami zabawy szachowe, podczas których zostaliśmy wprowadzeni w tajniki tej „Królewskiej Gry". Usłyszeliśmy ciekawe historie o królu Kazimierzu i jego zbrojnej armii. Dowiedzieliśmy się jak wygląda szachownica, kto dowodzi szachową bitwą, jakie figury biorą udział w grze oraz jak się poruszają. Na koniec oglądaliśmy książeczki Wesołe Szachy oraz kolorowaliśmy kolorowanki z szachowymi figurami. Rozegraliśmy także swoje pierwsze partie. Zabawa była przednia! W zajęciach uczestniczyli uczniowie z zespołu 1-3 A a nad przebiegiem zajęć czuwały Panie Kasia Skupin i Monika Zając.

 

 

 
 

3 października 2019 r. – Zakończył się konkurs „Dyniowy zawrót głowy". Bohaterką ekspresji plastycznej uczniów była różnych kształtów, mała i całkiem duża dynia.

Przygotowano wiele indywidualnych i zespołowych prac:

klasa III - „Dynia Halloween - Piękna Pani"

zespół edukacyjno - terapeutyczny I-III A - „Fantazyjna postać"

zespół edukacyjno - terapeutyczny I-III B - „Bukiet jesienny"

zespół edukacyjno - terapeutyczny VI B - „Kręcone loki"

zespół rewalidacyjno – wychowawczy A - „Dyniowy Pan"

zespół rewalidacyjno – wychowawczy B - „Kartonowe włosy"

zespół rewalidacyjno – wychowawczy c - „Pani Jesień – Królowa jest tylko jedna"

klasa C przysposabiająca do pracy - „Szaleni kucharze"

klasa A przysposabiająca do pracy – prace indywidualne

zespół edukacyjno - terapeutyczny IV – VIII – prace indywidualne

świetlica – papierowe dynie.

Z uwagi na piękno wszystkich prac i pomysłowość autorów jury uznało,

że nagrody ufundowane przez panią dyrektor i organizatorkę konkursu panią Patrycję Zamasz otrzymają wszyscy uczestnicy. Twórcy mieli możliwość nie tylko zabawy z dynią, ale również spróbowania dyniowego ciasta.

Organizatorka „Dyniowego zawrotu głowy’ dziękuje uczniom klasy B przysposabiającej do pracy za pomoc w przygotowaniu „dyniowej wystawy", a uczniom i nauczycielom za udział w „dyniowym konkursie".

 

 

 

 

1 października 2019 r. – DZIEŃ CHŁOPAKA w zespołach edukacyjno – terapeutycznych I – III. Dziewczynki wspólnie z wychowawczyniami panią Katarzyną Skupin i panią Moniką Zając zaprosiły swoich kolegów  na słodki poczęstunek do słynącej z pysznych łakoci brzeskiej Cukierni Bombonierka. Były również życzenia i drobne upominki. Radość chłopców wywołała uśmiech i zadowolenie wśród autorek niespodzianki. Wszyscy długo będą wspominać ten wspólny "wypad do kawiarni".

 

 

 

30 września 2019 r. – Pamiętamy o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji najstarsi uczniowie klasy VIII i szkoły przysposabiającej do pracy obejrzeli film "Kamienie na szaniec". Na zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego oraz lekcjach: historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, języka angielskiego i języka polskiego zdobywali wiedzę o okolicznościach wybuchu i przebiegu II wojny światowej, o życiu i bohaterstwie Polaków w czasie wojny. Organizatorami upamiętnienia tej ważnej rocznicy w historii naszego kraju byli nauczyciele zespołu dydaktycznego.

 

 

 

 

25 września 2019 roku zorganizowano w naszej szkole Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przed wyborami kandydaci rozwiesili w szkole plakaty wyborcze z propozycjami wyborczymi. Na apelu prezentowali postulaty, by zachęcić do oddania głosu właśnie na nich. Po przedstawieniu całej procedury wyborczej, wybraniu komisji wyborczej i męża zaufania cała społeczność szkoły udała się na tajne głosowanie na jednego wybranego kandydata. Wszystkie oddane głosy były ważne i demokratycznie większością głosów zadecydowano, że Przewodniczącym SU w ZSS w roku szkolnym 2019/2020 zostaje Oskar Bodziony. Gratulujemy!

Iwona Piątkowska

Opiekun SU: Jolanta M.B.

 

 

 

 

20 września 2019 r. - W pogodny wrześniowy piątek społeczność naszej szkoły zebrała się na akcji „Sprzątnie świata". Tegoroczne hasło „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy" przyświecało nam na apelu wprowadzającym do akcji oraz podczas sprzątania szkoły i terenów zielonych wokół budynku, które wyznaczyła opiekunka szkolnego koła LOP pani Anna Pieleszek. W drugiej części akcji uczniowie wykonywali dowolną techniką banery reklamowe promujące hasło akcji. Pomysłowość i talenty uczniów można było podziwiać tuż po zakończeniu prac na wystawie w holu szkoły. Inicjatorką i osobą odpowiedzialną za te przedsięwzięcie była opiekun SU pani Jolanta Mielniczek.

 

 
 
 

18 września 2019 roku - „Rekreacja i Sport 3-2-1 START" to hasło tegorocznych zmagań sportowych, w których wzięliśmy udział na zaproszenie Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM na przystani Marina Brzeg. W rywalizacji z uczniami szkół ponadgimnazjalnych naszą szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Opiekę na uczniami pełniły pani Anna Krupa i pani Katarzyna Sikora.

 

 

 

ZET 4-8  "C" świętował urodziny klasowego kolegi Daniela. Były serdeczne życzenia i uściski, słodki poczęstunek dla wielu osób z naszej szkoły oraz kulturalne wyjście do restauracji, samoobsługa i konsumpcja wybranej potrawy. Przy tej okazji uczniowie spotkali swojego muzycznego idola Kamila Bednarka, chwilkę rozmawiali  zrobili pamiątkowe zdjęcia. Można powiedzieć, że na urodzinach Danielka był Kamil Bednarek ;))

 

 

 

 

2 września 2019 r. – Po tygodniach beztroskiej zabawy i zasłużonego odpoczynku rozpoczęliśmy kolejny rok nauki w naszej szkole. Z radością powitaliśmy w naszym gronie wielu nowych uczniów i nauczycieli. Wszystkim życzymy sukcesów i samych miłych dni w roku szkolnym 2019/2020.