Z biblioteki szkolnej...

Regulamin wypożyczania i udostępniania podręczników (materiałów edukacyjnych) uczniom

Word Web
 

21 czerwca 2018 r. - Królewna i Królewicz na ziarnku grochu

 

 

Z okazji Miesiąca Książki byliśmy gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu na lekcji o Pippi  Langstrumpf. Uczniowie świetnie bawili przy zabawach zaproponowanych przez Panią bibliotekarz, słuchali historii o Pippi, odpowiadali na zagadki o naszej bohaterce, chodzili do tyłu jak Pippi i tańczyli w rytm muzyki. Na koniec każdy z uczniów musiał zjeść kawałek cytryny, za co otrzymywał order z wizerunkiem Pippi. Uczniowie z uśmiechem wrócili do szkoły i czekają na koleją lekcję o naszej bohaterce.

                                                                                              Anna Lechowicz - Minosora

 

Uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 Szkoły Podstawowej, wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu. Mogli zapoznać się z funkcjonowaniem skomputeryzowanej  biblioteki, oglądali ciekawe książki dla dzieci. Każdy z uczniów mógł osobiście  posłużyć się czytnikiem do książek,  który jest w bibliotece. Omawiane były rodzaje książek, uczniowie mogli porównać, które książki są dla małych dzieci, a które dla starszych i dorosłych. Pani bibliotekarz zadawała pytania o książki, które się uczniom najbardziej podobają, wygrały kolorowe z dużymi ilustracjami. Miło spędziliśmy czas  w towarzystwie książek i  miłej Pani Sylwii, czekamy na spotkanie w maju.

8 listopada 2017 r. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na lekcję do Biblioteki Miejskiej w Brzegu. Tematem przewodnim była jesień wokół nas i w książkach. Pani bibliotekarka przedstawiła nam książki o jesieni, czytała fragmenty opowiadań i zadawała pytania z treści. Potem były jesienne zagadki losowane przez uczniów, na które prawie wszyscy znali odpowiedzieć. Mieliśmy okazję schować się pod parasolem i okazało się ,że parasol biblioteczny pomieścił pod sobą aż 12 uczniów. Było dużo zabawy i radości, na koniec podziękowaliśmy za zaproszenie i wręczyliśmy Pani Sylwii słodki upominek.

Anna Lechowicz-Minosora

Świetlica szkolna czynnie zaangażowała się w akcję biblioteczną "Wielkie czytanie". Na spotkaniu czytana była książka "Przygody Mikołajka" Jeana Jacguesa Sempe i Rene Goscinnego. Uczniowie  oraz nauczyciele bardzo dobrze się bawili w trakcie zajęć i czekają na kolejne spotkanie  z naszym bohaterem.

                                                                                                                                                             Monika Zając

                                                                                                                                                             Anna Lechowicz-Minosora

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Miejskiej na Placu Zamkowym. Pretekstem do zajęć był wiersz o prawach dziecka. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ich praw, wykonali prace plastyczne przedstawiające rasy człowieka, które miały im przypomnieć o tolerancji wobec innych dzieci.

Lekcja przebiegła w miłej atmosferze, a uczniowie na zakończenie spotkania przekazali pani bibliotekarz słodki upominek.

 

W październiku uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Brzegu uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. W czasie spotkania uczniowie rysowali, bawili się, a co najważniejsze czytali o jesieni. Zajęcia okazały się bardzo interesujące. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali zaproszenia do biblioteki i zapowiedzieli swój udział w zajęciach z okazji brzeskich obchodów Praw Dziecka.

 

 

Czytamy Piotrusia Pana...

 

 

 
4 listopada 2015

 

 
29-10-2015

 

 
05-10-2015

 

26 marca 2015 r. – Odbyły się warsztaty biblioteczno – plastyczne ,,Wielkanoc tuż, tuż …” z inicjatywy pani Anny Lechowicz – Minosory. Zaproszone panie na co dzień prowadzące zajęcia  w świetlicach wiejskich Agata Bednarz i Izabela Potaczało wspólnie z uczniami gimnazjalnych zespołów edukacyjno – terapeutycznych wykonały palmy wielkanocne i przygotowały pisanki

do świątecznych koszyczków.

 

26 marca 2015
Warsztaty
Plastuś
Biblioteka Miejska
 

8 – 12 września 2014 r. – W tych dniach przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Wielkie czytanie", która przeprowadzona została w dwóch grupach wiekowych.

Dla starszych uczniów dobrano tak utwory i autora, aby można było zrealizować również elementy zadań profilaktyczno – wychowawczych. Główną bohaterką ,,szkolnego wielkiego czytania” z uwagi na liczną reprezentację społeczności romskiej wśród naszych wychowanków, była Bronisława Wajs – Papusza, romska poetka, która wśród licznych utworów napisała piękną ,,Pieśń cygańską”:

 

,,(…)

Nikt mnie nie rozumie,

tylko lasy i rzeki.

To, o czym mówię,

wszystko, wszystko już dawno minęło,

wszystko, wszystko ze sobą wzięło –

i tamte lata młode."

 

Uczniowie wykazali zainteresowanie życiem i twórczością Papuszy, czuli się dumni z sukcesu jaki osiągnęła. Młodsi słuchacze za sprawą "Plastusiowego pamiętnika” przenieśli się w świat twórczości Marii Kownackiej. Czytanie połączone zostało z ekspresją plastyczną, której efektem będą plakaty wykonane w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

Akcję zorganizowała pani Anna Lechowicz – Minosora przy współpracy zespołu profilaktyczno – wychowawczego.

 

12 września 2014

 

Po raz kolejny w miesiącu październiku 2013 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Odbyły się konkursy, lekcje biblioteczne i biblioterapeutyczne, wyjścia do zaprzyjaźnionych bibliotek oraz apel podsumowujący święto biblioteki. Biblioteka Miejska przygotowała dla naszych uczniów lekcje o jesieni, na których nasi uczniowie wykazali się umiejętnościami plastycznymi oraz znajomością
otaczającego świata. Natomiast w bibliotece Zespołu Szkół Budowlanych nasi gimnazjaliści mogli zobaczyć bibliotekę z pracownią multimedialną. Każdy z uczniów miał za zadanie odnaleźć w katalogu komputerowym odpowiednią książkę.
Na apelu rozstrzygnięto konkurs "Moja biblioteka", w którym zwycięzcami były wszystkie klasy oraz zespoły. W konkursie "Czy znasz tę baśń" bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Skowroński, Daria Perfikowska oraz Joanna Sławęta. Najlepszymi czytelnikami miesiąca października zostali Joanna Słąwęta, Wojtek Wilczek i Kacper Rupa.
Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć również przedstawienie "Czerwony kapturek", który został przygotowany przez koło teatralne naszej szkoły. Odwiedziły nas również przedszkolaki z przedszkola integracyjnego, wszyscy bawiliśmy się w scenerii książek i bajki. Mamy nadzieję, ze święto biblioteki pozwoliło naszym uczniom cieszyć się książką, która jest nieodłącznym elementem biblioteki szkolnej.

7 listopada 2013
Biblioteka 2013

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.  Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Hasło tegorocznego (2011) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"

W tym roku po raz kolejny świętowaliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!  Zorganizowane były konkursy biblioteczne, głośne czytanie w klasach oraz wyjścia do brzeskich bibliotek. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w konkursach, licznie brali udział w wycieczkach bibliotecznych.  Rozstrzygnięto z tej okazji dwa konkursy biblioteczne „ Moja Książka” i „Ozdobna czcionka”. Laureaci otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

zdjęcia

Braliśmy udział w konkursie ogólnopolskim „ Ilustracje do utworów Wandy Chotomskiej”. Nasi uczniowie stworzyli szereg pięknych prac, niestety nie zajęliśmy znaczących miejsc. Ale przecież tak naprawdę liczy się udział naszych dzieci i zaangażowanie w takich przedsięwzięciach i to jest cenne, że możemy pokazać talent i umiejętności naszych uczniów.

III

 

„Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych ludzi powinniśmy zadbać o to, by wszystkie dzieci dobrze znały język i z przyjemnością czytały”.

 

W roku szkolnym 2011/2012 uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta Dzieciom - Czytające szkoły”.  „Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest adresowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje czasu lub nie ma motywacji, by dzieciom czytać. Część z nich błędnie zakłada, że dziecko może się nauczyć języka z telewizji i Internetu. Trzeba przekonywać rodziców do jak najczęstszych rozmów z dzieckiem, zaangażowania w jego wychowanie i do czytania mu w domu, ale jednocześnie szkoła powinna wspomagać dzieci w ich rozwoju językowym i duchowym, dając im szansę na codzienny kontakt z książką czytaną przez nauczyciela”. 

 Codziennie odbywa się dwudziestominutowe czytanie w poszczególnych klasach i nauczaniach indywidualnych. Korzystamy z zaproszeń nauczycieli na poszczególne lekcje. W związku z ogłoszonym Rokiem Korczaka odbywa się cykliczne czytanie utworu „ Król Maciuś Pierwszy”. Opowiada ona o małym chłopcu, synu króla. Po śmierci ojca – władcy Maciuś sam zostaje królem. Ukazany świat rządzony przez dzieci daje naszym uczniom przykład pracy w samorządzie szkolnym jak i zaangażowanie w życie szkoły.

 

„Codzienne czytanie uczniom to najtańsza i najskuteczniejsza metoda podniesienia poziomu szkolnej edukacji i poprawy relacji w szkole”.