Z biblioteki szkolnej...

Regulamin wypożyczania i udostępniania podręczników (materiałów edukacyjnych) uczniom:

Word Web

W miesiącu wrześniu w naszej szkole odbyło się jak co roku "Wielkie czytanie", które przybliża uczniom znane polskie książki oraz ich bohaterów. Nauczyciel bibliotekarz przybliżył uczniom treść książki "Miś Uszatek" Cz. Janczarskiego, nauczyciel świetlicy, "Plastusiowy pamiętnik", M. Kownackiej, natomiast pedagog szkolny przeprowadziła lekcję dla uczniów narodowości romskiej, przybliżając postać poetki romskiej, "Papuszy", Bronisławy Wajs. Lekcje odbywały się cyklicznie, ale do czytania wybranych książek wrócimy w kolejnych miesiącach, tym bardziej, że wzbudziły ciekawość dla losów bohaterów wśród uczniów.

Maria Bielecka
Anna Lechowicz-Minosora
Katarzyna Sikora

 

Z okazji święta " Maj miesiącem książki" gościliśmy w odwiedzinach  Miejskiej Bibliotece na lekcji o książkach. Uczniowie mogli pooglądać różne rodzaje książek, posłuchać opowiadania o  przygodach Franklina i rozwiązywać zagadki o bohaterach bajek. Na koniec uczniowie otrzymali w prezencie od Pani bibliotekarki książeczki do czytania, ktore zostaną przekazane do biblioteczek klasowych.

 

Anna Lechowicz-Minosora

W styczniu nasi uczniowie zostali zaproszeni na lekcję biblioterapeutyczną w Bibliotece Miejskiej Oddział dla dzieci p.t. "Karnawał". Uczniowie brali udział w zagadkach, rebusach i słuchali opowiadania. Mieli okazję przebrać się za wybrana postać z książki, wszyscy czuli się bajkowo. Lekcja była bardzo ciekawa i wesoła. Podziękowaliśmy Paniom bibliotekarkom własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami i czekamy na kolejne zaproszenie.

Anna Lechowicz-Minosora

 

 

klasa 2/3

Szanowni Państwo, Rodzice i Nauczyciele

Nasza  szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, który jest programem rządowym na lata 2016-2020.  Program będzie realizowany od września do grudnia 2018. Ma on zachęcać do sięgania po książki przez uczniów oraz promować biblioteki szkolne.

Celem programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów oraz promocja czytelnictwa poprzez udzielenie wsparcia finansowego na zakup nowości wydawniczych (oprócz podręczników).

Zadaniem i szkoły i Rodziców powinno być wychowanie czytającego dziecka. Czytanie nie może być karą, lecz nagrodą. Dzieci potrzebują czasu, aby czytać płynnie i poprawnie.  Bądźmy cierpliwi i dbajmy o czas naszych dzieci poświęcony książce. Czytając sami, dajmy dobry przykład naszym dzieciom.

Zapraszamy Państwa do przeczytania słów pani Ireny Kóźmińskiej, prezesa fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”, której dobro dziecka i wychowanie przez czytanie, podobnie jak nam nauczycielom, jest bliskie sercu.

Nauczyciel bibliotekarz  Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu

 

klasa 8 / III gimnazjum

Drodzy Rodzice
Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.
Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.
Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.
Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie- bo i skąd miałoby wiedzieć? – co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.
Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.
Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniej­szej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!
 
Autorką listu jest pani Irena Koźmińska 
Prezes fundacji ABCXXI”- Cała Polska czyta dzieciom

W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyło się czytanie wierszy w klasach zet 1-3 „B” i „C”. Zaprezentowane były uczniom wiersze o tematyce jesiennej między innymi wiersz pt: „Jesienne liście” E. Szelburg- Zarembiny, „Jesień wcale nie jest smutna” U. Kozłowskiej oraz wiersz pt:„Kalosze poproszę!”A. Frączek. Rozmawialiśmy na temat jesiennej pogody oraz jesiennego ubioru. Uczniowie mogli ubrać się w płaszcze przeciwdeszczowe i poczuć się jak na jesiennym spacerze. Bawiły się przy tym wesoło, przekomarzając się przy trzymaniu parasolki, kto pierwszy będzie ją trzymał:) Zajęcia zakończyły się pracą plastyczną podczas, której malowali parasolkę zgodnie z podanym kolorowym wzorem.

Magdalena Załugowicz-Mosoń

 

21 czerwca 2018 r. - Królewna i Królewicz na ziarnku grochu

 

Z okazji Miesiąca Książki byliśmy gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu na lekcji o Pippi  Langstrumpf. Uczniowie świetnie bawili przy zabawach zaproponowanych przez Panią bibliotekarz, słuchali historii o Pippi, odpowiadali na zagadki o naszej bohaterce, chodzili do tyłu jak Pippi i tańczyli w rytm muzyki. Na koniec każdy z uczniów musiał zjeść kawałek cytryny, za co otrzymywał order z wizerunkiem Pippi. Uczniowie z uśmiechem wrócili do szkoły i czekają na koleją lekcję o naszej bohaterce.

                                                                                              Anna Lechowicz - Minosora

 

Uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 Szkoły Podstawowej, wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu. Mogli zapoznać się z funkcjonowaniem skomputeryzowanej  biblioteki, oglądali ciekawe książki dla dzieci. Każdy z uczniów mógł osobiście  posłużyć się czytnikiem do książek,  który jest w bibliotece. Omawiane były rodzaje książek, uczniowie mogli porównać, które książki są dla małych dzieci, a które dla starszych i dorosłych. Pani bibliotekarz zadawała pytania o książki, które się uczniom najbardziej podobają, wygrały kolorowe z dużymi ilustracjami. Miło spędziliśmy czas  w towarzystwie książek i  miłej Pani Sylwii, czekamy na spotkanie w maju.

8 listopada 2017 r. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na lekcję do Biblioteki Miejskiej w Brzegu. Tematem przewodnim była jesień wokół nas i w książkach. Pani bibliotekarka przedstawiła nam książki o jesieni, czytała fragmenty opowiadań i zadawała pytania z treści. Potem były jesienne zagadki losowane przez uczniów, na które prawie wszyscy znali odpowiedzieć. Mieliśmy okazję schować się pod parasolem i okazało się ,że parasol biblioteczny pomieścił pod sobą aż 12 uczniów. Było dużo zabawy i radości, na koniec podziękowaliśmy za zaproszenie i wręczyliśmy Pani Sylwii słodki upominek.

Anna Lechowicz-Minosora

Świetlica szkolna czynnie zaangażowała się w akcję biblioteczną "Wielkie czytanie". Na spotkaniu czytana była książka "Przygody Mikołajka" Jeana Jacguesa Sempe i Rene Goscinnego. Uczniowie  oraz nauczyciele bardzo dobrze się bawili w trakcie zajęć i czekają na kolejne spotkanie  z naszym bohaterem. 

Monika Zając
Anna Lechowicz-Minosora

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Miejskiej na Placu Zamkowym. Pretekstem do zajęć był wiersz o prawach dziecka. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ich praw, wykonali prace plastyczne przedstawiające rasy człowieka, które miały im przypomnieć o tolerancji wobec innych dzieci.

Lekcja przebiegła w miłej atmosferze, a uczniowie na zakończenie spotkania przekazali pani bibliotekarz słodki upominek.

 

W październiku uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Brzegu uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. W czasie spotkania uczniowie rysowali, bawili się, a co najważniejsze czytali o jesieni. Zajęcia okazały się bardzo interesujące. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali zaproszenia do biblioteki i zapowiedzieli swój udział w zajęciach z okazji brzeskich obchodów Praw Dziecka.

 

 

Czytamy Piotrusia Pana...

 

 

 
4 listopada 2015

 

 
29-10-2015

 

 
05-10-2015

 

26 marca 2015 r. – Odbyły się warsztaty biblioteczno – plastyczne ,,Wielkanoc tuż, tuż …” z inicjatywy pani Anny Lechowicz – Minosory. Zaproszone panie na co dzień prowadzące zajęcia  w świetlicach wiejskich Agata Bednarz i Izabela Potaczało wspólnie z uczniami gimnazjalnych zespołów edukacyjno – terapeutycznych wykonały palmy wielkanocne i przygotowały pisanki

do świątecznych koszyczków.

 

26 marca 2015
Warsztaty
Plastuś
Biblioteka Miejska
 

8 – 12 września 2014 r. – W tych dniach przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Wielkie czytanie", która przeprowadzona została w dwóch grupach wiekowych.

Dla starszych uczniów dobrano tak utwory i autora, aby można było zrealizować również elementy zadań profilaktyczno – wychowawczych. Główną bohaterką ,,szkolnego wielkiego czytania” z uwagi na liczną reprezentację społeczności romskiej wśród naszych wychowanków, była Bronisława Wajs – Papusza, romska poetka, która wśród licznych utworów napisała piękną ,,Pieśń cygańską”:

 

,,(…)

Nikt mnie nie rozumie,

tylko lasy i rzeki.

To, o czym mówię,

wszystko, wszystko już dawno minęło,

wszystko, wszystko ze sobą wzięło –

i tamte lata młode."

 

Uczniowie wykazali zainteresowanie życiem i twórczością Papuszy, czuli się dumni z sukcesu jaki osiągnęła. Młodsi słuchacze za sprawą "Plastusiowego pamiętnika” przenieśli się w świat twórczości Marii Kownackiej. Czytanie połączone zostało z ekspresją plastyczną, której efektem będą plakaty wykonane w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

Akcję zorganizowała pani Anna Lechowicz – Minosora przy współpracy zespołu profilaktyczno – wychowawczego.

 

12 września 2014

 

Po raz kolejny w miesiącu październiku 2013 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Odbyły się konkursy, lekcje biblioteczne i biblioterapeutyczne, wyjścia do zaprzyjaźnionych bibliotek oraz apel podsumowujący święto biblioteki. Biblioteka Miejska przygotowała dla naszych uczniów lekcje o jesieni, na których nasi uczniowie wykazali się umiejętnościami plastycznymi oraz znajomością
otaczającego świata. Natomiast w bibliotece Zespołu Szkół Budowlanych nasi gimnazjaliści mogli zobaczyć bibliotekę z pracownią multimedialną. Każdy z uczniów miał za zadanie odnaleźć w katalogu komputerowym odpowiednią książkę.
Na apelu rozstrzygnięto konkurs "Moja biblioteka", w którym zwycięzcami były wszystkie klasy oraz zespoły. W konkursie "Czy znasz tę baśń" bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Skowroński, Daria Perfikowska oraz Joanna Sławęta. Najlepszymi czytelnikami miesiąca października zostali Joanna Słąwęta, Wojtek Wilczek i Kacper Rupa.
Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć również przedstawienie "Czerwony kapturek", który został przygotowany przez koło teatralne naszej szkoły. Odwiedziły nas również przedszkolaki z przedszkola integracyjnego, wszyscy bawiliśmy się w scenerii książek i bajki. Mamy nadzieję, ze święto biblioteki pozwoliło naszym uczniom cieszyć się książką, która jest nieodłącznym elementem biblioteki szkolnej.

7 listopada 2013
Biblioteka 2013

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.  Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Hasło tegorocznego (2011) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"

W tym roku po raz kolejny świętowaliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!  Zorganizowane były konkursy biblioteczne, głośne czytanie w klasach oraz wyjścia do brzeskich bibliotek. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w konkursach, licznie brali udział w wycieczkach bibliotecznych.  Rozstrzygnięto z tej okazji dwa konkursy biblioteczne „ Moja Książka” i „Ozdobna czcionka”. Laureaci otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

zdjęcia

Braliśmy udział w konkursie ogólnopolskim „ Ilustracje do utworów Wandy Chotomskiej”. Nasi uczniowie stworzyli szereg pięknych prac, niestety nie zajęliśmy znaczących miejsc. Ale przecież tak naprawdę liczy się udział naszych dzieci i zaangażowanie w takich przedsięwzięciach i to jest cenne, że możemy pokazać talent i umiejętności naszych uczniów.

III

 

„Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych ludzi powinniśmy zadbać o to, by wszystkie dzieci dobrze znały język i z przyjemnością czytały”.

 

W roku szkolnym 2011/2012 uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta Dzieciom - Czytające szkoły”.  „Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest adresowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje czasu lub nie ma motywacji, by dzieciom czytać. Część z nich błędnie zakłada, że dziecko może się nauczyć języka z telewizji i Internetu. Trzeba przekonywać rodziców do jak najczęstszych rozmów z dzieckiem, zaangażowania w jego wychowanie i do czytania mu w domu, ale jednocześnie szkoła powinna wspomagać dzieci w ich rozwoju językowym i duchowym, dając im szansę na codzienny kontakt z książką czytaną przez nauczyciela”. 

 Codziennie odbywa się dwudziestominutowe czytanie w poszczególnych klasach i nauczaniach indywidualnych. Korzystamy z zaproszeń nauczycieli na poszczególne lekcje. W związku z ogłoszonym Rokiem Korczaka odbywa się cykliczne czytanie utworu „ Król Maciuś Pierwszy”. Opowiada ona o małym chłopcu, synu króla. Po śmierci ojca – władcy Maciuś sam zostaje królem. Ukazany świat rządzony przez dzieci daje naszym uczniom przykład pracy w samorządzie szkolnym jak i zaangażowanie w życie szkoły.

 

„Codzienne czytanie uczniom to najtańsza i najskuteczniejsza metoda podniesienia poziomu szkolnej edukacji i poprawy relacji w szkole”.