rok szkolny 2019 / 2020

 
ZET - Zespoł Edukacyjno Terapeutyczny SPDP - Szkoła Przysposabiająca do Pracy SP - Szkoła Podstawowa ZRW - Zespoł Rewalidacyjno - Wychowawczy
 
 
 
 
 
Zamiast masła:hummus klasyczny i paprykowy oraz smalec z fasoli.

 

 

28 lutego 2020 r. – Pamiętamy o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przygotowana została okolicznościowa gazetka pod hasłem ,,Naród, który traci pamięć, traci sumienie” oraz odbyły się tematyczne lekcje, mające na celu przekazanie uczniom wiedzy o ludziach i wydarzeniach skazanych kiedyś na zapomnienie. Pamięć o święcie wpisana jest w akcję ,,Szkoła pamięta”, której szkolnym koordynatorem jest pani Iwona Piątkowska.

 

 
Zet 4-8c tez zdrowo gotuje - "smalec z fasoli"

 

 
Gotowania z klasą 7/8 cd. "Pizza"-uczymy się i nie jest lekko😊Gotowania z klasą 7/8 cd. "Pizza"-uczymy się i nie jest lekko😊

 

 

W środę 5 lutego reprezentacja naszej szkoły  zajęła III miejsce w Mistrzostwach Województwa  w Piłce Nożnej Halowej. Organizatorem i drużyną z II miejscem była reprezentacja Grodkowa. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Nysy.

A.U.

 

 
Bal karnawałowy

 

 

4 lutego 2020 r. - Z okazji rocznicy wyzwolenia Brzegu odbył się konkurs "Pocztówka z naszego miasta", w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII.  I miejsce zdobył Oskar Bodziony z klasy VIII. Na wyróżnienie zasługują również Jakub Inglot i Michał Mojzyk. Gratulujemy! Konkurs przygotowała pani Iwona Piątkowska.

 

 

3 lutego - Choć śniegu za oknem nie ma! to chcieliśmy zaprezentować nasze "Zimowe bałwanki" wykonane przez uczniów klasy ZET 4-8 c, PDP a i b przy zastosowaniu różnych technik przy współpracy z panią Patrycją Z.

 

 
7/8 zaczyna gotowac: "zapiekanki z serem żółtym i keczupem"

 

 
Zet 4 - 8 c gotuje - zdrowa kolacja "wloska bruschetta"

 

 

W czwartek 23 stycznia 2020 reprezentacja naszej szkoły brała udział w Turnieju Dwa Ognie w Kluczborku.
Uczniowie naszej szkoły zajeli 4 miejsce na 9 zespół z naszego województwa.

 

 

Nasi najlepsi...

 

 

DZIEN BABCI I DZIADKA W ZET 1-3 B

 

Dzisiaj progi naszej szkoły przekroczyli obchodzący swoje święto dziadkowie. Wnuczki i wnukowie z najmłodszego zespołu w radosnym uniesieniu oczekiwali przyjscia swoich ukochanych dziadków. Najważniejszą częścią uroczystości klasowej były występy naszych uczniów. Dzieci prezentowały wierszyki i piosenki, nie mogło zabraknąć tańców z dziadkami.

Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami, "słodkimi całusami" i życzeniami. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem i miłą rozmową.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i gratulujemy wyjątkowych Wnuków! Spotkanie przygotowała wychowawczyny P. Katarzyna Skupin i P. Zuzanna Barańska.

 

 

Opolskie Forum Dobrych Praktyk Pedagogów Kształcenia Specjalnego|
w Zespole Szkół Specjalnych w Brzegu

 

Dnia 21.01.2020r. w naszej placówce odbyło spotkanie pedagogów szkolnictwa specjalnego województwa opolskiego. Celem spotkania była wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przeprowadzono 6 lekcji pokazowych z: rewalidacji logopedycznej, rewalidacji muzycznej, zajęć rozwijających kreatywność, wychowania fizycznego i zajęć biblioterapeutycznych. Oficjalnego otwarcia Forum dokonała Dyrektor ZSS Brzeg  Pani Grażyna Piaskowska, która zaprezentowała pracę szkoły w formie prezentacji multimedialnej. W spotkaniu uczestniczyła także naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Brzegu, Pani Anetta Zych - Rzepecka. Kierownikiem formy była Pani Wiktoria Waloszek, doradca metodyczny z MODN w Opolu, która czuwała nad merytorycznym przygotowaniem i przebiegiem lekcji pokazowych. Obserwatorami zajęć byli pedagodzy specjalni z następujących placówek: SOSW w Grodkowie, PSP nr 1 w Brzegu, PP nr 2 w Brzegu, ZSS w Krapkowicach i ZSS w Brzegu. W ramach podsumowania Pani  Wiktoria Waloszek,  przeprowadziła Konferencję Przedmiotowo- Metodyczna, dotyczącą  metody pracy z osobami z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością według Jacka Kielina oraz Technologii Informacyjno- Komunikacyjnych (TIK). Dokonano ewaluacji obserwowanych zajęć i merytorycznej oceny wypracowanych efektów.
Nauczyciele prowadzący lekcje pokazowe: A. Krupa, A. Lechowicz- Minosora, K. Skupin, K. Tadrała, M. Zając, P. Zamasz

 

 
 
Wigilia ZET 4-8 c

 

 

19 grudnia 22019 r. – Uczniowie występujący w przedstawieniu jasełkowym ,,Dar dla Małego Króla” reprezentowali naszą szkołę w V Integracyjnym Przeglądzie Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych w Strzelinie.

Grupą aktorów opiekowały się panie Renata Minosora, Aneta Nowa i Katarzyna Skupin.

 

 

18 grudnia 2019 r. – W atmosferę zbliżających się świąt wprowadziło nas przedstawienie jasełkowe ,,Dar dla Małego Króla”, które przygotowała grupa uczniów: Sandra Kalinka, Piotr Garbowski, Robert Romanowski, Magdalena Kamińska, Michał Romanowski, Bartosz Rempała, Wiktoria Bruchal, Karolina Adasik, Natalia Sidło, Izabela Romanowska, Oskar Bodziony, Piotr Wojtysiak, Łukasz Kozioł, Szymon Gazda, Jessica Kiezik, Danuta Romanowska pod artystyczną opieką pani Renaty Minosory, pani Anety Nowak i pani Katarzyny Skupin. Tegoroczne spotkanie przy bożym żłóbku spędziliśmy w towarzystwie wielu wspaniałych gości na czele z Panem Starostą Powiatu Brzeskiego Jackiem Monkiewiczem.

Za pomoc w organizacji przedstawienia dziękujemy pani Małgorzacie Lenartowicz i pani Alicji Piotrowskiej oraz paniom pomocom Elżbiecie Pasternak i Zuzannie Barańskiej.

 

 

Artystyczno-estetyczne przygotowania do świąt uczniów z  ZET 4-8 „ C” w toku, kolorowa gazetka, świąteczne  dekoracje, rękodzielnicze podarki… coraz bliżej święta… coraz bliżej święta…

 

 

 

13 grudnia 2019 r. – Uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej, zespołu edukacyjno – terapeutycznego i SPDP uczestniczyli w drugim spotkaniu w ramach projektu ,,Upowszechnianie i ochrona praw konsumentów”. Poznali zasady robienia internetowych zakupów i możliwości korzystania z gwarancji rękojmi oraz jak reklamować wadliwy towar. Szkolnym koordynatorem spotkania była pani Iwona Piątkowska.

 

 

12 grudnia 2019 r. – Już dwunasty rok odwiedzamy podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Brzegu w ramach akcji ,,CHOINKA NADZIEI”.

Wizyta naszych uczniów i nauczycieli poprzedzona była kilkudniowymi przygotowaniami świątecznego montażu słowno – muzycznego oraz pieczeniem pierniczków przez uczniów klasy III i SPDP C, które ozdobiły choinkę i były prezentami dla pensjonariuszy.

Samo spotkanie jak zawsze było pełne radości i wzruszeń. W ramach podziękowań za odwiedziny uczniowie otrzymali własnoręcznie wykonane gipsowe ozdoby choinkowe i przepiękny stroik.

Koordynatorem akcji była pani Anna Krężel, a nauczycielami wspomagającymi jej realizację panie Anna Krupa, Sylwia Tokarczyk, Danuta Maciejowska, Barbara Krukowska.

Serdecznie dziękujemy za bożonarodzeniowe drzewko właścicielowi Szkółki Drzew i Krzewów KULAS.

 

 
Czerwonokrzyska Gwiazdka

 

 
Wspólne ubieranie i dekorowanie klasowej Choinisi Strojnisi ZET 1-3 B

 

 

11.12.2019 r. "Ze Sztuką na Ty " projekt edukacyjny

Kolejna nasza wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu. Oglądaliśmy wspaniałą wystawę malarstwa Jana, Michała, Krzysztofa Powałki. Polecamy serdecznie
 

                                                                                                                                    Katarzyna Tadrała

 

 

W przedświątecznym okresie uczniowie naszej szkoły nie zapominają o ciepłych życzeniach, podziękowaniach i zaproszeaniu naszych przyjaciół i sponsorów na szkolne jasełka. Z radością w mroźny dzień udali się do miasta, by odwiedzić naszych dobroczyńców. 

JMB

 

 

6 grudnia 2019 r. - Mikołajki

 

HO,HO,HO co to była za wizyta !!!!!!!!!!!!! Do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj biskup, który osobiście obdarował wszystkich 83 uczniów wspaniałymi prezentami. Zgodnie z tradycją zapytał na wstępie, czy dzieci były grzeczne?

Usłyszał, że TAK nawet od tych "troszkę" rozrabiających, którzy jednak obiecali  poprawę. Wielu uczniów mimo ogromnej tremy, prezentowało przed obliczem Świętego, wiersze, piosenki i tańce. Mikołajowi bardzo się u nas podobało więc zapowiedział, że przybędzie  na przyszły rok.

 

Dostojny Gość mógł nas odwiedzić dzięki niezawodnym Sponsorom, ludziom ogromnego serca i wrażliwości, którzy wspomogli Mikołaja 2019 rzeczowo i finansowo :

 

Pani Irena Kowalska - Hurtownia OAZA w Brzegu

Pan Andrzej Brzeziński - Firma KOMUS w Brzegu

Pani Celina Krówczyńska – Jubiler Brzeg

Pani Beata Dziedzic - ZPC Otmuchów S.A

Pani Janina Podobińska - Brzeskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia

Pan Werner Gritisch Prezes "The Lorenz Snack World" w Oławie

Pan Marcin Nadbrzeżny - Inter Risk Kraków

Bożena Wdowiszewska – Bank Spółdzielczy Brzeg

Członkowie Zarządu Banku Spółdzielczego  Grodków

Pani Janina Podobińska - Brzeskie Stowarzyszenie Promocji  Zdrowia

 

Pani dyrektor serdecznie dziękuje również za pomoc przy organizacji wydarzenia wymienionym poniżej nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły:

 

Pani Marzenie Bolibrzuch

Radzie Rodziców: Paniom Kindze Jeleńkowskiej i Barbarze Rempała

Panu Jackowi Śliszewiczowi

Pani Monice Zając

Pani Katarzynie Skupin

Pani Katarzynie Karbowskiej

Pani Jolancie Mielniczek-Boszkiewicz opiekunowi Samorządu Uczniowskiego

 

Dyrektor ZSS w Brzegu

Grażyna Piaskowska

 

 

5 grudnia 2019 r. - W Naszej Szkole odbył sie turniej koszykowki.  W zawodach bralo udział  9 zespołów z calej szkoly. Mistrzami zostali uczniowie klasy PDP B: A. Morel, P. Smolinski i M. Smolinski.

 

 

5 grudnia 2019 r. - Już nadchodzi świąteczny czas … o czym przypomina nam piękna dekoracja w szkolnym holu przygotowana przez panią Barbarę Krukowską i panią Annę Krężel. Elementem przewodnim tegorocznego świątecznego wystroju są kolorowe, skrzące się bombki wykonane przez zespoły klasowe, rewalidacyjno – wychowawcze, edukacyjno – terapeutyczne i uczniów nauczanych indywidualnie.

 

 

7 grudnia 2019 r. - Uczestniczyliśmy we wspaniałym Świątecznym Spotkaniu Integracyjnym. Było nas ponad 600 osób. Atmosfera była pełna życzliwości i świątecznego uroku. Oglądnęliśmy pokaz tresury psów i koni. Zostaliśmy poczęstowani wigilijnymi potrawami. Spotkaliśmy Mikołaja i jego pomocników. Kolędowaliśmy i tańczyliśmy, również na scenie. Dekorowaliśmy pierniczki i bombki. Robiliśmy zdjęcia w fotobudce. Było magicznie i wesoło.

A. Krupa, K. Sikora, K.Tadrała

 

 

4 grudnia 2019r. odbyła się „II integracyjna (uczeń-rodzic-nauczyciel) wycieczka edukacyjna” do pałacu w Mosznej. Uczniowie ZET 1-3”A”, 4-8 „C”, PDP „A”,”B” i „C”, kl.8 i ZRW „C” uczestniczyli w niej ze swoimi mamami, ciocią i tatą oraz paniami wychowawczyniami i pomocami.  Wspólnie zwiedzili przepiękny pałac, perełkę ziemi opolskiej, który dawno temu był własnością potentatów przemysłowych. Jest on  częściowo udostępniony do zwiedzania, w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Pałac posiada tyle pomieszczeń ile dni jest w roku i 99 wież. Zajmuje powierzchnię  8 tys. m².  Wokół niego rosną zabytkowe trzystuletnie okazy dębów. Pani przewodnik opowiedziała nam historię pałacu i jej właścicieli, a także legendę o nawiedzającej pałac guwernantce. Na jednej z wież w oknie  dzieci zobaczyły kościotrupa. Obok odwiedziliśmy klimatyczną palmiarnię. W drodze powrotnej do szkoły wstąpiliśmy do kawiarenki ze śląskimi wypiekami na ciastko i herbatkę. Dobrze spędzić czas w miłym gronie w kulturalnym otoczeniu.

                                                                                                          JMB

 

 

                            ŚWIĄTECZNE PIEROGI DROŻDŻOWE

 

      Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zorganizowano dla klas SPDP i 3 SP bożonarodzeniowe warsztaty kulinarne. Uczniowie mogli poznać nowy przepis na pierogi drożdżowe z kapustą i nadzieniem kebabowym. Pani Agata Bednarz ze świetlicy wiejskiej w Dobrzyniu oraz nauczyciele razem z uczniami przygotowali ciasto oraz farsze, było dużo zabawy i śmiechu przy lepieniu, pomagał nam nawet nasz nauczyciel w-fu, Pan Andrzej Unuczek. Pierogów wyszło tak dużo, że większość społeczności szkolnej miało okazję spróbować nowego przysmaku, który zagości w niejednym domu.                                                               

                                                                                               Organizatorzy:

                                                                                               Anna Krężel

                                                                                               Barbara Krukowska

                                                                                               Anna Lechowicz - Minosora

                                                                                               Małgorzata Lenartowicz

                                                                                             Anna Madeja - Godek

 

 

2.12.2019 r. - II edycja projektu edukacyjnego "Ze Sztuką na Ty!"

W Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu zaprezentowano ciekawe propozycje rewitalizacji brzeskiego rynku. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się projektom i wymieniali swoje spostrzeżenia.

Katarzyna Tadrała

 

 
Kulinarne zajecia integracyjne kl.3 i PDP C "Swiąteczne pierniczki"

 

 

Uczniowie klasy 3 po raz kolejny wzbogacali i utrwalali wiedzę o higienie jamy ustnej realizując program edukacyjny "Radosny uśmiech - radosna przyszłość".

 

 

29.11.2019 roku – „Bal u Króla Lula” to przedstawienie w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka, które dzięki pani Magdaleny Kłody, mogło obejrzeć 27 uczniów naszej szkoły. Niestety liczba miejsc była ograniczona. Dzięki Projektowi współfinansowanemu przez Powiat Brzeski „To właśnie MY” koszty związane z wyjazdem były minimalne. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Kapuścińska-Pieleszek, Aneta Nowak, Katarzyna Tadrała, Anna Krupa, Katarzyna Sikora i Justyna Dolińska

 

 

28 listopada 2019 r. – Uczniowie SPDP A, B, C, klasy VIII, VI i V obejrzeli

na sali widowiskowej w Żłobiźnie najnowsze przedstawienie grupy artystycznej Loża. Przed widzami pojawili się wykonawcy spektaklu muzycznego ,,Obudź się”, którzy piosenkami z przesłaniem, układami choreograficznymi, kostiumami i surową scenografią zachęcali do refleksji i działania w obszarze ochrony natury i tolerancji wobec różnorodności, walki ze smogiem, hejtem

i konsumpcjonizmem. Uczniowie byli zachwyceni atrakcyjną formą przekazu ważnych dla każdego współczesnego człowieka treści.

Organizatorką wyjścia na spektakl była pani Monika Zając. Uczniami opiekowały się panie: Iwona Dereń, Ewa Konieczna, Małgorzata Lenartowicz

i Patrycja Zamasz.

 

 

27 listopada 2019 w Opolu reprezentanci ZSS Brzeg brali udział w losowaniu turniejowym piłki nożnej Adwokat Cup.

W tym roku nasza szkoła wystąpi w barwach Włoch. Turniej wspierany jest przez Selekcjonera  Reprezentacji Jerzego Brzęczka oraz Marszałka Województwa Andrzeja Bułę.

Impreza piłkarska odbędzie się w kwietniu przyszłego roku.

 

 

27 listopada 2019 r. po południu odbyły się Disco Andrzejki SU. Jest to jedyna impreza popołudniowa, kiedy za oknem jest ciemno - a uczestniczyć w niej mogą tylko starsi uczniowie naszej szkoły i w dodatku grzeczni. Odświętne stroje, wyśmienity nastrój, smakowite przekąski i głośna muzyka to to, czego wszyscy oczekują. I tak było. W tym roku bawili się doskonale. Na zakończenie nawet niektórzy rodzice zatańczyli na parkiecie. Brawo! Pozostaje czekać cały rok do następnej takiej imprezy. Bezpieczeństwa dopilnowały wychowawczynie zespołów: Iwona Piątkowska, Anna Madeja - Godek, Barbara Krukowska. Organizatorką była opiekun SU – Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz

 

 

27 listopada 2019 r. uczniowie ZRW „C”, ZET 1-3 „A” i „ B” oraz ZET 4-8 „ C” uczestniczyli w lekcji muzealnej do wystawy pt. „ Umyj się, uczesz się… Z dziejów higieny” w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Przed oglądem eksponatów wszyscy wysłuchali prelekcji pani kustosz muzeum- Anny Techmańskiej na temat dbania o higienę osobistą i czystość otoczenia od pradziejów aż do dzisiaj. Konsensusem interesujących wywodów jest to, że woda jest zdrowa a myć się trzeba! Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Iwona Piątkowska, Anna Pieleszek, Katarzyna Tadrała wspierane przez pomoce nauczyciela-  panie: Justynę Dolińską, Katarzynę Karbowską i Katarzynę Pasternak. Wycieczkę zorganizowała pani Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz.

 

 

Lekcja wychowania fizycznego na basenie

Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny 5 A raz w miesiącu uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego w wodzie w Aquaparku w Brzegu. Uczniowie ćwiczą w wodzie, uczą się pływać i korzystają z dostępnych urządzeń: zjeżdżalni, jacuzzi i masaży.

Katarzyna Tadrała

 

 

25 listopada 2019 r. - Została podsumowana jesienna edycja szkolnej akcji ,,GROSIK DLA PSIAKA". Zebrana kwota 247 zł i 46 groszy okazała się najwyższą w dotychczasowych zbiórkach. Dodatkowo psiaki z brzeskiego przytuliska otrzymały dary rzeczowe w postaci kagańca, kocy oraz zabawek.

Pieniądze i psie akcesoria zostały przekazane pani Lidii Kicie z Towarzystwa Miłośników Zwierząt i wykorzystane w leczeniu psów odebranych w czasie interwencji.

Gośćmi specjalnymi spotkania podsumowującego wyniki akcji byli

strażacy z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego OSP Skarbimierz

ze swoimi psami, które pomagają im w codziennej pracy. Uczniowie mieli okazję wysłuchać na czym polega praca strażaków ochotników. Zobaczyli również jak wysoki stopień wyszkolenia prezentują czworonogi.

Koordynatorka akcji pani Anna Madeja – Godek na zakończenie podziękowała gościom za przybycie i zaprosiła wszystkich zebranych do udziału w wiosennej zbiórce dla psiaków.

 

25.11.2019 roku – Urodziny Pluszowego Misia to w naszej szkole już tradycja. Tego dnia w Kinie „7” odbyła się projekcja filmu „Sezon na misia”, nie zapomnieliśmy o biletach i popcornie. Nie zabrakło także fotobudki. Oczywiście urodziny bez balu nie mogłyby się odbyć, a prezentem dla Misia były piękne, kolorowe tematyczne obrazki i wspólny integracyjny portret misia. Organizatorkami tego dnia były panie Anna Krupa i Katarzyna Sikora.

 

 

22 listopada 2019 r. na wystawie w holu szkoły zostały zaprezentowane  estetyczne prace wykonane farbami przy użyciu patyczków higienicznych. Inicjatorem był Samorząd Uczniowski, który wspierając akcję na rzecz bezdomnych piesków zaprosił uczniów naszej szkoły do indywidualnego stworzenia własnego pieska i nazwanie go wymyślonym imieniem.  Spójrzcie jakie ciekawe imiona dzieci nadały swoim wybrańcom. 

                                        JMB

 

21 listopada 2019 w Opolu odbył się turniej Unihokeja. W zmaganiach brało udział 10 zespołów z całego województwa. Uczniowie naszej szkoły zdobyli  trzecie miejsce i ulegli minimalnie zespołom z Grodkowa i Nysy.

 

 

20.11.2019 r. - IX Mistrzostwa Szkoły w Ringo
 

miejsce: 4 Muszkieterów : Piotr Mochniak, Andrzej Morel, Michał i Paweł Smolińscy
II miejsce: Dziki : Aleks Kołodziejczyk, Igor Lewicki, Jakub Inglot, Piotr Wojtysiak, Patryk Zapotoczny
III miejsce: Polska Biało - Czerwoni : Wiktoria Podborowska, Oskar Bodziony, Krzysztof Mazur, Michał Mojzyk, Krzysztof Winiarski
IV miejsce: Idolki od Jolki : Natalia Sidło, Paulina Zakrzewska,Daniel Kozioł, Jan Pniewski, Paweł i Piotr Siwak
V miejsce: Asy : Manuela Kwiek , Wiktoria Bil, Kamila Sulowska, Kacper Kasprzak, Joshua Górniak
VI miejsce: Maluchy : Izabela Romanowska, Danuta Romanowska, Szymon Gazda, Robert Romanowski, Michał Romanowski
VII miejsce: Kuchciki : Anna Bednarczyk, Anna Orzeł, Michał Buczyk, Łukasz Kozioł, Tomasz Skowroński
 

                                                                                                                    Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

20 listopada 2019 r. – Uczniowie najstarszych klas uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym ,,Upowszechnianie i ochrona praw konsumentów”, na którym zdobyli wiedzę na temat praw konsumenckich, jak mogą skutecznie reklamować zakupiony towar, czym się różnią zakupy internetowe od tych dokonywanych w stacjonarnych sklepach. Zdobyta wiedza pozwoli im stać się bardziej świadomymi klientami i ułatwi dokonywanie samodzielnych zakupów.

Koordynatorem spotkania była pani Iwona Piątkowska.

 

 

20 listopada 2019 r. – Z okazji Dnia Praw Dziecka w holu szkoły przygotowana została przez panią Iwonę Piątkowską gazetka upowszechniająca wiedzę o prawach dziecka. Wszyscy musimy mieć świadomość, że prawa dzieci nie kolidują z prawami dorosłych, lecz uzupełniają się. Prawa te są kanonem zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

 

 

19.11.2019 r. - I Mistrzostwa w Kręglach Szkół Specjalnych Województwa Opolskiego
Nasz zespół w składzie: Izabela Romanowska, Danuta Romanowska, Igor Lewicki, Michał i Paweł Smolińscy zdobył V miejsce w zawodach w kręgle w Nysie.

 

Katarzyna Tadrała, Andrzej Unuczek

 

 

18 listopada 2019 r. – Grupa dwudziestu ośmiu uczniów z klasy VIII, VI, V i III, zespołów edukacyjno – terapeutycznych i SPDP A, B, C uczestniczyła w wyjeździe do Oławskiego Centrum Sztuki, gdzie miała okazję obejrzeć bajkę baletową ,,O tym jak Twardowski duszę diabłu zaprzedał” w brawurowym wykonaniu tancerzy Teatru Tańca AnKa i uczniów Studia Tańca PIRUET. Zachwyciła ich podczas spektaklu piękna oprawa sceniczna, barwne kostiumy, ciekawe choreografie i wspaniała muzyka. Treść bajki pozwolił zrozumieć towarzyszący widzom narrator. Przedstawienie okazało się niezapomnianą podróżą w tajemniczy świat tańca.

Wyjazd zorganizowała pani Ewa Konieczna. Uczniami opiekowały się panie: Anna Krężel, Barbara Krukowska, Małgorzata Lenartowicz i Ewa Uryga – Krupa.

 

 

13 listopada uczniowie ZRW „C”, ZET 1-3 „A” i „ B”, ZET 4-8 „ C” i Karolinka A. pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Tam pan przewodnik opowiadał dzieciom o dawnych dziejach, życiu na zamku i w Brzegu. Uczniowie podziwiali piękne meble, stroje, obrazy, zbroje i pomniki. W podziemiach grobowce władców i możnych. Imponująca była też makieta Brzegu, na których odnajdywaliśmy budynki zachowane do dzisiaj. Wyjście do muzeum zorganizowała pani Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz.

 

 

12 listopada uczniowie ZET 4-8 „ C” udali się do sali zabaw „ Puchatek” w ramach nagrody zdobytej w konkursie pn. „ Dzień Postaci z Bajek”. W basenie z kulkami skakali jak tygryski, wspinali się na  przeszkodach i zjeżdżali na zjeżdżalniach. Ganiali i skakali na trampolinach. Zabawa była przednia i uczniowie bardzo zadowoleni. Nadzór nad bezpieczeństwem dzieci sprawowały panie Patrycja Zamasz i wychowawczyni Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz.

 

 

Ucznioiwe klasy 3 oraz zespołów edukacyjno - terapeutycznych 1 - 3 a ib pod czujnym okiem swoich wychowawczyń uczestniczyli w akcji 'Sniadanie daje moc"

 

 

Prezentacja 1                         Prezentacja 2

 

 

11 11 metrów dla Niepodległej

Pod  tym hasłem uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzegu wzięli udział w uroczystych obchodach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W dniu 7 listopada Młodzi artyści odwiedzili Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Brzegu, na ręce włodarzy naszego miasta złożyli pamiątkową tablicę, zaprezentowali program artystyczny pod czujnym okiem p. Anny Krupy i p. Katarzyny Sikory.  Opiekę nad uczniami sprawowali panie Aneta Nowak, Anna Krężel i Elżbieta Pasternak.

 

 

 

8 listopada 2019 r. – W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ,,SZKOŁA DO HYMNU” i o godzinie 11.11 wszyscy razem, uczniowie i nauczyciele zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Dodatkowo mogliśmy obejrzeć okolicznościową gazetkę przygotowaną przez panią Iwonę Piątkowską. 

W czasie wspólnego spotkania społeczności uczniowskiej Pani Dyrektor odczytała list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, który otrzymaliśmy w ramach podziękowań za udział w ubiegłorocznym Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,,Piękna Nasza Polska Cała”.

Do listu dołączona została flaga Rzeczpospolitej Polskiej, która będzie nam towarzyszyć w czasie wszystkich uroczystości szkolnych.

 

 

7 listopada 2019 r. – Uczniowie klas IV - VIII w ramach szkolnych działań upamiętniających zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości wzięli udział w corocznym konkursie ,,Polskie symbole narodowe”. Wykonując samodzielnie zadania testowe musieli wykazać się znajomością historii symboli naszego państwa. Gratulujemy wiedzy i zwycięstwa w konkursie uczniom klasy VIII Oskarowi Bodzionemu i Igorowi Lewickiemu. Konkurs przygotowała pani Iwona Piątkowska.

 

6 listopada 2019 r. - ,,Umyj się, uczesz się… Z dziejów higieny.” to tytuł czasowej wystawy w Muzeum Piastów Śląskich, którą mieli okazję obejrzeć uczniowie SPDP, klasy V, VI i VIII pod opieką wychowawczyń. Zwiedzanie wystawy poprzedzone zostało barwną opowieścią pani przewodnik Anny Techmańskiej o historii dbania o higienę osobistą od starożytności do współczesności. Wyjście do muzeum zorganizowała pani Barbara Krukowska.

 

 

DORADZTWO ZAWODOWE

 

5 listopada uczniowie klasy 5,6 i 8 szkoły podstawowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wrocławiu. Odbyło się spotkanie z dyrektorem szkoły, pedagogiem, psychologiem i nauczycielami praktycznej nauki zawodu. Omówiono organizację nauki i pracy w szkole branżowej. Zwiedzano szkołę, internat oraz warsztaty praktycznej nauki zawodu. Poznano warunki nauki, możliwości odbywania praktycznej nauki zawodu i zamieszkania w internacie. Wszystkie spotkania odbywały się w miłej, serdecznej atmosferze. Uczniowie poszerzyli wiadomości na temat szkolnictwa zawodowego, co ułatwi im wybór zawodu.

Dziękujemy za merytoryczne i serdeczne przyjęcie.

 

 

30 października 2019 r. – Uczniowie wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w realizacji programu MEN ,,Szkoła pamięta”. W  jego ramach odwiedziliśmy groby żołnierzy na cmentarzu przy ulicy Ofiar Katynia i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym śmierć dziewięciu nieznanych polskich żołnierzy, którzy zginęli w początkach 1945 roku na Ziemi Brzeskiej.

 

Uczniowie ZET 4-8 „C” coraz bardziej przekonują się jak dobrze jest móc liczyć na rodziców. W tym roku szkolnym w klasie mają nowe pięknie upięte zboża- żyto i pszenicą, pachnącą lawędę i dynie. Pani wychowawczyni bardzo chwali dzieci i zaangażowanie mam.

JMB

 

W środę, 23 października br. w  hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 odbyła się XII edycja Festiwalu Piosenki osób z Niepełnosprawnością pn. „Jesteśmy tu”. To wyjątkowe wydarzenie  organizowane jest  przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu. W tym roku naszą szkołę reprezentował jedenastoosobowy zespół „Każdy sobie” w składzie: Piotr Mochniak, Oskar Bodziony, Magdalena Kamińska, Anna Orzeł, Szymon Gazda, Kamila Foryś, Łukasz Kozioł, Anna Bednarczyk, Michał Buczyk, Karolina Adasik, Bartosz Rempała. Zaprezentowaliśmy dwie piosenki: „Żono moja” w kategorii zespół oraz „Czekam na Ciebie” w kategorii solista. Występy naszej szkoły spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności i jurorów. Zespół wokalno- taneczny zajął I miejsce oraz Grand Prix całego festiwalu, solista Piotr Mochniak wywalczył również I miejsce oraz Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu. Gościem specjalnym imprezy był Adam Asanov - twórca przeboju „Bałkanica”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Anna Krupa, Katarzyna Sikora

 

22 października 2019 r. – Znów radośnie w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej. Egzamin na uczniów,  na  lekcji  „Pasowanie” zdali celująco i przyrzekli, że będą sławić imię naszej szkoły. Przygotowujący dzisiejszą uroczystość – Panie Iwona Dereń, Barbara Krukowska, Małgorzata Lenartowicz, Anna Madeja - Godek,  Aneta Nowak, Katarzyna Skupin i  Monika Zając - również zdały swój egzamin i dały wiele radości oglądającym. Wszyscy zebrani - nauczyciele, rodzice, uczniowie i przede wszystkim goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w osobach: Naczelnik Wydziału Oświaty  Starostwa Brzeskiego, Pani Anetta Zych - Rzepecka oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Brzegu Pani Barbara Sadkowska - Jakubów,  w bardzo ciepłych słowach wypowiedzieli się o wszystkim co zobaczyli i usłyszeli.

Efekt nie byłby tak spektakularny bez pomocy  pani Anny Krupy i pana Jacka Śliszewicza,  którym organizatorki serdecznie dziękują.

Wszyscy natomiast serdecznie dziękujemy tym - dzięki którym nasi nowi uczniowie obdarowani zostali drobnymi prezentami - sponsorom:

 

Niech uśmiech dziecka będzie podziękowaniem dla wszystkich.

 

          Ewa Uryga - Krupa

 

 

DORADZTWO ZAWODOWE 7 października uczniowie klasy ósmej wzięli udział w spotkaniu zawodoznawczym w PKS w Brzegu. Zostali zapoznani z pracą mechanika samochodowego, obserwowali czynności diagnosty samochodowego i zobaczyli jak wygląda wymiana opon. Chłopcy zdobyli wiele cennych informacji, które pomogą im podjąć decyzję, jaki zawód i szkołę wybrać. Dziękujemy za poświęcony nam czas, przekazane informacje i życzliwą atmosferę.

 

 

 
 

5 – 20 października 2019 – Europejski Tydzień Kodowania, czyli EU Code Week, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Code Week to szczególny tydzień dla każdego miłośnika kodowania...na tyle szczególny, że trwa aż dwa tygodnie. W ramach zajęć świetlicowych przeprowadzono szereg zajęć, przybliżających tematykę kodowania a także rozwój kompetencji kluczowych związanych z myśleniem obliczeniowym. Odkrywanie obrazków, szukanie kodów w codziennych czynnościach, czy odkodowywanie haseł to tylko niektóre ciekawe pomysły na spędzanie czasu wolnego. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Sikora

 

17 października uczniowie klasy ósmej oraz szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Brzeskiej Fabryki Silników "BESEL". Uczniowie mieli moliwość zapoznania sie z całym procesem produkcji różnych typów silnika dzięki panu Andrzejowi Wieczorkowi kierownikowi działu konstrukcyjno - technologicznego. Bardzo dziękuję panu Markowi, tacie naszego ucznia Jakuba w dowiezieniu uczniów oraz pani Ani i panu Jackowi za opieke nad uczniam

 

 

 

 

17 października 2019 r. - Samo zdrowie z sałatka jarzynową.

Dzisiejszego dnia na zajęciach było pysznie a przede wszystkim zdrowo. Uczniowie z Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego 1-3 B z Panią Kasią Skupin i Zuzią Barańską przygotowali na drugie śniadanie sałatkę jarzynową. Pysznie. Nam smakowało, bo samodzielnie kroiliśmy, mieszaliśmy, przyprawialiśmy i zajadaliśmy. Sałatkę skosztowali również Nasi Rodzice.

 

 
 

16 października 2019 r. – Już piąty raz, ale tym razem w jesiennej aurze i całkiem na sportowo spędziliśmy czas w lesie w Kurzniach. Uczniowie brali udział w biegu terenowym i nordic walkingu leśnym duktem, w którym najlepszy okazał się Daniel Kozioł, II miejsce zajął Krzysztof Winiarski i III miejsce Łukasz Kozioł. W grupie starszych biegaczy I miejsce zdobył Michał Smoliński, II miejsce przypadło Pawłowi Smolińskiemu, a III miejsce Oskarowi Bodzionemu. W grupie młodszych biegaczy klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce Lujis Dymiter, II miejsce Paweł Siwak, III miejsce Jan Pniewski.

Rywalizacja sportowa poprzedzona została prelekcją pana Andrzeja Andrzejczyka "Wszystko o lesie" i spacerem ścieżkami edukacyjnymi. Na placu przy domku myśliwskim chętni uczniowie brali udział w grach i zabawach ruchowych. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie ze słodkim poczęstunkiem.

Nasz pełen atrakcji pobyt w lesie zorganizowali: pani Anna Lechowicz – Minosora, pani Renata Minosora, pani Katarzyna Sikora, pani Katarzyna Tadrała i pan Andrzej Unuczek.

Organizatorzy i uczestnicy "leśnej imprezy" dziękują za wsparcie sponsorom:

Fabryce Silników Elektrycznych "Besel",

Kołu Łowieckiemu nr 2 "Bażant" w Brzegu,

Kołu Łowieckiemu "Odyniec" w Karłowicach,

Wójtowi Gminy Skarbimierz.

 

 

 

14 października 2019 r. – Pamiętamy o naszych nauczycielach i to dla Nich w podzięce za trud i serce okolicznościowa gazetka przygotowana przez panią Anetę Nowak i panią Monikę Zając.

 

Natalia Sidło zajęła II miejsce na etapie wojewódzkim, w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach projektu pn. „Odpoczywaj na wsi” . Celem konkursu było m.in. promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi i kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Natalia wykorzystała do pracy m.in. naturalne surowce roślinne jak żyto, pszenicę, lawendę, korę drzewa itp. i spośród 63 uczniów zajęła to zaszczytne drugie miejsce w województwie. Gratulujemy!

JMB

 

 

 

 

08 października 2019 r. - dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Podopiecznych z oławskiej Fundacji Krok po kroku z opiekunem, Panem Łukaszem Kłykow, który jest jednocześnie Prezesem klubu szachowego MGLKSz Parnas. Goście poprowadzili z nami zabawy szachowe, podczas których zostaliśmy wprowadzeni w tajniki tej „Królewskiej Gry". Usłyszeliśmy ciekawe historie o królu Kazimierzu i jego zbrojnej armii. Dowiedzieliśmy się jak wygląda szachownica, kto dowodzi szachową bitwą, jakie figury biorą udział w grze oraz jak się poruszają. Na koniec oglądaliśmy książeczki Wesołe Szachy oraz kolorowaliśmy kolorowanki z szachowymi figurami. Rozegraliśmy także swoje pierwsze partie. Zabawa była przednia! W zajęciach uczestniczyli uczniowie z zespołu 1-3 A a nad przebiegiem zajęć czuwały Panie Kasia Skupin i Monika Zając.

 

 

 
 

3 października 2019 r. – Zakończył się konkurs „Dyniowy zawrót głowy". Bohaterką ekspresji plastycznej uczniów była różnych kształtów, mała i całkiem duża dynia.

Przygotowano wiele indywidualnych i zespołowych prac:

klasa III - „Dynia Halloween - Piękna Pani"

zespół edukacyjno - terapeutyczny I-III A - „Fantazyjna postać"

zespół edukacyjno - terapeutyczny I-III B - „Bukiet jesienny"

zespół edukacyjno - terapeutyczny VI B - „Kręcone loki"

zespół rewalidacyjno – wychowawczy A - „Dyniowy Pan"

zespół rewalidacyjno – wychowawczy B - „Kartonowe włosy"

zespół rewalidacyjno – wychowawczy c - „Pani Jesień – Królowa jest tylko jedna"

klasa C przysposabiająca do pracy - „Szaleni kucharze"

klasa A przysposabiająca do pracy – prace indywidualne

zespół edukacyjno - terapeutyczny IV – VIII – prace indywidualne

świetlica – papierowe dynie.

Z uwagi na piękno wszystkich prac i pomysłowość autorów jury uznało,

że nagrody ufundowane przez panią dyrektor i organizatorkę konkursu panią Patrycję Zamasz otrzymają wszyscy uczestnicy. Twórcy mieli możliwość nie tylko zabawy z dynią, ale również spróbowania dyniowego ciasta.

Organizatorka „Dyniowego zawrotu głowy’ dziękuje uczniom klasy B przysposabiającej do pracy za pomoc w przygotowaniu „dyniowej wystawy", a uczniom i nauczycielom za udział w „dyniowym konkursie".

 

 

 

 

1 października 2019 r. – DZIEŃ CHŁOPAKA w zespołach edukacyjno – terapeutycznych I – III. Dziewczynki wspólnie z wychowawczyniami panią Katarzyną Skupin i panią Moniką Zając zaprosiły swoich kolegów  na słodki poczęstunek do słynącej z pysznych łakoci brzeskiej Cukierni Bombonierka. Były również życzenia i drobne upominki. Radość chłopców wywołała uśmiech i zadowolenie wśród autorek niespodzianki. Wszyscy długo będą wspominać ten wspólny "wypad do kawiarni".

 

 

 

30 września 2019 r. – Pamiętamy o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji najstarsi uczniowie klasy VIII i szkoły przysposabiającej do pracy obejrzeli film "Kamienie na szaniec". Na zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego oraz lekcjach: historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, języka angielskiego i języka polskiego zdobywali wiedzę o okolicznościach wybuchu i przebiegu II wojny światowej, o życiu i bohaterstwie Polaków w czasie wojny. Organizatorami upamiętnienia tej ważnej rocznicy w historii naszego kraju byli nauczyciele zespołu dydaktycznego.

 

 

 

 

25 września 2019 roku zorganizowano w naszej szkole Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przed wyborami kandydaci rozwiesili w szkole plakaty wyborcze z propozycjami wyborczymi. Na apelu prezentowali postulaty, by zachęcić do oddania głosu właśnie na nich. Po przedstawieniu całej procedury wyborczej, wybraniu komisji wyborczej i męża zaufania cała społeczność szkoły udała się na tajne głosowanie na jednego wybranego kandydata. Wszystkie oddane głosy były ważne i demokratycznie większością głosów zadecydowano, że Przewodniczącym SU w ZSS w roku szkolnym 2019/2020 zostaje Oskar Bodziony. Gratulujemy!

Iwona Piątkowska

Opiekun SU: Jolanta M.B.

 

 

 

 

20 września 2019 r. - W pogodny wrześniowy piątek społeczność naszej szkoły zebrała się na akcji „Sprzątnie świata". Tegoroczne hasło „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy" przyświecało nam na apelu wprowadzającym do akcji oraz podczas sprzątania szkoły i terenów zielonych wokół budynku, które wyznaczyła opiekunka szkolnego koła LOP pani Anna Pieleszek. W drugiej części akcji uczniowie wykonywali dowolną techniką banery reklamowe promujące hasło akcji. Pomysłowość i talenty uczniów można było podziwiać tuż po zakończeniu prac na wystawie w holu szkoły. Inicjatorką i osobą odpowiedzialną za te przedsięwzięcie była opiekun SU pani Jolanta Mielniczek.

 

 
 
 

18 września 2019 roku - „Rekreacja i Sport 3-2-1 START" to hasło tegorocznych zmagań sportowych, w których wzięliśmy udział na zaproszenie Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM na przystani Marina Brzeg. W rywalizacji z uczniami szkół ponadgimnazjalnych naszą szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Opiekę na uczniami pełniły pani Anna Krupa i pani Katarzyna Sikora.

 

 

 

ZET 4-8  "C" świętował urodziny klasowego kolegi Daniela. Były serdeczne życzenia i uściski, słodki poczęstunek dla wielu osób z naszej szkoły oraz kulturalne wyjście do restauracji, samoobsługa i konsumpcja wybranej potrawy. Przy tej okazji uczniowie spotkali swojego muzycznego idola Kamila Bednarka, chwilkę rozmawiali  zrobili pamiątkowe zdjęcia. Można powiedzieć, że na urodzinach Danielka był Kamil Bednarek ;))

 

 

 

 

2 września 2019 r. – Po tygodniach beztroskiej zabawy i zasłużonego odpoczynku rozpoczęliśmy kolejny rok nauki w naszej szkole. Z radością powitaliśmy w naszym gronie wielu nowych uczniów i nauczycieli. Wszystkim życzymy sukcesów i samych miłych dni w roku szkolnym 2019/2020.